www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

+51
mpampis210
MARK
Shadow
realworld
Tolis73
giatros
tmac
snpl
fx125cc
taka
panosssvent19
makper
superfunk
gauss24
nell
mkmaster130
tuberleki
cyberkp
sir
baba
mariza_01
pulsedia
Akumu
el maestro
UQBARAIGIO
squall
miguel
digital_illusion
aggelos_egaleo
p.alexopoulos
kozer
xifias
anemos
Kotsilarys
Yniemar
nikviking
oGiosTouNinja
achad
requiem_sempiternam
mystiq
billyjean
Woody
invi69
isup13
PanSol84
manolog3
mback23
Santeron
okeanis
her
hdimop
55 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Kotsilarys Παρ Φεβ 08, 2008 12:12 pm

Ελπίζω να έμαθες, Αν τον θεωρείς ελλιπή μπορείς να προτείνεις βελτίωση του(αν πιστεύεις πως υπάρχουν και άλλοι τρόποι αξιολόγησης εκτός της 2-3ωρης εξέτασης κάθε 6 μήνες).

Kotsilarys
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ηλικία : 41
Ημ/νία εγγραφής : 17/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mback23 Παρ Φεβ 08, 2008 12:27 pm

Βασικά δεν μου είπε κάτι αυτό! Απλά ο κάθε καθηγητής είναι ελεύθερος να αξιολογήσει τους σπουδαστές του όπως θέλει! Ναι δεν είπα ότι είναι άσχημο σαν προοπτική. Ξέρω και άλλους καθηγητές από άλλα πανεπιστήμια που σου βάζουν ένα 5 μόνο με εργασία! Αλλά, η εργασία δεν είναι κάτι το απλό σε τέτοιες περιπτώσεις.
Μπράβο στον συγκεκριμένο καθηγητή!
Τώρα το αν έμαθα... δεν έχει νόημα να μάθω εγώ αλλά και οι άλλοι οπότε παραθέτω το link

http://www.math.upatras.gr/~bountis/undergraduate_courses_taught.htm
Δυναμικά Συστήματα (Dynamical Systems)-Πρόγραμμα Μαθήματος (Time Schedule)
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Παρ Φεβ 08, 2008 1:12 pm

Δεν θέλω να το παίξω διαιτητής, αλλά οι εντάσεις δεν χρειάζονται.

Όσο για συστήματα σπουδών, υπάρχουν χιλιάδες. Αλλά αντίθετα από το ότι πιστεύουν οι Αναρχικοί, δεν φταίει το "σύστημα" αλλά οι φοιτητές. Έχω την εντύπωση, μέσα στο χρόνια που έχω περάσει στην σχολή, ότι υπάρχει μία νοοτροπία όπως είναι στο στρατό. Ο νέος μαθαίνει από τον παλιό. Οι παλιοί είχαν μάθει να βολοδέρνουν... γιατί να μην το κάνουμε και εμείς. Θα έλεγα ότι είναι λίγο και Ελληνική νοοτροπία γενικότερα, αλλά δεν θέλω να μπω σε τέτοια συζήτηση. Ένα απλό σύστημα που θα μπορούσε να εφαρμοστεί είναι δωρεάν φοίτηση για 5 χρόνια και μετά ετήσια συνδρομή μικρού κόστους. Να δείτε πως θα βρεθούν τα κονδύλια για βιβλιοθήκες και κτήρια αν φύγουν οι χιλιάδες των αιωνίων φοιτητών από τα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας... Αυτή είναι η άποψή μου και όπως έχω ξαναπεί, να υπάρχει κλιμακωτή αλλά συνεχής πίεση από την αρχή των σπουδών για διάβασμα, έρευνα και πειραματισμό.
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mback23 Παρ Φεβ 08, 2008 1:23 pm

που είδες τις εντάσεις;;;
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Kotsilarys Παρ Φεβ 08, 2008 3:54 pm

Α)
"Με ενδιαφέρει να μάθω που στην Ελλάδα υπολογίζεται ο βαθμός φοιτητή με αυτό τον τύπο που ανέφερες. Γιατί μου φαίνεται ότι είναι λίγο ελλιπής."
"Βασικά δεν μου είπε κάτι αυτό! Απλά ο κάθε καθηγητής είναι ελεύθερος να αξιολογήσει τους σπουδαστές του όπως θέλει! Ναι δεν είπα ότι είναι άσχημο σαν προοπτική. Ξέρω και άλλους καθηγητές από άλλα πανεπιστήμια που σου βάζουν ένα 5 μόνο με εργασία! Αλλά, η εργασία δεν είναι κάτι το απλό σε τέτοιες περιπτώσεις."
Μπερδεύτηκα λίγο,
Τι δεν σου λέει κάτι; Με ρώτησες κάτι και σου απάντησα.
1.Ενδιαφέρει ΕΣΕΝΑ να μάθεις που στην Ελλάδα υπολογίζεται ο βαθμός φοιτητή με αυτό τον τύπο που ανέφερα
2.ΞΕΡΕΙΣ και άλλους καθηγητές από άλλα πανεπιστήμια που σου βάζουν ένα 5 μόνο με εργασία.
Προφορική εξέταση; Πρόοδοι; και γιατί να περάσεις το μάθημα με 5 λόγω εργασίας και προφορικής εξέτασης και όχι με 8 που είναι ο μέσος όρος των προόδων, ή 9 που είναι ο βαθμός της τελικής εξέτασης;Ή γιατί να αναγκαστείς να πας καν στην τελική εξέταση αν έχεις ήδη περάσει από τις προόδους;

Β) Δηλαδή οι φοιτητές είναι εκτός συστήματος;
Anyway έτσι που πάει θα πάψω να είμαι Ghost user και μου αρέσει το φαντασματάκι.

Kotsilarys
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 21
Ηλικία : 41
Ημ/νία εγγραφής : 17/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Παρ Φεβ 08, 2008 7:35 pm

Kotsilarys έγραψε:Δηλαδή οι φοιτητές είναι εκτός συστήματος;
Anyway έτσι που πάει θα πάψω να είμαι Ghost user και μου αρέσει το φαντασματάκι.
Είπα απλά ότι δεν φταίει και πάλι το σύστημα για την κατάσταση που επικρατεί. Αν ήμασταν λίγο σοβαροί, σε τέσσερα (--4--) χρόνια ή οχτώ (--8--) εξάμηνα το πτυχίο έβγαινε άνετα... Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Μέχρι και για καφέ βαριόμαστε να πάμε πια...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Φεβ 08, 2008 10:38 pm

Αγαπητέ Kotsilarys, αν πρόκειται απλώς για "όχι κατ' ανάγκην ορθές σκέψεις", όπως δηλώνεις, τότε κακώς τις εξέθεσες σε ένα topic ερωτήσεων και εγώ κακώς σου απάντησα. Ο καθένας μας είναι ελεύθερος να κάνει τέτοιες και ακόμα πιο ασυνάρτητες σκέψεις σαν αυτές με την ξανθιά και τον Πόντιο αλλά τι χρωστούν οι άλλοι να τις ακούν; Αν θέλεις να μας πεις κάτι, πές το λίγο πιο καθαρά ώστε να μπορέσει να γίνει συζήτηση. Μπορείς μάλιστα να ανοίξεις και ένα νέο topic.
Φαίνεται όμως ότι υπάρχει πρόβλημα
με τον τρόπο αξιολόγησης των σπουδαστών. Υπενθυμίζω ότι μέχρι το 1992 ο τελικός βαθμός, βάσει του Νόμου, αποτελείτο από 3 μέρη: ενεργός συμμετοχή (μέχρι 2 βαθμούς), βαθμός προόδου (μέχρι 4 βαθμούς) και βαθμός τελικής εξέτασης (μέχρι 6 βαθμούς). Η κα Κέλλυ Μπουρδάρα ως Υφυπουργός Παιδείας της ΝΔ κατήργησε την μέθοδο αυτή και επέβαλε τον βαθμό της τελικής εξέτασης ως μοναδικό κριτήριο αξιολόγησης. Οι παρατάξεις ενεφάνισαν την εξέλιξη αυτή ως επιτυχία τους....
Εδώ και μερικά εξάμηνα προσπαθώ να δίνω προαιρετικές εργασίες στα μαθήματά μου. Κάθομαι λοιπόν ετοιμάζω τις εκφωνήσεις και τις δίνω στους σπουδαστές. Την άλλη εβδομάδα λιγότεροι από το 10% των σπουδαστών φέρνουν την εργασία, πράγμα που σημαίνει ότι οι εργασίες δεν είναι γενικά αποδεκτή μέθοδος... Θα μπορούσα να κάνω υπχρεωτική εξέταση προόδου και εργασίες αλλά δεν υπάρχει η υποδομή όπως στα πανεπιστήμια (αίθουσες, βοηθοί κ.λπ.). Μην νομίζετε ότι τα πράγματα είναι απλά, χωρίς αυτό να δίνει συχωροχάρτι στους αυθαιρετούντες καθηγητές. Προσωπικά προσπαθώ αλλά και σεις πρέπει πέρα από το να το συζητάτε, να ζητήσετε αλλαγή αυτής της βασανιστικής μονοδιάστατης αξιολόγησης με μια τελική εξέταση... Μην ασχολείστε μόνον με το 35-ωρο που είναι σωστό, και την υποχρεωτική δήλωση των μαθημάτων που χρωστάτε, που και αυτό είναι σωστό αν βέβαια θέλουμε να πετύχουμε μείωση του πραγματικού χρόνου παραμονής σας στη σχολή και δεν επιδιώκουμε το αντίθετο. Ελάτε να δούμε και να ζητήσουμε πιο ανθρώπινους τρόπους αξιολόγησης και μείωση των χαμένων ωρών σε δραστηριότητες μηδενικής εκπαιδευτικής αξίας.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Σαβ Φεβ 09, 2008 10:32 am

oson afora thn apergia, o kurios kokoshs lene sunadelfoi exei pei se kapoious synadelfous oti kai tis 14,15 tha eimaste kleista,opote ypothetw en anamonh twn exelixewn.
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από anemos Κυρ Φεβ 10, 2008 6:19 am

Το post είναι μεγάλο και λυπάμαι γι αυτό αλλά νομίζω πως οι ερωτήσεις συνδέονται μεταξύ τους.



1) Σχετικά με το 35-ωρο.

Όταν είχα την πολυτέλεια να κατεβαίνω στη σχολή και να παρακολουθώ θεωρίες, γνώρισα άνθρωπο που είχε περάσει πάνω από 70 ώρες στο τότε τρέχον εξάμηνο.

Άλλοι, δούλευαν για ένα εξάμηνο και μάζευαν λεφτά για να μπορέσουν στο επόμενο εξάμηνο να τρέχουν με τη σχολή. Όταν έτρεχαν με τη σχολή περνούσαν κι αυτοί πάρα πολλές ώρες σε κάθε εξεταστική.

Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ πως χωρίς το όριο, όλοι θα περνούσαν περισσότερα μαθήματα αλλά αφού κάποιος μπορεί να το κάνει γιατί να απαγορεύεται?




2) Για την υποχρεωτική δήλωση των μαθημάτων με την τυπική σειρά...

Έχω δουλέψει πολλά χρόνια σαν developer και σαν διαχειριστής δικτύων.Είτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας (Ατομική επιχείρηση) είτε σαν υπάλληλος σε μεγάλους ομίλους (Ελλάδας και εξωτερικού).
Θα προτιμούσα λοιπόν να δηλώσω στο ερχόμενο εξάμηνο μαθήματα σχετικά με δίκτυα, βάσεις δεδομένων, java κτλ.που (βλέποντας τα θέματα) καταλαβαίνω πως με λίγη ενασχόληση μπορώ να περάσω εύκολα και με καλό βαθμό.

Έτσι δε θα χρειαστεί να δηλώσω τα μαθηματικά που δε θα προλάβω να διαβάσω λόγω φόρτου στη δουλειά μου. Δε θα πάνε χαμένες οι "Χ" ώρες που αναγκαστικά θα έχω δηλώσει και θα περάσω και ένα μάθημα παραπάνω.

Μπορώ??????

Εγώ μπορώ

Η σχολή με αφήνει ??????

(Και... αλήθεια για να μάθει κάποιος Java πρέπει να ξέρει πχ. θεωρία κυκλωμάτων ή φυσική - Χωρίς να υποτιμώ τα μαθήματα ή τους καθηγητές που τα διδάσκουν)




3) Περί "Αιώνιων φοιτητών", κόστους και ανώτατου ορίου φοίτησης.

Ποιό είναι το κόστος των αποκαλούμενων αιωνίων? Με ποιό τρόπο αυτό υπολογίζεται? Υπάρχει κάποια μελέτη για το θέμα ή απλά "φανταζόμαστε" πως "κοστίζουν τζάμπα και βερεσέ"?

Τί είναι αυτό που κάνει τον κόσμο να μισο-παρατάει τη σχολή και τα εξάμηνα να πληθαίνουν?
Η τεμπελιά? Η κακή οργάνωση της σχολής? Οι "κακοί" καθηγητές που κόβουν τα παιδιά?
Υπάρχει κάποια μελέτη για το θέμα ή απλά φανταζόμαστε πως φταίει το ένα ή το άλλο?

Προσωπικά έχω φτάσει 23ο Εξάμηνο λόγω έλλειψης οικονομικών πόρων.
Ξέρω πολλούς που τα έχουν παρατήσει για τον ίδιο λόγο. Περισσότερους από όσους φαντάζεστε.

Τώρα πια, επαγγελματικά έχω φτάσει σε ένα "Α" σημείο. Αν όμως παρατήσω τη δουλειά μου για να τελειώσω "γρήγορα" τη σχολή, επαγγελματικά θα γυρίσω σχεδόν στο μηδέν.
Άνθρωποι που το έκαναν, υπολογίζουν πως κάθε χρόνος εκτός επαγγέλματος κοστίζει 5 ως 7 χρόνια για να αναπληρωθεί. (Τουλάχιστον σε ηλικίες από 25 και πάνω)

Δεν είμαι ο μόνος που αντιμετώπισε οικονομικά προβλήματα ως φοιτητής. Όλοι βλέπουμε πως η οικονομική κατάσταση στον τόπο πάει από το κακό στο χειρότερο. Αυτό επηρεάζει και τις οικογένειες των παιδιών που σπουδάζουν κτλ... Υπάρχουν παιδιά που περνάνε σε σχολές εκτός τόπου κατοικίας και δεν πηγαίνουν γιατί οι οικογένειές τους δε μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά.

Ανέφερα την προσωπική μου περίπτωση / εμπειρία για το θέμα. Δεν ξέρω άν είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αλλά υπάρχουν πολλοί με παρόμοια προβλήματα. Με το να μπαίνει και όριο φοίτησης κάτω από τις υπάρχουσες συνθήκες.. είναι σα να λέμε

"Έχεις λεφτά, σπουδάζεις. Δεν έχεις, δε σπουδάζεις."

Αυτό είναι το ζητούμενο?

Τί έχει γίνει για να εξυπηρετηθούν όσοι αναγκάζονται να πιάσουν δουλειά?

Δεν είδα κανέναν καθηγητή να ζητάει να γίνονται διπλές θεωρίες, πρωί και βράδυ για να εξυπηρετηθούν όσοι εργάζονται. Και (με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπο και τον επαγγελματία) νομίζω πως ο κάθε μόνιμος καθηγητής (όχι έκτακτος κτλ) πληρώνεται αρκετά ώστε να αφιερώσει 2 ή 4 ώρες τη βδομάδα παραπάνω, αν ο "πλούσιος" προϋπολογισμός της σχολής αδυνατεί να καλύψει λίγες υπερωρίες.

Δεν έχω δει πολλά εργαστήρια να έχουν τμήματα μετά τις 6 το απόγευμα ή πολύ νωρίς το πρωί.

Είναι λύση λοιπόν το ανώτατο όριο φοίτησης?
Με το να παραμένω στα μητρώα της σχολής και να περνάω 1 ή 2 μαθήματα σε κάθε εξεταστική πέφτει έξω η σχολή?


(Και... ποιό είναι το ετήσιο κόστος του κάθε "αιώνιου" ??? Με ποιό τρόπο αυτό υπολογίζεται ???? Που θα δούμε τη σχετική μελέτη ???)



4) Περί καθηγητών.

Ένας καθηγητής έχει το ρόλο του εκπαιδευτή, εκπαιδεύει μηχανικούς.

Ποιά τα απαιτούμενα προσόντα για να γίνει κάποιος εκπαιδευτής μηχανικών?

Εκτός από ακαδημαϊκούς τίτλους (που σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ) πόσα χρόνια πρέπει να έχει εργαστεί ώς μηχανικός? (χωρίς να περιλαμβάνονται διοικητικές θέσεις, που και πάλι δεν υποτιμώ την αξία τους.)

Υπάρχει κάποια τυπική απαίτηση για γνώσεις πάνω σε θέματα εκπαίδευσης, μετάδοσης γνώσεων κτλ ή το ζήτημα παραμένει στην πρακτική εμπειρία και στο φιλότιμο του κάθε καθηγητή? (πχ. με δική του πρωτοβουλία να παρακολουθήσει ένα σεμινάριο ή να διαβάσει ένα βιβλίο σχετικά με το θέμα)

Πρόσφατα άκουσα άνθρωπο να δηλώνει πως το αν κάποιος μπορεί να κάνει "σωστό" μάθημα εξαρτάται καθαρά από τους τίτλους σπουδών που έχει. Νομίζετε πως ευσταθεί κάτι τέτοιο?


Αναγκαίες διευκρινίσεις:

Αναφερόμενος σε καθηγητές... δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν και λυπάμαι αν κάποιος θεωρήσει πως τα γραφόμενά μου τον προσβάλλουν. Σέβομαι τον κάθε άνθρωπο και τον κάθε επαγγελματία. Ακόμα και για μεμονωμένα πρόσωπα που θεωρώ άνευ αξιοπρέπειας και ανάξια σεβασμού, σέβομαι τα χρόνια που έχουν καθίσει στα θρανία και το όποιο διάβασμα έχουν ρίξει.

Αντιλαμβάνομαι πως, όπως και σε κάθε επαγγελματικό χώρο, υπάρχουν διενέξεις και "μαχαιρώματα" μεταξύ καθηγητών. Δεν έχω την πολυτέλεια να τα παρακολουθώ, δεν τα γνωρίζω και λυπάμαι αν με τα παραπάνω δείχνω να παίρνω θέση υπέρ κάποιας πλευράς εκτός του εαυτού μου.


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΣΑΤΕ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

Με εκτίμηση,

anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 105
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από PanSol84 Κυρ Φεβ 10, 2008 7:41 am

prosopika oson afora sti dilwsh mathimaton tha protina na min yparxei orio wrwn alla se opoia mathimata syndeontai metaksy tous na yparxoyn alysides.episeis kalo tha itan kapote ola ta mathimata na syndeoun to theoritiko me to ergastiriako tous meros k anti 70 mathimata gia ptyxio na ginoun 35-40...
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Επισκέπτης Κυρ Φεβ 10, 2008 1:22 pm

Και σχετικά με τη δήλωση των μαθημάτων με τη τυπική σειρά υπάρχει και το πρόβλημα όπου κάποιο μάθημα από κάποιο προηγούμενο εξάμηνο μπορεί να επικαλύπτεται χρονικά πλήρως ή μερικώς με κάποιο μάθημα του τρέχοντος (ή άλλου) εξαμήνου.

Με αποτέλεσμα να μη μπορείς να παρακολουθήσεις και τα δύο και συνεπώς να δηλώνεις "αναγκαστικά" μαθήματα που δε μπορείς να παρακολουθήσεις. Συνήθως αν δε παρακολουθείς ένα μάθημα δε το περνάς, οπότε έτσι χάνεις πολύτιμες ώρες με τις οποίες θα μπορούσες να περάσεις κάποιο άλλο μάθημα. Sad

Δεν είμαι αντίθετος σε αυτόν τον κανόνα ως σκέψη, είναι σωστό αλλά όχι με αυτόν ακριβές τρόπο που εκτελείται. Τουλάχιστον ας υπήρχε η δυνατότητα να μη δηλώνεις μαθήματα προηγουμένων εξαμήνων όταν αυτά επικαλύπτονται χρονικά με άλλα μαθήματα.
Η μήπως υπάρχει αυτή η δυνατότητα και δε το γνωρίζω εγώ?

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από PanSol84 Κυρ Φεβ 10, 2008 3:18 pm

poly swsth mou fenetai h epishmansh sou phoebus Idea
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Φεβ 10, 2008 11:33 pm

Σε ένα σύστημα που έχει διαλυθεί, η παρατήρηση του Phaebus για τα επικαλυπτόμενα μαθήματα, όσο απλή και σωστή και να είναι, αποτελεί ασήμαντη λεπτομέρεια με την οποία δεν θα ασχοληθεί κανένας στο ΤΕΙ και το Τμήμα αυτό.
Η παρατήρηση του PanSol84 είναι σημαντική αλλά αυτονόητη αφού βάσει του Νόμου, το εργαστηριακό μέρος ενός μαθήματος (έτσι λέγεται) πρέπει να είναι εναρμονισμένο με το θεωρητικό και υπεύθυνος του εργαστηρίου να είναι ο καθηγητής του θεωρητικού μέρους. Αυτό δεν γίνεται σε πολλά μαθήματα επειδή κάποιοι θέλουν να διατηρούν δικά τους μαγαζιά και οι αντίστοιχοι καθηγητές των θεωρητικών μερών φοβούνται να ζητήσουν εφαρμογή του Νόμου.
Στις παρατηρήσεις του anemos δεν έχω να πω πολλά γιατί τα έχω πει πολλές φορές.
1. Τα ΤΕΙ δεν είναι επαγγελματικές σχολές αλλά ανώτατες. Αυτό σημαίνει ότι για τους καθηγητές απαιτούνται υψηλά ακαδημαϊκά προσόντα και ολίγη επαγγελματική εμπειρία (στα πανεπιστήμια καθόλου). Στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα π.χ. δεν διδάσκονται "Καλοριφέρ" αλλά τα γνωστικά αντικείμενα τα οποία καλύπτουν το θέμα όπως Θερμοδυναμική, Μεταφορά θερμότητος, Μηχανική Ρευστών, Μεταλλογνωσία κ.λπ. Οποιος ασχοληθεί με Καλοριφέρ έχει έτσι όλες τις απαραίτητες γνώσεις για να μάθει γρήγορα και εύκολα το χαμηλού επιπέδου εφαρμοσμένο αντικείμενο κοντά σε κάποιον που το εφαρμόζει. "Καλοριφέρ" διδάσκονται στα ΤΕΕ και τα ΙΕΚ.
2. Πάγια άποψή μου είναι ότι για τους οικονομικά αδύναμους φοιτητές που αναγκάζονται να εργάζονται έπρεπε να υπάρχουν ειδικές ρυθμίσεις όπως η έννοια του σπουδαστή μερικής απασχόλησης (part time), βραδυνά τμήματα, εξ αποστάσεως εκπαίδευση, θερινά σχολεία κ.λπ. αν και το καλύτερο θα ήταν να μην αναγκάζονται οι σπουδαστές μας να εργάζονται καλύπτοντας τις ανάγκες τους με υποτροφίες. Αυτά δεν τα ζήτησε ποτέ κανείς.
Συμφωνώ ότι το Τμήμα θα μπορούσε να πάρει μέτρα, έστω και αποσπασματικά, με την ενθάρρυνση λειτουργίας βραδυνών μαθημάτων και εργαστηρίων. Οι καθηγητές όμως, που δεν είναι τόσο υψηλόμισθοι όπως νομίζετε, κάτι τέτοιο δεν το βλέπουν ως μέρος των υποχρεώσεών τους και ίσως απαιτούν πρόσθετη αμοιβή. Δείτε για παράδειγμα με τι ζήλο περισσό κάποιοι στο Τμήμα ασχολούνται βράδυα και Σαββατοκύριακα με τα "μεταπτυχιακά", επειδή εισπράττουν επιμίσθιο...
Βέβαια αν κάποιος, όσο άπορος και να είναι, ασχοληθεί εντατικά με τις σπουδές του μπορεί να τελειώσει γρήγορα και με ελάχιστο οικογενειακό ή προσωπικό οικονομικό κόστος. Οι μελέτες δείχνουν ότι οι σπουδαστές βγαίνουν στην αγορά εργασίας αφού διαπιστώσουν ότι έχουν περάσει 3-5 άκαρπα χρόνια σε μια σχολή.
Τα ΤΕΙ και τα Πανεπιστήμια δεν είναι σαν το "Ανοικτό Πανεπιστήμιο". Εχουν δομηθεί για φοιτητές πλήρους απασχόλησης και τα μαθήματα, τα προγράμματα και οι εκπαιδευτικές μέθοδοι είναι ανάλογα.
Το να προσαρμόσουμε τις σπουδές γενικά στις ανάγκες μιας ειδικής ομάδας εργαζομένων σπουδαστών είναι λάθος. Οι ομάδες αυτές πρέπει να αντιμετωπιστούν, όπως σε όλο τον κόσμο, με ειδικά μέτρα σαν αυτά που ανέφερα.
Η λύση είναι να ληφθούν μέτρα ώστε να τελειώνουν οι σπουδαστές ακριβώς στα 4 χρόνια με εισαγωγή ρυθμίσεων για τους αποδεδειγμένα μη έχοντες και τους αποδεδειγμένα εργαζόμενους.

Οσο για το "έχεις λεφτά σπουδάζεις, δεν έχεις δεν σπουδάζειςι" αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο. Πολλά πράγματα στο νεοφιλελεύθερο καπιταλιστικό σύστημα, που δυστυχώς επεκράτησε με την ψήφο μας και τις πολιτικές μας επιλογές, είναι έτσι, συμπεριλαμβανομένων και στοιχειωδών αγαθών όπως η υγεία, η τροφή και η στέγη...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από oGiosTouNinja Δευ Φεβ 11, 2008 3:28 am

etsi mia aplh parathrhsh gia tis upotrofies...

an uphrxan tha tis epairnan autoi pou tis aksizoun kai tis xreiazontai gia na mhn doulevoun h' oi "koumparoi" oi "mpatzanakhdes" kai oi "filoi filwn" genikotera?

kai episis na prosthesw oti oi kathigites tha prepe na xoun kai paidagwgikes ikanothtes...mporei kapoios kathigitis na einai para polu kalos sto antikeimeno tou alla na mhn mporei na ekshghsei kai na min exei metadotikothta stous spoudastes...auto se sunduasmo me thn hdh meiomenh "aporofhtikothta gnwsewn" twn spoudastwn mas paei ekei pou pame
oGiosTouNinja
oGiosTouNinja
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 41
Ημ/νία εγγραφής : 13/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Δευ Φεβ 11, 2008 4:21 am


Απαντώ στο oGiosTouNinja
Υποτροφίες
Το πρόβλημά μας, όχι αδικαιολόγητο, είναι η καχυποψία που οφείλεται κυρίως στα δείγματα συναλλαγής που εμφανίστηκαν λόγω του απεχθώς σημαντικού ρόλου που έχει ανατεθεί στις σπουδαστικές παρατάξεις. Οσο υπάρχουν κομματικές παρατάξεις με δύναμη και λόγο στην διοίκηση των ΑΕΙ, κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί όχι μόνον ένα αδιάβλητο σύστημα υποτροφιών αλλά ούτε και αξιολόγησης των σπουδαστών. Εδώ "παίζουν" ακόμα και με την δωρεάν στέγαση και σίτιση.
Παιδαγωγικά
Στην ανώτατη εκπαίδευση η ποιότητα του καθηγητή εξασφαλίζεται με τα υψηλά ακαδημαϊκά προσόντα γιατί ο ρόλος του δεν είναι ο ίδιος με αυτόν των διδασκόντων σε κατώτερες βαθμίδες που πρέπει να "βάλλουν τη γνώση στο κεφάλι του μαθητή".
Πουθενά στον κόσμο οι παιδαγωγικές σπουδές δεν αποτελούν προσόν για τους καθηγητές ανώτατης εκπαίδευσης, ενώ αντίθετα απαιτούνται πολύ συχνά στη μέση και την τεχνική εκπαίδευση.
Ο καθηγητής ανώτατης εκπαίδευσης ανοίγει ορίζοντες και καθοδηγεί τον φοιτητή για "να μάθει να μαθαίνει μόνος του" και γι' αυτό χρειάζονται ενημερωμένοι επιστήμονες υψηλού επιπέδου, που να μπορούν να παρακολουθούν τις εξελίξεις και να προωθούν τη γνώση μέσω της έρευνας. Οι καθηγητές πρέπει να δίνουν ερεθίσματα και τρόπο σκέψης και όχι τυποποιημένη μασσημένη γνώση.
Θα μου πείτε, γνωρίζουν οι καθηγητές τον ρόλο που περιγράφω; Είμαι βέβαιος ότι αυτοί με τα υψηλά προσόντα τον γνωρίζουν καλά γιατί έχουν "φάει" τουλάχιστον 8-10 χρόνια με τέτοιους καθηγητές. Το ερώτημα είναι αν οι σπουδαστές έχουν καταλάβει τον δικό τους ρόλο στα πλαίσια της ανώτατης εκπαίδευσης ή περιμένουν, χωρίς δική τους προσπάθεια, να τους τα βάλλουμε όλα στο κεφάλι. Ισως σε αυτό να οφείλεται η "μειωμένη απορροφητικότητα γνώσεων" στην οποία αναφέρεστε.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από xifias Δευ Φεβ 11, 2008 4:42 am

o anemos πιο πανω ειπε αρκετα σωστα πραγματα.να συμπληρωσω κατι θελω ομως που δεν το ειδα,σχετικα με το ενδιαφερον των σπουδαστων κλπ που αναφερ8ηκε.ειναι πασιφανες οτι στο τμημα μας τουλαχιστον,η πλειοψηφια των φοιτητων βλεπει τις εξετασεις κ γενικα το τει ως ενα εμποδιο που πρεπει να ξεπερασει.προσωπικα δε διαπιστωνω κανενα ενδιαφερον απο συμφοιτητες μου-πλην ελαχιστοτατων εξαιρεσεων,3-4 ατομα το πολυ-για το αντικειμενο,κ γενικοτερα για τη μαθηση.δηλαδη τει=χασιμο χρονου κ πως θα αντιγραψουμε να περασουμε τα μαθηματα,να φυγουμε μια ωρα αρχητερα.γνωμη μου ειναι πως για την κατασταση αυτη φταινε πολλοι παραγοντες.ενας ειναι κ ο απροσωπος χαρακτηρας του ιδιου του τει.αλλος ενας το επιπεδο των μαθηματων που προσωπικα μου φαινεται εξωφρενικα υψηλο για να καταντησω στο τελος να πουλαω καρτες γραφικων κ κινητα με 650 ευρω το μηνα πχ.δικαιως λοιπον κατα τη γνωμη μου υπαρχει αυτη η ''αδιαφορια'' κ η απα8εια.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Δευ Φεβ 11, 2008 5:20 am

xifias συμφωνώ ότι υπάρχει αρκετή ανεργία και είναι δύσκολο να βρεθεί δουλειά, αλλά μην συγχέουμε αυτό το γεγονός με το επίπεδο της σχολής. Η σχολή μας, παρόλο που πολύ δεν το έχουν πάρει πολύ χαμπάρι, είναι ότι καλύτερο μετά το Πολυτεχνείο. Είναι ανώτατη εκπαίδευση. Τα μαθήματα είναι ανάλογα με αυτά ενός μηχανικού, με την διαφορά ότι εμείς δίνουμε πιο πολύ έμφαση στην πράξη και όχι στην θεωρία του αντικειμένου. Αν σπουδάζαμε για να δουλέψουμε μετά στο Πλαίσιο... άστο να πάει άστο που λέει και ο Πάριος... Όσο για το χάσιμο χρόνου που αναφέρεις, το έχω παρατηρήσει και εγώ. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτά τα παιδιά που έκανα την όποια προσπάθεια να περάσουν σε μία σχολή και νοιώθουν ότι είναι χάσιμο χρόνου. Απλά για να πάρουν ένα χαρτί. Αν είναι έτσι, σημαίνει ότι ποτέ δεν θα αγαπήσουν αυτό που κάνουν και επίσης σημαίνει ότι σε αυτή την δουλειά, έχουν πολύ μικρές πιθανότητες να πετύχουν. Επίσης έχω ακούσει και το "άντε να πάρω το χαρτί να ανοίξω κανένα μαγαζάκι να φτιάχνω τηλεοράσεις". Ουδέν σχόλιο πάνω σε αυτό...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Δευ Φεβ 11, 2008 5:21 am

Αγαπητε xifias,
μήπως εννοείς ότι πρέπει να προσαρμόσουμε το επίπεδο στην πώληση καρτών γραφικών & κινητών?
Πάντα έτσι ήταν και έτσι θα εξακολουθήσει να είναι. Οι δουλειές είναι χαμηλότερου επιπέδου από τις σπουδές.
Επαναλαμβάνω όμως ότι εμεις έχουμε καθήκον να βγάζουμε όσο γίνεται πιό υψηλού επιπέδου πτυχιούχους και να μην ακολουθούμε την ζήτηση στην αγορά εργασίας, ως προς το επίπεδο. Δεν θα προσαρμοστούμε στη ζήτηση και όποιος νομίζει ότι τα μαθήματα είναι υψηλού επιπέδου, έχει έλθει σε λάθος Τμήμα και μπορεί να πάει σε κάποιο ΙΕΚ. Και που να δεις τα αντίστοιχα μαθήματα στα πολυτεχνεία, με τους διπλωματούχους των οποίων ζητάμε εξομοίωση...
Τόσον καιρό παλεύαμε για την ανωτατοποίηση για να ακούσουμε τώρα ότι γίναμε υψηλού επιπέδου; Τα ΤΕΙ δεν είναι όπως ήταν και αυτό πρέπει να το μάθουν όλοι όσοι θέλουν να σπουδάσουν σε αυτά.
Προσπαθούμε να ακαδημαϊκοποιήσουμε τις σπουδές γιατί οι πτυχιούχοι μας δεν θα κάνουν καριέρα σήμερα ή αύριο αλλά στις επόμενες δεκαετίες, για τις οποίες πρέπει να είναι προετοιμασμένοι επιστημονικά.
Μην νιώθετε μίζεροι και κακομοιριασμένοι. Εμεταλλευτείτε ότι μπορείτε για να γίνετε καλύτεροι. Που είναι τα όνειρα και οι στόχοι σας. Σε ένα παλιόχαρτο που θα πάρετε με αντιγραφές περιορίζονται;

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από xifias Δευ Φεβ 11, 2008 6:03 am

ωραια ολα αυτα,με βρισκουν απολυτα συμφωνο.ποιος δε θελει εξαλλου να εχει ενα Α επιπεδο στο αντικειμενο που τον ενδιαφερει,κ να μην ειναι μαστορας στη τελικη,οπως επισης και ποσο ωραια ειναι τα ονειρα.μεγαλονωντας ομως βλεπω οτι ολα αυτα,αρχιζουν να ενσωματονονται σε κατι φανταστικο καθως εκει τα ωθει κ ταυτοχρονα κ εμενα κ τους υπολοιπους,η πραγματικοτητα.αργα η γρηγορα.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από kozer Δευ Φεβ 11, 2008 10:24 am

Παντως σχετικα με αυτο που ειπε ο anemos συμφωνω σε ολα.

Και συγκεκριμενα δεν καταλαβαινω πως γινεται ολοι οσοι ξερω απο αλλα τει να δηλωνουν 45 και 55 ωρες στο πτυχιο(τει αθηνας),πως γινεται να μην εχει εφαρμοστει πουθενα αυτο με την αναγκαστικη δηλωση με σειρα,και σε αρκετα τει να υπαρχει σπασιμο αλυσιδων(τει Καβαλας) στο πτυχιο και οι μονοι που εχουμε ολα τα στραβα να ειμαστε εμεις!!

(35ωρο(!!!) στο πτυχιο(!!)--ενω στο 7 εξαμηνο δηλωσα 36 ωρες...Παραπανω απ οτι στο πτυχιο...-- και αναγκαστικη δηλωση)


Και οσο για τα Πανεπιστημια πως γινεται και υπαρχει ελευθερη δηλωση μαθηματων??Και εχουν και απεριοριστο στο πτυχιο...Και σε μας οχι?(Μιλαω για το Μαθηματικο Αθηνας)
Οσο και να λεμε για εξισωσεις δε θα φτασουμε ποτε σε επιπεδο πανεπιστημιου...Και αντι να διευκολυνει η διοικηση με τις δηλωσεις που τα πανεπιστημια εχει 25 και 30 μαθηματα για πτυχιο και μεις πανω απο 100(αν παρεις χωριστα θεωρια εργαστηριο) και εκει σπανε και το οριο δηλωσης...Δε κανει κανεις τιποτα!!Τι να πω..

kozer
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από p.alexopoulos Δευ Φεβ 11, 2008 11:11 am

Φίλε Kozer και εγώ διαφωνώ με το 35ωρο, αλλά διαφωνώ και με το απεριόριστο.

Θυμάμαι τα χρόνια που είχαμε απεριόριστο οτι σε κάποια εργαστήρια γινόταν πανικός (τουλάχιστον στην αρχή).

Μπορώ να σου πω οτι σε κάποια απο αυτά γραφόμασταν πάνω 100 άτομα, αριθμό που δεν μπορεί ένα εργαστήριο να δεχθεί με τον τρόπο που λειτουργούν.....

Το αποτέλεσμα ήταν να έχουμε τεράστιες λίστες αναμονής και κάποιοι που ήθελαν πραγματικά να παρακολουθήσουν το εργαστήριο και οχι να πάνε απλά για την εμπειρία έμεναν έξω απο το εργαστήριο και περίμεναν να έρθει η σειρά τους λες και είμαστε στο ΙΚΑ....

Τώρα θα μου πείς η μοναδική λύση για να σταματήσει αυτό το πανηγύρι στα εργαστήρια ήταν μόνο αυτή....???

Όχι δεν ήταν η μοναδική λύση,αλλά τουλάχιστον ήταν μια λύση....

Ας ελπίσουμε οτι θα είναι προσορινή και θα βρεθεί κάτι πιο λειτουργικό.....

Τώρα όσο για αυτά που γράφεις για τα Πανεπιστήμια και την σύγκριση που κάνεις με τον αριθμό μαθημάτων το μόνο που μπορώ να πω απο αυτά που βλέπω απο φίλους μου είναι οτι....

και 5 μαθήματα να είχαν στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ 500 πάλι δεν θα είχαμε καμία σχέση.....

Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ μας. Η διαφορά μας στο επίπεδο μαθημάτων είναι πολύ μεγαλύτερη απο αυτή που ενδεχομένως θέλουμε να πιστεύουμε....
p.alexopoulos
p.alexopoulos
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 79
Ηλικία : 41
Τόπος Διαμονής : Αθήνα
Ημ/νία εγγραφής : 08/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από kozer Δευ Φεβ 11, 2008 11:17 am

καλα δεν ειπα οτι λυση ειναι το απεριοριστο...Απλα αναφερα τι βλεπω σ αλλα ιδρυματα..Ας το κανουμε 55ωρο οπως στα τει αθηνας πχ..Και οντως το ξερω οτι δεν φτανουμε σε δυσκολια τα πανεπιστημια..Και ειναι λογικο..Αν ειχαμε και μεις 30 μαθηματα για πτυχιο σιγα μην ηταν ετσι απλα....

kozer
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Δευ Φεβ 11, 2008 2:16 pm

allazwntas ligo to thema ths syzhthshs thelw na anaferw kati pou ypepese sthn antilhpsh mou. to tmhma twn aytomatistwn to opoio systegazetai me emas exei kai ayto ena forum to opa. kanan ena poll tou opoiou ta apotelesmata kai edeixan 95% kata ths afisokolhshs. epishs akousa thn fhmh oti katebasan oles tis afises stous xwrous tous kai ayto fainetai kiolas.
h aporia mou:
giati enw einai paranomo sunexizoun oi opoies parataxeis na gemizoun to topo me afises dhmiourgwntas molunsh kai xalontas thn aisthhtikh tou xwrou ston opoio spoudazoume???giati h dioikish den to stamataei ayto???
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από aggelos_egaleo Δευ Φεβ 11, 2008 2:24 pm

Ontos einai gegonos!!!Katevazoun oles tis afises.Mou to xei pei enas kolitos mou automatistis kai epipleon exw dei kai gw merikous tin wra pou tis vgazoune.Prepei nomizw na akolou8isoume to paradeigma tous...Den einai katastasi auti!!!
aggelos_egaleo
aggelos_egaleo
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 4 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από xifias Δευ Φεβ 11, 2008 2:38 pm

ελα ντε,σωστοτατη κινηση.ελεος δηλαδη,σε καινουριο κτηριο που ντρεπεσαι να μπεις μεσα που λενε,να το βρωμιζουνε με αφισες.ξερουμε ποια κομματα υπαρχουνε,δε νομιζω ναχει κανεις απορια.κ η αφισα τι προσφερει στη τελικη?ας μοιρασουν φειγ βολαν απτο να κολανε αφισες.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης