www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

+51
mpampis210
MARK
Shadow
realworld
Tolis73
giatros
tmac
snpl
fx125cc
taka
panosssvent19
makper
superfunk
gauss24
nell
mkmaster130
tuberleki
cyberkp
sir
baba
mariza_01
pulsedia
Akumu
el maestro
UQBARAIGIO
squall
miguel
digital_illusion
aggelos_egaleo
p.alexopoulos
kozer
xifias
anemos
Kotsilarys
Yniemar
nikviking
oGiosTouNinja
achad
requiem_sempiternam
mystiq
billyjean
Woody
invi69
isup13
PanSol84
manolog3
mback23
Santeron
okeanis
her
hdimop
55 απαντήσεις

Σελίδα 8 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Πεμ Ιαν 22, 2009 2:18 pm

kainourios xronos kainouria erwthmata(apo palia men) ta opoia theloun apanthsh. μπαινω στο ψητο μην γινομαι κουραστικος. σε δύο τουλαχιστον εργαστηρια, ισως και περισσοτερα, θα γίνει το τελευταιο μαθημα-εξεταση μέσα στην εξεταστικη. καθώς όπως μας δήλωσε ο υπεύθυνος καθηγητής κος Πρέκας η προισταμένη του τμήματος δεν δέχτηκε να μας επιτρέψει να κάνουμε το τελευταίο μάθημα μετά την εξεταστική για τους χψ λόγους(πραγματικα μου είναι αδιάφοροι).όπως είναι φυσικό για άλλο ένα εξάμηνο θα κοπούν πολλά παιδιά ή στο ίδιο το εργαστήριο ή στο μάθημα που δίνουν εκείνη την στιγμή. και καταλήγω να έχω τα εξής ερωτήματα:
1) κατα πόσο είναι νόμιμο να κάνουμε μαθήματα σε εργαστήρια εντός της εξεταστικής???
2)έχουμε χάσει τόσες μέρες μάθημα επειδή η διοικηση έκλεινε την σχολή για κάποιους δικούς της λόγους, δεν θα έπρεπε να μεριμνήσει ώστε η εκπαιδευτική εργασία να τελειώσει ομαλά δεδομένουν ότι οι ίδιοι φτάινε που χάθηκαν κάποιες μέρες???
3)πως μπορεί ένας φοιτητής να βρει το δίκιο του σε αυτήν την σχολή, που θέλει να λέγεται και ανώτατη σχολή???
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από pulsedia Πεμ Φεβ 05, 2009 3:05 am

Να σας κανω εγω μια ερωτηση κε Δημοπουλε...

Επειδη κανω μια ερευνα αγορας εδω και δυο μηνες με τα μεταπτυχιακα και εχω μια μεγαλη απορια που θελω καποιος
να μου δωσει μια απαντηση

ΓΙΑΤΙ το μεταπτυχιακο του ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ DCOM εχει 8000 ευρω την στιγμη που το αντιστοιχο του ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ εχει περιπου
5000 ευρω.

Ποιος ειναι υπευθυνος γιαυτο;;;;

ΓΙΑΤΙ οταν ρωτησα τα ποσοστα επιτυχιας μου ειπαν οτι θα το ψαξουν και θα μου πουν;;;;

ΓΙΑΤΙ δεν μου στελνουν εγγραφη απαντηση στα ερωτηματα που τους κανω παρα μονο τηλεφωνικη;;;

ΣΑΝ Ελληνας πολιτης και καταναλωτης (επειδη ορισμενα μεταπτυχιακα ειναι εμπορικη πραξη πλεον οπως λετε και εσεις) ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΞΕΡΩ!!!

Επειδη καποιος αλλος δεν προκειτε να μου απαντησει σας ρωταω εσας που ξερω οτι κατι θα μου πειτε.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ενας αγανακτισμενος πτυχιουχος

pulsedia
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 44
Ημ/νία εγγραφής : 18/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Φεβ 06, 2009 5:05 am

Υπεύθυνοι για αυτό το franchise είναι οι κ.κ. Tσιτομενέας και Bόγκλης και δεν πρόκειται για δραστηριότητα του Τμήματος. Απλά εκμεταλλεύονται το όνομα και τους πόρους του Τμήματος. Το 25% των διδάκτρων καλύπτει τις αμοιβές διδασκόντων, δικαιώματα Kingston και λοιπά έξοδα και το υπόλοιπο μοιράζεται...
Η θέση μου είναι γνωστή και στους ίδιους και στην Διοίκηση του ΤΕΙ και στο Υπουργείο.
Είμαι ο μόνος που μίλησα και μιλάω γι' αυτό το αμφίβολης ποιότητας και εξαιρετικά ακριβό μαγαζί αλλά κανένας δεν με ακούει. Το Τμήμα διοικείται από την πλειοψηφία, η οποία όλο και κάτι τσιμπάει από τα κέρδη...
Που είναι όλοι αυτοί οι επαναστάτες που ανοιγοκλείνουν το ΤΕΙ για ψύλλου πήδημα και κάνουν τα στραβά μάτια στα κερδοσκοπικά μαγαζάκια; Σε αυτούς να απευθυνθείς, εγώ κουράστηκα να φωνάζω.
Είναι δυνατόν να κλείνουμε το ΤΕΙ ως εκδήλωση υπέρ του Δημόσιου χαρακτήρα της ανώτατης εκπαίδευσης και να ανεχόμαστε την λειτουργία ιδιωτικών μεταπτυχιακών μέσα στο Ίδρυμα;

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από superfunk Παρ Φεβ 06, 2009 7:11 am

Πολύ σωστό αυτό που λέει ο κ.Δημόπουλος. Να προσθέσω ότι το επειχήρημα να κλείνουμε τη σχολή διότι οι εταιρίες θα ελέγχουν τι γίνετε στα ΑΕΙ και στα ΤΕΙ είναι αστείο...Σε σοβαρά κράτη τα πανεπιστήμια είναι δημόσια και οι εταιρίες είναι εξαρτημένες από αυτά,διότι σε αυτά γίνονται έρευνες και αποφοιτούν νέοι επιστήμονες,οι οποίοι είναι χρήσιμοι και σε μια εταιρία αλλά και σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα.
Επίσης οι καθηγητές και οι φοιτητές αξιολογούνται από το κράτος και το πανεπιστήμιο δεν είναι κανενός κόμματος το παραμάγαζο.Αν είμασταν σοβαροί θα ζητάγαμε όχι μόνο να μην κλείνει η σχολή, αλλά και να μας αξιολογήσουν όλους μας,για να ξέρουμε το επίπεδό μας.
΄Ολοι μας γκρινιάζουμε γιατί είναι έτσι η κατάσταση στη παιδείά,αλλά άμα κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του θα καταλάβει ποιος φταίει...
Θα πω ένα παράπονο,όσο καιρό ήμουν στο ΤΕΙ μου άρεσε να πηγαίνω να διαβάζω στη βιβλιοθήκη διότι συγκεντρωνόμουν.΄Οταν έκλεισε είχα πρόβλημα,διότι ήμουν συνηθησμένος να δουλεύω εκεί.Το έργο καθυστέρησε και όχι μόνο αυτό αλλά από τότε που άνοιξε κλείνει νωρίς το μεσημέρι!!! Γι'αυτό το θέμα δεν παραπονίεται κανείς ή μήπως δεν είναι σημαντικό?
Αν θέλαμε να αλλάξουν τα προβλήματα στις σχολές θα έπρεπε πρώτα να διαβάζουμε και να συνεργαζόμαστε με τους καθηγητές,ώστε και αυτοί να κάνουν σωστά τη δουλεία τους και όχι απλά να σπαταλάμε άσκοπα ενέργεια σε φωνές και σε τσακωμούς.

superfunk
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημ/νία εγγραφής : 04/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΟΥΣ

Δημοσίευση από squall Τρι Φεβ 24, 2009 4:21 am

Καλησπέρα κύριε Δημόπουλε, γνωρίζετε αν υπάρχει δικαίωμα διενέργειας επιπλέον εξετάσεων για τους επι πτυχίο φοιτητές για κάποιο μάθημα?
Ο λόγος που ρωτάω κάτι τέτοιο είναι, διότι μόλις απολύθηκα απο το στρατό και δεν είχα την ευκαιρία να διαβάσω και να γράψω στο ενα και μοναδικό μάθημα το οποίο μου μένει για πτυχίο. Κάποιοι φίλοι μου απο άλλες σχολές μου είπαν οτι στις σχολές τους γίνεται (π.χ. ΤΕΙ Καλαμάτας) οπότε αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα θα ήθελα να την εκμεταλλευτώ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
squall
squall
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Alimos, Athens
Ημ/νία εγγραφής : 17/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Δευ Μαρ 09, 2009 1:12 pm

Μπορεί ο κ. Δημόπουλος να δώσει ένα σύνδεσμο σχετικά με το θέμα του ΑΣΕΠ που ανέφερε παλιότερα. Οτι δλδ υπήρχε πρόβλημα με τους ηλεκτρονικούς στο αντικείμενο των τηλεπικοινωνιών, δικτύων κτλ
Η κάποιος άλλος φοιτητής αν μπορεί επίσης. Ευχαριστώ

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Δευ Μαρ 09, 2009 1:50 pm

Ακυρο, μόλις το βρήκα: http://www.teipir.info/Studies/ASEP_2007.htm

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από sir Δευ Μάης 04, 2009 5:24 am

Κ.Δημόπουλε,γνωρίζετε αν ο A. Papoulis έχει γράψει αλλο βιβλίο περι τηλεπικοινωνιακών ζητημάτων εκτός απο:'' Πιθανότητες,Τυχαίες Μεταβλητές καιΣτοχαστικές Διαδικασίες A. Papoulis and S. Pillai ''-Σκοπεύω να το αγοράσω μιας και δεν δήλωσα(λόγω αντιστοιχίας) το μάθημα ΣΤΟΧΑΣΤΙΚΑ όπου και δίνεται το βιβλίο.

Επίσης,κατα τη γνώμη σας ,σε ποια βιβλία μαθηματικών μπορούμε να αντρέξουμε περι τριγωνομετρίας, μιγαδικών αρ...ή μας αρκούν αυτά που έχουμε λάβει απο το ΤΕΙ(εννοω κατι πιο εξιδεικευμένο).
Κυριώς,με ενδιαφέρει καποιο-α βιβλία για foυrier(transform) ,Fast transform (κατι να ειναι κατανοητόν)..
(Τις εκδ.Shaum's,τις γνωρίζετε!)
Τέλος,κοιτάω να πάρω κάποιο βιβλίο για γλώσσα C,
άλλα λένε C άλλ C++ .... και μπερδεύτηκα..Υπάρχει και αυτών που έγραψαν τη C ,έχει μεταφραστεί απο ΕΚΠΑ έτσι νομίζω(απο εδω ξεκινάμε)!!
Επιπροσθέτως,πάνω σε μία συζήτηση εντός ΤΕΙγια γλώσσες,κάποιος καθηγητής μας είπε μάθετε C και άλλος(εργαστηριακός) ξεκινήστε με java-διότι εάν ξέρεις java ξέρεις και τις άλλες..Πάλι μπερδεύτηκα...
Εγω κατι ολίγα απο pascal ξέρω(δεν είναι άσχημα)..τέλος-πάντων λέω να πάρω ένα βιβλιαράκι για το καλοκαίρι...Συμπληρωματικά με αυτά που φράφονται απο άλλους ΠΑΡΑΚΑΤΩ περι επαγγελματικής δραστηριότητας και πτυχίου ΤΕΙ...απο ότι αντιλήφθειν,το πτυχίο μας δεν έχει μεγάλην αξία διοτι όχι οτι είναι απο ΤΕΙ αλλα λόγω χαμηλού επιπέδου εργαστηρίων(3-4 είναι οκ) και μεγάλου συναγωνισμού(υποτήθεται ότι τα μαθήματα διδάσκονται παννελλαδικώς και ευρύτερα..)..επίσης πρέπει ο καθένας να έχει αντιληφθεί ότι απαιτείται κάποια πράγματα να τα γνωρίζουμεQuestion και να τα κατέχουμε.. κι ο νοων νοείτω..
Αυτά,
ευχαριστώ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sir στις Σαβ Μάης 23, 2009 11:39 am, 3 φορές συνολικά

sir
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 79
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από panosssvent19 Παρ Μάης 08, 2009 4:50 pm

κ. Δημόπουλε
Θα ήθελα παρα πολλή να μου πείτε την προσωπική σας άποψη κατά ποσο ένας φοιτητής γνωρίζοντας τα "πράγματα" που επικρατούν στο τει θα μπορούσε να είχε όραμα για το μέλλον του, για την εργασία του, για τις ποιοτικές γνώσεις του, για το αν τελικά αξίζει να "αναλωθείς" κάποια χρονια έτσι ώστε να μπορείς τουλάχιστον να εκπληρώσεις το 1/1000 αυτόν των στόχων που έχεις βάλει!


Y.G. Διαβάζοντας το topic post ανά post και γνωρίζοντας κάποια πράγματα (ως παλιός) μέσα στην σχολη,"δισκολευομαι" να πιστέψω ότι τελικά είναι τόσο μαύρη η κατάσταση που επικρατεί.(εχω μια μικρή μορφή δυσλεξίας με αποτέλεσμα να μην έχω καλή ορθογραφία)
panosssvent19
panosssvent19
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 37
Τόπος Διαμονής : Οπου εχει καλο κρασι μουσικη και μεζε,,,,,
Ημ/νία εγγραφής : 15/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Πεμ Μάης 21, 2009 10:56 am

Φίλε μου μαύρη είναι η κατάσταση αν μαύρα θέλουν να τα βλέπουν κάποιοι για δικούς τους λόγους. Και δεν εννοώ ότι έχουν κατάθλιψη...

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από taka Πεμ Μάης 21, 2009 1:43 pm

Παιδια καλησπερα.Αναγκαστηκα να γραψω βλεποντας την αγωνια καποιων για το μελλον.Για να ξεκαΘαρουσαμε τα πραγματα να πω ποιος ειμαι.Ειμαι 40 ετων,ειχα εγκαταληψει το ΤΕΙ,εργαζομαι στην ΔΕΗ και αποφασισα σε αυτην την ηλικια να προσπαθησω να παρω το πτυχιο για λογους το τονιζω ΚΑΘΑΡΑ ΣΥΝΑΙ ΣΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ.Το εχω ξαναπει οπως αφησα το ΤΕΙ το 1994 ετσι το βρηκα το 2009.Καμια αλλαγη ουτε σε επιπεδο σπουδων ουτε σε αλλαγη κουλτουρας τοσο απο τους καθηγητες τοσο και απο τους σπουδαστες. θα ξεκινησω με ερωτησεις.Πιο ειναι το ζητουμενο απο τους καθηγητες?Ποιος ειναι καλος καθηγητης?Ποιος καλος σπουδαστης?Τι κανω μετα το ΤΕΙ?Δυστηχως διαπιστωσα οτι καλος καθηγητης ειναι αυτος που δεν περναει.Καλος σπουδαστης αυτος που τελειωνει στην ωρα του ανεξαρτητα με το τι εχει μαθει.Για το τι γινεται μετα το ΤΕΙ το χαος.Γνωριζεται οτι την μεριδα του λεοντος την εχουν οι ηλεκτρολογοι?Ξερεται οτι σε προσληξεις στο δημοσιο αλλα και στον ιδιωτικο τομεα δεν υπαρχει η λεξη υπομηχανικος? ΔΕΝ υπαρχει η λεψη ηλεκτρονικος.Μια λεξη υπαρχει ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ.Δηλαδη πολυτεχνειο.Αληθεια τι κανουν οι καθηγητες μας για αυτο?Τι κανουν οι σπουδαστες και οι συλλογοι?Τιποτα.Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα.Για μενα το ζητουμενο δεν ειναι δωστε πτυχια αντε ετσι.Το ζητουμενο ειναι δωστε πτυχια με προοπτικη.Εχω συναντησει στην ΔΕΗ παιδια που εχουν τελειωσει ΤΕΙ και κανουν πρακτικη και δενξερουν να μετρησουν με πολυμετρο.Ολοι πρεπει να βαλουν πλατη και περισσοτερο οι καθηγητες.Θα ηθελα να ακουσω την αποψη καποιων καθηγητων.

taka
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 54
Ημ/νία εγγραφής : 04/02/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Παρ Μάης 22, 2009 7:33 am

Κι εγώ παλιός απόφοιτος είμαι και μπήκα εδώ επειδή έψαχνα κάτι. Αποφάσισα να γράψω γιατί είδα πράγματα που δεν μου άρεσαν. Κυρίως η συστηματική απαξίωση του τμήματος από κάποιους που ειλικρινά δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν. Πρώτα απ' όλα θέλω να απαντήσω στο παραπάνω συνάδελφο (Wink που νομίζω ότι δεν ξέρει τι θέλει, ίσως και να μην ξέρει τι γράφει:
Δεν μου λες κύριε συνάδελφε, που άκουσες ότι είμαστε "υπομηχανικοί"; Στη ΔΕΗ μέσα; Πού άκουσες έπειτα ότι δεν είμαστε μηχανικοί ενώ είναι μόνο αυτοί των πολυτεχνείων; Πάλι στη ΔΕΗ μέσα; Μήπως είσαι από αυτούς του ΣΥΡΙΖΑ που έχουν βάλει στο μάτι τα ΤΕΙ επειδή έτσι τους είπαν στο ΤΕΕ και βγαίνουν και λένε διάφορα εδώ κι εκεί; Σε παρακαλώ άμα είναι να έρχεσαι να γράφεις εδώ για να προσβάλλεις τους φοιτητές και τους αποφοίτους του τμήματος θα σε παρακαλούσα να μην το κάνεις. Και επίσης ένα πτυχίο για συναισθηματικούς λόγους δεν ξέρω τι σημαίνει; Θα κάνεις μετάταξη σε άλλη κατηγορία ναι ή όχι; Τέλος αν βρήκες φοιτητές που δεν ξέρουν να χειριστούν πολύμετρο να κάτσεις να τους μάθεις (αν ξέρεις εσύ φυσικά).

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από taka Παρ Μάης 22, 2009 11:45 am

Καταρχην συναδελφε δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η πολιτικη σε αυτο που εγραψα.Τον λογο που συνεχιζω το τει τον ανεφερα για να πω οτι δεν εχω καποια σκοπιμοτητα.Γραφω αυτα που εχω συναντησει στην αγορα εργασιας και πολυ πριν μπω στην δεη.Τα πραγματα στην δεη ειναι οπως τα λεω.Η εξελιξη που εχουν οσοι τελειωνουν τει ειναι μεχρι υπομηχανικοι.Αυτο ειναι.Δεν σε ειδα να σχολιαζεις αυτο που ειπα για τους ηλεκτρολογους?Μας περνουν δουλειες ναι η οχι.Δεν σχολιασες για την επαρση και την συμπεριφορα ορισμενων καθηγητων.Στο λιγο διαστημα που ειμαι στο τει συναντησα καθηγητες που αξιζουν και ειναι κοσμημα για το τει και εχουν πεσει οι αλλοι να τους φανε.Το ξερεις η οχι.Τους λενε οτι περνουν πολλους και ριχνουν το επιπεδο.Δεν εξεταζουν τι μαθημα κανουν και αν περνεις γνωσεις.Δεν απαξιωνω το τει.Αν το εκανα δεν θα ειμουν εκει.Ειπα πως για την κατασταση αυτη φταινε ολοι.Ακομα και εγω.Οσο για αυτο που εγραψες για το αν ξερω να μετραω με πολυμετρο το αφηνω ασχολιαστο γιατι ειναι πολυ προσβλητικο να κρινεις καποιον που δεν τον εχεις δει στην δουλεια του.Ευχομαι να σε επεισα οτι σκοπος μου δεν ηταν και δεν ειναι να θιξω η να υποβαθμισω κανεναν.

taka
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 54
Ημ/νία εγγραφής : 04/02/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από fx125cc Παρ Μάης 22, 2009 12:55 pm

Σορυ τακα αλλα στην ΔΕΗ προτιμούν ηλεκτρολόγους στον ΟΤΕ ηλεκτρονικούς Very Happy
αν στα 40 σου ακούς συζητήσεις από παλιές καραβάνες στην ΔΕΗ τι περιμένεις να ακούσεις, ότι εμείς είμαστε ανώτεροι από αυτούς; φυσικά και όχι
Είναι πολύ εύκολο ενώ κάποιος έχει δουλεία να μιλάει για κάποιους που ψάχνουν και να τους απαξιεί
-σου εύχομαι αν και στα 40, που δεν παίζει και μεγάλο ρόλο, να το πάρεις το πτυχίο, αλλά στην δουλεία σου μετά θα αλλάξει κάτι;
όσο για τους υπομηχανικούς είναι μια λέξη που αρμόζει σε άτομα με απολυτήριο ΤΕΕ, άντε ΙΕΚ που μπορούν να πιάσουν δουλεία ως εργοδηγοί-χαμάληδες
-Το ξέρεις ότι άμα βγάλεις το πτυχίο σου μέσω ΑΣΕΠ μπορείς να διδάξεις σε Λύκειο;
-το ξέρεις ότι μόνο με το πτυχίο σου μπορείς να διδαξεις σε ΙΕΚ δημόσιο και ιδιωτικό;

Μπορεί ένας απο ιεκ να λέει οτι είναι ισάξιος με έναν από ΤΕΙ από την στιγμή που με το δίπλωμα μου εγω του κάνω μάθημα;;;
-μην ακούω λοιπόν καινούργιες λέξεις υπομηχανικοί, όχι υποδεκανείς ρε σειρά Very Happy
Θα σου πρότεινα να αλλάξεις δουλεία όταν πάρεις πτυχίο αλλά, δε νομίζω να κάνεις κάτι τέτοιο τώρα πια
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Κυρ Μάης 24, 2009 1:09 am

@taka
Σε όλο τον δημόσιο τομέα εργαζόμαστε ως Μηχανικοί ΤΕ. Το ίδιο και στη ΔΕΗ πιστεύω. Είναι φυσικό στην ΔΕΗ να λύνουν και να δένουν οι ηλεκτρολόγοι. Και εσύ πιστεύω σαν ηλεκτρολόγος ΔΕ δεν εργάζεσαι; Με πτυχίο μέσης ηλεκτρολόγου; Η πολιτική έχει σχέση γιατί μια παράταξη έχει αναλάβει εργολαβία τη συκοφάντηση των ΤΕΙ. Πριν μέρες έφεραν τον Γιάννη Αλαβάνο (πρόεδρος ΤΕΕ) να τους μιλήσει, τα ΤΕΙ πρέπει να κλείσουν όπως είναι και να ενσωματωθούν στα πολυτεχνεία. Φυσικά αυτά είναι παπαριές, θέλουν να τα κλείσουν οριστικά όπως έγινε με το μικρό πολυτεχνείο (αυτό που έβγαζε τους υπομηχανικούς ξέρεις...)
Και κάτι τελευταίο. Ε όχι και ίδια τα πράγματα από το 95 μέχρι σήμερα. Ελεος!

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Σαβ Μάης 30, 2009 10:42 am

Επανέρχομαι μετά από σκόπιμη αποχή από το Forum, κυρίως γιατί μετατρέψατε το topic σε διάλογο δικό σας. Υποτίθεται ότι εδώ εσεις ρωτάτε και εγώ απαντάω, διάλογο μεταξύ σας παρακαλώ να κάνετε αλλού.
Προς τον sir
Όλα τα βιβλία του Athanasios Papoulis θα τα βρείτε με σχετικο ψάξιμο στο amazon.com ή στο bookfinder.com. Δεν ξέρω ποια από αυτά έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά, δεν με ενδιαφέρουν οι μεταφράσεις ιδίως όταν, ως συνήθως, δεν είναι καλές.
Το ίδιο ισχύει και για τα βιβλία μαθηματικών. Αν θες πίνακες και μιγαδικούς, ψάξε για Γραμμική Άλγεβρα, για τα άλλα για Calculus (Απειροστικός Λογισμός). Υπάρχουν εξαιρετικά βιβλία (π.χ. Apostol κ.λπ.). Τα βιβλία της σειράς Shaums της McGraw-Hill είναι εξαιρετικά γιατί ουσιαστικά εξηγούν τη θεωρία μέσα από ασκήσεις, Και στα Shaums, θα προτιμούσα τις αγγλόφωνες εκδόσεις τους. Υπάρχουν για μαθηματικά, Σήματα και Συστήματα, Επεξεργασία Σήματος, Fourier κ.λπ.
Για τις γλώσσες, μην ακούτε συμβουλές από ανθρώπους που δεν έχουν αναπτύξει ούτε μια εφαρμογή σε επαγγελματικό επίπεδο. Για 10 χρόνια έφτιαχνα πακέτα λογισμικού και μπορώ να ξέρω ότι αν αρχίσεις με Pascal σε σοβαρό επίπεδο, εύκολα μαθαίνεις C++ και Java. H αντικειμενοστρέφεια υλοποιείται ακόμα και με Pascal. Ο σοβαρός "σοφτγουεράς" μιλάει και C++ και Java και Visual Basic...
Προς τους taka και makper
"Δυό γάϊδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα"...
Ο όρος "υπομηχανικός" είναι πράγματι παλαιός και όχι καινούργιος. Αναφέρεται στους πτυχιούχους του "Μικρού Πολυτεχνείου", που ήταν ανώτερη σχολή υπό την αιγίδα του Ε.Μ. Πολυτεχνείου. Σήμερα ο όρος τείνει να καταργηθεί. Οι απόφοιτοι του Τμήματος Ηλεκτρονικής έχουν πτυχίο "Ηλεκτρονικού Μηχανικού ΤΕ" όπου ΤΕ σημαίνει "Τεχνολογικής Εκπαίδευσης", η οποία είναι ένας από τους τομείς της Ανώτατης Εκπαίδευσης. Βέβαια με 4 χρόνια σπουδών θα έπρεπε να είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τον "Μηχανικό" από τον "Μηχανικό ΤΕ". Δυστυχώς όμως η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο και αυτό θα αργήσει να γίνει. Οι σπουδαστές του Πολυτεχνείου, είναι υπερήφανοι για την επιτυχία τους και ανοικτοί για κάθε υψηλού επιπέδου γνώση. Οι πλειοψηφία των σπουδαστών του Τμήματός μας, μπαίνοντας στο Τμήμα έχει την νοοτροπία του αποτυχημένου, του χαμένου. Αυτό σε συνδυασμό με τα χάλια που αντιμετωπίζει στα πρώτα εξάμηνα τον εξαθλιώνει και τον κάνει να θέλει ένα χαρτί για να δουλέψει, κάτι σαν βεβαίωση μιας σχολής μαθητείας του ΟΑΕΔ, που να μετράει όμως ως ανώτατη στον ΑΣΕΠ. Αρνείται την γνώση επιπέδου ανάλογου με την Ανώτατη Εκπαίδευση επαναλαμβάνοντας τα λεγόμενα από τα παπαγαλάκια των παρατάξεων π.χ. "σε τι θα μου χρειαστεί αυτό" κ.λπ.
Το Τμήμα όμως ανήκει στην Ανώτατη Εκπαίδευση και δεν είναι Γραφείο Ευρέσεως Εργασίας ούτε οι καθηγητές σύμβουλοι σταδιοδρομίας. Ο ρόλος τους είναι να δώσουν τις καλύτερες και υψηλότερες γνώσεις για την διαμόρφωση ενός επαγγελματία έτοιμου για όλα και όχι ικανού μόνον για σέρβις φωτοτυπικών. Αυτό ισχύει σε όλο τον κόσμο και σε όλα τα επίπεδα. Οι δουλειές ούτως ή άλλως είναι πάντα χαμηλότερου επιπέδου από το επίπεδο των γνώσεων που διδάσκονται στην Ανώτατη Εκπαίδευση. Θα ντρεπόμαστε αν ίσχυε το αντίθετο. Όσο για το αν ξέρει κάποιος να μετράει με το πολύμετρο, αυτό είναι τόσο χαμηλού επιπέδου δεξιότητα, τη οποία κάποιος με καλές γνώσεις αποκτά μέσα σε 5 λεπτά γιατί έχει μάθει να μαθαίνει. Το παράδειγμα του πολύμετρου και του κολητηριού το βρίσκω ιδιαίτερα "ΚΑΤΕτζίδικο", κάτι σαν να απαιτείς από έναν καλό Αρχιτέκτονα να βάζει πλακάκια. Αν χρειαστεί θα μάθει σε λίγα λεπτά και είμαι σίγουρος ότι θα τα βάζει καλύτερα από τους τεχνίτες πλακάδες γιατί ξέρει γεωμετρία και έχει πιό εξασκημένο μυαλό!
Η διαφορά των προγραμμάτων των Πολυτεχνικών Τμημάτων από τα αντίστοιχα των Τεχνολογικών είναι πλέον πολύ μικρή αφού ούτως ή άλλως σε μερικά χρόνια θα υπάρξει σύγκλιση και τελικά εξίσωση.
Τι χρειάζονται επομένως τα Τμήματα ΤΕΙ; Γιατί να γκετοποιούνται οι φτωχοί σπουδαστές με χαμηλό βαθμό πρόσβασης στις Πανελλήνιες και να μην είναι μαζί με αυτούς, σε μεγάλο ποσοστό εύπορους, που πετυχαίνουν υψηλό βαθμό πρόσβασης; Γιατί να υπάρχουν πτυχία Ανώτατης Εκπαίδευσης δύο ταχυτήτων; Σε αυτά απαντάει η πρόσφατη θέση του ΤΕΕ και του ΕΜΠ για την ενσωμάτωση των ΤΕΙ στα Πανεπιστήμια, θέση στην διαμόρφωση της οποίας έχω συμβάλλει προσωπικά και υποστηρίζω ένθερμα, πιστεύοντας ότι μόνον έτσι θα έχουμε Ενιαία Ανώτατη Εκπαίδευση χωρίς διακρίσεις. Τι πάει να πει Μηχανικός Ανωτατης ή Ανωτατότατης Εκπαίδευσης; Ο Μηχανικός ή είναι ή δεν είναι. Ολίγον Μηχανικός δεν γίνεται, όπως δεν γίνεται και ολίγον έγκυος. Δεν καταλαβαίνω σε τι βλάπτει αυτό τους σπουδαστές των ΤΕΙ, αντίθετα μάλιστα τους εξυψώνει και τους αποκαθιστά. Να εύχεστε κάποτε να πραγματοποιηθεί η ενσωμάτωση, για το καλό σας και για το καλό της εκπαίδευσης και της αγοράς εργασίας, η οποία σήμερα βολεύεται με τους φθηνούς πτυχιούχους των Πανεπιστημίων των Πτωχών, των Πανεπιστημίων 2ης κατηγορίας...
Το σημερινό Τμήμα δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το προ δεκαπενταετίας, στο οποίο το 70% των μελών του Εκπαιδευτικού Προσωπικού δεν είχε περάσει ούτε απέξω από ανώτατο Ίδρυμα και μόνον το 10% είχε διδακτορικό. Σήμερα υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός μελών ΕΠ χωρίς προσόντα μελών ΔΕΠ Πανεπιστημίου και οι διδάκτορες αποτελούν πάνω από το 75%. Σήμερα τα μέλη ΕΠ ασχολούνται με την έρευνα, δημοσιεύουν ερευνητικές εργασίες, πηγαίνουν σε συνέδρια και γενικά έχουν όλες τις δραστηριότητες των συναδέλφων τους των Πανεπιστημίων και Πολυτεχνείων ώστε να έλθει από μόνη της η σύγκλιση με αυτά, Τα ΤΕΙ δεν ντρέπονται πλέον για τους καθηγητές τους, οι οποίοι είναι ικανοί να εκπαιδεύσουν Μηχανικούς. Αυτό βέβαια δεν εξαρτάται μόνον από τους Καθηγητές αλλά και από τους σπουδαστές, οι οποίοι πρέπει να είναι έτοιμοι και ικανοί να δεχτούν την υψηλού επιπέδου εκπαίδευση αντί να μεμψιμοιρούν και να ονειρεύονται ένα χαρτί για τον ΑΣΕΠ.
Αντ' αυτού όμως αντιμετωπίζουμε σπουδαστές που δεν έχουν ικανό μαθηματικό υπόβαθρο, δεν προσπαθούν να το βελτιώσουν, δεν διαβάζουν, δεν παρακολουθούν, δεν πάνε στην βιβλιοθήκη, δεν προσφεύγουν σε άλλα συγγράμματα, ψάχνουν για να αποστηθίσουν θέματα sos, κλέβουν εργασίες, αντιγράφουν, δηλώνουν 35 ώρες όταν δεν είναι ικανοί να ανταπεξέλθουν ούτε στις 26 του τυπικού εξαμήνου, κ.λπ. κ.λπ,
Προς τον panossvent19
Και βέβαια μπορείς να έχεις όραμα! Εμείς σου δίνουμε τα πάντα και πολλοί απόφοιτοί μας που το εκμεταλλεύονται φτάνουν πολύ ψηλά, ακόμα και στον ακαδημαϊκό χώρο ή τον χώρο της έρευνας. Το ότι θα έχεις ένα ΤΕ μετά τον τίτλο του Ηλεκτρονικού Μηχανικού, δεν σε φρενάρει σε τίποτα, εκτός αν κατά την διάρκεια των σπουδών σου ακολουθήσεις τι συμβουλές των αποτυχημένων και εξαθλιωθείς, όπως εξήγησα παραπάνω. Για να πετύχεις πρέπει να χτίσεις κατα τη διάρκεια των σπουδών σου, ξεφεύγοντας από τη μάζα που χαρακτηρίζει όποιον διαβάζει "φυτό". Να είσαι σίγουρος ότι αν μάθεις ότι σου διδάσκουμε, θα πας όσο ψηλά θέλεις, γιατί δεν σε ετοιμάζουμε για σέρβις φωτοτυπικών, ούτε για εγκαταστάτη κεραιών και δικτύων. Σε ετοιμάζουμε όπως ακριβώς στα καλύτερα Ιδρύματα του κόσμου, για το καλύτερο! Ακόμα και αν κάποιος Καθηγητής δεν στα λέι καλά, παράκαμψέ τον αφού έχεις πρόσβαση στα καλύτερα βιβλία. Οι Καθηγητές στην Ανώτατη Εκπαίδευση δεν προσπαθούν να σου βάλλουν γνώσεις στο κεφάλι με το ζόρι, όπως ίσως απαιτείται στο Δημοτικό ή στα ΙΕΚ. Σε μαθαίνει να μαθαίνεις, σου δίνει ερεθίσματα για να ψάξεις, να πας πιό πέρα και να χαρείς τη μαγεία της νέας γνώσης.
Επίλογος
Σας παρακαλώ όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι συγκεκριμένο να το κάνει.
Μην αρχίσετε την έκθεση των απόψεων και των διαφωνιών σας, οι οποίες εν πολλοίς είναι αδόκιμες αφού δεν έχετε τις απαραίτητες γνώσεις και εμπειρίες. Απλά σημειώστε τις απόψεις μου, τις οποίες μου ζητήσατε και λάβετέ τες ή όχι υπόψη σας.
Στην Ελλάδα έχουμε το πρόβλημα: ρωτάμε τον ειδικό και βαθύ γνώστη κάτι και μετά οι άσχετοι κριτικάρουμε ή αμφισβητούμε την απάντηση στο στυλ "εγώ νομίζω ότι..." κ.λπ., ισχυριζόμενοι ότι αφού έχουμε Δημοκρατία μπορούμε να έχουμε και άποψη ακόμα και στα θέματα που δεν γνωρίζουμε. Εν τοιαύτη περιπτώσει, μην ρωτάτε εμένα που ξέρω, μείνετε να νομίζετε αυτά που νομίζετε. Αυτό δεν ακούγεται "δημοκρατικό" με την διαστρεβλωμένη έννοια της δημοκρατίας στο Ελλαδιστάν, είναι όμως απόλυτα Σωκρατικό:
"Ου πανυ ημίν φροντιστέον τι ερούσιν οι πολλοί ημάς, αλλ’ ό,τι ο επαΐων ". (Κρίτων § 48 α)
ΗΓΔ

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Τρι Ιουν 02, 2009 4:00 am

"Σε αυτά απαντάει η πρόσφατη θέση του ΤΕΕ και του ΕΜΠ για την ενσωμάτωση των ΤΕΙ στα Πανεπιστήμια, θέση στην διαμόρφωση της οποίας έχω συμβάλλει προσωπικά και υποστηρίζω ένθερμα, πιστεύοντας ότι μόνον έτσι θα έχουμε Ενιαία Ανώτατη Εκπαίδευση χωρίς διακρίσεις"

Εσείς θεωρείτε οτι επαναλαμβάνοντας την ιστορία του Μικρού Πολυτεχνείου θα έχουμε αναβάθμιση των ΤΕΙ; Δεν το νομίζω. Θα πρέπει να καταλάβουν οι φοιτητές οτι η πρόταση Μουτζούρη γίνεται ακριβώς για την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των ΤΕΙ όπως έγινε τελικά και με το μικρό πολυτεχνείο. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση αναβάθμισης. Έπειτα οι παλιοί απόφοιτοι των ΤΕΙ (προ 2001) τι θα γίνουν; Φαντάζομαι ότι θα συμφωνείτε ότι πρόκειται για αποφοίτους ΑΝΩΤΕΡΩΝ σχολών, όπως ισχυρίζεται το ΤΕΕ έτσι; Αρα αυτοί θα πεταχτούν στο καλάθι με τα άχρηστα. Είναι πλέον ξεκάθαρο πως το σημαντικότερο πρόβλημα των ΤΕΙ είναι η 5η φάλαγγα που έχουν με τη μορφή καθηγητών όπως εσάς κ. Δημόπουλε και θα σας παρακαλούσα να σταματήσετε να αποπροσανατολίζετε τους φοιτητές σας. Καθημερινά δέχονται την απαξίωση που κατευθύνεται συστηματικά από το τεχνικό επιμελητήριο, δεν χρειάζονται και την δική σας.

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Είμαι πεμπτοφαλαγγίτης και αποπροσανατολίζω με "παπαριές" ?

Δημοσίευση από hdimop Τρι Ιουν 02, 2009 9:56 pm

makper έγραψε:......μια παράταξη έχει αναλάβει εργολαβία τη συκοφάντηση των ΤΕΙ. Πριν μέρες έφεραν τον Γιάννη Αλαβάνο (πρόεδρος ΤΕΕ) να τους μιλήσει, τα ΤΕΙ πρέπει να κλείσουν όπως είναι και να ενσωματωθούν στα πολυτεχνεία. Φυσικά αυτά είναι παπαριές, θέλουν να τα κλείσουν οριστικά όπως έγινε με το μικρό πολυτεχνείο (αυτό που έβγαζε τους υπομηχανικούς ξέρεις...)
makper έγραψε:Εσείς θεωρείτε οτι επαναλαμβάνοντας την ιστορία του Μικρού Πολυτεχνείου θα έχουμε αναβάθμιση των ΤΕΙ; Δεν το νομίζω. Θα πρέπει να καταλάβουν οι φοιτητές οτι η πρόταση Μουτζούρη γίνεται ακριβώς για την ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των ΤΕΙ όπως έγινε τελικά και με το μικρό πολυτεχνείο. Δεν υπάρχει καμία πρόθεση αναβάθμισης. Έπειτα οι παλιοί απόφοιτοι των ΤΕΙ (προ 2001) τι θα γίνουν; Φαντάζομαι ότι θα συμφωνείτε ότι πρόκειται για αποφοίτους ΑΝΩΤΕΡΩΝ σχολών, όπως ισχυρίζεται το ΤΕΕ έτσι; Αρα αυτοί θα πεταχτούν στο καλάθι με τα άχρηστα. Είναι πλέον ξεκάθαρο πως το σημαντικότερο πρόβλημα των ΤΕΙ είναι η 5η φάλαγγα που έχουν με τη μορφή καθηγητών όπως εσάς κ. Δημόπουλε και θα σας παρακαλούσα να σταματήσετε να αποπροσανατολίζετε τους φοιτητές σας. Καθημερινά δέχονται την απαξίωση που κατευθύνεται συστηματικά από το τεχνικό επιμελητήριο, δεν χρειάζονται και την δική σας.
Νομίζω ότι το να αποκαλείτε τις απόψεις των άλλων "παπαριές" και έναν Καθηγητή "5η φάλαγγα" και να τον καλείτε "να πάψει να αποπροσανατολίζει τους σπουδαστές" είνα πολύ βαρύτερο από να σας αποκαλέσει αυτός ανάγωγο, ημιμαθή και άσχετο, με ικανότητα έκφρασης μόνον ανώνυμης, άρα ασήμαντης, άποψης. Ίσως βέβαια δεν γνωρίζετε ότι το να αποκαλείτε κάποιον "πεμπτοφαλαγγίτη", του λέτε ότι υπηρετεί τα συμφέροντα κάποιων άλλων, όταν μάλιστα προσθέτετε και πρόθεση αποπροσανατολιμού των σπουδαστών, τότε ουσιαστικά τον αποκαλείτε ανέντιμο δάσκαλο και παληάνθρωπο. Αν τολμάτε ελάτε μόνος ή με τα παλληκαράκια της παράταξής σας να μου τα πείτε κατάμουτρα, όπως κάνω εγώ, αντί να εκμεταλλεύεστε την ανωνυμία. Παρακαλώ τους διαχειριστές να μην επιτρέπουν τέτοιοιου είδους χαρακτηρισμούς, ιδίως ενός Καθηγητή που δέχεται να συζητά επώνυμα με τους σπουδαστές του. Αν προτιμάτε αυτούς που δεν συζητούν μαζί σας και αυτούς που δεν εκφράζουν απόψεις εμφανιζόμενοι να συμφωνούν με όλους, να μου το πείτε να σταματήσω να χάνω τον χρόνο μου.
Η θέση μου να καταργηθούν, να κλείσουν, να αφανιστούν τα ΤΕΙ είναι σαφής πιστεύοντας ότι κανείς πλέον δεν χρειάζεται ημι-μηχανικούς, ολίγον οικονομολόγους κ.λπ. Ισχυρίζομαι μάλιστα ότι αυτό μπορεί να γίνει με την ενσωμάτωσή των Τμημάτων ΤΕΙ στα Πανεπιστήμια, όχι σαν άλλου επιπέδου Τμήματα ή Σχολές αλλά βάζοντας τους σπουδαστές στα αντίστοιχα Τμήματά τους για να πάρουν το ίδιο πτυχίο με αυτούς, Επομένως δεν πρόκειται για "επανάληψη της ιστορίας του Μικρού Πολυτεχνείου", όπως παραπλανητικά ισχυρίζεται ο υβριστής μου, αλλά για αναβάθμιση του status των εν ενεργεία σπουδαστών και του πτυχίου που θα πάρουν. Η διαδικασία αυτή προτείνεται να διαρκέσει 3-5 χρόνια και όσοι σπουδαστές το επιθυμούν να μπορούν να επιλέξουν αν θέλουν να πάνε στο Πανεπιστήμιο ή να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους στο ΤΕΙ πριν καταργηθεί.
Οι πτυχιούχοι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί ΤΕ, όπως και όλες σχεδόν οι υπόλοιπες ειδικότητες, με πτυχίο προ και μετά το 2001, έχουν σαφή επαγγελματικά δικαιώματα και με αυτά θα πορευτούν, υπάρχουν δεν υπάρχουν τα ΤΕΙ. Όσοι επιλέξουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους στο Πανεπιστήμιο θα αποκτήσουν φυσικά τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα.
Αυτή η συγχώνευση είναι ένα σημαντικό βήμα προς την Ενιαία Ανώτατη Εκπαίδευση που αποτελεί κεντρικό σύνθημα του ΚΚΕ και με το οποίο δεν διαφωνεί κανείς, αφού κανείς δεν επιθυμεί επαγγελματίες και Μηχανικούς 2 ταχυτήτων. Την υποστήριξη από το ΚΚΕ της πρότασης γαι συγχώνευση Πανεπιστημίων-ΤΕΙ (κατά τον υβριστή μου "παπαριές") επιβεβαίωσε πριν 2 μήνες και ο βουλευτής του ΚΚΕ και αξιωματούχος της ΚΝΕ κ. Πρωτούλης, απαντώντας σε σχετική ερώτησή μου μέσα στην τάξη, που ήλθε για να ενημερώσει τους σπουδαστές, ίσως γιατί με ..."κάρφωσαν" ότι τους αποπροσανατολίζω....
Πρέπει όλοι να καταλάβετε ότι τα ΤΕΙ έχουν καταντήσει φτηνιάρικα ανώτατα μη-πανεπιστήμια ή ημι-πανεπιστήμια για να παίρνουν ένα πτυχίο β΄ διαλογής οι άποροι... Με το 1/5 (άλλοι λένε 1/3) της χρηματοδότησης των Πανεπιστημίων ανά σπουδαστή και με σπουδαστές προερχόμενους κατά 95% από τις οικονομικά ασθενέστερες τάξεις, η ύπαρξή τους καθίσταται μάλλον προβληματική. Το να μετονομαστούν τα ΤΕΙ σε "Τεχνολογικά Πανεπιστήμια" ή "Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών", όπως προτείνουν κάποιοι συνδικαλιστές των ΤΕΙ, είναι αδύνατον γιατί η Ελλάδα δεν σηκώνει 32 Πανεπιστήμια! Από την άλλη πλευρά, δεν πρέπει να ζητάμε απλά τον τίτλο του Πανεπιστημίου με βαφτίσια και νονούς γιατί όταν αυτός συνοδεύεται από "Τεχνολογικά" ή "Εφαρμοσμένων Επιστημών" αμέσως προσδιορίζει ότι δεν είναι σαν τα άλλα, αλλά διαφορετικά, δεύτερα, κατώτερα, στα οποία θα συνεχιστεί η διάκριση των πτυχίων και των επαγγελματικών δικαιωμάτων, η υποχρηματοδότηση και η γκετοποίηση αυτών που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να κάνουν ιδιαίτερα ώστε να επιτυγχάνουν υψηλές βαθμολογίες στις εισαγωγικές εξετάσεις.
Οι συγχωνεύσεις δεν θα γίνουν ούτε με το ζόρι, ούτε αυτόματα. Τα προς συγχώνευση Ιδρύματα θα συζητήσουν και θα εκπονήσουν ένα κοινά αποδεκτό σχέδιο και χρονοδιάγραμμα συγχώνευσης με κύριο άξονα την ωφέλεια των σπουδαστών που θα εκφράσουν την επιθυμία να συνεχίσουν τις σπουδές τους υπό το νέο πανεπιστημιακό καθεστώς και θα δοθεί δυνατότητα αναβάθμισης των παλαιοτέρων πτυχίων ΤΕΙ με την παρακολούθηση κάποιων μαθημάτων.
Φανταστείτε ότι το ΤΕΙ Πειραιά θα μπορούσε να συγχωνευθεί π.χ. με το Πανεπιστήμιο Πειραιά και τα Τμήματα Ηλεκτρονικής, Ηλεκτρολογίας, Αυτοματισμού και ΗΥΣ να δημιουργούσαν ένα Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Ηλεκτρ. Υπολογιστών, αντίστοιχο των Πολυτεχνείων. Θα σας έπεφτε άσχημα;
Στην πρόταση συντεταγμένης εθελοντικής συγχώνευσης Πανεπιστημίων-ΤΕΙ αντιδρούν κυρίως κάποια μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού των ΤΕΙ, που δεν έχουν προσόντα ούτε για καθηγητές Γυμνασίου, αντιλαμβανόμενοι ότι δεν υπάρχει γι' αυτούς θέση στα Πανεπιστήμια. Είναι φυσικό και ανθρώπινο, ανίσχυρο όμως να σταματήσει μια τέτοια αναβαθμιστική για τα ΤΕΙ λύση, αφού μπορεί να προβλεφθούν μεταβατικές διατάξεις για να έχουν μια θέση εργαστηριακού βοηθού με τον ίδιο μισθό που παίρνουν ως μέλη ΕΠ των ΤΕΙ. Αυτοί όλοι, που έχουν καταφέρει να καταλάβουν τους "ενιαίους" Συλλόγους εκπαιδευτικού προσωπικού, αφού οι κανονικοί καθηγητές με τα προσόντα που ορίζει ο Νόμος δεν ασχολούνται με συνδικαλιστικές δραστηριότητες αυτού του τύπου, επιθυμούν τα δια νόμου βαφτίσια των ΤΕΙ σε "Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων Επιστημών", απλά για να διεκδικήσουν εξίσωση μισθών με τα μέλη ΔΕΠ των Πανεπιστημίων, χωρίς να έχουν τα αντίστοιχα προσόντα. Οι περισσότροι από αυτούς προέρχονται από το προσωπικό των δημόσιων και ιδιωτικών ανώτερων σχολών που κληροδοτήθηκαν στα ΚΑΤΕ, ΚΑΤΕΕ και ΤΕΙ, δεν έχουν ουδέποτε κριθεί ή εκλεγεί αλλά επιθμούν την πανεπιστημιοποίησή τους με νόμο (όπως είναι κακομαθημένοι από την αλυσίδα εξελίξεων ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ-ΑΤΕΙ) και όχι με κάποια διαδικασία που θα προβλέπει κρίση και αξιολόγησή τους.
Επίλογος
Οι ανώνυμες κρίσεις και χαρακτηρισμοί που προέρχονται από άσχετους με την Παιδεία, που επιμένουν όμως να διατυπώνουν αδόκιμες και ατεκμηρίωτες απόψεις για την Ανώτατη Εκπαίδευση με ύβρεις και χωρίς να επιτρέπουν στους άλλους να έχουν διαφορετική άποψη (χαρακτηρίζοντάς τις "παπαριές"), αποτελεί καταδικαστέα αμετροεπή φασιστική συμπεριφορά. Ας μάθουν αυτοί που θεωρούν τις απόψεις τους ως την μοναδική αλήθεια και αποδίδουν στον εαυτό τους το "αλάθητον", να σέβονται τις διαφορετικές απόψεις των άλλων, ιδίως όταν πρόκειται για ανθρώπους που υπηρετούν το αντικείμενο για 25 χρόνια και δικαιούνται να έχουν άποψη, περισσότερο από κάποιους αγράμματους κομματικών επιτελείων και συνδικαλιστικών οργάνων.
Ως προς την ουσία του θέματος, η άρνηση διαμόρφωσης μιας κοινά αποδεκτής και ρεαλιστικής πρότασης για συγχώνευση Πανεπιστημίων-ΤΕΙ, μου θυμίζει την παροιμία "κάποιου του χαρίζαν ένα γάϊδαρο και τον κοίταζε στα δόντια" και αυτόν που κατοικούσε στο χωρίς παράθυρα υπόγειο και αρνιόταν να δεχθεί την πρόταση αυτού που κατοικούσε στο ισόγειο και τον πρώτο για να συγκατοικήσουν σε όλο το κτίριο, προτιμώντας και διεκδικώντας ...να μετονομαστεί το υπόγειο σε ισόγειο.
ΗΓΔ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την hdimop στις Τετ Ιουν 03, 2009 1:56 am, 4 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Συμπλήρωση)

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από baba Τετ Ιουν 03, 2009 2:31 am

Κ. Δημόπουλε, μήπως γνωρίζετε γιατί δεν προχωράει αυτή η διαδικασία, του να ενσωματωθούν δηλαδή τα ΤΕΙ στα Πανεπιστήμια, αφού το ΚΚΕ μέσω Πρωτούλη συμφωνεί, ο ΣΥΡΙΖΑ συμφωνεί, το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ το έχουν προτείνει επίσης (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και βέβαια το έχει προτείνει και το ΤΕΕ. Δηλαδή είναι δυνατόν να "κολλάει" μια τέτοια διαδικασία επειδή αντιδρούν 10, 100, 1000 ή όσοι εν πάση περιπτώσι δεν είναι μέλη ΔΕΠ και δε τους συμφέρει?

Προσωπικά συμφωνώ με την ενσωμάτωση, γιατί πλέον έχω βιώσει πως αντιμετωπιζόμαστε στα πανεπιστήμια (ευτυχώς όχι από όλους), όπως επίσης και μερικές από τις πραγματικές διαφορές που έχουμε σαν ΤΕΙ σε σχέση με τα πανεπιστήμια και το πολυτεχνείο.
baba
baba
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ηλιούπολη
Ημ/νία εγγραφής : 14/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Τετ Ιουν 03, 2009 7:23 am

Κε Δημόπουλε, οι απόψεις σας είναι γνωστές και για το υπόλοιπο προσωπικό των ΤΕΙ όπως και για την μεγαλύτερη μερίδα των σπουδαστών. Διάλογο μαζί ας δεν θα ανοίξω γιατί έχω ιδίαν πείρα ότι δεν πρόκειται να σας πείσω. Τα λέω για τους υπόλοιπους ώστε να ξυπνήσουν. Τα ΤΕΙ είναι ανώτατες σχολές από την ίδρυση τους αλλά δεν αναβαθμίστηκαν εξαιτίας της ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ στάσης του ΤΕΕ που επί 26 χρόνια προσπαθεί να υποβαθμίσει τα ΤΕΙ στο επίπεδο του βοηθού/εργοδηγού/υπομηχανικού με φανερές και υπόγειες παρεμβάσεις. Σε αυτό οφείλεται όλη η κακοδαιμονία των ΤΕΙ και πουθενά αλλού.
Αν νομίζετε εσείς ότι θα αφήσουμε να καταργηθούν τα ΤΕΙ, να αφεθούν οι παλιοί απόφοιτοι στην μοίρα τους, να αναστατωθεί όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό για ένα πυροτέχνημα που πέταξε κάποιος κάνετε μεγάλο λάθος. Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είναι ισότιμοι με τους αποφοίτους των πολυτέκνικς και φάχοχσούλεν που έγιναν ισότιμοι με τα υπόλοιπα ιδρύματα και έτσι πρέπει να γίνει και εδώ. Όποιος δεν του αρέσει ας τα μαζέψει και να ψάξει να βρει κανένα χαμένο σοσιαλιστικό παράδεισο πχ Κούβα, Βενεζουέλα κτλ όσο είναι νωρίς, πριν ξυπνήσουν δηλαδή και εκεί και τους πάρουν με τις πέτρες όπως έγινε στους υπόλοιπους πρώην σοσιαλιστικούς παραδείσους. Και κάτι τελευταίο: Ούτε η ΝΔ, ούτε το ΠΑΣΟΚ μίλησαν για ενσωμάτωση των ΤΕΙ στα πολυτεχνεία. Αυτοί που το έκαναν είναι ΚΚΕ, ΣΥΡΙΖΑ και ΛΑΟΣ. Τα μικρά κόμματα στα οποία πήγαν ο κ. Αλαβάνος και η συμμορία του και έκαναν δημόσιες σχέσεις.

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από superfunk Τετ Ιουν 03, 2009 9:49 am

Makper:
Stadar Απόφοιτος Πολυτεχνείου: 5 χρόνια+2 MSc+3-4 Phd
Stadar Απόφοιτος ΤΕΙ: 3,5 χρόνια

Γιατί άραγε είναι μηχανικοί και εμείς όχι....

Gute Nacht!!!!

Επίσης το ΤΕΙ στην Ευρώπη,λόγω ECTS είναι BSc. Τα Fachhochschule είναι κάτι σαν ΟΑΕΔ-δημόσια ΙΕΚ που βγάζουν πολύ καλούς τεχνίτες για τη γερμανική βιομηχανια.Και Polytechnics δεν υπάρχουν πια μόνο Universities, για πολλούς λόγους.

A ps: sozialdemocraten για ψάξε προς Γερμανία και Σκανδιναβία μερία να δεις πως είναι το δημόσιο σύστημα τους όχι η αγορά του, η οποία είναι φιλελεύθερη.

superfunk
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημ/νία εγγραφής : 04/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Μην κοιτάτε τον γάϊδαρο που σας χαρίζουν στα δόντια...

Δημοσίευση από hdimop Τετ Ιουν 03, 2009 10:08 am

Προς baba
Πράγματι η πρόταση αυτή, που έχει τις ρίζες της σε μια εργασία του αείμνηστου Λευτέρη Παπαγιαννάκη, τέως Αντιπρύτανη του ΕΜΠ, έχει υϊοθετηθεί λίγο πολύ από όλα τα κόμματα και αντιδρούν ακόμα κάποιοι κατ' επάγγελμα ΤΕΙτζήδες, οι οποίοι θα αποτελέσουν παρελθόν αν γίνει κάτι τέτοιο.
Πριν μερικά χρόνια η Εφορίες ήταν ξεχωριστές υπηρεσίες από τα Δημόσια Ταμεία και υπήρχαν δύο σημεία ...λαδώματος, δύο Διευθυντές, δύο Υποδιευθυντές κ.λπ.. Όταν έγινε προσπάθεια συγχώνευσης σε ενιαία υπηρεσία (Δ.Ο.Υ) υπήρξαν αντιδράσεις, κινητοποιήσεις και απεργίες και από τις δύο πλευρές, αφού θα μειώνοταν τα πόστα της μίζας και οι θέσεις Διευθυντών, Υποδιευθυντών κ.λπ. Αντίστοιχες αντιδράσεις υπήρξαν και με την συγχώνευση Αστυνομίας και Χωροφυλακής.
Υπάρχουν κάποιοι που στα ΤΕΙ εκλέγονται σε διοικητικές θέσεις και αν γίνει συγχώνευση με τα Πανεπιστήμια δεν θα τους ξέρει ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας τους, ενώ κάποιοι που μοστράρουν για "πρόεδροι" ΤΕΙκών συνδικαλιστικών Συλλόγων και Ομοσπονδιών, θα περάσουν στην αφάνεια ή ακόμα και στην εξαφάνιση. Είναι επομένως φυσικό αυτοί να αντιδρούν και να απειλούν με κινητοποιήσεις, κάτι που η παρούσα ήδη βεβαρυμμένη Κυβέρνηση ενός κόμματος σε κάθοδο, δεν επιθυμεί να αντιμετωπίσει και δεν το προχωράει. Απ' ότι γνωρίζω, η γραμμή του νέου Υπουργού Παιδείας είναι να μην κάνει γενικώς τίποτα στην Παιδεία και αυτό είναι πλέον εμφανές. Εκείνες οι περίφημες "μεταρρυθμίσεις" πέρασαν στις καλένδες και ολόκληρος ο Κυβερνητικός μηχανισμός ασχολείται με το πως θα κουκουλώσει τις πομπές του.
Θα πρέπει πάντως να ξέρεις ότι αν τελικά πραγματοποιηθεί η συγχώνευση, δεν θα πάει κανένας περίπατο για το νέο πτυχίο. Θα απαιτηθεί περισσότερη προσπάθεια και ίσως αυτό κάνει πολλούς σπουδαστές να μην επιθυμούν την συγχώνευση, αν και στην μεταβατική περίοδο θα υπάρξει δικαίωμα επιλογής.

Προς τον εκλεκτό υβριστή μου και αγωνιστή των ΤΕΙ, makper
"Διάλογο μαζί ας δεν θα ανοίξω γιατί έχω ιδίαν πείρα ότι δεν πρόκειται να σας πείσω."
Τι μας λέτε, δεν καταδέχεστε να ανοίξετε διάλογο και θα ανοίγατε μόνον αν υπήρχε πιθανότητα νε με πείσετε! Αυτό έλειπε όμως να με πείσει κάποιος που δεν είναι άξιος να πάρει το πτυχίο του σε 4 χρόνια και διεκδικεί να του επιτρέπεται να "σπουδάζει" μέχρι να πάρει σύνταξη...!
"Οι απόψεις σας είναι γνωστές και για το υπόλοιπο προσωπικό των ΤΕΙ".
Δηλ. κάνω λάθος ή σας ξενίζει η αλήθεια; Σε αυτούς μάλιστα οφείλεται η χαμηλή εκτίμηση της κοινωνίας για τα ΤΕΙ και τα πτυχία που δίνουν. "Μ' όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις", λέει ο λαός.
Συγκεκριμένα, οι διδάσκοντες στο Τμήμα μας ήταν μέχρι πρόσφατα σε ποσοστό πάνω από 50% πτυχιούχοι ανωτέρων σχολών, κάποιοι και 2-ετούς φοιτήσεως, και η αξία των πτυχίων που έδιναν, φυσικά ανάλογη. Τη σύνθεση των εκπαιδευτικών ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ εγνώριζε πάντα η Ελληνική κοινωνία και η αγορά εργασίας παρά τις προσπάθειές μας να το αποκρύψουμε.
Ο χειρότερος καθηγητής μου, ακόμα και οι εργαστηριακοί βοηθοί στο Πολυτεχνείο του 1974 που αποφοίτησα, ήταν επιστήμονες και διδάκτορες. Όταν ήλθα στο ΤΕΙ το 1986, στο Τμήμα μας υπήρχαν 2 διδάκτορες (ένας μαθηματικός και ένας φυσικός) στα 32 μέλη ΕΠ! Μόλις το 2008, μετά την συνταξιοδότηση πολλών εργαστηριακών κληροδοτημάτων ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ, οι διδάκτορες ξεπέρασαν το 50%. Εκτός αν νομίζεις ότι στις ανώτατες σχολές μετράει η εμπειρία σε τοποθέτηση κεραιών, service φωτοτυπικών και επισκευή τηλεοράσεων και όχι το επιστημονικό επίπεδο, η επαγγελματική και ερευνητική εμπειρία υψηλού επιπέδου και τα διδακτορικά.
Μην μιλάμε λοιπόν για τα παλαιά πτυχία, ιδίως όταν με αυτά ισοτιμήθηκαν ΟΛΑ τα πτυχία ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ. Υπόψιν ότι ΚΑΤΕΕ θα πει Κέντρα Ανώτερης Τεχνολογικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Αυτό θέλετε να είμαστε;
"εξαιτίας της ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ στάσης του ΤΕΕ που επί 26 χρόνια προσπαθεί να υποβαθμίσει τα ΤΕΙ "
Η εμμονή σας για το ΤΕΕ είναι απίστευτη. Και φυσικά ένα επαγγελματικό συνδικάτο Μηχανικών δεν θέλει ως μέλη του επαγγελματίες με ελλιπή προσόντα! Και φυσικά δεν θέλει να δοθούν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα σε πτυχιούχους από Ιδρύματα μετην πλειοψηφία των "καθηγητών" να είναι πτυχιούχοι ανωτέρων σχολών. Φυσικά το ΤΕΕ, δεν θα ενδιαφέρετο για τα ΤΕΙ αν κάποιοι χοντροκέφαλοι δεν διεκδικούσαν προπετώς εξίσωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων.
Το ίδιο κάνει και ο Σύλλογος Τεχνολόγων Μηχανικών με τα ΙΕΚ: φυσικά δεν αφήνει να τους δοθούν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, ούτε να αυξηθεί ο χρόνος φοίτησης σε 3 χρόνια! Που βρίσκετε το παράδοξο ένα συνδικάτο να προστατεύει τα δικαιώματα των μελών του;
"Αν νομίζετε εσείς ότι θα αφήσουμε να καταργηθούν τα ΤΕΙ, να αφεθούν οι παλιοί απόφοιτοι στην μοίρα τους, να αναστατωθεί όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό για ένα πυροτέχνημα που πέταξε κάποιος κάνετε μεγάλο λάθος."
Όπα, ανεβαίνει η αγωνιστικότητα! Αγωνιστείτε λοιπόν να μείνετε πτυχιούχοι ανώτατων μεν κατ' όνομα, μη πανεπιστημιακών δε Ιδρυμάτων, δηλ. ημι-πανεπιστημίων. Επιλογή σας είναι.
"Όποιος δεν του αρέσει ας τα μαζέψει και να ψάξει να βρει κανένα χαμένο σοσιαλιστικό παράδεισο πχ Κούβα, Βενεζουέλα κτλ "
Εδώ ξαναβρήκατε τον δημοκρατικό υβριστικό σας χαρακτήρα. Ίσως αν με απειλούσατε με εξορία ή εκτόπιση θα ήταν πιο δημοκρατικό και ιδίως αρμόζον σε ανταλλαγή απόψεων με έναν Καθηγητή σας, τον μόνο που καταδέχεται να σας μιλήσει και να σας αποκαλύψει τις απόψεις του, με τις οποίες συμφωνούν σχεδόν όλοι οι συνάδελφοί του αλλά δεν σας το λένε. Σημειώστε τέλος ότι επειδή πιστεύω ότι οι σπουδαστές μου αξίζουν κάτι καλύτερο, υποστηρίζω την συγχώνευση Πανεπιστημίων-ΤΕΙ και διδάσκω τα μαθήματά μου στο ανώτατο επίπεδο, που θα τα δίδασκα και σε ένα πανεπιστήμιο, σε αντίθεση με κάποιους που σας θεωρούν ακόμα ΚΑΤΕΕ και υποβαθμίζουν τα μαθήματά τους.
Όσο για το ποιοί συμφωνούν με την θεραπεία της ασθένειας ΤΕΙ με την συγχώνευση, επιτρέψτε μου να γνωρίζω ότι συμφωνούν και οι δύο μεγάλοι. Διαφωνούν σε κάποιες λεπτομέρειες αλλά σύντομα θα διευθετηθούν και τότε θα σας στείλω μια κάρτα από τον τόπο εξορίας μου, Κούβα ή Βενεζουέλα, δεν αποφάσισα ακόμα...

Μέχρι να αποφασίσω που θα πάω, θα εκφράζω τις απόψεις μου και θα απαντώ σε κανονικούς σπουδαστές, που θέλουν να ακούνε και κάποιον που ξέρει και όχι μόνον τους απαίδευτους. Ειδικά όμως εσάς, σας παρακλώ να τηρήσετε τον λόγο σας και να μην συνεχίσετε τον διάλογο μαζί μου, αφού εξ άλλου σύμφωνα με το προηγούμενο post σας, λέω "παπαριές" και αποπροσανατολίζω τους σπουδαστές μου.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από snpl Τετ Ιουν 03, 2009 4:47 pm

Αποφάσισα να γράψω γιατί είδα πράγματα που δεν μου άρεσαν. Κυρίως η συστηματική απαξίωση του τμήματος από κάποιους που ειλικρινά δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν.

Καλά ρε μεγάλε, εσύ που το έβγαλες το ΤΕΙ, το μόνο σου παράπονο είναι ένας Καθηγητής ? Τίποτε άλλο στραβό δεν είδες? Μήπως πέρασες "νυχτα" με λίστες και γιαυτό δεν πήρες πρέφα ? Μήπως θα σε βολέψει και κανείς σε αυτό μονιμά ?? Όταν ήσουνα ακόμη φοιτητής είχες την ευκαιρία να τα πείς face to face. Αλλά μάλλον προτίμησες να κάνεις την κότα, και τώρα πίσω από την ανωνυμία του πληκτρολογίου , ήρθες να μας πείς την αποψάρα σου. Κάτσε λοιπόν στα αυγουλάκια σου, και το ξαφνικο ενδιαφέρον για το ΤΕΙ και την σωτηρία του, θα σου περάσει.

snpl
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από tmac Τετ Ιουν 03, 2009 11:26 pm

@ snpl και σε όλους μας

Όπως είχε πει και ο κ. Δημόπουλος, το thread αυτό δεν είναι για να υπάρχει διάλογος μεταξύ φοιτητών (ιδιαίτερα όταν τα πνεύματα οξύνονται) παρακαλώ λοιπόν να μην γίνονται τέτοια posts.

Για συζητήσεις μεταξύ μας ανοίγουμε άλλο, δικό μας thread. Ευχαριστώ.
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 8 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από makper Πεμ Ιουν 04, 2009 8:50 am

Όταν στο φόρουμ των φοιτητών του ΤΕΙ Ηλεκτρονικής βρίσκεται ο κ. Δημόπουλος που παραπληροφορεί συστηματικά τους νέους φοιτητές εγώ θα συνεχίζω να απαντάω. Αν δεν θέλετε να με διαβάζετε αγνοήστε με ή διώξτε με.

@snpl
Καθόλου κότα φιλαράκο. Του τα είχα πει και face to face και στον Δημόπουλο και στους υπόλοιπους αριστερούληδες που το μόνο που τους νοιάζει είναι η γραμμή που έχουν πάρει να κλείσουν το ΤΕΙ. Αυτά είναι τα στραβά του ΤΕΙ. Δυστυχώς για σας δεν θα κάτσω στα αυγουλάκια μου.
@superfunk
Και ο απόφοιτος ΤΕΙ κάνει και MSC και PHD άμα θέλει και ειδικά άμα έχει πατέρα να τον ταΐζει να κάθεται. Αυτό δεν θα αλλάξει ότι και αν προκύψει στα ΤΕΙ. Αυτό που θα συμβεί είναι οτι ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ θα μείνετε με το πτυχίο του ΤΕΙ Ηλεκτρονικού στο χέρι. Να μην σας παραμυθιάζουν λοιπόν οι ξύπνιοι. Τα σχέδια που έχουν κάνει αφορούν τους φοιτητές που θα μπουν στα νέα ιδρύματα και όχι εσάς.

Τα Fachhochschule είναι ισότιμα με τα technical universities και όχι μόνο στη Γερμανία. Μάθε μερικά πράγματα πριν μιλήσεις. Υπόθεση Πέρου. Οι απόφοιτοί τους γράφονται στο ΤΕΕ με πλήρη δικαιώματα. Τα polytecnics άλλαξαν ονομασία σε universities και τίποτε άλλο. Όλοι είναι ισότιμοι, όλοι εκτός από εδώ που έχουμε τους φωτεινούς παντογνωστες του ΤΕΕ που αποφασίζουν ότι αυτοί τα ξέρουν όλα και όλοι οι άλλοι είναι αγράμματοι.

Και κάτι τελευταίο. Κανένας σύλλογος τεχνολόγων δεν ανακατεύτηκε ούτε με τα ΙΕΚ, ούτε με κανέναν που δεν τον αφορά. Ανακατεύεται με αυτούς που υποβαθμίζουν τα πτυχία του.

makper
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 02/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 8 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης