www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

+51
mpampis210
MARK
Shadow
realworld
Tolis73
giatros
tmac
snpl
fx125cc
taka
panosssvent19
makper
superfunk
gauss24
nell
mkmaster130
tuberleki
cyberkp
sir
baba
mariza_01
pulsedia
Akumu
el maestro
UQBARAIGIO
squall
miguel
digital_illusion
aggelos_egaleo
p.alexopoulos
kozer
xifias
anemos
Kotsilarys
Yniemar
nikviking
oGiosTouNinja
achad
requiem_sempiternam
mystiq
billyjean
Woody
invi69
isup13
PanSol84
manolog3
mback23
Santeron
okeanis
her
hdimop
55 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Οκτ 28, 2007 1:27 am

Ρωτήστε με οτιδήποτε σας απασχολεί από μαθήματα μέχρι διοικητικά θέματα.
Θα απαντάω σε όσα ξέρω γιατί δεν τα ξέρω και όλα... Exclamation

Ηρ. Γ. Δημόπουλος
Καθηγητής Evil or Very Mad

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από her Κυρ Οκτ 28, 2007 2:57 am

Εγώ θα ήθελα να μου απαντήσετε αντικειμενικά για να μπορέσω να καταλάβω. Θα ήθελα να ξέρω πως βλέπει η αγορά εργασίας το τμήμα μας? Δηλαδή θεωρείτε δυνατό? Εγώ είχα δηλώσει πρώτη επιλογή το ΤΕΙ Πειραιά γιατί είχα ακούσει ότι είναι από τα ποιο δύσκολα ΤΕΙ στο τμήμα ηλεκτρονικής που υπάρχουν… αφού μπήκα πολύ καθηγητές λένε ότι το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό… άλλοι πάλι λένε ότι το επίπεδο και πάλι είναι παρά πολύ υψηλό με σχέση φυσικά τα άλλα ΤΕΙ. Θα ήθελα να ξέρω πραγματικά που κατατάσσετε το ΤΕΙ μας με σχέση τα άλλα ΤΕΙ??
Ευχαριστώ πολύ.
her
her
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 320
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Αργυρούπολη
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από okeanis Κυρ Οκτ 28, 2007 3:57 am

Θα ήθελα και εγώ πολύ να ακούσω την απάντηση.
okeanis
okeanis
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : athens
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Οκτ 28, 2007 5:24 am

Και εγώ θέλω να δω την απάντηση στην ερώτηση του her και επίσης να ρωτήσω τι τρέχει με την αναγνώριση του πτυχίου μας. Έχουμε πρόβλημα να βρούμε δουλειά και στον ιδιωτικό τομέα; Με ένα master εξακολουθεί ο τίτλος του πτυχίου να μας επηρεάζει;

Ευχαριστώ πολύ
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Οκτ 28, 2007 10:58 am

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ her και τους υπόλοιπους (Santeron και Okeanis)
Θέμα αναγνώρισης του πτυχίου γενικώς δεν υπάρχει, αν και πρόσφατα παρουσιάστηκε το πρόβλημα που περιγράφω στο HNet με το ΑΣΕΠ και αφορά δυστυχώς Τηλεπικοινωνίες, Δίκτυα και Αυτοματισμούς. Κατά τα άλλα το Τμ. Ηλεκτρονικής του ΤΕΙ Πειραιά έχει αναμφισβήτητα καλύτερη φήμη από τα ομώνυμα Τμήματα των άλλων ΤΕΙ σε μια κατάσταση του τύπου "στους στραβούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος"...
Αν όμως ψάξει κανείς βαθύτερα θα διαπιστώσει ότι η φήμη αυτή αφορά εργασίες χαμηλού επιπέδου και μισθού (συντήρηση μηχανημάτων, πωλήσεις, συναρμολόγηση PC, τεχνική υποστήριξη ηλεκτρονικών συσκευών και συστημάτων, εγκαταστάσεις κεντρικών κεραιών κ.λπ.) ενώ για θέσεις κανονικού Ηλεκτρονικού Μηχανικού η αγορά ΔΕΝ συζητά καν πτυχιούχους κανενός Τμ. Ηλεκτρονικής. Οχι γιατί είναι πτυχιούχοι Τμημάτων ΤΕΙ αλλά κυρίως γιατί είναι πτυχιούχοι ΚΑΚΩΝ Τμημάτων ΤΕΙ.
Στην αγορά είναι γνωστό ότι παρόλο που τα ΤΕΙ "ανωτατοποιήθηκαν", δεν ακολούθησε μια ουσιαστική αναβάθμιση και στο Τμήμα μας π.χ. το 40% περίπου των μελών του Εκπαιδευτικού Προσωπικού (που αποφασίζει κιόλας για το μέλλον του Τμήματος) εξακολουθεί να αποτελείται από πτυχιούχους ανωτέρων σχολών 2-ετούς ή το πολύ 3-ετούς φοιτήσεως που δεν έχουν πάει σε Ανώτατη Σχολή. Είναι από τα περίεργα των ΤΕΙ να είναι ανώτατα και πολλοί εκπαιδευτικοί τους να έχουν κατώτερο πτυχίο από αυτό που παίρνουν οι σπουδαστές. Είναι σαν να διδάσκουν απόφοιτοι Δημοτικού στο Γυμνάσιο.
Αντίθετα, στα ιδρύματα του πανεπιστημιακού Τομέα, τα μέλη της κατώτατης βαθμίδας του εκπαιδευτικού προσωπικού, έχουν διδακτορικό, πράγμα που δίνει στο πανεπιστημιακό πτυχίο αίγλη και κύρος. Γιατί κακά τα ψέμματα, ένα ίδρυμα ή Τμήμα είναι τόσο καλό όσο οι καθηγητές του. Σημειώνω ότι κατά την περίοδο της "ανωτατοποίησης" το 2001, η κύρια συζήτηση στις τηλεοράσεις και τις εφημερίδες ήταν ακριβώς αυτή η διαφορά επιπέδου του εκπαιδευτικού προσωπικού ΤΕΙ/Πανεπιστημίων. Αυτήν την διαφορά επιπέδου προέβαλαν οι πολέμιοι της ανωτατοποίησης. Και ενώ αρχικά ο νόμος το 2001 προέβλεπε όλοι όσοι έχουν ανεπαρκή προσόντα να συνταξιοδοτηθούν το 2008, η κα Γιαννάκου τους έδωσε παράταση μέχρι το 2014. Δεν είδα τότε κινητοποιήσεις και καταλήψεις...
Ισχυρίζονται μερικοί αφελείς ότι τα ΤΕΙ υπερτερούν των πανεπιστημίων ...στα εργαστήρια. Συνήθως αυτό το λένε όσοι δεν γνωρίζουν τα πανεπιστημιακά εργαστήρια ή δεν γνωρίζουν τα δικά μας εργαστήρια. Εσείς τα γνωρίζετε και δυστυχώς τα γνωρίζει και η αγορά... (Για να μην παρεξηγηθώ από κάτι ευαίσθητους, υπάρχουν και κάποια, ελάχιστα δυστυχώς, καλά εργαστήρια στα οποία οι σπουδαστές δεν έχουν την αίσθηση ότι χάνουν τον χρόνο τους). Ποιά εργαστήρια; Τα δικά μου έχουν να δούν εξοπλισμό από το 2003 και τα περισσότερα δεν έχουν ανανεώσει τον εξοπλισμό και τις ασκήσεις τους από το 1983!
Ξεχάστε επομένως τς καλές δουλειές με απλή επίδειξη του πτυχίου σας. Στις χαμηλού επιπέδου και μισθού, το πτυχίο μας μετράει, όπως προείπα, περισσότερο από τα πτυχία των άλλων Τμ. Ηλεκτρονικής ΤΕΙ και θα μετρούσε ακόμα περισσότερο αν είχαμε ξεφύγει από την κακομοιριά της παραδοσιακής ηλεκτρονικής και είχαμε τοποθετηθεί δυναμικά στις Τηλεπικοινωνίες και τα Δίκτυα.
Ισως σε μερικά χρόνια, όταν το εκπαιδευτικό προσωπικό μας θα είναι του ιδίου επιπέδου με αυτό των πανεπιστημίων, άρα ικανό να σχεδιάσει και να υποστηρίξει αποτελεσματικά ένα σύγχρονο πρόγραμμα σπουδών, δεν θα υπάρχει, στις περισσότερες δουλειές, διαχωρισμός των πτυχιούχων μας με τους αντίστοιχους των πανεπιστημίων. Μέχρι τότε υπομονή.
Τι σημασία έχει όμως η βελτίωση ενός Τμήματος και της φήμης του αν οι σπουδαστές δεν ακολουθούν; Να λάβετε υπόψη σας ότι κανένα πτυχίο δεν μετράει στην ανταγωνιστική αγορά (όχι στο Δημόσιο) όσο καλό και αν είναι το Τμήμα, αν το έχει πάρει κανείς σε 7,8 ή και 10 χρόνια. Κανείς δεν πρόκειται να πιστέψει ότι φταίνε οι κακοί καθηγητές και όχι η αδιαφορία του πτυχιούχου για το αντικείμενο που σπούδασε με το ζόρι... Εσείς για την επιχείρησή σας μεταξύ δύο Ηλεκτρονικών για τους οποίους ξέρετε μόνον ότι ο ένας πήρε το πτυχίο του σε 4 χρόνια με 7.0 και ο άλλος σε 8 χρόνια με 5.3, ποιόν θα επιλέγατε; Μην περιμένετε επομένως βελτίωση της θέσης σας μόνον από την βελτίωση της φήμης του Τμήματος αλλά προσπαθείστε να γίνετε καλύτεροι από τους άλλους. Η αγορά εργασίας είναι δυστυχώς σκληρή.
Με ένα κανονικό Master από κανονικό και όχι μαϊμουδομεταπτυχιακό, η θέση ενός αποφοίτου μας βελτιώνεται σημαντικά. Η συμβουλή όμως που δίνω στους πτυχιούχους ΤΕΙ είναι ότι αφού έχουν ήδη ένα προβληματικό και αμφισβητούμενο πτυχίο να αποφεύγουν την απόκτηση ενός ακόμα προβληματικού και αμφισβητούμενου μεταπτυχιακού πτυχίου από αμφισβητούμενου κύρους φορείς.
Βέβαια όσα γράφω αφορούν τον μέσο πτυχιούχο και όχι κάποια αστέρια που θα πήγαιναν μπροστά και χωρίς πτυχίο!
Σας μίλησα όπως ακριβώς θα μίλαγα και στα παιδιά μου. Δεν με ενδιαφέρει να σας χαϊδέψω τα αυτιά, αλλά να σας πω την γνώμη μου, όπως μου ζητήσατε, μπας και ξυπνήσετε και βοηθήσετε στην ανέλιξη του Τμήματος. Πως; Αντιμετωπίζοντας τις σπουδές σας ΣΟΒΑΡΑ και όχι με ντουντούκες, καφέδες, λευκές κόλλες, άδειες αίθουσες και αντιγραφές.
Ηρ. Γ. Δημόπουλος

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από okeanis Κυρ Οκτ 28, 2007 1:01 pm

Εγώ προσωπικά καλύφθηκα πλήρως...
okeanis
okeanis
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : athens
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mback23 Κυρ Οκτ 28, 2007 3:43 pm

Αυτά περίμενα να ακούσω... γαμώτο... Neutral
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Δευ Οκτ 29, 2007 10:10 am

Ξεκίνησα ένα καινούργιο thread για να μην μπλεκόμαστε...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από manolog3 Δευ Οκτ 29, 2007 10:14 am

Ας παρω και εγω το μπαλακι να γραψω αυτο που με απασχολει και πιστευω πως απασχολει πολλα παιδια της σχολης!!

Το καλοκαιρι στην αρχη της εξεταστικης μαθαμε οτι η διοικηση της σχολης θα αλλαζε το προγραμμα σπουδων και θα καταργουσε τις κατευθυνσεις!! Τελικα τι εγινε, αν εγινε και αν οχι Θα εφαρμοστει αυτο το νεο προγραμμα??? Επισης θα ηθελα να μου πειτε ,οχι την γνωμη σας, αλλα για ποιο λογο θελουν να αλλαξουν το προγραμμα σπουδων. Οταν γινονται αλλαγες σε οποιοδηποτε τομεα ειτε ειναι σε ενα ΤΕΙ, ειτε σε μια επιχειρηση ειτε σε μια ποδοσφαιρικη ομαδα υποτιθεται οτι το κανουν για να αναβαθμησουν την ηδη υπαρχουσα κατασταση που επικρατει, σε εμας τι γινεται??? Ποια ειναι τα υπερ που ισχυριζονται οι υποστηρικτες αυτης της αλλαγης?? Οσους εχω ρωτησει και μιλαω για φοιτητες, μιας και οι καθηγητες κακα τα ψεματα ειναι απροσωποι και απομακροι και δεν μιλανε γι' αυτο το θεμα, λενε πως υπαρχουν δυο λογοι. Ο ενας ειναι για να "φανε" και ο αλλος για να σας πανε κοντρα εσας προσωπικα και ξαναλεω δεν ξερω αν ισχυουν ολα αυτα απλα εκανα αναφορα σε οτι ακουγεται!! Γι' αυτο και θελω να μου πειτε εσεις που τα βλεπετε εκ των εσω....

Με το φτωχο μου το μυαλο λοιπον ρωτω αν ισχυει κατι απο αυτα γιατι αυτοι οι "κυριοι" ξεσπανε σε μας??? Εγω διαλεξα να ερθω σε αυτο το Τεχνολογικο Ιδρυμα και στην συγκεκριμενη σχολη με την λογικη οτι μπορουσα περαν της ειδικοτητας του ηλεκτρονικου να παρω και μια επιπλεον πανω στα Δικτυα, γιατι λοιπον καταστρεφουν τα ονειρα μου??? Τι κερδιζουν αμα με πανε εμενα πισω???

Αν ολη αυτη η αλλαγη γινεται χωρις ουσια, εγω ο manolog3 και ο καθε manolog3 τι μπορω να κανω ωστε να εμποδισω την αλλαγη στο προγραμμα σπουδων αν αφου τα βαλω κατω τα πραγματα και ζυγισω τα υπερ και τα κατα (που επιμενω κανεις μεχρι τωρα δεν εχει βγει να πει ουτε τα μεν ουτε τα δε) και δω οτι δεν θα με βοηθησει στην αγορα εργασιας??? Εμεις οι φοιτητες εχουμε την δυνατοτητα να διαλεξουμε ποιο προγραμμα σπουδων τελικα θα ακολουθησουμε???

Δυστυχως δεν εχω μεγαλη γνωση(εως καθολου) πανω στα διοικητικα και πιθανον να ειμαι τελειως ακυρος...αλλα αυτες ειναι οι αποριες που μου εχουν δημιουργηθει με ολη αυτη την κατασταση που επικρατει στο τμημα μας!!!

Ευχομαι παντως οτι γινει να ειναι για το καλο ολων μας και φοιτητων και καθηγητων και να σταματησουν πια αυτες οι "μανουρες"(συγνωμη για την εκφραση αλλα ετσι ειναι) που γινονται στις συνελευσεις, ειδικα αυτο που ειδα το καλοκαιρι μεταξυ των καθηγητων, οι φωνες, οι μπηχτες και οι ειρωνιες πραγματικα με εκαναν να πεσω απο τα συννεφα και να αναρωτηθω "Που παμε ετσι και πως θα φτιαξουμε κατι καλυτερο οταν δεν μπορουμε να συνεργαστουμε???". Shocked Shocked
manolog3
manolog3
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιάς
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τετ Νοε 07, 2007 11:08 pm

΄Ζητώ συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης προς τον manolog3 και κάθε manolog3.
1. Το πρόγραμμα που προτάθηκε το καλοκαίρι που καταργούσε τις κατευθύνσεις και όλα τα μαθήματα της 3ης κατεύθυνσης, δεν πέρασε λόγω της αντίδρασης ολίγων καθηγητών και της μαζικής αντίδρασης των σπουδστών. ]Η υπόθεση όμως δεν τελείωσε και εκκρεμεί .

2. Το νέο πρόγραμμα πρότειναν οι κ.κ. Kόγιας και Bόγκλης, οι οποίοι εξαφανίστηκαν και την υποστήριξή του ανέλαβε εργολαβικά η κα Pαγκούση. Οι τρεις αυτοί ελέγχουν αρθμητικά την πλειοψηφία της Γ. Συνέλευσης του Τμήματος και κυρίως τα μέλη της κατώτερης βαθμίδας ΕΠ (που είναι πολλά) και τους "εκπροσώπους" των σπουδαστών που συμμετέχουν με ψήφο στην Γ. Συνέλευση και ανήκουν στην ΔΑΠ και την ΠΑΣΠ.

3. Το προταθέν πρόγραμμα εξυπηρετούσε διάφορους σκοπούς. Πρώτον, με την μείωση των επιλογών θα υπήρχαν λιγότερα μαθήματα άρα λιγότερο κόστος, όπως επιθυμεί η Κυβέρνηση για να επαρκεί ο πενιχρός προϋπολογισμός για το ΤΕΙ και την Παιδεία γενικότερα. Ο νεοδημοκράτης πρόεδρος του ΤΕΙ αυτό το ονόμασε "εξορθολογισμό". Φυσκά η αντίστοιχη αντίληψη "εξορθολογισμού" δεν πέρασε στα προγράμματα των τμημάτων των πανεπιστημίων αφού η οικονομία πρέπει να γίνει κάνοντας τους φτωχούς φτωχότερους. Βέβαια στα πανεπιστήμια, τα μέλη των Γ. Συνελεύσεων είναι πολύ σοβαρότερα (στη δική μας Γ. Συνέλευση το 65% των μελών που αποφασίζουν δεν έχει πτυχίο ανώτατης σχολής!). Δεύτερον, επειδή όλοι οι προτείνοντες είναι "μεταπτυχιάρχες" εκτιμώ ότι έκριναν ότι τα μαθήματα της 3ης κατεύθυνσης είναι ανταγωνιστικά προς τα δικά τους και χάνουν πελάτες, ιδίως από την μαϊμού "Data Communications" που είναι χαμηλότερου επιπέδου από τα μαθήματα της κατεύθυνσης σπουδών "Επικοινωνίας Δεδομένων & Δικτύων Η/Υ". Τρίτον, νόμίζουν ότι καταργώντας τα μαθήματα της 3ης κατεύθυνσης βλάπτουν αυτούς που την υποστηρίζουν, επειδή τυχαίνει να μην ανήκουν, ούτε επιθυμούν να ανήκουν στην σημερινή κλίκα εξουσίας και τους νεροκουβαλητές της. Σημειώνω ότι όσοι υποστηρίζουμε το τρέχον πρόγραμμα και την 3η κατεύθυνση σπουδών, μόνον προσπάθεια καταβάλλουμε και δεν κερδίζουμε τίποτα εκτός από την αίσθηση ότι προσφέρουμε στους σπουδαστές μας αυτό που τους αξίζει. Βέβαια κάτι τέτοιο δεν μπορούν να το αντιληφθούν όσοι δρουν αποκλειστικά με βάση το συμφέρον τους και γράφουν τους σπουδαστές στα παλαιότερα των υποδημάτων τους...
Πρέπει κανείς να παρατηρήσει ότι οι μεταπτυχιάρχες που με το πρόγραμμά τους προσπαθούν να επαναφέρουν το Τμήμα στην περί Ηλεκτρονικής αντίληψη του '70 απομακρύνοντάς το από τους υπολογιστές, τις ψηφιακές επικοινωνίες και τα δίκτυα, όταν έκαναν την "μελέτη σκοπιμότητας" για την ίδρυση των μαγαζιών τους τόνιζαν ότι αυτά αποτελούν βασικούς τομείς δραστηριότητας του Ηλεκτρονικού Μηχανικού... Μετά όμως έκριναν ότι αυτά πρέπει να διδάσκονται μόνον στα μαγαζιά τους με δίδακτρα!
Σύντομα θα ξαναπροσπαθήσουν να φέρουν στην στημένη Γ. Συνέλευση αυτό το άθλιο πρόγραμμα που προτείνουν με ιδιοτέλεια οι μεταπτυχιάρχες. Μπορείτε και πάλι, αν θέλετε, να το σταματήσετε.
Πιστεύω τέλος ότι μια στροφή του Τμήματος Ηλεκτρονικής προς τους Υπολογιστές, τις Επικοινωνίες και τα Δίκτυα είναι επιβεβλημένη, ακόμα και με αλλαγή ή εμπλουτισμό του τίτλου του Τμήματος, αν θέλουμε να το σώσουμε.

Ηρ. Γ. Δημόπουλος
Τακτικός Καθηγητής

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από PanSol84 Πεμ Νοε 08, 2007 4:33 am

Καλησπέρα,

ο δικός μου προβληματισμός ειναι σχετικά με το πότε να κάνω την πρακτική μου! Κατα την ταπινή μου άποψη πιστεύω οτι συμφέρει τον οποιονδηποτε να τελειώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις πρώτα κ ύστερα να αρχίσει την πρακτική του σε περίπτωση που έχει τη δυνατότητα να συνεχίσει να εργάζεται στη δουλειά που θα είναι και μετά το πέρας της πρακτικής. Ωστόσο είμαι ήδη ΙΑ εξάμηνο και σκέφτομαι αν με το να πάω πρώτα στρατό κ μετα κάνω την πρακτική "επιβαρύνω" με εξάμηνα το πτυχίο μου και αν αυτό θα μετράει αρνητικά περεταίρω...Επίσεις δεν γνωρίζω εαν πτυχιούχοι οπλίτες χρίζουν καλύτερης "μεταχείρισης" στο στρατό...Πρωσωπικά (άσχετα με τις πολιτικές μου πεπειθήσεις) πιστεύω πως αυτό που ητάν να κάνουν (και δεν γνωρίζω εαν τελικά εφαρμόστηκε) το να παρουσιάζονται όλοι στα 18 (χωρίς αναβολές για σπουδές), που απ'ότι γνωρίζω ισχύει στην Κύπρο, είναι το καλύτερο γιατι ξεμπερδεύεις, σου φεύγει το άγχος για το πότε θα χάσεις ενα χρόνο απ΄τη ζωή σου (φαντάσου ήταν διπλάσια η θητεία κάποτε...!) κ επίσης δεν θα υπάρχει το "χάσμα γενεών" μετάξυ των οπλιτών (18 ο ένας "παλίος", 30 ο άλλος "νέοπας" αντε βγάλε άκρη!).

Ευχαριστώ[/img]
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Πεμ Νοε 08, 2007 4:40 am

Και το καλό με το να πας 18 είναι ότι είναι μειωμένη η θητεία αν δεν κάνω λάθος οπότε 6 μήνες κάνεις και μετά σχολή...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mback23 Πεμ Νοε 08, 2007 5:08 am

σοβαρα;;;;
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από isup13 Πεμ Νοε 08, 2007 6:31 am

Εγώ πάντος πιστεύω οτι καλύτερα είναι την πρακτίκή να την κάνεις μετα τον στρατό. Ο λόγος είναι ότι μπορείς να διαλέξεις προσεκτικά την εταιρία που θα πας και υπάρχει πιθανότητα να σε κρατήσουν και μετά την πρακτική. Εγώ αυτό έκανα και πήγα στην SIEMENS όπου και με κρατήσαν μετα. Τι εννοείς να επιβαρύνεις κι αλλο το πτυχίο σου με εξάμηνα? ε και?
isup13
isup13
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 44
Τόπος Διαμονής : Nea Makri
Ημ/νία εγγραφής : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από PanSol84 Πεμ Νοε 08, 2007 7:26 am

Τι εννοείς να επιβαρύνεις κι αλλο το πτυχίο σου με εξάμηνα? ε και?

Εννοώ οτι μετράει το πόσο καιρό κάνεις να τελείωσεις μια σχολή κ με τι βαθμό θα αποφοιτήσεις..είμαι 23 κ μπήκα στο 6ο έτος (κατεύθυνση Δίκτυα) και οι οι βαθμοί μου δεν ειναι είναι ιδιαίτερα υψηλοί (ξέρω δεν ειμαι ο μόνος...) κ σκέφτομαι εαν καθηστερήσω να πάρω πτυχίο λογο στρατού οτι θα μετράει αρνητικά στο βιογραφικό μου για μία δουλειά κ (ίσως) για κάποιο μεταπτυχιακό Rolling Eyes Αυτή ειναι η ανυσηχία μου... pale

Υ.Γ thx gia ta posts k tis plirofories Very Happy
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Πεμ Νοε 08, 2007 8:37 am

καλησπέρα και απο εμένα!!
εχω και εγω δύο ερωτισουλες
πέρα απο το ζήτημα της πρακτικής εργασίας στο τέλος τησ φοίτησης μας και που απαιτείται για να πάρουμε πτυχίο, το ίδρυμα δεν θα έπρεπε να μπορεί να παρέχει, σε εμάς του φοιτητές οι οποίοι θέλουμε να ασχοληθούμε με το αντικείμενο, και τα ηλεκτρονικά δεν είναι απλος η σχολή που μας πέταξαν οι πανελλήνιες, την δυνατότητα να ασχοληθούμε πρακτικα με το αντικείμενο να κάνουμε μια έρευνα κλπ. ποιο συγκεκριμένα, εγώ προσωπικά θα ήθελα να μπορούσα να εργαστώ σε κάποιο εργαστήριο ή σε κάποιο ερευνητικό και μέσα απο αυτο να διευρίνω τις γνώσεις και να έρθω σε μια ποιο στενή επαφή με το αντικείμενο, έστω και χωρίς κάποια πληρωμή η υλική ανταμοιβή, απλόσ προς χάριν της γνώσεισ και τησ χαράς της δημιουργίας.. μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ένα ίδρυμα το οποίο εκπαιδεύει χιλιάδες νέους και νέες σε τόσους τομείς των τεχνολογιών να μην έχει κάποια προγράμματα έρευνας.
επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και το εξής.
έχω ακούσει(μπορεί να είμαι και λάθος πληροφορημένος σε αυτό) οτι κάθε εξάμηνο στο τεί υπάρχουν κάποιες θέσεις εργασίας για τις οποίες μπορούν να δηλώσουν φοιτητές. γιατί σε αυτές τις θέσεις βλέπω τα τελευταία 2 χρόνια τα ίδια άτομα, και γιατί ποτέ δεν ανακοινώνονται δημόσια αυτές οι θέσεις Question Question Question Question Surprised
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από isup13 Πεμ Νοε 08, 2007 11:04 pm

[quote]
Εννοώ οτι μετράει το πόσο καιρό κάνεις να τελείωσεις μια σχολή κ με τι βαθμό θα αποφοιτήσεις..είμαι 23 κ μπήκα στο 6ο έτος (κατεύθυνση Δίκτυα) και οι οι βαθμοί μου δεν ειναι είναι ιδιαίτερα υψηλοί (ξέρω δεν ειμαι ο μόνος...) κ σκέφτομαι εαν καθηστερήσω να πάρω πτυχίο λογο στρατού οτι θα μετράει αρνητικά στο βιογραφικό μου για μία δουλειά

Δεν νομίζω οτι σε ρωτάει ποτε κανένας όταν πάς για δουλειά για το πόσο καιρό έκανες να πάρεις το πτυχίο. Ούτως η αλλιώς οι περισσότεροι αργούν να το πάρουν είτε λόγο στρατού, είτε λόγο δουλειάς, είτε λόγω του οτι δεν μπορούν να βρούν θέση σε εργαστήριο για αρκετά εξάμηνα!!!!!!

Ο βαθμός ίσως να μετράει λίγο και αν έχεις η όχι το πτυχίο.
isup13
isup13
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 44
Τόπος Διαμονής : Nea Makri
Ημ/νία εγγραφής : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Woody Παρ Νοε 09, 2007 4:08 am

hdimop έγραψε: Να λάβετε υπόψη σας ότι κανένα πτυχίο δεν μετράει στην ανταγωνιστική αγορά (όχι στο Δημόσιο) όσο καλό και αν είναι το Τμήμα, αν το έχει πάρει κανείς σε 7,8 ή και 10 χρόνια. Κανείς δεν πρόκειται να πιστέψει ότι φταίνε οι κακοί καθηγητές και όχι η αδιαφορία του πτυχιούχου για το αντικείμενο που σπούδασε με το ζόρι... Εσείς για την επιχείρησή σας μεταξύ δύο Ηλεκτρονικών για τους οποίους ξέρετε μόνον ότι ο ένας πήρε το πτυχίο του σε 4 χρόνια με 7.0 και ο άλλος σε 8 χρόνια με 5.3, ποιόν θα επιλέγατε;

Εγω εχασα καποια εξαμηνα δουλευοντας.αρα απο τη αποψη του χρονου ειμαι κατωτερος απο καποιους αλλους.το τελευταιο χρονο ερχομαι πολυ σοβαρα κ παρακολουθω τα παντα (βαραω απο 4ωρα μεχρι κ 14ωρα)κ οχι απλως για να παρω τις σημειωσεις κ να τα ανοιξω στις εξετασεις αλλα στο σπιτι κοιταζω τι ειπε να σιγουρευτω οτι τα καταλαβα,σημειωνω την αντιστοιχη θεωρια που ειπε στο βιβλιο,ψαχνω αντιστοιχες εφαρμογες κ οτι αλλο μπορω(ιδιαιτερα εξυπνος δεν ειμαι ετσι θα πρεπει να δουλευω διπλά)Πιο συγκεκριμενα ομως τα δυο τελευταια εξαμηνα ειχα δωσει ψυχη κ σωμα στα ψηφιακα 1 κ 2 (δαφνης) κ ιδιαιτερα στα 1.μιλαμε για τρελο ερωτα...απ τα 2 διωρα που ειχε (για παλιους κ νεους,τωρα το εχει αλλαξει)πηγαινα κ στα 4.Οχτω ωρες τη βδομαδα ψηφ1 κ γουσταρα.δινω τελικα κ παιρνω 5...το δεχομαι γιατι δεν ειμαι σε φαση(χρονικα)να ζηταω μεγαλυτερους βαθμους.ηρθε ομως ενα παιδι κ μου δειχνει που του βαλε 9 ή 10 κ το παιδι αυτο το 0 1 νομιζει ειναι σκορ του ολυμπιακου(εκτος εδρας)κ δε ξερω αν εχει τη παραμικρη ιδεα τι ειναι τα flip flop.απλως εκατσε διπλα σε εναν που ηξερε κ εγραψε.αρα κ απο αυτον κατωτερος ειμαι.μηπως τελικα δεν υπαρχει χωρος για μενα,να παω να φυγω ή μηπως να πιασω φιλιες με κανεναν που γραφει καλα μπας κ εχω καμια ελπιδα οταν βγω απο δω?
Woody
Woody
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Ελληνικο-Σουρμενα
Ημ/νία εγγραφής : 04/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από isup13 Παρ Νοε 09, 2007 4:21 am

Διαφωνώ με την άποψη οτι οι εταιρίες νοιάζοντε για το πόσο καιρό κάνεις να πάρεις το πτυχίο. Ούτως η αλλιώς γι΄αυτο περνας και συνεντεύξεις. Και φυσικά όλες οι εταιρίες σε παίρνουν δοκιμαστικά για κάποια περίοδο. Οποτε αν καποιος ανήκει στην κατηγορία του παιδιού που νομίζει οτι 0 1 ειναι σκορ του ολυμπιακου(εκτος εδρας) όπως αναφέρει και ο woody τότε δεν νομίζω οτι έχεις και πολλές ελπιδες να σε κρατήσουν. Συν του ότι σε όλες τις μεγάλες εταιρίες γράφεις και τεστ γνώσεων πλέον για να σε προσλάβουν.
isup13
isup13
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 44
Τόπος Διαμονής : Nea Makri
Ημ/νία εγγραφής : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Woody Παρ Νοε 09, 2007 4:23 am

ειλικρινα το 5 δε με πειραξε απλως με παραξενεψε.οπως εχουν ερθει τα πραγματα αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παιρνω αναλυτικη κ να υπαρχουν πολλα μαθηματα περασμενα.αλλα οταν,η μεσα απ το τει αξιολογηση μου,γινει αξιολογηση για την επιχειρηση εξω τοτε τι θα πρεπει να κανω οταν συναγωνιζομαι τετοιου ειδους "αξιολογησεις"?συνεπως....που παω ο καραμητρος?
Woody
Woody
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Ελληνικο-Σουρμενα
Ημ/νία εγγραφής : 04/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από isup13 Παρ Νοε 09, 2007 4:38 am

Woody έτσι κι αλλιώς ο μέσος όρος αποφοίτησης των ηλεκτρονικών στο ΤΕΙ μας είναι μεγάλος οπότε άστο. Για να ανοίκεις σ αυτούς που έχουν πάρει πτυχίο σε 4 χρόνια με 7.0 βαθμό Θα πρέπει να είσαι απόφοιτος απο κανα επαρχιακό ΤΕΙ. Στο δικό μας δεν υπάρχουν αυτα τα πράγματα. Όσο για το παράδειγμα που ανέφερες συμφωνώ 100% εγώ τα 2 τελευταία εξάμηνα που ασχολήθηκα πολύ σοβαρά με την σχολή είχα ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Έκανα τρελό φροντιστήριο για να περάσω τα μαθηματικά. ΘΚ 1 και 2 που χρώσταγα έριξα επίσης πάρα πολύ διάβασμα γιατί δεν γινόταν διαφορετικά και φυσικά σε όλα πήρα γύρω στο 6. Τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα γιατί δεν είχα ανχος για το αν θα περάσω και είχα και την ηθική ικανοποίηση του ότι δεν αντέγραψα όπως κάνουν οι περισσότεροι στο ΤΕΙ.
isup13
isup13
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 44
Τόπος Διαμονής : Nea Makri
Ημ/νία εγγραφής : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Νοε 09, 2007 8:02 am

ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ
Καλό είναι να λέμε τον καημό μας αλλά δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Περίμενα ερωτήσεις πραγματικές. Το γιατί στα Λογ. Κυκλώματα Ι κάποιος πήρε 10 και άλλος 5, δεν μπορώ να το απαντήσω. Το ότι κάποιος διάβασε πολύ ΘΚ&Σ και Φίλτρα και πήρε 6, δεν το βλέπω σαν πρόβλημα αφού στα δύσκολα αυτά μαθήματα το 6.0 δεν είναι και άσχημο.... Για να μην υπάρχει όμως παράπονο, θα περιμένω τον isup13 στο γραφείο μου να δούμε τα γραπτά του μήπως και έγραψε καλύτερα και τον αδίκησα.
Βλέπω πίκρα, πολλή πίκρα και πάντα κάτι άλλο φταίει εκτός από μας τους ίδιους. Φταίει το σύστημα, φταίνε οι κωλοκαθηγητές, φταίει ο ιμπεριαλισμός, εμείς δεν φταίμε ποτέ... Εξαφανιζόμαστε από τη σχολή για δουλειά (ή οτιδήποτε άλλο) και μόλις επανέλθουμε (έχοντας ξεχάσει ότι είχαμε μάθει) τα βρίσκουμε μπαστούνια...
Δυστυχώς οι σπουδές στην νεοφιλελεύθερη Ελλάδα είναι μόνον για τους έχοντες και μη εργαζόμενους και ουδέποτε διεκδικήθηκαν από τους φοιτητές διευκολύνσεις για τους εργαζόμενους (part-time, βραδυνά μαθήματα, τηλεεκπαίδευση κ.λπ.) πέρα από το βλακώδες δικαίωμα να είναι "αιώνιοι" και να μπορούν να δηλώνουν άπειρες ώρες. Είμαστε σοβαροί; Ετσι θα σπουδάσουν τα φτωχόπαιδα, επιτρέποντάς τους να μην παίρνουν το πτυχίο τους; Ποιά φτωχόπαιδα όμως; Εχετε δει τα χιλιάδες αυτοκίνητα που κατακύζουν το ΤΕΙ, τα περισσότερα καλύτερα από το δικό μου Golf του 1987); Είναι όλοι αυτοί πτωχοί εργαζόμενοι φοιτητές; Δεν λέω, υπάρχει και αυτή η κατηγορία, που θα έπρεπε να φροντίσει να μην θυματοποιηθεί από το σύστημα και να καλύψει το συγκριτικό μειονέκτημα με μεγαλύτερη προσπάθεια, αν κάποιοι δεν έχουν ξεχάσει ακόμα και την λέξη... (Το να παλεύεις για την ανατροπή ενός άθλιου συστήματος είναι πολύ σωστό αλλά δεν πρέπει να περιμένεις να οφεληθείς άμεσα. Αν κάτι γίνει, θα οφελήσει επόμενες γενιές... )
Σε ένα πράγμα όμως σας ζηλεύω, που σε αντίθεση με μένα μπορείτε να φύγετε γρήγορα από το άθλιο αυτό εκπαιδευτικό σύστημα, ΤΕΙ και Τμήμα. Ολα όσα λέτε τα ξέρω αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Είστε αβοήθητοι σε μια ζούγκλα, μια εκπαιδευτική Τρούμπα, όπου κανένας δεν ελέγχεται. Ούτε όταν αυθαιρετεί εις βάρος σας, ούτε όταν κλέβει, ούτε όταν λουφάρει ή αδιαφορεί. Αντίθετα αυτά αποτελούν κριτήρια εξέλιξης και ανόδου...
Ο μόνος τρόπος γρήγορης διαφυγής (walk through) είναι να σοβαρευτείτε και να διαβάζετε όλο το εξάμηνο και όχι μόνον στις εξετάσεις. Δεν αρκεί η παθητική παρακολούθηση. Χρειάζεται διάβασμα σε όλα τα μαθήματα κάθε βδομάδα. Ενώ όμως όλοι ξέρετε που θα με βρείτε και ότι είμαι πάντα στη διάθεσή σας, κανένας και ποτέ δεν ήλθε να του λύσω μια απορία, αφού τις κρατάτε για να τις λύσετε μόνοι σας (έτσι νομίζετε) κατά το τελικό διάβασμα πριν τις εξετάσεις. Ετσι όμως δεν γίνεται δουλειά και θα συνεχίσετε να παραπονιέστε και να αναζητάτε τι φταίει. Φταίει φυσικά και το ανεξέλεγκτο σύστημα αλλά και ο καθένας σας έχει τις ευθύνες του. Μαγκιά είναι να πάρεις γρήγορα το πτυχίο αντί να μυξοκλαίς ως θύμα. Πλήγμα στο σύστημα είναι να μην το αφήσεις να σε εξαθλιώσει. Εσείς όμως όσους διαβάζουν και ασχολούνται σοβαρά με τις σπουδές τους, αυτούς τους αποκαλείτε απαξιωτικά σπασίκλες, σπάστες, φυτά, φύτουλες κ.λπ. ...
Πάψτε λοιπόν να μυξοκλαίτε, σοβαρευτείτε, ανασκουμπωθείτε και διαβάστε για να μην αφήσετε το σύστημα να σας νικήσει μετατρέποντάς σας σε "αιώνιους". Παλέψτε το σύστημα με διάβασμα και συνέπεια. Και όταν αδικηθείτε από κάποιον, βροντοφωνάξτε το και διεκδικήστε το δίκιο σας αντί να κλαψουρίζετε ανώνυμα στα fora.

Ηρ. Γ. Δημόπουλος
Τακτικός Καθηγητής
Δεν σας έκανα ηθικοπλαστικό δίδαγμα. Επαναστατική άποψη σας ανέπτυξα. Γιατί αν πράγματι το σύστημα μας θέλει αγράμματους για να μας εκμεταλλεύεται ευκολότερα, το να επιδιώκουμε τη γνώση, είναι στάση επαναστατική!

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Νοε 09, 2007 8:04 am

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ
Και βέβαια μετράει το πόσα χρόνια έκανες να πάρεις πτυχίο. Εχω περάσει από διευθυντικές καρέκλες στον ιδιωτικό τομέα και είμαι σε θέση να γνωρίζω αλλά είναι δικαίωμα του καθενός να νομίζει το αντίθετο.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από billyjean Παρ Νοε 09, 2007 8:15 am

βεβαίως χρειάζεται διάβασμα και χωρίς αυτό δε γίνεται να τελειώσεις εύκολα τη σχολή,αλλά με τι κουράγιο θα κάτσεις να διαβάσεις κάθε μέρα όταν έχεις 6-8 ώρες να παρακολουθήσεις και το βράδυ να πας για δουλειά γιατί στο τέλος της βδομάδας ντρέπεσαι να ζητήσεις από το μπαμπά χαρτζιλίκι για να βγάλεις τη κοπέλα σου έξω ή να βάλεις 10 ευρώ βενζίνη?και πιστεύω ότι τουλάχιστον 1 στους 2 φοιτητές δουλεύει σε κάποιο full-part time επάγγελμα,το ΤΕΙ θα μπορούσε να βοηθήσει όλους αυτούς τους φοιτητές αν είχε καθηγητές τους οποίους δεν τους ένοιαζε να κάνουν χριστούγεννα από τον οκτώβρη μέχρι τον φεβρουάριο ή δεν ήταν κομπλεξικοί νομίζωντας ότι αν κόψουν το μισό τει θα έχουν "καλό" όνομα,δεν αναφέρομαι σε ονόματα όλοι ξέρουν πάνω κάτω για ποιους καθηγητές μιλάω οι οποίοι πέρα από τη σελίδα του βιβλίου που είχαν κάποτε διαβάσει δεν ξέρουν τίποτα παραπάνω στο αντικείμενο τους,η ακόμα καθηγητές εργαστηρίων που επειδή το πάνελ σου είναι χαλασμένο θεωρούν ότι δεν έχεις κάνει σωστά την άσκηση και σε κόβουν χωρίς δεύτερη κουβέντα,δεν μοιρολογώ ούτε πιστεύω ότι ευθύνονται οι καθηγητές ή το σύστημα που ο μέσος όρος για να πάρεις πτυχίο σε μια σχολή του 13 είναι 7 χρόνια απλά επισημαίνω τα "κακώς κείμενα" τα οποία αμφιβάλλω αν θα αλλάξουνε ποτέ.Σίγουρα θέλει διάβασμα σίγουρα θέλει να "στρώσεις κώλο" και αυτό απαιτεί χρόνο,εγώ απ τη πλευρά μου δουλεύω παράλληλα και ο χρόνος αυτός που μου μένει είναι ελάχιστος για να έχω καθαρό μυαλό να διαβάσω.Οπότε τι μένει?τρέξιμο 2 εβδομάδες πριν την εξεταστική μπας και σώσουμε τίποτα.
billyjean
billyjean
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 719
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : ν.προάστεια
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mystiq Παρ Νοε 09, 2007 9:37 am

σωστα ολα αυτα αλλα για να ενδιαφερθεις για κατι πρεπει να σου προξενησει το ενδιαφερον.
λιγες φορες μου εχει τυχει αυτο στο ΤΕΙ.ολοι κοιτανε να παρουν πτυχιο και οχι να μαθουν κατι.αυτη ειναι η κυρια μαζα φοιτητων και αποροφα και τους περισσοτερους που ερχονται με ορεξη.μου θυμιζει λιγο δημοσια υπηρεσια.
πιστευω αν η σχολη ηταν στο στυλ "σχολειου" με προγραμμα δηλαδη να πηγαινεις καθε μερα π.χ 8-14 η οσες ωρες χρειαζεται, περναμε παντου απουσιες, να μη περνουμε ενα μαθημα στο 2 εξαμηνο και ενα στο 5 και καποια αλλα τετοια πραγματα, οι περισσοτεροι θα περναγαν στη 4ετια και εκτος αυτου, θα μαθαιναν και 5 πραγματα.
τωρα παω στη σχολη ενα 2ωρο και μετα εχω 4 ωρες κενο και μετα 2 ωρες παλι και στο τελος με κανει και βαριεμαι να παω στη σχολη για 2 ωρες γιατι πολλες απο τις φορες που εχω παει δεν αξιζε.ειτε δεν γινοταν το μαθημα καθολου.ειτε ηταν πραγματα τα οποια ηδη γνωριζα, η ηταν πραγματα που δεν ηξερα αλλα δεν μπορουσα να καταλαβω.

mystiq
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 07/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης