www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

+51
mpampis210
MARK
Shadow
realworld
Tolis73
giatros
tmac
snpl
fx125cc
taka
panosssvent19
makper
superfunk
gauss24
nell
mkmaster130
tuberleki
cyberkp
sir
baba
mariza_01
pulsedia
Akumu
el maestro
UQBARAIGIO
squall
miguel
digital_illusion
aggelos_egaleo
p.alexopoulos
kozer
xifias
anemos
Kotsilarys
Yniemar
nikviking
oGiosTouNinja
achad
requiem_sempiternam
mystiq
billyjean
Woody
invi69
isup13
PanSol84
manolog3
mback23
Santeron
okeanis
her
hdimop
55 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τρι Μαρ 11, 2008 11:03 pm

okeanis έγραψε:Φίλε nikviking την περασμένη εβδομάδα που έκανα αίτηση για αναλυτική, πάνω στην αίτηση υπήρχαν τα εξής: αναλυτική από computer,και αναλυτική χειρόγραφη.Όταν λοιπόν ρώτησα τι διαφορά έχουν,η κοπέλα από τη γραμματεία μου είπε να δηλώσω οτι θέλω αναλυτική απο computer,γιατί η χειρόγραφη είναι στο χέρι και ίσως να μην έχουν περαστεί όλα μου τα περασμένα μαθήματα ακόμα.Το λέω αυτό μήπως κατά λάθος δήλωσες οτι θέλεις χειρόγραφη,και σου έστειλαν αυτό που περιέγραψες...
Η διευκρίνιση του/της okeanis δεν είναι ακριβής. Δεν υπάρχει επιλογή για "χειρόγραφη" βεβαίωση. Υπάρχει επιλογή για βεβαίωση "από computer" ή "από καρτέλλα" και αυτό γιατί δεν θεωρείται ακόμα αξιόπιστη η μηχανοργάνωση και τηρείται παράλληλα το σύστημα με τις καρτέλλες που θεωρείται αξιόπιστο αν και αργεί να ενημερωθεί. Βεβαίωση επομένως "από καρτέλλα" σημαίνει πιό αξιόπιστη και όχι πιό πρόχειρη σε μορφή μπακαλόχαρτου. Πρέπει δηλ. να συντάσσεται ευπρεπής αναλυτική από την καρτέλλα και όχι να φωτοαντιγράφεται η καρτέλλα.
Προς invi69: Χρονικά επικαλυπτόμενα μαθήματα
Βάσει του νόμου και της λογικής, δεν επιτρέπεται να δηλώνονται μαθήματα που επικαλύπτονται χρονικά στο ωρολόγιο πρόγραμμα. Επομένως τελείως παράνομα σου επιβάλλουν να δηλώνεις τέτοια μαθήματα και στην περίπτωση αυτή θα έπρεπε να σου επιτραπεί η δήλωση επομένων μαθημάτων που δεν επικαλύπτονται. Τέτοια όμως "ψιλά γράμματα" δεν απασχολούν ούτε την γραμματεία, ούτε την διοίκηση του Τμήματος. Πιστεύω ότι με μια αίτησή σου προς το Συμβούλιο του Τμήματος μπορείς να ζητήσεις να πάρεις άλλο μάθημα για κάθε χρονικά επικαλυπτόμενο και αν δεν το δεχθούν να λάβεις άλλα πιο δραστικά μέτρα.
Το να σε υποχρεώνουν να δηλώνεις χρονικά επικαλυπτόμενα μαθήματα είναι πολύ σοβαρό ζήτημα και δείχνει την αναλγησία του συστήματος. Αν πράγματι η υποχρεωτική δήλωση των μαθημάτων που χρωστάει ένας σπουδαστής στοχεύει στην καλύτερη οργάνωση των σπουδών και ως τέτοιο μέτρο το υποστηρίζω, η επιβολή χρονικά επικαλυπτόμενων μαθημάτων αποδεικνύει απαράδεκτη εχθρότητα προς τους σπουδαστές.
Καμμία όμως παράταξη δεν ασχολήθηκε με το θέμα αυτό, που θα μπορούσε να αμβλύνει κάπως το στρίμωγμα που σας έκαναν ξαφνικά με τις δηλώσεις.
Μπορείτε δηλ. να ζητήσετε σε περίπτωση χρονικής επικάλυψης των μαθημάτων σας να επιτρέπεται η δήλωση τω αμέσως επομένων και προς αυτή την κατεύθυνση θα έχετε την πλήρη υποστήριξη όλων των καθηγητών. Αυτό μπορεί να γίνει στις διορθωτικές, να πάτε δηλ. και να πείτε ότι λόγω χρονικής επικάλυψης του τάδε μαθήματος με το τάδε δεν μπορώ να το παρακολουθήσω και θέλω να δηλώσω άλλο.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από el maestro Τετ Μαρ 12, 2008 4:33 am

kirie Dimopoule telika stin sinelevsi gia tin dilosi perissoteron oron ti apofasi parthike? giati apo oti vlepo den exei anaferthei kan sto site.Iparxei periptosi na isxisei i dilosi parapano oron apo to epomeno examino..kian nai giati den egine apo tora afou exei idi ginei se avtomatistes ,ipologistika sistimata.den boro na katalavo giati pote den lamvanetai sovara i apopsi tis foititikis apopsis se mia apofasi pou mono kalo mporei na kanei se mas.giati oxi na min perasoume 15 mathimata se mia exetastiki?toulaxiston doste mas to dikaioma..evxaristo ek ton proteron gia tin apantisi sas.
el maestro
el maestro
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : zografou
Ημ/νία εγγραφής : 10/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Τετ Μαρ 12, 2008 6:10 am

κυριε Δημόπουλε καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. αν γινόταν να διευκρινήσετε τι εννοείτε ως δραστικα μέτρα που μπορώ να πάρω.
στην γραμματεία που τους το ανέφερα η κοπέλα που έκανε τις εγγραφές μου είπε πως αυτό δεν μπορεί να γίνει διότι(ακουσον άκουσον) δεν το δέχεται το πρόγραμμα.(μια πιο καλή δικαιολογία δεν μπορούσαν να βρουν?)
θα ήθελα να κάνω και μια άλλη ερώτηση. δήλωσα για πρωτη φορά ένα εργαστήριο στο οποίο οι εγγραφές είχαν γίνει την προπροηγούμενη εβδομάδα όπου εγώ ακόμα δεν είχα πάρει αποτελέσματα μαθηματων για να ξέρω εάν θα μπορέσω να το δηλώσω και αυτή την στιγμή μας είπαν(είμαστε δύο που θέλουμε να το δηλώσουμε) οτι θέσεις δεν υπάρχουν. δεν θα έπρεπε κανονικά να δημιουργηθεί και ένα άλλο τμήμα για να καλυφθούν οι ανάγκες ή έστω να δοθεί πρωτεραιότητα σε εμάς που το πέρνουμε πρώτη φορά έναντι των επαναληπτικών;;;
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τετ Μαρ 12, 2008 7:43 am

Απάντηση στον invi69
"Δραστικά μέτρα" σημαίνει αναφορά στο ΤΕΙ, το Υπουργείο και γιατί όχι και μήνυση! Ο νόμος επιβάλλει υποχρεωτική παρακολούθηση των μαθημάτων που δηλώνει ο σπουδαστής αλλά κάποιοι ουσιαστικά σου απαγορεύουν να παρακολουθήσεις τα μαθήματά σου, στοιχειοθετώντας τουλάχιστον 3 ποινικά αδικήματα. Είναι καιρός πια να σταματήσει το Τμήμα να δουλεύει όπως βολεύει την γραμματεία και ...το πρόγραμμα του υπολογιστή! Είστε Ελληνες πολίτες και πρέπει να μάθετε να διεκδικείτε τα δικαιώματά σας και να μην περιμένετε λύσεις μόνον από τις παρατάξεις και τις κινητοποιήσεις.
Οσο για το εργαστήριο που λέει ότι δεν έχει θέσεις, στείλε μου με mail ποιό ακριβώς είναι για να σου πω τι πρέπει να κάνεις γιατί και εδώ είναι παράνομο να μην επιτρέπεις σε κάποιον σπουδαστή να παρακολουθεί εργαστήριο που δηλώνει. Το ότι δεν γράφτηκες δεν μετράει γιατί οι περίφημες "εγγραφές" στα εργαστήρια δεν είναι θεσμοθετημένες και τις χρησιμοποιούμε μόνον για να ξέρουμε πόσοι περίπου θα δηλώσουν το εργαστήριο και να οργανωθούμε ανάλογα. Δεν επιτρέπεται να ισχυρίζεται κάποιος ότι αφού δεν γράφτηκες όταν έπρεπε, ιδίως όταν δεν είχαν βγει τα αποτελέσματα, δεν σε βάζω στο εργαστήριο. Ντροπή. Αυτά τα "ψιλά γράμματα" χρειάζονται πρώτα διόρθωση και η τριτοκοσμική και συμπλεγματική νοοτροπία και όχι τα 35-ωρα και τα 45-ωρα, τα οποία σε τελευταία ανάλυση είναι σαφώς νομοθετημένα.

Απάντηση στον el maestro
Δεν ελήφθη maestro μου καμμία απόφαση σε αυτή τη Γ. Συνέλευση, ούτε ήταν δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο αφού ο Κανονισμός Σπουδών δεν είναι αρμοδιότητα της Γ. Συνέλευσης του Τμήματος. Απλά κάποιοι εδήλωσαν ότι θα προτείνουν κάποτε να τροποποιηθεί ο Κανονισμός Σπουδών, κάτι που απαιτεί 2-3 ή και περισσότερα εξάμηνα. Δεν ξέρω, ούτε θέλω να ξέρω, τι γίνεται σε άλλα Τμήματα αλλά πιστεύω ότι αν δεν εφαρμόζουν τον Κανονισμό Σπουδών, παρανομούν. Οπως παρανομούν και όσοι δεν σας δέχονται στα εργαστήρια επειδή δήθεν δεν έχουν θέσεις αλλά και αυτοί που σας επιβάλλουν να δηλώνετε μαθήματα με χρονική επικάλυψη στο ωρολόγιο πρόγραμμα.
Οι Νόμοι και οι Κανονισμοί υπάρχουν για να εφαρμόζονται στην ολότητά τους και όχι επιλεκτικά, όποτε μας συμφέρει.
Στην περίπτωση για παράδειγμα που το Τμήμα δεν εφάρμοζε για τους παλαιούς τον Κανονισμό Σπουδών που τους επιτρέπει 45 ώρες και τις περιόριζε π.χ. στις 39 ώρες, τότε θα ζητάγατε την εφαρμογή του Κανονισμού, καταγγέλοντας το Τμήμα ότι τον παραβιάζει. Τώρα όμως διεκδικείτε την παραβίααση του Κανονισμού επειδή εκτιμάτε ότι σας βολεύει. Αυτό δεν είναι ούτε λογικό ούτε δίκαιο.
Είστε ένήλικες και υπεύθυνοι πολίτες. Μάθετε να τηρείτε τους νόμους και διεκδικείτε τα δικαιώματά σας με θεμιτά ένδικα μέσα και όχι σαν αγέλες. Μαζικές κινητοποιήσεις δικαιολογούνται σε εξαιρετικές περιπτώσεις όταν π.χ. δεν εφαρμόζεται ο νόμος, κάποιοι αυθαιρετούν ή προσπαθούν να σας βλάψουν. Κινητοποιήσεις για να μην εφαρμοστεί συγκεκριμένο μέρος του νόμου ή του Κανονισμού μου φαίνονται λίγο αστείες.
Ας συζητήσουμε πολιτισμένα ώστε να βρούμε τις εκπαιδευτικά ορθές λύσεις λαμβάνοντας υπόψη όλες τις παραμέτρους και όχι μόνον τι νομίζουν κάποιοι άπειροι περί τα εκπαιδευτικά ότι τους βολεύουν. Ο στόχος πρέπει να είναι η ορθή οργάνωση των σπουδών ώστε οι σπουδαστές να αποφοιτούν ακριβώς σε 4 χρόνια. Οι περισσότεροι όμως, λόγω κυρίως της αποδιοργάνωσης των σπουδών και της έλλειψης συστήματος, έχετε περάσει την 5-ετία και νομίζετε ότι αν σας δώσουν 85 ώρες θα σωθείτε. Μεγάλο λάθος. Απλώς θα αυξηθούν οι λευκές κόλλες...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από aggelos_egaleo Τετ Μαρ 12, 2008 9:48 am

Sto proigoumeno eksamino epefte 1 ergastirio panw se ena allo kai opws itan fysiko sto 1 apo ta 2 den emfanistika me apotelesma na parw 2 apousies kai na kopw.Otan piga sti dior8wtiki kai tous eipa oti kopika kai oti i8ela na dilwsw kati allo anti autou tou ergastiriou mou eipan oti den ginetai giati einai xrostoumeno kai parolo pou eixa eidi kopei den me afisan na to allaksw!!!An einai dynaton!Ti na leme tora gia 8ewries pou sybiptoun to opoio tinei na ginei routina...
Telika einai poly psila grammata!!!
aggelos_egaleo
aggelos_egaleo
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mystiq Δευ Απρ 14, 2008 10:54 am

κυριε Δημόπουλε, προς τί αυτή η μανία του 8-10 το πρωί?
Αυτό το εξάμηνο αναγκάστηκα να πάρω τα μαθήματα που μου είπαν, άσχετα άν ΟΛΑ συμπιπτουν τις ίδιες ώρες και πιό συγκεκριμένα 8-10 το πρωί.
Παρατήρησα οτι ακόμα και μαθήματα που στο πρόγραμμα αναγράφονται αλες ώρες γίνονται 8-10 το πρωί (ηλεκτροτεχνία2)
καθώς και ηλ. Ισχύος και ΣΑΕ που ήταν απο τα λίγα εώς μοναδικά απογευματινά μαθήματα μεταφερθηκαν .... μαντέψτε...8-10 το πρωί!
έχω καταντήσει να έχω επιλέξει 4 μαθήματα απο τα οποία μόνο τα 2 μπορώ να παρακολουθήσω πλήρως, καθώς τα άλλα 2 συμπίπτουν και άλλες μέρες με τα 2 που παρακολουθώ!
εκτός αυτού σην εξεταστική αναγκάζομαι να δίνω 3 μαθηματα σε μιά μέρα! τα οποία φυσικά δέ μπορώ να δώσω συνεχόμενα....

Το πρόγραμμα θα έπρεπε να είναι ανοιχτό και να επιλέγει ο καθένας αν όχι όσα μαθηματα θέλει, τουλάχιστον ΟΠΟΙΑ μαθηματα θελει.

mystiq
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 07/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Δευ Απρ 14, 2008 12:03 pm

polu swsta ta les. alla ayta einai polu proxwrhmena pragmata gia to tmhma hlektronikhs!!alla to dikio sou den tha to breis. Sad
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απάντηση στον mystiq

Δημοσίευση από hdimop Τρι Απρ 15, 2008 2:43 am

Με προκαλείτε...
Το δικό μου 2-ωρο 8-10 στα Φίλτρα υπήρχε ανέκαθεν, απλά μεταφέρθηκε από Πέμπτη σε Δευτέρα και η αλλαγή καταγράφηκε στο επίσημο πρόγραμμα.
Γενικά τα 8-10 τα θέλουν όσοι διδάσκοντες έχουν το ΤΕΙ σαν δεύτερη δουλειά και θέλουν να "καθαρίζουν" νωρίς για να πάνε στο άλλο μεροκάματο. Τουλάχιστον να έπαιρναν έγκριση από το Τμήμα και να κατεγράφετο η αλλαγή στο πρόγραμμα...
Για το ότι σας υποχρεώνουν να δηλώνετε χρονικά επικαλυπτόμενα μαθήματα έχω απαντήσει παραπάνω ότι είναι πρόδηλα παράνομο και έπρεπε να διεκδικήσετε μια λογική ρύθμιση. Ομως με γράψατε και τώρα παραπονιέστε. Δεν δικαιούται να γκρινιάζει όποιος δεν κάνει κάτι γι' αυτό που γκρινιάζει. Μάλλον είστε υποτελείς και φοβόσαστε, αλλά γι' αυτό υπάρχουν οι εκπρόσωποι.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Τρι Απρ 15, 2008 6:05 am

oswn afora tis epikaluptomenes wres sto programma. phga sthn gramateia kai tous to anefera kai h apanthsh htan pws den tous afora apo thn stigmh pou einai mathimata diaforetikou examhnou, as koitousa na ta exw perasei.(aytolexh oti mou eipe h ypeythynh)den xerw me poio tropo mporw na diekdhkisw kati se ayth thn sxolh afou otan paw kai zhtaw to dikio mou me apokaloun trampouko kai me koitane me miso mari epeidh tolmhsa na tous diakopsw apo thn pasientza.
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από aggelos_egaleo Τρι Απρ 15, 2008 9:02 am

Kai gw otan to eixa anferei mou eixan dwsei akrivos tin idia apantisi.Oti einai diko mou provlima kai na frontiza na ta pernaga wste na min anagkazomai na parakolou8w ma8imata apo diaforetika eksamina pou sibiptoun oi wres tous.Den lew oti exoun adiko kai einai fysiologiko kapies wres na sibiptoun alla toulaxiston na min mas anagkazoun na ta dilwnoume!!!
aggelos_egaleo
aggelos_egaleo
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Τρι Απρ 15, 2008 11:30 am

Επίσης θα ήθελα να πω ότι πολλές φορές τυχαίνει να μην περάσεις και κάποιο μάθημα επειδή έγινε κάποια ατυχία (και όχι λόγω ασχετοσύνης)... Τι σημαίνει να φρόντιζες να τα πέρναγες...; Λες και άμα μπορούσαμε δεν θα το περνούσαμε εξ' αρχής... Τους κάνουμε και νάζια... Δεν μπορώ να καταλάβω κάποιες στιγμές την στάση που κρατάει η γραμματεία. Θέλει να μας έχει πολλούς και να μας ταλαιπωρεί;

Κύριε Δημόπουλε, με ποιόν τρόπο μπορούμε να πιέσουμε για να περαστούν τέτοια θέματα στο συμβούλιο των καθηγητών; Όπως και το θέμα των 45 ωρών είναι απαράδεκτο, την στιγμή που όλες οι σχολές σου λένε πάρε 55+ ώρες και βλέπουμε... Τι είμαστε εμείς; Εξαρτήματα μίας κατώτερης μητρικής πλακέτας; Shocked
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από PanSol84 Τρι Απρ 15, 2008 1:23 pm

Θέλουμε αναβάθμιση λογισμικού... Razz

Εδώ δεν κάνουν τις 35-36 κ τις 45-46 που είναι θέμα στιχοιώδους λογικής θα τις κάνουν 45 κ 55;...
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Χρονικά επικαλυπτόμενα μαθήματα και Ν-ωρα

Δημοσίευση από hdimop Τρι Απρ 15, 2008 11:36 pm

Ως προς τα χρονικά επικαλυπτόμενα μαθήματα, σας έχω εκθέσει τις απόψεις μου και θα πρέπει να κάνετε μια αίτηση προς το Συμβούλιο του Τμήματος ζητώντας ρύθμιση. Επαναλαμβάνω ότι το επιχείρημα είναι ότι αφού με υποχρεώνεις να πάρω συγκεκριμένα μαθήματα, επίτρεψέ μου να μπορώ να τα παρακολουθώ, αφού βάσει του νόμου και του κανονισμού η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική και με τα μαθήματα που με υποχρεώνεις να πάρω, παρανομώ αφού δεν τα παρακολουθώ!
Ως προς τα 35-ωρα, 45-ωρα και γενικώς Ν-ωρα, όσο λιγότερες είναι οι ώρες που επιτρέπονται, τόσο καλύτερα οργανώνονται οι σπουδές σας και τόσο γρογορότερα παίρνετε πτυχίο. Οταν δεν μπορείτε να περάσετε 35 ώρες είναι αστείο να ζητάτε περισσότερες.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από xifias Τετ Απρ 16, 2008 4:39 am

μπορει να ειναι οπως τα λετε,αλλα σε μια γραματεια που σου επιβαλει να παρεις οτι χρωστας,κ στην ουσια σου χαλαει το προγραμα την ορεξη κ σε απελπιζει-γιατι εμενα αυτο μου εκανε οταν μου φωρτωσε 3 μαθηματικα σε ενα εξαμηνο,γεμιζοντας τη μιση μου δηλωση,κ η αλλη μιση κατι ψιλα απο δω κ απο κει που χρωσταγα,διχως ενα εργαστηριο,ξεχασα τι σπουδαζω!-πρεπει να υπαρχουν πολλες ωρες,να ειμαστε πιο ελευθεροι,πιο χαλαροι.τι πιθανοτητες ειχα να περασω 3 μαθηματικα μαζι?ισως ειμαι αμελης,τεμπελης,δε διαβαζω,δε ξερω γω τι αλλο,αλλα δεν ζηταω 55 ωρες για να τις περασω ολες,αφου βλεπω πως καθε φορα περναω το 1/7 εως 1/5 των ωρων,στην καλυτερη,οι παραπανω ωρες ειναι ευκαιρια για καλυτερα αποτελεσματα.συγνωμη αν ειμαι οφτοπικ.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Για όλα φταίνε οι άλλοι... Εμείς ποτέ.

Δημοσίευση από hdimop Τετ Απρ 16, 2008 11:58 am

Ρε παιδιά, έλεος πιά.
Εσείς καταφέρατε να διαλύσετε τις σπουδές σας και το πρόγραμμά σας από μόνοι σας από το 1ο εξάμηνο. Οταν είδατε π.χ. ότι δεν περάσατε τα Μαθηματικά Ι, γιατί πήρατε τα ΙΙ; Και μετά γιατί πήρατε τα ΙΙΙ; Επρεπε να δηλώσετε έστω και λιγότερες από τις επιτρεπόμενες ώρες αφού μάλλον σας πέφτουν πολλές οι 35. Ολοι έχουμε ένα όριο. Προφανώς το όριο αυτών που τώρα κλαίνε δεν είναι οι 35 ώρες.
Τώρα ζητάτε να προσαρμοστεί ο Κανονισμός στο επίπεδο που φτάσατε, ώστε να διαλυθούν οι σπουδές και των υπολοίπων... Καταλάβετε ότι δεν παίρνουν απαραίτητα όλοι πτυχίο...
Βάλτε ένα πρόγραμμα στη ζωή σας επιτέλους και πάψτε να τα ρίχνετε όλα μόνον στον Κανονισμό και την Γραμματεία. Εσείς φταίτε κατά 90% και όμως ασχολείστε με το 10% φταίξιμο των άλλων.
Για να περάσετε μαθήματα θα έπρεπε ήδη να έχετε αρχίσει να διαβάζετε. Κανείς δεν το κάνει, όλα προσπαθείτε να τα μπουρδουκλώσετε λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις. Ετσι όμως δεν γίνεται δουλειά.
Οποιος είναι σε τόσο τραγική κατάσταση, να στρώσει κώλο στις διακοπές του Πάσχα γιατί οι εξετάσεις έφτασαν.
Σοβαρευτείτε.
(Επιμένω ότι το ζήτημα των χρονικά επικαλυπτόμενων μαθημάτων μπορεί να ρυθμιστεί. Τίποτε άλλο.)

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Τετ Απρ 16, 2008 1:34 pm

hdimop έγραψε:Ρε παιδιά, έλεος πιά.
Εσείς καταφέρατε να διαλύσετε τις σπουδές σας και το πρόγραμμά σας από μόνοι σας από το 1ο εξάμηνο. Οταν είδατε π.χ. ότι δεν περάσατε τα Μαθηματικά Ι, γιατί πήρατε τα ΙΙ; Και μετά γιατί πήρατε τα ΙΙΙ;
dioti ta mathimatika II mporousame na ta perasoume enw ta I uparxeei ena kolhma. to giati kai to pws rwthste tous kathhghtes. sta pshfiaka to idio. egw proswpika prwta perasa ta pshfiaka 3 kai meta ta duo prwta. yparxoun mathimata sta opoia kollame kai den ftaime mono emeis giayto. kai nai na sumfwnhsw oti sigoura den pernoume thn sxolh sta sobara opws prepei, de afierwnoume ton xrono pou prepei alla san foithtes einai logiko na zhtame kai kapoia kinhtra ta opoia den mas dinei to periballon ths sxolhs. otan egw eixa sto 3 examhno mathima apo tis 8 to prwi ews tis 10 to brady me ena diwro keno kai ena 4wro kai den eixa ti na kanw sth sxolh, pws na exw endiaferwn kai na kathomai meta stis thewries. ante na pw nw paw gia enan kafe sto diwro, alla kai pali poso na antexw thn tsigarila sto kulikeio. na paw sthn bibliothhkh???(ews prin kati mhnes htan kleisth)na pw na kanw ena athlhma???pou????se ena ghpedo basket pou exoume olo kai olo???posoi na paixoume ekei taytoxrona??na paw na katsw kapou me to laptop??? ante mia wra na krathsei h mpataria. na paw kapou na diabasw????pou???eimaste kai fwnakladikos laos, den briskeis hsyxia kai pouthena. na pw na paw spiti kai na gyrhsw??? adinohto loh thn wra tha thn faw sto dromo(kala giayto den ftaie to tei).opote na giati den tha katsw se kapoies thewries na giati tha xenerwsw me thn olh katastash na giati sto telos den tha perasw to mathima.
uphrxate kai eseis foithths kai sto metsobio kai ustera sto londino.exete dei thn kalh pleyra tou ekpaideytikou idrymatos( to EMΠ parexei egatastaseis estw kai ta stoixeiwdh) kai to londino einai h nyxta me thn mera se sxesh me edw. eimai sigouros oti xairosastan na phgainete sto mathima. kai mono to periballon sas eftiaxne to kefi.edw emeis ti orexh na exoume???na mpainoume se mia taxh pou brwmaei tsigarila???na koitaw ton pinaka kai apo panw thn afisa thw pks??? na perpataw ston diadromo kai na briskw kommatakia apo ta kainouria kalorifer h kindyneyw na faw ta moutra mou se kana petameno diafhmistiko kommatos. to periballon tou tei einai katw tou metriou, kai sigoura ftaime emeis se polu megalo bathmo. exalou emeis to kanoume opws einai. alla ena ekpaideytiko idryma me phra toswn xronwn den tha eprepe na exei brei tropo na epibalei ta aytonohta???mia xara xerei to idryma na kanei tis aythairesies tou kai ta koula tou. ekei pou prepei na deixei ligo phgmh omws afantoi kanoun tis papies kai meta ftaime emeis pou griniazoume olh thn wra.ayta!!sygnwmh gia ton tono kai to yfos.alla tis teleytaies meres me tis ekloges tsitwsa me tis blakeies kai tis uposxeseis pou akouga apo dw kai apo ekei.Mad
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από PanSol84 Τετ Απρ 16, 2008 3:12 pm

Πάνω στο θυμό του είπε πολύ σωστά πράγματα ο invi...Πρέπει να'χεις πολύ γερό στομάχι για να καταπίνεις τις ποικίλες κακοτοπιές της σχολής.Δε λέω πως είναι αποκλειστικά αυτά τα φαινόμενα στη δική μας σχολή,υπάρχουν κι αλλού ίδια κ χειρότερα...υπάρχουν κ καλύτερα ωστόσο.Υπάρχουν κ καλύτεροι φοιτητές κι από εμάς.Πάντως εαν το κοιτάξουμε παιδαγωγικά το θέμα,η παιδεία στη χώρα μας μόνο παιδεία δεν είνα...Εγώ προσωπικά έδωσα πανελλαδικά 9 μαθήματα στη Β' Λυκείου + άλλα 9 στη Γ' + τα ενδοσχολικά κάτω από τεράστια πίεση,για έναν έφοιβο 17-18 χρονών που θέλει να πιεί τη ζωή με το κουτάλι...Όταν λοιπόν ένας έφοιβος έχει καταπιέσει την ορμή του λογικό είναι να βλέπει την είσοδο του σε μία σχολή ως "γη της επαγγελίας"...η οποία θα του δώσει ό,τι στα δύο πολυτιμότερα χρόνια της εφηβείας του στερήθηκε!Στην αρχή θα αγνοήσει οτί κι εκεί υπάρχουν μαθήματα...ύστερα αφού πάρει απόφαση οτι κι εκείνα είναι μέρος του "παιχνιδιού" θα τα πάρει ακριβώς σαν παιχνίδι (βλέποντας κι από συνομίλικούς του σε άλλες σχολές ότι αυτό φτάνει...).Τέλος αφού θα έχει ήδη φάει πόλλες κατραπακιές θα έχει καταλάβει πως η "γη της επαγγελίας" ήταν απλά μία οφθαλμαπάτη όπου "πίσω" της κρυβόταν μία δεύτερη "Αίγυπτος"...Βέβαια κάποιοι, κάπου στο ταξίδι αυτό δεν ανακαλύπτουν ποτέ ότι ήταν οφθαλμαπάτη και συνεχίζουν ατάραχοι...Κάτω από συνθήκες όπως αυτές, σοβαρές επιστημονικά σχολές, που πιστεύω ακράδαντα ότι είναι η δική μας, είναι απίθανο από έναν normal άνθρωπο να παρακολουθεί με σύνεση κ συνέπεια απο το Α' εξάμηνο εως το Η'.Κατα τη γνώμη μου πρέπει να'ναι robot. Χαίρομαι που ακόμα (όσο μπορούμε) δεν έχουμε γίνει απο τα 20 μας ρομποτάκια κ καταναλωτικά όντα.


"...και δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!"
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Akumu Τετ Απρ 16, 2008 4:01 pm

Διαβασα με πολυ προσοχη τα λογια των παιδιων παραπανω και για να πω την αληθεια με βρισκουν απολυτος συμφωνο!!
Πρωτον απο μικρο παιδι ακους για αυτα τα ρημαδια τα φοιτιτικα χρονια και οταν φτανεις λες "Ωραια καιρος να κανω ολα αυτα που ακουγα και πολλα παραπανω!" και λογικο ειναι να σκεφτεσαι ετσι γιατι μια ζωη την εχουμε και θελουμε να την γλεντισουμε...και αφου εχεις φτασει σε μια ηλικια που εισαι περισσοτερο ελευθερος λες τωρα θα τα κανω...αλλα τελικα διαπυστωνεις οτι τα πραγματα δεν ειναι ακριβως οπως τα ειχες ακουσει και τα ειχες φανταστει!
Μεσα στην σχολη τα πραγματα ειναι διαφορετικα...δεν ειναι ολα ροδινα...ουτε περνας μαθηματα ευκολα οταν δεν πατας στις θεωριες...ουτε μπορεις να κανεις ολα αυτα που θες να κανεις γιατι δεν εχεις τον χρονο που χρειαζεσαι...
Δεν θα χασεις πχ το Σαββατοκυριακο σου για να κατσεις να διαβασεις η να κανεις τις εργασιες...(αν και δεν θα ηταν λαθος...ισα ισα το αντιθετο) αλλα μην ξεχναμε οτι παιδια ημαστε και εμεις...θελουμε χρονο να κανουμε και αλλα πραγματα απο το να παρουμε ενα πτυχιο και να βγουμε στην αγωρα εργασιας απο τωρα...γιατι μετα δεν θα εχουμε χρονο για τιποτα!!!
Akumu
Akumu
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιας
Ημ/νία εγγραφής : 19/11/2007

http://bigcitynightmare.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απάντηση σε Invi69, PanSol84 και Akumu

Δημοσίευση από hdimop Πεμ Απρ 17, 2008 1:16 am

Δεν είπα ότι δεν σας καταλαβαίνω. Τα προβλήματα που αναφέρετε είναι γνωστά και δυστυχώς πρέπει να ζήσουμε με αυτά. Δεν θα περιμένουμε να λυθούν πρώτα για να λειτουργήσουμε. Χρειάζεται παράλληλα
1. να αγωνιζόμαστε για τη λύση των προβλημάτων που σε όλο τον κόσμο είναι λυμένα
2. να προσπαθούμε να επιβιώνουμε ξεπερνώντας τα προβλήματα.
Κάποιοι από σας κάνετε το πρώτο αλλά πολύ λίγοι το δεύτερο!
Ολα στην Ελλάδα είναι διαλυμένα και δεν υπάρχει σύστημα. Χρειαζόμαστε, όπως στα παιγνίδια, ένα καλό walk through!
Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνετε. Οτι επειδή ακριβώς δεν υπάρχει σύστημα, χρειάζεται πολλαπλή προσωπική οργάνωση. Εσας σας δίνει το σύστημα και κάποιοι παλαιότεροι λανθασμένο walk through, που περιλαμβάνει εχθρότητα προς τους καθηγητές, μη συνεργασία με τους καθηγητές, θεοποίηση των εργαστηρίων, μη παρακολούθηση θεωριών, δήλωση του μέγιστου αριθμού ωρών και διεκδίκηση ακόμα περισσότερων, υποκατάσταση του διαβάσματος με θέματα sos, αντιγραφή των εργαστηριακών αναφορών, διάβασμα μόνον την παραμονή των εξετάσεων, προσδοκία αντιγραφής στις εξετάσεις.
Παιδιά καταλάβετέ το, σας δίνουν λάθος walk through.
Αναφέρατε το εξωτερικό. Εκεί σπουδάζουν με μεγάλη ένταση και πολλή δουλειά κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, όχι σε ανούσια και άχρηστα εργαστήρια σαν τα δικά μας αλλά κυρίως με εργασίες στη θεωρία. Τα εργαστήρια σαν τα δικά μας τα έχουν εκεί στις μέσες τεχνικές σχολές. Εσείς εδώ, επειδή είναι υποχρεωτικά, τα έχετε θεοποιήσει παρόλο που ξέρετε ότι είναι μηδενικής αξίας. Αγνοήστε τα και ασχοληθείτε με το σοβαρό μέρος, το θεωρητικό και μην δεσμεύετε τις ώρες σας με τα εργαστήρια. Θα το πω ακόμα μια φορά: Για να διδάξεις θεωρητικό μέρος μαθήματος απαιτούνται σπουδές τουλάχιστον 10 χρόνων (πτυχίο, μάστερ, διδακτορικό) ενώ για να διδάξεις εργαστηριακό απαιτείται μόνον 3-ετές ή 4-ετές πτυχίο ακόμα και ανωτέρας σχολής! Αυτό είναι ενδεικτικό της βαρύτητας των εργαστηριακών μερών, με τα οποία εσείς δεσμεύετε τις ώρες σας. Αν σε ένα εξάμηνο πρέπει να φτύσετε κάτι, φτύστε τα εργαστήρια και όχι τις θεωρίες!
Αυτή η συμβουλή είναι ένα μόνον μέρος του δικού μου walk through το οποίο προβλέπει και άλλα, όπως διάβασμα και λύση ασκήσεων κάθε εβδομάδα και συνάντηση με τους καθηγητές για οτιδήποτε δεν καταλαβαίνετε. Οχι γενικά "δεν καταλαβαίνω" αλλά με το βιβλιο στο χέρι "δεν καταλαβαίνω αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι" ή δεν μπορώ να λύσω αυτή την άσκηση.
Προσπαθήστε να βρείτε χαρά στις σπουδές σας. Είναι τραγικό να τις αντιμετωπίζετε σαν κάτεργα που πρέπει να σπάσεις μερικούς τόνους πέτρας για να πάρεις το κωλόχαρτο. Η γνώση δίνει χαρά και προσπαθήστε να την βρείτε.
Υπάρχει χρόνος για όλα. Κι' εγώ δούλευα 2 δουλειές όταν ήμουν στο Πολυτεχνείο. Δεν ήμουν ποτέ φυτό ή σπασίκλας, παρακολουθούσα όλα τα μαθήματα, διασκέδαζα, είχα φιλενάδες και ταυτόχρονα επικίνδυνες αντιχουντικές δραστηριότητες. Δεν έχασα ούτε μια μέρα, πήρα πτυχίο ακριβώς στα 5 χρόνια. Πέρασα πολύ καλή φοιτητική ζωή που την αναπολώ. Το μυστικό είναι το time management (διαχείριση χρόνου), κάτι που οι περισσότεροι από σας δεν το έχουν ακουστά.
Σοβαρευτείτε λοιπόν και ελάτε να συζητήσουμε την οργάνωση των σπουδών σας για να παρακάμψουμε τα προβλήματα αντί να περιμένουμε πρώτα να λυθούν, όπως κάποιοι περίμεναν την κατάρρευση του καπιταλισμού.
Στο Ελλαδιστάν τα προβλήματα δεν θα λυθούν όσο οι κυβερνώντες και οι διοικούντες τα συντηρούν επειδή τους βολεύουν.


hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Woody Τετ Μάης 07, 2008 7:16 am

Να ρωτησω;...Tο φροντιστηριακο μαθημα με τον Μακη,θα γινει αυριο στις 16:00 ή θα κανονισουμε να γινει την αλλη βδομαδα;
Woody
Woody
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Ελληνικο-Σουρμενα
Ημ/νία εγγραφής : 04/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mback23 Πεμ Σεπ 11, 2008 3:38 pm

sir έγραψε:ΕΓΩ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΣΤΟ ΠΟΙΑ ΕΚ ΤΩΝ ΔΥΟ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ? ΤΗΛ/ΝΙΕΣ Η ΔΙΚΤΥΑ?
ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΟΙ
ΤΗΛ/ΝΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΡΑ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΓΝΩΣΕΩΝ..(ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΗΛ/ΝΙΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΔΥΟ ΚΡΙΤΙΡΙΑ 1)ΘΕΩΡΟΥΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΔΥΣΚΟΛΙΑΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ ΚΑΙ 2) ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΠΩΣ Κ.ΚΑΡΑΤΖΑ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΟΙΚΗΣ ΜΕ ΤΟΥ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΚΑΙ Κ.ΣΑΒΒΑΙΔΗ Ο ΠΟΙΟΣ ΕΞΗΓΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ..
(ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ Κ ΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΤΑ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ Ι
ΚΑΙ ΔΙΕΚΡΙΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΟΤΗΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗ..ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Κ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ )
..ΑΠΟ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ..ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΤΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΖΟΡΙ...ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΑ ΟΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ PC KAI KΑΠΟΙΑ ΕΙΔΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 7ου ΕΞ..ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΙ ΣΠΟΥΔΑΣΤΕΣ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΟΥΝΤΑΙ Κ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ..
ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Μ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ
ΚΑΙ ΕΡΩΤΩΜΑΙ
ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΛ/ΝΙΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΑΛΛΩΝ ΠΕΡΙ ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ?
Η ΔΙΚΤΥΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΩΡΩ(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Κ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) ΕΝΑ ΕΦΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ?
ΠΑΛΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ(7ο).
ΕΠΙΣΗΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ,ΕΝΑΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΑΠΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΟΤΙ ΣΤΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΖΗΤΑΝΕ(ΠΡΟΚΥΡΗΞΕΙΣ) ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ 5 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ...ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
ΩΣΤΟΣΟ ΩΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ Κ. Η.ΔΗΠΟΠΟΥΛΟΥ(ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ,ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΩ ΩΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΩ).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Το μετέφερα εδώ για να απαντήσει ο κ. Δημόπουλος.
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Δευ Σεπ 15, 2008 3:34 am

κ. Δημόπουλε δεν ξέρω αν έχετε διαβάσει αυτό το thread αλλά θα παρακαλούσα μήπως μπορείτε να απαντήσετε στα προβλήματα μας... http://electronicsteipeir.forumotion.com/forum-f42/topic-t1151.htm
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Σεπ 26, 2008 3:44 pm

Νομίζω ότι τα περισσότερα από τα ερωτήματά σας απαντήθηκαν μόνα τους. Σε άλλα υπάρχουν απαντήσεις στο HNet.
Για τέτοια θέματα να ρωτάτε πλέον τους σοφούς και τους υπασπιστές τους, που κάνουν ότι τους γουστάρει, έτσι για την πλάκα τους και για κανα ευρουλάκι.
Εγώ, ο μη σοφός, βαρέθηκα να τους παρακολουθώ, τους σιχάθηκα.
Στο κάτω-κάτω τι είμαι; Ενας απλός εργαζόμενος στο ΤΕΙ Πειραιά με καμιά ευθύνη για την εξέλιξή του. Αυτά τα αποφασίζουν οι εργοδότες μου.
Καλό εξάμηνο

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από pulsedia Δευ Οκτ 20, 2008 4:38 am

Καλησπερα σας

Πολυ καλο να υπαρχει μια επισημη φωνη που να απαντα στις ερωτησεις μας.
Διαβασα αρκετα απο τα replies του forum και θα ηθελα και εγω να θεσω μερικες ερωτησεις που με βασανιζουν εδω και αρκετο καιρο.

1.Λεμε για διαβασμα για ασκησεις για θεωρια,ολα καλα,αλλα εκτος απο προσωπικη ικανοποιηση οτι θα κατεχεις το αντικειμενο της ηλεκτρονικης υπαρχει καποιο αλλο αντικρυσμα;Οσο ξερω το μεσο ορο των πτυχιων στο τμημα δεν ξεπερνα το 6.2.Το ξερετε οτι σε εναν διαγωνισμο ΑΣΕΠ αυτο πολλαπλασιαζετε επι 100 και πολλοι απο ενα Α Β Γ τμημα αντιστοιχου ΤΕΙ τελειωνουν σε 4 χρονια με βαθμο 8 και πανω χωρις να εχουν τις στοιχειωδεις γνωσεις και εχουν σαφες προβαδισμα στο δημοσιο γιατι κακα τα ψεμματα κε καθηγητα και εσεις οπως ειπατε μετα απο πολλα χρονια σε ιδιωτικες απο οτι φαινετε βρηκατε την <<Ιθακη>> σας στο δημοσιο.Αληθεια ποιες οι κινησεις σας σαν τμημα να προστατεψετε τους φοιτητες σας;

2.Μεταπτυχιακα ,ποιοι απο εμας οταν τελειωσουμε εχουμε να δωσουμε 7000 ευρω για ενα μεταπτυχιακο;Θα μου πειτε υπαρχουν και αυτα με χαμηλοτερα διδακτρα που ειναι σε συνδιοργανωση με τμηματα πανεπιστημιων οκ με ποσοστο εισακτεων απο ΤΕΙ 10% διοτι προηγουνται οι των ΑΕΙ.Μην μιλησουμε για υποτροφια διοτι με το πτυχιο που θα παρουμε μαλλον θα ειναι ενα μακρινο ονειρο.Σκοπευετε να κανετε κατι γιαυτο;

3.Τα εργαστηρια οπως ειναι γνωστο στα ΤΕΙ ειναι καλυτερα απο τα ΑΕΙ τα οποια δεν εχουν και πολλα διοτι ειναι περισσοτερο θεωρητικοι και σαφως οι φοιτητες που τελειωνουν ΤΕΙ ειναι καταρτισμενοι πολυ καλυτερα πρακτικα απο τους αντιστοιχους των ΑΕΙ και του Πολυτεχνειου (ειδικα με τους πτυχιουχους του πολυτεχνειου ειναι γνωστη η κοντρα με το ΤΕΕ) , εχω να σας θεσω το εξης ερωτημα γιατι λοιπον στα εργαστηρια να προτιμουνται βοηθοι που εχουν τελειωσει καποιο ΑΕΙ ή Πολυτεχνειο και να μην προτιμουνται πτυχιουχοι του αντιστοιχου τμηματος ΤΕΙ που στο κατω κατω ειναι απο τα σπλαχνα του;Μην μιλησετε για ισες ευκαιριες διοτι αυτες δεν υπαρχουν και το ξερετε πολυ καλα,διοτι αν υπηρχαν ισες ευκαιριες δεν θα διαχωριζαμε εναν πτυχιουχο ΤΕΙ απο ενα ΑΕΙ και θα διεκδικουσαμε και οι δυο τις ιδιες θεσεις ακομα και στα μεταπτυχιακα.

Πιστευω οτι ολους σας αφορουν αυτα τα ερωτηματα και σιγουρα ο κος καθηγητης ειναι αρμοδιος να μας δωσει καποιες απαντησεις.

Σας ευχαριστω.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την pulsedia στις Δευ Οκτ 20, 2008 7:38 am, 1 φορά

pulsedia
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 44
Ημ/νία εγγραφής : 18/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 6 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mariza_01 Δευ Οκτ 20, 2008 5:56 am

Κ Δημοπουλε, πανω στο θεμα με τις ωρες το 45 ωρο και 55 ωρο δν σας καταλαβαινω.. Υπαρχουν παιδια που πραγματικα δν θα αξιοποιουσαν τις παραπανω ωρες ομως υπαρχουν και παιδια που θα περναγαν παραπανω μαθηματα, στην τελικη δωστε μας την ευκαιρια και ειναι στο χερι του καθενος το αν θα την εκμεταλευτει η οχι! Οι καθηγητες δν θα ζημιωθουν σε κατι αν εμεις μπορεσουμε να παρουμε παραπανω μαθηματα ισα ισα μερικους απο εμας θα μας ξεφωρτονοντουσαν και μια ωρα αρχιτερα. Προσωπικα το τελευταιο χρονο (γιατι πιο πριν απλα δν διαβαζα οσο θα επρεπε) περναω πανω απο 30 ωρες μαθηματων το εξαμηνο, και αυτες που αφηνω ειναι γιατι ηταν επικαλυπτομενα μαθηματα(τα οποια ειναι μια αλλη μεγαλη συζητηση). Γιατι δλδ να μν μπορω να παρω 45? Μπορει να μν τις περναγα ολες θα εκανα την προσπαθεια μου (οπως και πολυ αλλοι πιστευω) και οτι καταφερνα! Θα μου ειχε δωθει μια ευκαιρια!

Στα περισσοτερα ΑΕΙ μπορουν να δηλωνουν τα μαθηματα του εξαμηνου τους και αναλογα το εξαμηνο αυτα που χρωστανε απο ζυγα και απο μονα εξαμηνα ανεξαρτητου ωρων! Και το σεπτεμβρη μπορουν να δωσουν οτι χρωστανε συνολικα! Γιατι δν γινετε και σε μας δλδ αυτο? Επειδη οι σχολες μας εχουνε χαμηλοτερα μορια σημαινει οτι δν μπορουμε να ανταπεξελθουμε? Η οτι ειμαστε λιγοτερο εξυπνοι απο τα παιδια που ειναι στα ΑΕΙ? Τπτ απο τα δυο δν ισχυει! Απλα στην πολυ τρυφερη ηλικια των 16-17-18 μας βαζουν να παρουμε σημαντικες αποφασεις για το μελλον μας και μαλλον δν το ειχαμε συνηδιτοποιησει αρκατα καλα, η βαριομασταν να διαβασουμε οσο χρειαζοταν! Επειδη λοιπον καναμε κατι λαθος σε μικρη ηλικια πρεπει να το πληρωνουμε και σε ολη μας τη φοιτιτικη ζωη εχοντας πολυ λιγοτερες ευκαιριες απο τους αλλους (και οχι μονο στο θεμα των ωρων αλλα και σε αλλα)?
mariza_01
mariza_01
Power user
Power user

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 144
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 30/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης