www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

+51
mpampis210
MARK
Shadow
realworld
Tolis73
giatros
tmac
snpl
fx125cc
taka
panosssvent19
makper
superfunk
gauss24
nell
mkmaster130
tuberleki
cyberkp
sir
baba
mariza_01
pulsedia
Akumu
el maestro
UQBARAIGIO
squall
miguel
digital_illusion
aggelos_egaleo
p.alexopoulos
kozer
xifias
anemos
Kotsilarys
Yniemar
nikviking
oGiosTouNinja
achad
requiem_sempiternam
mystiq
billyjean
Woody
invi69
isup13
PanSol84
manolog3
mback23
Santeron
okeanis
her
hdimop
55 απαντήσεις

Σελίδα 7 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τρι Οκτ 21, 2008 12:46 am

Αγαπητή mariza (ladies first...)
Οταν φτιάχνουμε πρόγραμμα σπουδών, μας απαγορεύεται να βάζουμε πάνω από 26 ώρες την εβδομάδα σε ένα εξάμηνο ώστε ο φόρτος εργασίας (3*Θεωρία+1*Εργαστήρια) να μην ξεπερνάει τις 50-60 ώρες.
Αν βάζαμε περισσότερες ώρες σε κάθε εξάμηνο θα σας άρεσε; Γιατί λοιπόν συζητάμε για 35, 45 και 60; Δηλ. το να σας προσέχουμε να μην κουράζεστε με περισσότερες από 26 ώρες/εβδομάδα δεν σας αρέσει και ζητάτε 45;
Τα συστήματα προχωρούν με την στατιστική. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο μέσος σπουδαστής δεν μπορεί να περάσει τις 26 ώρες του τυπικού του εξαμήνου και γι' αυτό όλοι χρωστάτε μαθήματα. Λέτε λοιπόν τώρα: Επειδή αποδεδειγμένα αδυνατούμε να περάσουμε τις 26 ώρες, αφήστε μας να δηλώσουμε 45! Καλά τρελλαθήκαμε τελείως;
Μου άρεσε η πρόταση του κ. Καλύβα που περίπου λέει να αρχίζει ο πρωτοεξαμηνίτης με τις 26 ώρες του Α΄ εξαμήνου και σε κάθε επόμενο εξάμηνο να μπορεί να δηλώνει όσες πέρασε στο προηγούμενο + 10.
Καταλάβετέ το καλά, "χρωστάω" μάθημα υπάρχει μόνον στο Ελλαδιστάν. Στον πολιτισμένο κόσμο, "κόβομαι" σε ένα μάθημα σημαίνει ότι δεν κάνω για σπουδές και πάω σπίτι μου.
Αγαπητέ pulsedia
αντιλαμβάνομαι ότι θα θέλατε να γίνουμε ΤΕΙ Λαμίας για να παίρνετε μεγάλους βαθμούς και να πετυχαίνετε στον ΑΣΕΠ. Αυτό δεν είναι λογικό και δεν θα γίνει ποτέ. Ολοι, πλην ΑΣΕΠ, ξέρουν ότι ένα 6.2 από το Τμήμα μας είναι καλύτερο από ένα 8.0 της Λαμίας και θα συνεχίσουμε έτσι. Με διάβασμα και ασκήσεις δεν παίρνεις μόνον προσωπική ικανοποίηση αλλά μαθαίνεις, περνάς εύκολα το μάθημα και με καλό βαθμό. Τι άλλο "αντίκρυσμα" θέλεις;
Σχετικά με τα μεταπτυχιακά έχεις δίκιο και για το λόγο αυτό δεν καταδέχτηκα ποτέ να διδάξω σε μεταπτυχιακό με δίδακτρα. Οσο για την προτίμηση αποφοίτων Πανεπιστημίων στα μεταπτυχιακά των πανεπιστημίων δεν νομίζεις ότι είναι φυσικό να προτιμούν τους αποφοίτους τους; Οι ποσοστώσεις είναι βλακείες και ένας καλός τρόπος εισαγωγής θα ήταν οι εξετάσεις, όπως ήδη άρχισαν κάνουν πολλά Τμήματα.
Θα ήθελα να ξέρω ποιός ανόητος σας είπε ότι στα Πανεπιστήμια δεν έχουν καλά εργαστήρια ενώ στα ΤΕΙ τα εργαστήρια είναι καλύτερα. Μόνον ανόητοι τα λένε αυτά και όσοι περάσαμε από Πανεπιστήμια ντόπια και ξένα, γελάμε. Δηλ. πιστεύεις ότι μπορεί να υπάρξει χειρότερο εργαστήριο από τα περισσότερα δικά μας; Μήπως θέλεις να σου τα θυμήσω; Πάψτε να επαναλαμβάνετε τις ανοησίες που σας λένε κάποιοι που δεν έχουν περάσει από Πανεπιστήμιο ή πέρασαν νύχτα ή η μόνη τους σχέση με Πανεπιστήμιο είναι ότι παίρνουν το λεωφορείο από μια στάση που είναι έξω από πανεπιστήμιο. Προσωπικά δεν έχω δει ακόμα σε ΤΕΙ καλύτερο εργαστήριο από αυτά που είχαμε στο Πολυτεχνείο την εποχή μου ή από αυτά στα οποία έκανα το διδακτορικό μου στο Πανεπιστήμιο του Λονδίνου (Imperial College). Τα πανεπιστήμια με 5-πλάσιους προϋπολογισμούς από τα ΤΕΙ και με πολύ καλύτερο εκπαιδευτικό προσωπικό είναι δυνατόν να έχουν χειρότερη εργαστηριακή εκπαίδευση; Και ξεχάστε τις βλακείες ότι "από τα πανεπιστήμια βγαίνουν θεωρητικοί". Εγώ σπούδασα 10 χρόνια σε πανεπιστήμια μέσα σε εργαστήρια. Απλά στα πανεπιστήμια πιστεύουν σωστά ότι τα εργαστήρια χωρίς θεωρία είναι άχρηστα και δίνουν βάρος και στη θεωρία, την οποία πλείστοι όσοι εκ των εργαστηριακών μας αγνοούν παντελώς. Μην ακούτε τους αγράμματους και αυτούς που έχουν ταυτιστεί με τα ΤΕΙ. Η κατάσταση μου θυμίζει το γνωστό "όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα λέει κρεμαστάρια". Πρέπει να πάψουμε να λέμε ανοησίες και να καταλάβουμε τι είμαστε, τι διαθέτουμε και που πατάμε ώστε να μπορέσουμε να βελτιωθούμε.
Οσο για τους λόγους που προτιμάμε εργαστηριακούς συνεργάτες με υψηλά προσόντα πιστεύω ότι τους καταλαβαίνετε και θα έπρεπε να το ζητάτε εσείς. Ο Νόμος εξάλλου απαιτεί από τους εργαστηριακούς συνεργάτες μεταπτυχιακό τίτλο αλλά ανοίγει ένα παράθυρο για άτομα χωρίς μεταπτυχιακό, τους οποίους αποκαλεί "με μειωμένα προσόντα" και πρέπει να τους παίρνουμε μόνον αν δεν υπάρχουν υποψήφιοι με πλήρη προσόντα. Προσωπικά τιμώ ιδιαίτερα και τους αποφοίτους μας, όταν αποδείξουν βέβαια ότι είναι άξιοι, όπως π.χ. ο κ. Τσεβάς, ο κ. Πουλίζος και οι κ.κ. Μπαρούσης, Ζαχαρής και παλαιότερα ο κ. Προβατάς. Το να προτιμήσω κάποιον απλά επειδή είναι απόφοιτός μας, το θεωρώ άθλιο, ιδίως αν πρόκειται για ντενεκέ ξεγάνωτο, όπως γίνεται σε κάποια εργαστήρια που προσλαμβάνουν τους συνδικαλιστές των παρατάξεων αμέσως μόλις αποφοιτήσουν. Τέτοιους εργαστηριακούς συνεργάτες θέλετε;
Αν και δεν είμαι υποχρεωμένος, ούτε μπορώ, να σας πείσω, πιστεύω ότι ήμουν σαφής.


hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από pulsedia Τρι Οκτ 21, 2008 11:49 am

Οχι κε Δημοπουλε δεν σας ειπα να γινουμε ΑΒΓ ΤΕΙ απλα σας ειπα τι εχετε κανει σαν τμημα για να προστατεψετε τους φοιτητες σας απο αυτο το πραγμα ηταν νομιζω ξεκαθαρη η ερωτηση μου.
Απλα εκ τον πραγματων οπως λετε και εσεις ειμαστε σε μειονεκτικη θεση σε διαγωνισμους προτεραιοτητας και αυτο ειναι γεγονος βαζοντας μας σε μια διαδικασια ανασφαλειας που δινει στην Ελλαδα ο ιδιωτικος τομεας οσο και καλος να εισαι.
Η φραση σας "Το να προτιμήσω κάποιον απλά επειδή είναι απόφοιτός μας, το θεωρώ άθλιο, ιδίως αν πρόκειται για ντενεκέ ξεγάνωτο, όπως γίνεται σε κάποια εργαστήρια που προσλαμβάνουν τους συνδικαλιστές των παρατάξεων αμέσως μόλις αποφοιτήσουν. Τέτοιους εργαστηριακούς συνεργάτες θέλετε;" με καλυπτει πληρως και εκει ηθελα να καταληξω οτι θα επρεπε να υπηρχε καποιο αλλο συστημα αξιολογησης περα απο την βαθμολογηση των προσοντων διοτι μην ξεχνατε και εδω οτι αν αξιολογηθουν τα προσοντα με βαθμους πτυχιου μεταπτυχιακα θα συμφωνησετε μαζι μου οτι παλι μπαινουμε στην διαδικασια του βαθμου απο το ΑΒΓ ΤΕΙ-ΑΕΙ και της ΑΒΓ τσεπης για τα μεταπτυχιακα.

Βεβαια παρατηρω τον εντονο τροπο που μου απαντατε ,ζητω συγνωμη δεν ειχα καμμια διαθεση για αντιπαραθεση αλλα για εναν καλο διαλογο οπου θα βγουν καποια συμπερασματα και καποια πραγματα που πρεπει να αλλαξουν.

pulsedia
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 44
Ημ/νία εγγραφής : 18/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τρι Οκτ 21, 2008 9:26 pm

Αγαπητέ pulsedia
Θα πρέπει να καταλάβετε από νωρίς ότι η ζωή σε ένα νεοφιλελεύθερο καπιταλιστικό σύστημα είναι σκληρή. Αυτό το σύστημα το επιλέγει η πλειοψηφία με την ψήφο της από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Στο σύστημα αυτό μην αναζητάτε κοινωνική ή άλλη προστασία, το σύστημα στηρίζεται ακριβώς στην έλλειψή της. Μην αναζητάτε δικαιοσύνη και ευαισθησία, το σύστημα στηρίζεται ακριβώς στην απουσία τους. Μην αναζητάτε καν κοινή λογική, το σύστημα στηρίζεται στην γελοιώδη λογική των golden boys της... Είναι μια ζούγκλα και όποιος επιζήσει. Το να ζητάς την λύση ενός μικροπροβλήματος είναι σαν να ζητάς από το λεοντάρι που θα σε φάει ...να έχει πλύνει τα δόντια του!
Βέβαια στην Ελλάδα έχουμε την ιδιαιτερότητα να ευτελίζουμε τα πάντα ακόμα και τον νεοφιλελεύθερο καπιταλισμό. Το ίδιο θα γινόταν και με τον σοσιαλισμό και τον κομμουνισμό! Ετσι το σύστημα που ζούμε είναι ο Ελληνικός Νεοφιλελεύθερος Καπιταλισμός, όπου ο πρώτος όρος προσδιορίζει το κύριο χαρακτηριστικό, την έλλειψη σοβαρότητος.
Μέσα σε αυτό το φαιδρό σύστημα που έχει επιλέξει και θα συνεχίσει να επιλέγει η πλειοψηφία, υπάρχουν φυσικά πολλά πράγματα που μπορεί και πρέπει να αλλάξουν (μερεμέτια) για να γίνει αυτή η χώρα λίγο πιο σοβαρή, η Παιδεία της λίγο πιο σοβαρή, αυτό το ΤΕΙ και αυτό το Τμήμα λίγο πιο σοβαρά. Δυστυχώς όμως κάθε φορά οι προτάσεις αφορούν μόνον ζητήματα που συμφέρουν τους προτείνοντες. Καλύτεροι βαθμοί, περισσότερες ώρες στη δήλωση, ευκολότερα θέματα, τζάμπα σίτιση-στέγαση κ.λπ. Κανείς δεν μιλάει για ποιότητα, σκληρή δουλειά, όραμα, έμπνευση, προοπτική...
Κανείς και ποτέ δεν προτείνει κάτι που ενώ ξέρει ότι είναι σωστό, δεν τον "συμφέρει". Κανένας φοιτητής για παράδειγμα δεν ζήτησε ποιοτική άνοδο των σπουδών ή να ελεγχθεί η περίπτωση μαθήματος που περνούν όλοι με 7 και πάνω, είτε επειδή ο διδάσκων δεν κάνει ποτέ μάθημα ή επειδή βάζει τα ίδια θέματα κάθε φορά. Κανένας καθηγητής δεν ζήτησε να αυξηθούν οι ώρες του υποχρεωτικού του διδακτικού ωραρίου ή να επιβληθεί παρουσία των καθηγητών στο ΤΕΙ 5 μέρες την εβδομάδα, 8 ώρες την ημέρα, όπως γίνεται στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο. Ολοι συμφωνούν και υποδεικνύουν μεταρρυθμίσεις και αλλαγές που τους συμφέρουν, με την φθηνή έννοια του συμφέροντος. "Δίκαιο" και "σωστό" είναι φαίνεται μόνον αυτό που μας συμφέρει.
Η απάντησή μου είναι γενική και περιέχει μια συμβουλή στην οποία κατέληξα μετά από 35 χρόνια σπουδών, δουλειάς, προβληματισμών και αγώνων: Ο καθένας μας είναι μόνος του στη ζούγκλα και μόνος του πρέπει να φροντίσει να μην τον φάνε τα λεοντάρια ή τα φίδια.
Η επιβίωση είναι για όλους το πρωταρχικό μέλημα αλλά για κάποιους δεν είναι το μόνο. Παράλληλα αγωνίζονται για την αποζουγκλοποίηση.

ΥΓ: Οχι, δεν ήταν έντονο το ύφος μου στην προηγούμενη απάντηση. Είναι το φυσικό μου.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από baba Πεμ Οκτ 30, 2008 8:06 am

Παιδιά νομίζω ότι καλά τα λέει ο δάσκαλος, πρέπει να σκεφτούμε καλύτερα κάποια πράγματα! Ας αφήσουμε τους πολυτεχνειακούς... μπορεί να είναι σε πολλά υπερβολικοί και άδικοι ειδικά όσον αφορά τα ΤΕΙ, αλλά σε επίπεδο γνώσεων πραγματικά είναι πολύ πιο πάνω από εμάς. Ας αρχίσουμε να μελετάμε και όχι να διαβάζουμε. Το θέμα είναι καθαρά δικό μας.

ΥΓ: Δε βγάζω την ουρά μου απέξω κι εγώ τα ίδια παράπονα έκανα... έπρεπε να πάρω πτυχίο για να δω κάποια πράματα διαφορετικά!
baba
baba
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ηλιούπολη
Ημ/νία εγγραφής : 14/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από sir Πεμ Δεκ 11, 2008 1:43 am

Δάσκαλε,μ'όλα αυτα που συμβαίνουν,μάλλον θα κάνουμε μάθημα μεσω διαδικτύου..εξ'άλου περισσότερα θα μάθουμε..Καταντήσαμε να κάνουμε 1 μήνα μάθημα και 2 να καθόμαστε και να έχουμε και απαιτήσεις..Το τει ήταν κλειστό 3 μέρες και πάλι σήμερα τα ίδια...Ας μας πούνε το λόγο και να κρίνουμε πρωτα....Μας το επέβαλαν και το δεχτήκαμε...Πάμε παρακάτω,αύριο πάλι κλειστό, και η μόνη ενημέρωση που είχαμε τη προηγούμενη εβδομάδα ήταν για δύο ΗΜΕΡΙΔΕΣ,μία που έγινε το Σαββατο και η άλλη γίνεται αύριο στο ΤΙΤΑΝΙΑ και συμμετέχει και ο δικός μας.....
Θα θέλαμε ν ακούσουμε τη γνώμη σας πανω σ'αυτά τα ζητήματα,άν ειναι δυνατόν και αν έχει νόημα να τρέχουμε σε ΗΜΕΡΙΔΕΣ και όχι για τα μαθήματά μας,άν και όλα γνώση είναι.Ευχαριστώ.

Επίσης,έχω μια απόρια,που εγώ δεν μπορώ να απαντήσω,όσο αναφορά τα μαθηματικά που διδάσκονται στο ΤΕΙ.Παρόλο που οι περισσότεροι τα περνάμε και με δυσκολία διότι τα θέματα ειναι πάντοτε δύσκολης μορφής ,τελικώς δεν μπορουμε να τα χειριστούμε στα Ηλεκτρονικά,παρόλο που αρκετα απο αυτα τα συναντάμε συνεχως και υποτίθεται οτι τα ξέρουμε..Εγω νομίζω οτι πρέπει να γίνουν αλυσίδα ή να γίνει και μαθηματικά IV ΑΠΟ ΚΆΠΟΙΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΠΆΝΩ ΣΆΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΏΣΟΥΜΕ.Αυτη είναι η γνωμη μου,οπου ο ίδιος τα έχω περάσει και τα τρία (και το μόνο που με βοήθησε ήταν τα ΜαθηματικάIII) και απο την άποψη που έχω βλέποντας τα χαλια μας στο σύνολο των σπουδαστών.

Δασκαλέ,,μήπως ξέρετε ποοί είναι αυτοί όλοι που υποτίθεται ότι ειναι κουμουνισταί?Εγω δε νομίζω οτι ξέρουν τί αντιπροσωπεύουν..Κάποιοσ τους μάζεψε και τους κατευθύνει αλλα και πάλι...

Να αφηερώσω και κατι στιχάκια απο Καζατζίδη,,στους συντάκτες του forum

MΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΕ ΝΑ ΧΤΙΣΩ

ΚΑΙ ΤΗ ΣΑΠΙΑ ΤΗ ΠΑΛΙΑ ΝΑ ΤΗ ΓkΡΕΜΙΣΩ

ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ...

sir
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 79
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από cyberkp Πεμ Δεκ 11, 2008 4:46 pm

"Καταλάβετέ το καλά, "χρωστάω" μάθημα υπάρχει μόνον στο Ελλαδιστάν. Στον πολιτισμένο κόσμο, "κόβομαι" σε ένα μάθημα σημαίνει ότι δεν κάνω για σπουδές και πάω σπίτι μου."

Ο τρόπος και η άνεση με την οποία στηρίζεται κάτι τέτοιο, ομολογώ, με ξαφνιάζει.
Θεωρείτε οτι κόβεται κάποιος επειδή είναι βλάκας ????
Επειδή μπορούσε και είχε όλο το χρόνο αλλα τα έξυνε???
Απο πότε θεωρούμε οτι οι σπουδές είναι κάτι που πρέπει να είναι ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΌ ΚΑΙ ΑΠΌΛΥΤΟ και να κόβει όποιον δεν μπορεί να περάσει ένα μάθημα. Δεν ξέρω τι κάνουν σε αυτό που θεωρείτε εσείς πολιτισμένο κόσμο, αλλα εγώ εδώ που ζω, θέλω να μπορούν να σπουδάσουν και αυτοί που μπορεί να είναι αναγκασμένοι να δουλεύουν. Να μπορούν να σπουδάσουν και αυτοί που δεν έχουν τον χρόνο ή ίσως και το μυαλό που μπορεί να απαιτούν απο αυτούς να έχουν οι κάθε είδους δάσκαλοι ((μα τώρα, ποσοστό 99% αποτυχίας σε 500 άτομα ? Ποιος κάνει λάθος την δουλειά του εδώ?)
Και θέλω όλα αυτά να μην γίνονται με έναν πέλεκυ πάνω απο τον σβέρκο του καθένα, έναν πέλεκυ που δεν συγχωρεί το λάθος, έστω και μερικές φορές να το δεχτώ,λόγω τεμπελιάς, αλλα να δεχτείτε και εσείς οτι πολλές φορές ακόμα, λόγω καταστάσεων.

Και κλείνωντας να πω οτι εγώ θέλω πολλές ώρες,(βασικά να μην υπάρχει όριο θέλω αλλα τέλος πάντων) οχι για να γεμίσω το μυαλό μου με 60 μαθήματα και να μπουκώσω στο τέλος, αλλα για να μπορώ να κάνω ΕΓΩ ο ίδιος το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ μου.
Γιατί ότι και αν λεν οι στατιστικές σας, εμείς στο τέλος θα εξεταστούμε, και οχι ο ΜΕΣΟΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΣ που αυτές υπολογίζουν. και αν με αναγκάζεται να πάρω τις ώρες και τα μαθήματα που θέλετε εσείς και οι επιστήμονες σας, δεν με σώζεται απο κόπο, αλλά με περιορίζεται και δεν με αφήνεται να δω μόνος μου τα όρια μου...

Και για να μην λέτε οτι δεν προτείνω και κάτι σε αυτά που θίγετε, θα μπορούσατε να κάνετε όλες αυτές τις στατιστικές , ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ για τους σπουδαστές και ο καθένας να τις πάρει υπόψιν όσο θέλει.
Άνθρωποι είμαστε, και μπορούμε να διακρίνουμε τι είναι το καλό για εμάς όταν μας το λένε (τις πιο πολλές φορές τουλάχιστον)...Δεν χρειάζεται να μας αναγκάζετε να κάνουμε κάτι, σαν πατέρας που μας βάζει τιμωρία...

Κρίμα που το πρόσχημα του πολιτισμένου κόσμου, μπορεί να μας οδηγήσει να δείχνουμε τις 8000000 κάμερες που έχει η Αγγλία και να λέμε οτι κάτι τέτοιο, θα μας κάνει ανθρώπους....

cyberkp
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από achad Σαβ Δεκ 13, 2008 7:18 am

Daskale,
Poso dyskolo lete na einai gia ena spoudasth tu tei mas na duleyei sta "sygxrona ellhnika..protypa"(o noon noeito) kai na parakalouthei taytoxrona full mathimata prospathwntas to kalytero gia thn akadhmaiki tu paideia...parallhla me katalipseis,apergeies xasimo xronou kai mathimatwn apo eppagelmatiki afeleia kathigitwn kai foititwn?Peite mu thn apopsh sas an thelete.

achad
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημ/νία εγγραφής : 30/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Δεκ 14, 2008 12:33 pm

Αγαπητέ cyberkp,
αν διαβάσεις τις απόψεις μου προσεκτικά, ίσως καταλάβεις ότι οι σπουδές είναι πλήρους απασχόλησης και δεν μπορούν να υποβιβαστούν σε κατάλληλο για τους εργαζόμενους φοιτητές επίπεδο. Το έχω πει χιλάδες φορές, για τους εργαζόμενους χρειάζεται η λήψη ειδικών μέτρων όπως για παράδειγμα σπουδές part-time, βραδυνά μαθήματα, καλοκαιρινά εντατικά μαθήματα αλλά κυρίως υποτροφίες ώστε οι σπουδαστές να μην χρειάζεται να εργάζονται. Αυτό σημαίνει "πολιτισμένη" χώρα αλλά δυστυχώς δεν έχετε τέτοιες εμπειρίες παρά μόνον πληροφορίες για 8000000 κάμερες. Από τη στιγμή που το σύστημα δεν έχει πρόβλεψη για part-time σπουδές, λυπάμαι αλλά έχετε πρόβλημα, στο οποίο εγώ προσπαθώ να βοηθήσω με τα βραδυνά φροντιστήρια στα μαθήματά μου.
Επιμένω στην άποψη ότι όταν δεν μπορείς να περάσεις τα μαθήματα, πρέπει να πας σπίτι σου, είσαι ακατάλληλος για σπουδές, είτε αυτό οφείλεται στο μυαλό σου ή στις κοινωνικές συνθήκες για την βελτίωση των οποίων οφείλεις να αγωνιστελις αντί να διεκδικείς να περνάς με αντιγραφές και άλλα κόλπα.

Αγαπητέ achad,
επαναλαμβάνω ότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα ΔΕΝ έει πρόβλεψη για διευκολύνσεις προς τους εργαζόμενους φοιτητές και οι παρατάξεις σας ουδέποτε έθεσαν το θέμα. Απλά προσπαθούν να διαλύσουν τόσο το σύστημα ώστε να βολεύονται και οι εργαζόμενοι και μαζί τους και οι παριστάνοντες τους εργαζομένους.
Είναι επομένως πολύ δύσκολο σε έναν εργαζόμενο να σπουδάσει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το διαλύσουμε ώστε να περνάνε όλοι και εύκολα.
Η κατάσταση χειροτερεύει πράγματι με τις απεργίες, καταλήψεις κ.λπ., αλλά δεν μπορεί κανείς να είναι και τελείως αντίθετος αναλογιζόμενος ότι σε αυτό το κωλοκράτος αν δεν αγωνιστείς δεν παίρνεις τίποτα... Το πως θα αγωνιστείς βέβαια έχει μεγάλη σημασία και αμφιβάλλω π.χ. αν διαλύοντας τα δημόσια ΑΕΙ χτυπάς τα ιδιωτικά κολλέγια, με πολλά πολλά από τα οποία το ΤΕΙ είναι συνεταιράκι στα "μεταπτυχιακά"...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από cyberkp Κυρ Δεκ 14, 2008 12:54 pm

Ίσως όντως να έχω μικρή εμπειρία απο έξω, πάντως αυτή η εμπειρία (που έρχεται και απο παιδιά που μεγάλωσαν έξω παρεπιπτόντως)
μου λέει πως τα πράγματα έξω είναι πολύ πολύ απαιτητικά...και αυστηρά. όπως το είπατε ίσως.
και το τραγικό είναι αυτό. πως τελικά οι πιο πολλοί , εργαζόμενοι ή μη, πάνε σπίτι τους, χωρίς μια πραγματική ευκαιρία να σπουδάσουν. Απλά μία φτιαχτή ελπίδα που βασίζεται στις ελάχιστες δωρεάν ευκαιρίες για σπουδές που χαριστικά δίνουν σε κάποιους. Και φυσικά πολλές σπουδές για όσους έχουν χρήματα...

cyberkp
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από cyberkp Κυρ Δεκ 14, 2008 1:00 pm

ααα, και επίσης..μην λέτε ανακρίβειες στα παιδιά απο την μικρή δική σας εμπειρία με τις παρατάξεις...
Υπάρχουν παρατάξεις που μιλάνε για εργαζομένους, και για τμήματα εργαζομένων..
Όπως και υπήρχαν παρατάξεις που μίλαγαν για το καινούργιο πρόγραμμα σπουδών και κάναν παράπονα, σε αντίθεση με ότι εσείς πιστεύατε...
Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα...
Δυστυχώς αγώνας δεν σημαίνει κάνω απλά μια καθιστική διαμαρτυρία.
Τότε είναι που δεν πρόκειτα κανείς απο τους ελλεεινούς που μας κυβερνούν να αλλάξει κάτι.
Δυστυχώς, ο απλός σπουδαστής έχει λίγα πραγματικά όπλα στα χέρια του απέναντι στην εξουσία...
Ή τα χρησιμοποιεί, με οτι κίνδυνο αυτό έχει, αλλα με την ελπίδα να κερδίσει πολλά περισσότερα,
ή κάθετε, περιμένει, και παραπονιέται για την υπόλοιπη ζωή του...

cyberkp
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Δεκ 14, 2008 1:12 pm

cyberkp έγραψε: ...τα πράγματα έξω είναι πολύ πολύ απαιτητικά...και αυστηρά. όπως το είπατε ίσως.
και το τραγικό είναι αυτό. πως τελικά οι πιο πολλοί , εργαζόμενοι ή μη, πάνε σπίτι τους, χωρίς μια πραγματική ευκαιρία να σπουδάσουν. Απλά μία φτιαχτή ελπίδα που βασίζεται στις ελάχιστες δωρεάν ευκαιρίες για σπουδές που χαριστικά δίνουν σε κάποιους. Και φυσικά πολλές σπουδές για όσους έχουν χρήματα...
Καλά δεν έχεις καταλάβει ότι ζούμε σε "νεοφιλελεύθερο" καπιταλισμό; Όποιος έχει, παίρνει κι' άλλα. Η κοινωνική μέριμνα, που ήταν το πλεονέκτημα της Ευρώπης έναντι των ΗΠΑ, χαρακτηρίστηκε ως πολύ ακριβή από τους Αλογοσκούφηδες της ΕΕ και επειδή ...βλάπτει την ανταγωνιστικότητα και την επιχειρηματικότητα, μειώνεται σταδιακά μέχρι να φτάσει στο μηδέν...
Πάμε για την επόμενη γενιά των 180 ευρώ ή, όπως προβλέπουν οι ειδικοί, για κοινωνική έκρηξη. Με την φτιαχτή χρηματοπιστωτική κρίση βέβαια το σύστημα θα προσπαθήσει να αυτοδιορθωθεί για να εξασφαλίσει ακόμα 50 χρόνια, δυστυχώς όμως το κόστος επισκευής θα το πληρώσουμε εμεις...

ΥΓ Ήμουν ο μόνος που καταψήφισε το νέο πρόγραμμα σπουδών και όλες οι παρατάξεις δεν έβγαλαν άχνα, υπερψηφίζοντάς το σιωπηρά. Αυτό έχει μάλιστα γραφτεί και στα πρακτικά, ότι δηλ. το πρόγραμμα πέρασε με μια μόνον αρνητική ψήφο, τη δική μου, και σε παρακαλώ μην με κατηγορείς για ανακρίβειες. Αν μετά κάνατε παράπονα, όπως λες, δεν το ξέρω, αλλά να προσέχετε τι ψηφίζετε.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από cyberkp Κυρ Δεκ 14, 2008 1:32 pm

Σε αυτόν τον καπιταλισμό λοιπόν ποιά είναι η θέση σας? Να αναπαράγεται αυτο το αδιέξοδο στα μυαλά των άλλων λέγοντας, ή θα γίνετε σκλάβοι του καθεστώτος ή σας τρώει η μαρμάγκα ? Αυτό ακριβώς παλεύουμε λοιπόν.
Να μην μείνουμε αμέτοχοι, όταν μας λένε οτι θα δηλώνουμε όσες ώρες θέλουν αυτοί, με το πρόγραμμα που θέλουν αυτοί, και πληρώνοντας τα βιβλία που μας δίνουν αυτοί... Σε τελική ανάλυση, αν κοιτάξει ο καθένας την πάρτυ του σε αυτόν τον καπιταλισμό, ο 2 στους 10 μπορεί να κάνει κάτι και οι υπόλοιποι 8, είναι "μαθηματικώς σίγουρο οτι θα δυστυχήσουν" (όπως είπε και ο αθάνατος παπαμιχαήλ)
Τέλος...
Όταν λέτε όλες οι παρατάξεις μιλάτε για τις 3 που είναι στο ΔΣ ? γιατί πολλές μικρότερες, το κυνηγούσαν απο πέρυσι και είχε γίνει και ένα μεγάλο κυνήγι προς τους καθηγητές, μαζί με το θέμα του 35ωρου...
Αλλα οι 3 παρατάξεις που αναφέρεστε όντως ψήφισαν υπερ.
Δεν είναι όμως αυτές όλες οι παρατάξεις...Ας μιλάμε συγκεκριμένα.
Είναι μόνο οι μεγάλες που έχουν καβαλήσει πολλά καλάμια...
Λέγοντας τέτοια στον κόσμο τον απογοήτεύεται και τα παρατάει.
Ας φανεί και καμιά φορά τι κάνουν και καποιοι μικρότεροι...

cyberkp
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Δευ Δεκ 15, 2008 5:23 am

cyberkp έγραψε:Να μην μείνουμε αμέτοχοι, όταν μας λένε οτι θα δηλώνουμε όσες ώρες θέλουν αυτοί, με το πρόγραμμα που θέλουν αυτοί, και πληρώνοντας τα βιβλία που μας δίνουν αυτοί...

Αυτοί που σου τα λένε αυτά είναι, δεν είναι κάποιο απρόσωπο σύστημα αλλά οι Καθηγητές σου, στους οποίους προσέφυγες για να ξεστραβωθείς και να μάθεις. Αυτοί ξέρουν καλύτερα από σένα και αν διαφωνείς πές το μου.
Αυτοί φυσικά θα αποφασίσουν για τις ώρες σου, αυτοί θα φτιάξουν το πρόγραμμά σου, αυτοί θα σου προτείνουν το βιβλίο σου. Γιατί ενώ εσύ δεν ξέρεις την τύφλα σου από το αντικείμενο του Τμήματος αυτοί ξέρουν και έχουν σπουδάσει σε πανεπιστήμια πάνω από 10 χρόνια ο καθένας. Δεν είσαι ακόμα σε θέση να αμφισβητήσεις ούτε τον χειρότερο από μας και καλά θα κάνεις να μην επεκτείνεις τις αντι-οτιδήποτε απόψεις σου και στους δασκάλους σου.
Αυτοί, ναι αυτοί θα σου πουν πόσες ώρες θα δηλώνεις, αυτοί θα σχεδιάσουν το πρόγραμμα και αυτοί θα σου προτείνουν τα καλύτερα βιβλία, ένα εκ των οποίων, αυτό που θα διαλέξεις, θα σου δωθεί δωρεάν. Ποιός δηλαδή θα τα κάνει αυτά, η Γ. Συνέλευση των σπουδαστών ή το λαϊκό κίνημα;
Σαν πολύ αέρα πήραν τα μυαλά σας και αν στην εκπαιδευτική διαδικασία χαθεί η εκτίμηση και η εμπιστοσύνη προς τον μέντορα-καθηγητή, παύει να είνα εκπαίδευση. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει και την ισότητα να την αναζητήσεις σε άλλες δραστηριότητες που δεν απαιτούν ειδικές φνώσεις και όχι στην εκπαίδευση και την υγεία. Φαντάζεσαι οι ασθενείς και όχι οι γιατροί να κανονίζουν την θεραπεία, τα φάρμακα και την δοσολογία για λόγους ισότητος και δημοκρατίας;
Είμαι σαφής και δεν θα απαντήσω σε άλλο σου post, είμαστε σε άλλες συχνότητες.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από tuberleki Δευ Δεκ 15, 2008 6:28 am

συμφωνω με τον κυριο Δημοπουλο...οτι και να πιστευουμε εμεις....κατι παραπανω θα ξερουν οι καθηγητες μας που εχουν φαει τη ζωη τους μεσα στη σχολη...
tuberleki
tuberleki
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 180
Ηλικία : 37
Τόπος Διαμονής : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ημ/νία εγγραφής : 24/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Δευ Δεκ 15, 2008 8:34 am

Συμπληρώνω τον tuberleki ....
... και δεν έχουν κακές προθέσεις, ούτε είναι αντίπαλοι ή εχθροί με τους σπουδαστές, όπως προσπαθούν μερικοί πονηροί επαναστάτες και αμφισβητίες να τους παρουσιάσουν.
Σε καμια περίπτωση δεν έχουν πρόθεση να βλάψουν τους σπουδαστές και το εκπαιδευτικό σύστημα. Αντίθετα, με ελάχιστες εξαιρέσεις, πασχίζουν για το καλό των σπουδαστών και της εκπαίδευσης, ο καθένας με τον τρόπο, τις εμπειρίες και τις δυνατότητές του και όταν διαφωνούν μεταξύ τους, αυτό γίνεται γιατί ο καθένας πιστεύει ότι το δικό του προτεινόμενο καλό είναι καλύτερο από του άλλου.
Ο διάλογος βέβαια με τους σπουδαστές είναι απαραίτητος, χωρίς να είναι δεσμευτικός ή με την νοοτροπία της επιβολής της άποψης των εν πολλοίς άπειρων και αδαών περί τα εκπαιδευτικά και την επιστήμη σπουδαστών, μεμονωμένων ή εν όχλω. Ο διάλογος έχει ενημερωτικό χαρακτήρα και οι απόψεις των φοιτητών πρέπει να λαμβάνονται υπόψη, όταν φυσικά δεν παραβιάζουν θεμελιώδεις εκπαιδευτικές και επιστημονικές αρχές, πρότυπα ποιότητας και αυτονόητους κανόνες.
Το μοντέλο που κάποιοι προσπαθούν να περάσουν, αυτό της δεκαετίας του '60 που ο καθηγητής εμφανίζεται ως αντίπαλος του φοιτητή, έχει πλέον μουσειακή αξία και προβάλλεται από κάποιους με αντίστοιχη ιδεολογία ή ιδεοληψία καθώς και από κάποιους πονηρούς ώστε να δικαιολογούνται οι "αγώνες " τους...
Ο αντίπαλος όμως φοιτητών και καθηγητών είναι κοινός και όλοι τον ξέρουν αλλά αποφεύγουν να μιλάνε γι΄ αυτόν...


hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mkmaster130 Δευ Δεκ 15, 2008 9:18 am

Συμφωνώ εκτός από την πρόταση<<αντίθετα με ελάχιστες περιπτώσεις πασχίζουν για το καλό των σπουδαστών>>θα έλεγα πολλές περιπτώσεις,δυστυχώς.
mkmaster130
mkmaster130
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : glyfada
Ημ/νία εγγραφής : 06/03/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από cyberkp Δευ Δεκ 15, 2008 10:27 am

Δάσκαλε , για αρχή μην τσαντίζεσαι...
Είδα και εγώ κάποια πράγματα και μιλάω πιο απότομα ίσως αλλα δεν υπάρχει λόγος να μην γίνει συζήτηση...
Επίσης...
υπάρχει μαθήμα με ποσοστό κοψίματος 100% (ναι δυστυχώς υπάρχει, στους μηχανολόγους) και ΠΟΛΛΑ μαθήματα με ποσοστά που αγγίζουν το 95% (και στους ηλεκτρονικούς)
Δεν μπορώ να δεχτώ λοιπόν οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στους τόσο "σοφούς" όπως τους θεωρείς Δασκάλους μας.(σε κάποιους απο αυτούς, και σημειωτέον , δεν μιλάω για ποσοστά 50% οπού μπορώ να δεχτώ οτι οι μισοί ίσως και να μην τα κατάφεραν. Μιλάω για το οτι πέρασαν 5 στους 230)

Επίσης, δεν μπορω να δεχτώ την έννοια της διάννοιας σε κάποιο θέμα, όταν με αυτό το επιχείρημα, ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.
Ξαναείπα οτι θα δεχόμουν προτάσεις και συζητήσεις.Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ο εξαναγκασμός.
Ακόμα και στο άτοπο, όπως το θεωρώ παράδειγμα σου, αν δεν θα μου άρεσε το φάρμακο ενός γιατρού, έχω κάθε δικαίωμα να μην το δεχτώ. Και να του ζητήσω, και να συζητήσω μαζί του κάποια άλλη θεραπεία (πρόσφατα το είχα αυτό με την πλάτη μου). Αν τώρα αυτός δεν δεχτεί να μου προτείνει κάτι άλλο, αποφασίζω εγώ. Αλλα μπορώ πάντα να επιλέξω στο τέλος απο τις 2-3 διαφορετικές πιθανές γιατρειές (επαναλαμβάνω οτι ήταν άτοπο παράδειγμα αλλα θέλω να δείξω οτι η ΔΙΑΝΝΟΙΑ με την μορφή του αποφασίζομεν και διατάζομεν δεν θα έπρεπε να υπάρχει πουθενά).
Αν μη τι άλλο δεν μας ρώτησε κανείς...

Και τέλος, ίσως να είμαστε σε άλλες συχνότητες, αλλα αυτό είναι επειδή εγώ θεωρώ την σχολή κάτι που απευθύνεται σε σπουδαστές και θα μπορούσε να προσαρμόζεται μαζί τους.
Όχι κάτι σκληρό και απροσάρμοστο, που απλά εκφράζει την εξουσία της Διαννοιας των μεγαλυτέρων (όσο και αν πραγματικά, παραδέχομαι την γνώση τους)
Την σχολή που εσείς περιγράψατε, η οποία όποιος δεν περνάει ένα μάθημα, τον στέλνει σπίτι του, δεν την θέλω και όσο περνάει απο το χέρι μου, δεν θα την δεχτώ.

Αν πραγματικά δεν θέλετε να ξανασχολιάσετε θα το δεχτώ...

Υ.Γ
Κάποιοι διαβασμένοι στο θέμα τους, και με αρκετά "τεχνική" πολλές φορές γλώσσα είναι οι πολιτικοί ειδικά όταν μιλάν για οικονομικά... Θα δεχόσασταν λοιπόν, χωρίς συζήτηση, την απόφαση ενός πολιτικού για το τι πρέπει να γίνει στην ΠΟΛΗ μας, επειδή ασχολείται και έχει σπουδάσει αυτο που εσείς δεν έχετε κάνει.Τα πολιτικά και την οικονομία ???

cyberkp
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Δευ Δεκ 15, 2008 11:38 am

Παραβαίνω την δήλωσή μου ότι δεν θα σου απαντήσω, λόγω εορτών...
Εγώ μιλάω για εκπαίδευση και παιδεία και συ μιλάς για στατιστικές εξετάσεων. Πιστεύεις πράγματι ότι είναι κακός ο καθηγητής που περνάει λίγους ή μήπως κάποιοι δεν κατάλαβαν αυτό που με επιμονή ζητούσαν, την ανωτατοποίηση; Στην διάθεσή σου οι κόλλες των 10 τελευταίων ετών, που αν τις δει κανείς θα με πάει φυλακή που περνάω τόσο πολλούς άσχετους. Υπενθυμίζω ότι καταργήθηκε το δημοκρατικό δόγμα, "όποιος μπαίνει σε μια σχολή, σίγουρα θα πάρει πτυχίο". Κάποιοι δεν θα τα καταφέρουν και γι΄αυτό δεν θα φταίει το "σύστημα".

Οι σπουδές, που δεν σε υποχρεώνει κανείς να κάνεις, δεν μπορεί να είναι εξαναγκασμός, όπως λες. Οι σπουδές δεν είναι επίσης ταβέρνα για να την διαλέγεις και να διαλέγεις τι θα φας και τι θα πιείς. "Σπουδάζω" σημαίνει ακολουθώ οικειοθελώς ένα δομημένο σύστημα μάθησης, που αν δεν μου αρέσει ή αν δεν μπορώ, φεύγω και δεν προσπαθώ να το υποβαθμίσω στα δικά μου πρότυπα, που δεν είναι κατ' ανάγκην και πρότυπα των άλλων.

Προφανώς μπερδεύεις τις λέξεις "διάνοια" και "αυθεντία". Οι καθηγητές δεν είναι διάνοιες αλλά μπορεί να είναι αυθεντίες. Ακόμα όμως και αν δεν είναι αυθεντίες, σίγουρα είναι πιο έμπειροι και καταρτισμένοι από τους σπουδαστές τόσο σε εκπαιδευτικά, όσο και σε επιστημονικά θέματα, σε βαθμό που να αποτελεί αστειότητα να προσπαθεί να τους απαξιώσει ένας φοιτητής που δεν είναι σε θέση ούτε να περάσει 5-6 απλά μαθήματα το εξάμηνο.

Δυστυχώς δεν έχεις περιθώρια να μην δεχτείς τη σχολή που δεν σου αρέσει. Η κατάσταση είναι take it or leave it, όχι λόγω αυταρχικότητας και αυθαιρεσίας αλλά λόγω παγίων κανόνων και προτύπων ποιότητας που πρέπει να τηρούνται για να λέγεται μια σχολή ανώτατη. Βέβαια κανείς δεν εκτιμά ότι του δίνεται τζάμπα και αυτός είναι ο λόγος που διαλύθηκαν τα Δημόσια ΑΕΙ και πολύ σύντομα θα στραφούμε στην ιδιωτική εκπαίδευση, όπως κάναμε στην υγεία. Επιμένω στο παράδειγμα της ιατρικής, μόνο που στην ανώτατη εκπαίδευση, αν δεν σου κάνει ο γιατρός, δεν μπορείς να τον αλλάξεις εύκολα όσο και αν πληρώσεις...

Αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα και είμαι βέβαιος ότι αν επενδύσεις το χρόνο που αναλώνεις για γκρίνια, θα τελειώσεις πολύ πιο γρήγορα τη σχολή, αν αυτό είναι το ζητούμενο.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από sir Δευ Δεκ 15, 2008 3:30 pm

Δάσκαλε,θα ήθελα τι γνώμη σας,
θα πρέπει να ανυσηχούμε όσοι έxουμε ασύρματο δίκτυο;
Τελικά είναι είναι δεν είναι επικύνδινη αυτή η ακτινοβολία που "τρώμε".

sir
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 79
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τρι Δεκ 16, 2008 9:14 am

Ζήτω ο χαλκός και η οπτική ίνα!
Δεν είμαι ειδικός, έχουμε άλλον στο Τμήμα.
Εγώ πάντως, τελείως διαισθητικά, αποφεύγω οτιδήποτε ασύρματο και πιστεύω ότι θα συμβεί σε 5-10 χρόνια ότι συνέβη με τον αμύαντο. Απαγορεύτηκε τελείως μετά από αρκετά χρόνια συζητήσεων και διαπραγματεύσεων, αφού πρώτα οι έχοντες συμφέροντα τακτοποίησαν τις υποθέσεις τους και στράφηκαν σε άλλες επενδύσεις. Είναι τυχαίο που η vodafone διεθνώς έβαλε στόχο την κατά 15% ετήσια αύξηση του τζίρου της από σταθερή τηλεφωνία; Ξαναλέω, δεν είμαι ειδικός, αλλά και όλοι αυτοί που παριστάνουν τους ειδικούς, δεν μας τα λένε καλά...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από sir Τρι Δεκ 16, 2008 12:59 pm

Δάσκαλε,είμαστε κάποιοι τελειόφοιτοι που αναρωτιώμαστε,Τί να κάνουμε τελειώνωντας το ΤΕΙ,να πάμε στρατό,να κοιτάξουμε για μεταπτυχιακό ή δουλειά..

Εκει που στεκόμαστε είναι κάποιο μεταπτυχιακό αλλα είμαστε άσχετοι περι του θέματος.Δεν ξέρουμε που να απευθυνθούμε!!
Να κοιτάξουμε πού όμως ,Ελλάδα η εξωτερικό?
Αν καλύτερα εξωτεικό χρειάζονται κάποιες συγκεκριμένες δυνατότητες απο πλευράς πτυχίων,,το κόστος είναι μεγαλύτερο για διαμονή και φοίτηση.,Πως επιλέγουμε ή μας επιλέγουν?
Τα μεταπτυχιακά στο ΤΕΙ,,τώρα τελευταία μας λέγαν άλλοι καθηγητές ότι απο τώρα γίνονται επίσημα!!!Γιατί αλλάζει κάτι?

Επίσης ,το πιο σημαντικό που με απασχολεί είναι:όσοi δεν τα μιλάνε καλά τα αγγλικά αλλα τα καταλαβαίνουν,,τι γίνεται?Μπορούν να τα καταφέρουν(h tha maw kanoyn rompa)?η καλύτερα στα σίγουρα(ελληνικά).

Τέλος ,κατα καιρους που ρωτούσα και άλλους καθηγητές, δε με κάλυπταν,αλλα μου έλεγαν οτι δίνονται υποτροφίες στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ για αυτούς ου δεν μπορούν να καλύψουν τα δίδακτρα!!Ισχύει κατι τέτοιο και αν ναί,πώς θα το εξακριβώσουμε?
Ευχαριστώ,περιμένω αποκρισή σας,
Με εκτίμηση,
¨Αγγελος

sir
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 79
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τρι Δεκ 16, 2008 10:36 pm

Dear Sir
Αφού δεν πήγες στο στρατό στα 18 σου, που είναι το ιδανικό, πήγαινε τώρα πριν από οτιδήποτε άλλο, για να μην έχεις εμπόδια. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο στρατό και κατά τη διάρκεια της θητείας μου θα τελειοποιούσα τα αγγλικά μου, που ούτως ή άλλως είναι απαραίτητα και στην επαγγελματική σταδιοδρομία.

Τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, είναι της πλάκας. Να φανταστείς ότι ο σχετικός νόμος για τα μεταπτυχιακά εκδόθηκε μόλις το 2008! Μέχρι τότε λειτουργούσαν ανεξέλεγκτα, χωρίς νόμο...

Τα μεταπτυχιακά σε συνεργασία με ξεπεσμένα "πανεπιστήμια" του εξωτερικού (franchising όπως τα McDonalds) είναι ακόμα περισσότερο της πλάκας και κακώς σας ενημέρωσαν ότι θα νομιμοποιηθούν ως έχουν. Απλά τους δίνεται η δυνατότητα μέχρι τον Ιούνιο 2010 να ενταχθούν στις δραστηριότητες των Τμημάτων ώστε να ελέγχονται, γιατί μέχρι τώρα είναι ανεξέλεγκτα και λειτουργούν σαν ιδιωτικά μαγαζιά των διοργανωτών και των φίλων τους. Αν σε ενδιαφέρει μόνον το χαρτί για μόρια ΑΣΕΠ, δυστυχώς μετράνε ακόμα και αυτά τα μεταπτυχιακά αλλά εκτός ΑΣΕΠ, όλοι γελάνε μόλις τα βλέπουν.

Με τον νέο νόμο για τα μεταπτυχιακά δίνεται για πρώτη φορά στα ΤΕΙ η δυνατότητα διοργάνωσης επίσημων και σοβαρών μεταπτυχιακών προγραμμάτων και το Τμήμα μας σκοπεύει να διοργανώσει ένα. Η μελέτη και διοργάνωση ανετέθη σε 3-μελή επιτροπή, στην οποία προεδρεύω.

Αν είχα τα λίγο περισσότερα χρήματα, θα πήγαινα σε ένα καλό μεταπτυχιακό του εξωτερικού. Στην επιλογή και τις αιτήσεις βοηθάμε εδώ και χρόνια τους σπουδαστές και τους αποφοίτους μας.
Αν δεν τα είχα τα χρήματα, θα δούλευα 2-3 χρόνια σε οποιαδήποτε δουλειά για να τα μαζέψω και μετά θα πήγαινα στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό. Φροντίστε όμως τα αγγλικά σας (ή τα γερμανικά σας) για να είστε σοβαροί υποψήφιοι. Δεν υπάρχει πρόβλημα αναγνώρισης του πτυχίου ΤΕΙ, έχουμε στείλει πάρα πολλούς σπουδαστές μας στην Αγγλία, Γερμανία, Σουηδία και Ολλανδία, όπου λειτουργούν και αγγλόφωνα τμήματα.

Υποτροφίες δίνουν διάφορα ιδρύματα και το ΙΚΥ. Κάθε χρόνο στις εξετάσεις του ΙΚΥ είναι λιγότεροι οι υποψήφιοι από τις υποτροφίες ίσως γιατί δεν το ξέρετε.

Η προτίμηση των μεταπτυχιακών του εξωτερικού στηρίζεται στην άποψή μου ότι οι νέοι πρέπει να βλέπουν και κάτι που διαφέρει από την μίζερη ελληνική πραγματικότητα. Είμαι σίγουρος ότι αν όλοι οι νέοι της εποχής μου είχαν εμπειρίες από τον πολιτισμένο κόσμο, η χώρα μας θα ήταν σήμερα καλύτερη. Μην ξεχνάτε εξ άλλου ότι εσεις θα ζήσετε σε μια πιο διεθνή κοινωνία και όσο πιο προετοιμασμένοι είστε, τόσο περισσότερες έπαγγελματικές ευκαιρίες θα έχετε αφού με τα σωστά πτυχία και τις ξένες γλώσσες θα είστε τοποθετημένοι σε μια ευρύτερη ευρωπαϊκή αγορά εργασίας. Ξεχάστε τα ελληναράδικα και τα περί κουτόφραγκων, οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες είναι πολλά έτη φωτός μπροστά από εμάς που επειδή δεν έχουμε τίποτα πρόσφατο για να είμαστε υπερήφανοι, καταφεύγουμε στα επιτεύγματα αυτών που έζησαν στον ίδιο τόπο πριν 2500 χρόνια...

Σας παρακαλώ όλους να είστε σοβαρότεροι και να μην κάνετε σχόλια του τύπου "απόκριση-φίλτρα". Εδώ εσεις ρωτάτε και απαντώ εγώ, δεν σχολιάζετε με μια πρόταση τις ερωτήσεις ούτε τις απαντήσεις. Αν διαφωνείτε με μια απάντηση πρέπει να συντάξετε μια οργανωμένη ερώτηση για να μπορέσω να απαντήσω.
Παρακαλώ τους administrators όχι μόνον να μην κάνου οι ίδιοι παρόμοια σχόλια αλλά να τα αφαιρούν.


hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από nell Τετ Δεκ 17, 2008 12:17 am

Κύριε Δημόπουλε καλησπέρα σας,
Μπορείτε να αναφέρετε συγκεκριμένα ελληνικά μεταπτυχιακά
προγράμματα (χωρίς δίδακτρα) που δεν είναι "της πλάκας";
Ευχαριστώ.

nell
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημ/νία εγγραφής : 03/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τετ Δεκ 17, 2008 8:08 am

Αν και δεν υπάρχουν πλήρη στοιχεία αξιολόγησης όλων των μεταπτυχιακών προγραμμάτων, μου έρχονται στο μυαλό τη στιγμή αυτή μερικά καλά όπως το Ρ/Η και Α/Τ του ΕΚΠΑ, το μεταπτυχιακό του ΑΙΤ (ιδιωτικό της Intracom), το Athens MBA (ΕΜΠ-ΟΠΑ) και ίσως να υπάρχουν και καναδυό ακόμα που μου διαφεύγουν.
Κατά τη γνώμη μου, όσο δεν υπήρχε νομοθετικό πλαίσιο για τα μεταπτυχιακά, άλλα μεν λειτουργούσαν ως σοβαρές προσπάθειες μερικών αξιόλογων καθηγητών, άλλα κατά παράδοση και άλλα ως παραμάγαζα. Πιστεύω ότι μετά την δημοσίευση του νόμου για τα μεταπτυχιακά, τα πράγματα θα σοβαρέψουν και θα κλείσουν μαϊμούδες και απάτες.
Φυσικά πρόκειται για προσωπική εκτίμηση από τις πληροφορίες που έχω.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 7 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από gauss24 Τετ Δεκ 17, 2008 3:54 pm

Καλησπέρα κι από εμενα κυριε δημοπουλε!!! το πρωτο πραγμα που εχω να πω ειναι οτι αυτο το θεμα με τα στατιστηκα ειναι χαζομαρα... θελω να πω στους συναδελφους μου πως οτι μαθημα εχω διαβασει το εχω περασει και με βαθμους πολυ καλους και οτι σε οσα παμε χαβαλεδες και κουτσογραφουμε κοβομαστε!!! χαρακτηριστικοτατο παραδηγμα σχεδιαση λογικων 1 οταν το περασα το ειχαμε δωσει 214 ατομα και ειχαν περασει τα 12 και οταν βγηκα απο την αιθουσα γελουσαν μαζι μου γιατι ελεγαν οτι τα ειχα κανει λαθος...μαλλον δεν καταλαβαν τι ζητουσε ο καθηγητης...

Θα ηθελα να ρωτησω κατι αν γνωριζετε. Μπορω να κανω την πρακτικη μου σε καποιο ξενο πανεπιστημιο που να συνεργαζεται με τα τει μας? Ποιο συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για Σλοβακία.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!!! καλες γιορτες ευχομαι σε ολους!!![/u]
gauss24
gauss24
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Γλυφαδα
Ημ/νία εγγραφής : 19/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 7 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης