www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

+51
mpampis210
MARK
Shadow
realworld
Tolis73
giatros
tmac
snpl
fx125cc
taka
panosssvent19
makper
superfunk
gauss24
nell
mkmaster130
tuberleki
cyberkp
sir
baba
mariza_01
pulsedia
Akumu
el maestro
UQBARAIGIO
squall
miguel
digital_illusion
aggelos_egaleo
p.alexopoulos
kozer
xifias
anemos
Kotsilarys
Yniemar
nikviking
oGiosTouNinja
achad
requiem_sempiternam
mystiq
billyjean
Woody
invi69
isup13
PanSol84
manolog3
mback23
Santeron
okeanis
her
hdimop
55 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από digital_illusion Δευ Φεβ 11, 2008 2:51 pm

καλησπέρα, ειναι η πρώτη φορά που γραφω κατι στο φορουμ...κανοντας ένα break από το διάβασμα για τα τελευταία 2 μαθήματα που έχω για να πάρω επιτελους το πτυχίο μετά απο προσπάθειες 10 χρόνων!!!!!!
διαβασα όλες τις σελίδες και με όσα είδα αποφασισα να γραψω...ισως δεν θα έπρεπε να υπάρχει όλο αυτο έδω σε αυτό το συγκεκριμένο θέμα αλλά αναφέρετε σε όλα όσα διαβασα σε αυτές τις 7 σελίδες μέχρι τώρα...
Μπήκα λοιπόν το '98 με τεράστια όρεξη ξέρωντας τα πρόβλήματα που θα συναντούσα λόγω των μη ολοκληρωμένων γνωσεων μου ασ'όψετε το Πολυκλαδικό λύκειο και ίδιος στα μαθηματικά.τα εξάμηνα κυλούσαν,τα μαθήματα περνούσαν, οσο περνούσαν τα εξάμηνα σταματουσε και η παρακολούθηση...με τα γνωστα επακόλουθα.
Αυτή την στιγμή χρωστάω πια μονο τα Θ.Κ.Σ. και τα Ηλεκτρονικά Φίλτρα τα οποία και προσπαθώ να περάσω εδώ και χρόνια!!! Ο μόνος άνθρωπος που Δεν φταίει για αυτο όμως είναι ο κύριος Δημόπουλος....αυτό τουλαχιστον το αναγνωρίζω και θεωρω ότι παρόλο που θα έπρεπε να τον <<μισώ>> ο άνθρωπος αυτός ποτέ δεν μου είπε κάτι άδικο,παραλογο ή ότι άλλο στραβο μπορεί να σκεφτεί κανείς και να σκεφτεί κανεις πως δεν με θυμάται καν πιστεύω....όταν παρακολουθούσα τα μαθηματα του το 1999-2000-2001 και ποτέ δεν τον ενόχλησα, παραμόνο 1-2 φορες χρονια αργοτερα για μικρής σημασίας πράγματα και αλλη 1 προσφατα για να ζητήσω οπος καθε αρχαίος φοιτητης του Τει λίγη βοήθεια για κανεναν βαθμό....το μετανιωσα όμως στην στιγμή... πριν λίγες μέρες είδα την ανακοίνωση στο site για τα εχτρα μαθήματα βοήθειας αλλα την είδα όταν ήδη γινόντουσαν, και έστειλα ο αφελής ένα email λέγοντας πως έωγαλε που έβγαλε την ανακοινωση ας το έκανε νωρίτερα για να επερνα άδεια απο την δουλεια και να παω να παρακολουθήσω... την απαντηση που πήρα δεν την περίμενα.....Σωστή μεν... δεν τον αμφισβήτησα αλλα...εγω? τι να πω και εγώ όταν μου απαντούν πως
1."Το σύστημα σπουδών στην Ελλάδα δεν έχει πρόβλεψη για εργαζόμενους" σεβαστό ναι...αλλα τι θα κάνω έγω που είμαι 20ο εξάμηνο? 10 χρονια θα ζω εις βάρος το γονιών μου???να τα παρατησω μηπως και να φυγω? καπως πρέπει να ζήσω ,
2."Η παρακολούθηση είναι βάσει του Νόμου και του Κανονισμού Σπουδών υποχρεωτική." συμφωνώ αλλά η παρακολούθηση έχει πραγματοποιηθεί κατι χρονια πριν και 2 και 3 φορές και δυστηχώς χωρίς επιτυχία τότε... " Όσοι παρακολουθούν το μάθημα ήξεραν για τα πρόσθετα μαθήματα από την Δευτέρα." να που κάποιοι όμως που δεν έχουν την δυνατότητα να παρακολουθούν προσπαθουν να ενημερωθούν απο το site σας και εκτιμούν την προσπαθεια σας να μας βοηθάτε αλλα έγινε πολύ αργα...
3. "Κάνω με δική μου πρωτοβουλία πρόσθετα μαθήματα και παρέχω μια υπηρεσία ενημέρωσης μέσω Internet, χωρίς να είμαι υποχρεωμένος, και θα με επιπλήξετε ότι δεν σας ενημέρωσα έγκαιρα; Τότε τι πρέπει να κάνετε με όλους αυτούς που ούτε πρόσθετα μαθήματα κάνουν, ούτε ενημέρωση"... κανένας δεν σας επέπληξε, όλοι σεβόμαστε την οποιαδήποτε προσπάθεια σας,όλοι ξέρουμε το έργο σας, άλλα μη μας ξεχνάτε και εμάς....
το ξέρουμε όλοι τι σας λέμε όταν ερχόμαστε στο γραφείο σας αλλά σκεφτείτε και εμάς...εγώ ξέρω πως για να μπορέσω να φτάσω στο σημείο που είμαι σήμερα... έστω και μετά απο 10 χρόνια για να μπορεσω να συντηρώ τον εαυτό μου πηγα να δουλέψω στην οικοδομή στα μπετα και ελιωνα 2 χρονια μεσα στη ζέστη και το κρύο για να μπορώ να συντηρώ το σπιτι που έμενα με τα βασικά για να μην ζηταω απο τους γονείς μου στην επαρχεία και να μην γιρισω πίσω με την "ουρά στα σκέλια" σκύβωντας το κεφάλι στο σύστημα...εγώ ξέρω πως καταφερα να πιάσω δουλειά στον χωρο της πληροφορικής και ταυτόχρονα δελιωερυ την νυχτα για να μπορώ να συνεχίσω να μένω μακρια από το σπίτι μου και να γυρισω καποια στιγμή με το πτυχίο στα χέρια...
καταφερα ήρθα στο βοηθητικό μάθημα παρακολούθησα και μετα απο λιγες μέρες βαλατε καποια θέματα απο αυτά που είχαμε λύσει στο βοηθητικό...μετά από τόσα χρόνια είχα ξεχάσει και τα λίγα μαθηματικά που ήξερα, ξερετε τι έκανα? εκανα σκονακι... και όταν είδα τα θέματα χαρηκα...είχα μάθει απεξω σχεδον το ένα και κόλλησα....όμως δεν έβγαλα καν το σκονάκι, κολλησα και δεν ήξερα τι να γραψω...ειχα το 5 στα χέρια μου και σηκώθηκα εδωσα λευκή κολλα και έφυγα...για να μπορώ την επομενη φορά να σας μιλήσω για βοήθεια γιατι τώρα δεν θα ήταν τίμιο...καποιοι θα με πουν και μλκ αλλα τι να κάνουμε....Δεν θα μπορούσατε ποτέ να βοηθήσετε τετοιες περιπτώσεις κάπως αλλιώς?
πριν 2 εξεταστικές καταφερα να περασω καποιο απο τα μαθηματικά,δεν θα πω πιο....δεν εγραψα...μιλισα στον καθηγητή...μου έδωσε 10 καλα θέματα....όλο το καλοκαίρι εψαχνα φίλους μου να τα λύσουν και μετά να μου τα εξηγήσουν και να τα μάθω και τελικα με εξέτασε επάνω σε αυτά τα 10 στο γραφείο του...απέδειξα ότι δούλεψα έστω και σε ενα πολύ μικρό κομμάτι του μαθήματος και ανταμιφθηκα....δεν θα μπορούσε να γίνει κατι τετοιο και στα Θ.Κ.Σ και τα ΦΙΛΤΡΑ? δεν μίλησε ΄κανεις να περασει με λευκή κόλα...δυστηχως πχ για μένα και τα 2 ειναι πολυ δυσκολα να τα περασω λόγω των μαθηματικών και ας λέτε κυριε Δημόπουλε ότι δεν είναι τίποτα.εγω συγκεκριμένα θα χαιρόμουν πολύ για παράδειγμα για μια εργασια ή μια κατασκευή.
όσο για τους περισότερους απο τους άλλους καθηγητές δεν χρειάζετε συζήτηση παιδιά...θυμάμαι πως με κοίταζε σαν εξωγήινο παλιοτερα η κυρία παπαδάκη στα ψηφιακα 1 εργαστήριο όταν πήγα μια κατασκευή μου για να με βοηθήσει σε ενα πρόβλημα που είχα με ένα counter που είχα φτιάξει για να μετράω χιλιοστα του δευτερολέπτου για ένα σήμα έκκινησης και ένα σήμα τερματισμού που γινόταν με rf μεταδοση απο 400 μετρα μακρια με αισθητηρακια και λειζερ ποιντερς και μετά μου μιλατε για επίπεδο??? η μήπως όταν καναμε ηλεκτρονικες μετρησεις θεωρία και ο καθηγητης σαν bonus ειπε όποιος θέλει να κανει καμια κατασκευή σχετικα με μετρήσεις και έλεγχο και φέραμε μονο 3-4 ατομα στα τοσα πολλα εκεινη την εποχή και μάλιστα πως κοιτούσαν όλοι όταν είδαν τι πήγαμε....συγκεκριμένα εγώ ένα μικρό κύκλωμα μετατροπής της κάρτας ήχου σε παλμογράφο 2 καναλιών ορισμένων όμως συχνοτήτων....και μετά μου λέτε για επίπεδο....
ή για την αγορά εργασίας που βοηθούσα κάποτε τον πατερα μιας πρώην μου ηλεκτρολογος ο ανθρωπος σε πλοία και του εφτιαξα ενα αντιγραφο πλακετας απο γεννήτρια σε θαλαμηγό στο χερι με αποχαλκοση με οξυ και συναρμολόγηση και μου είπε πως είχε αλάξει 3 βοηθούς γιατι δεν ήξεραν να κάνουν ουτε για αστειο κάτι τέτοιο...και πόσα άλλα ακομα...
συγνώμη που σας κούρασα όλους...τα πράγματα εκεί έξω είναι δύσκολα...αλλά και εύκολα για όσους δεν είναι τεμπέληδες και το παλεύουν...
δεν ήθελα να θίξω κανένα απο τα αναφερόμενα άτομα και αν το έκανα συγνώμη... και κυρίως εσας κύριε Δημόπουλε προπάντων δεν σας επέπληξα Smile όπως μου είπατε την προηγούμενη φορά. Ισως να μπορούσε να βρεθεί και καμια εναλλακτική λύση για μια κατηγορία φοιτητών και όχι απαντήσεις του τύπου "πήγαινε φροντιστήριο" ή παρατησε την δουλειά σου και έλα να παρακολουθήσεις που άκουσα απο το στόμα σας έμμεσα όταν είσασταν ελαφρα αγανακτησμένος με ότι είχατε ακούσε μεχρι εκείνη την στιγμή την τελευταία εξεταστική, και δεν το έλαβα υπόψην μου γιατι καταλαβα πως το λέγατε....αλλα δυστηχώς κάτι τέτοιο μόνο προβλήματα θα προκαλέσει (ή θα μας πανε μέσα απο χρέη ή θα με χωρήσει η μέλλουσα γυναίκα μου) και αντε μετά να βγάλουμε άκρη.

καληνυχτα σε όλους

digital_illusion
Ghost
Ghost

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 44
Τόπος Διαμονής : ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΓΑΛΑΤΣΙ
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Τρι Φεβ 12, 2008 2:09 am

xifias έγραψε:ελα ντε,σωστοτατη κινηση.ελεος δηλαδη,σε καινουριο κτηριο που ντρεπεσαι να μπεις μεσα που λενε,να το βρωμιζουνε με αφισες.ξερουμε ποια κομματα υπαρχουνε,δε νομιζω ναχει κανεις απορια.κ η αφισα τι προσφερει στη τελικη?ας μοιρασουν φειγ βολαν απτο να κολανε αφισες.

OXIIIIIIIIIIIIIIIIIII affraid affraid affraid affraid affraid THA GEMISEI O TOPOS pali skouphdia ase pou tha mas prhzoun xeirotera,omonoia tha to kanoume to tei, ase pou kapoioi pou goustaroun tis ntountoukes tah arxisoun, edw to kalo diafhmsitiko.....
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από xifias Τρι Φεβ 12, 2008 4:59 am

k o digital pio panw eipe swsta pramata na to poume k auto.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από anemos Τρι Φεβ 12, 2008 9:04 am

Παιδιά το θέμα με τις αφίσσες δεν είναι τόσο απλό...

Άν αρχίσουμε να κατεβάζουμε αφίσες... το επόμενο βήμα θα είναι να καίμε βιβλία και μετά να κλείνουμε στο νταχάου όσους διαφωνούν με τις απόψεις μας.

Εϊναι λεπτό το θέμα και θέλει προσοχή...

Και ναί... ο digital είπε αρκετές σωστές κουβέντες.

anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 105
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mback23 Τρι Φεβ 12, 2008 9:26 am

Ναι δεν λέω να μην κολλάνε οι παρατάξεις αφίσες. Ε, το παράκανες που το επόμενο βήμα είναι να καίμε και βιβλία!!! Δεν είμαστε Βυζάντιο εδώ. Ρε παιδιά, το πιο απλό! Γιατί δεν έχουν φτιάξει έναν χώρο σε κάθε όροφο που να κολλάνε μόνο εκεί αφίσες; Εγώ προσωπικά έχω σιχαθεί να βλέπω αφίσες της ΚΝΕ της ΠΑΣΠ της ΔΑΠ κατά δεκάδες η μία κολλημένη δίπλα στην άλλη. Δηλαδή τι, 2 – 3 σε κάθε διάδρομο δεν φτάνουν;;; Ήμαρτον!

Μπράβο στον digital_illusion, είπε πολύ σωστά πράματα. Πραγματική κατάθεση ψυχής! Και μάλιστα τα εξέφρασε με πολύ ωραίο τρόπο.
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τρι Φεβ 12, 2008 9:33 am

Αγαπητέ digital_illusion
λυπάμαι αν σε έχω στενοχωρήσει αλλά άνθρωπος είμαι και 'γω και πολλές φορές τα παίρνω στο κρανίο.
Καλά έκανες και είπες τον καημό σου, πολλά πράγματα που λες είναι σωστά, άλλα όμως σηκώνουν συζήτηση.
Εκτιμώ τις προσπάθειές σου αλλά επιμένω ότι οι σπουδές είναι σχεδιασμένες για φοιτητές πλήρους απασχόλησης και το πρόγραμμα έτσι που να τελειώνει άνετα κάποιος σε 4 χρόνια. Με το να βοηθήσει κανείς αποσπασματικά 2-3 φοιτητές, δεν λύνεται το πρόβλημα.
Το λάθος που κάνετε είναι ότι χάνετε χρόνο και χρόνια στην αρχή και μετά αποδιοργανώνεστε. Το συνοψίζεις λέγοντας "τα εξάμηνα κυλούσαν,τα μαθήματα περνούσαν, οσο περνούσαν τα εξάμηνα σταματουσε και η παρακολούθηση...με τα γνωστα επακόλουθα".
Οτι αφήνεις σε αφήνει.
Το ερώτημα είναι τι κάνουμε τώρα. Με φόρτωσες πολύ με τον καημό σου και το να χρωστάς μόνον 2 μαθήματά μου, με φορτώνει ακόμα περισσότερο. Θα έλεγα να έλθεις την Πέμπτη να τα πούμε.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Σαβ Φεβ 23, 2008 11:48 pm

Ενα mail + μια απάντηση
(Το δημοσιεύω εδώ λόγω του γενικού ενδιαφέροντος)
Kyrie dhmopoyle thelw na rwtisw kati. Sxetika me ola ayta gia tis statistikes simfonw en meri alla thelw na m peite kati
Lete oti eimaste atei kai eimaste anwtato idrima, alla poso i agora ergasias mas antimetwpizei kat ayton to tropo??? na moy vgainei i psixi na teleiwsw mia sxoli kai na m antimetwpizoyn san katwtero?

Τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με την αγορά εργασίας όπως οι τεχνικές σχολές, οι σχολές μαθητείας και τα ΙΕΚ. Τα ΑΕΙ προετοιμάζουν όσο καλύτερα μπορούν ανώτατου επιπέδου π.χ. Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς αλλά δεν τους εγγυώνται αντίστοιχη εργασία και μισθό. Ακόμα και στις χώρες που έχουν μόνον πανεπιστήμια (π.χ. Αγγλία), αυτά κατατάσσονται ανάλογα με κάποια κριτήρια, ένα από τα οποία είναι το επίπεδο σπουδαστών και των πτυχιούχων τους και η αγορά εργασίας αντιμετωπίζει με άλλο τρόπο π.χ. τον πτυχιούχο του Cambridge, που είναι στις 2 πρώτες θέσεις της κατάταξης, και με άλλον τον πτυχιούχο του Kingston που είναι στην 90ή θέση... Εδώ στην Ελλάδα, αν κάποτε αποδείξουμε ότι οι σπουδές και πτυχιούχοι μας είναι συγκρίσιμοι με τους αντίστοιχους των πανεπιστημίων, τότε θα έχουν την ίδια αντιμετώπιση και στην αγορά εργασίας, η οποία δεν έχει ακόμα δει βελτιωμένους πτυχιούχους ΤΕΙ ως αποτέλεσμα της νομοθετικής ανωτατοποίησης...
Αν πάλι νομίζετε ότι η αγορά δεν ενδιαφέρεται και τόσο για τον βαθμό και την προέλευση του πτυχίου αλλά για το τι ξέρεις και τι μπορείς να προσφέρεις, τότε προφανώς βλέπει ακόμα ότι οι πτυχιούχοι ΤΕΙ υστερούν.

Exw akoysei oti oi alles xwres den exoyn tei. Dld den mas anagnwrizoyn? Gt kati tetoio exw akoysei...Kai an oxi gia ti anwtata milame akrivws?
Υπάρχουν χώρες που έχουν αντίστοιχα ΤΕΙ και χώρες που δεν έχουν. Γενικά το 4-ετούς φοιτήσεως πτυχίο των ανωτάτων από το 2001 ΤΕΙ αναγνωρίζεται ως πρώτος πανεπιστημιακός τίτλος σπουδών και γι' αυτό οι απόφοιτοί μας πάνε κατ' ευθείαν για μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό. Κάποιοι σπουδαστές μας μάλιστα πέτυχαν μεταγραφή σε πανεπιστήμια του εξωτερικού από π.χ. 2ο έτος σε 2ο έτος.
Gt ta panepistimia exoyn parapanw wres stis dhlwseis toys??? Kai gt exoyn ligotera mathimata??? Na moy peite einai pio diskola, ok, to katalavainw, alla kai tote eimaste mono sta xartia anwtatoi.
Να μιλήσουμε με νούμερα. Στο Τμήμα μας με 7 εξάμηνα μαθημάτων παίρνεις πτυχίο με 40 περίπου μαθήματα. Στα Πολυτεχνεία με 9 εξάμηνα μαθημάτων παίρνεις πτυχίο με 50 περίπου μαθήματα. Που βλέπεις εμείς να έχουμε περισσότερα αν δεν κάνεις το τραγικό λάθος να θεωρείς τα εργαστηριακά μέρη των μαθημάτων ως μαθήματα...
Kai telos gt ta ipoloipa tei den exoyn toso megalo periorismo stis dilwseis toys? px to tei athinas exei 45wro kai 55 sto ptyxio, Mono emeis eimaste oi anwtatoi?
Τα ΑΕΙ, δηλ. τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ, είναι αυτιδιοικούμενα ιδρύματα και δεν είναι Λύκεια για να ισχύουν οι ίδιοι κανόνες σε όλα. Το ΤΕΙ Αθήνας έχει ίσως κάποιους άλλους στόχους, κανόνες και περιορισμούς που δεν έχουμε εμείς. Το 35-ωρο είναι υπεραρκετό και θα μπορούσε να είναι και 26-ωρο, αφού τόσες είναι οι ώρες του κάθε τυπικού εξαμήνου, πράγμα που σημαίνει ότι σε τόσες ώρες μπορεί να ανταποκριθεί ο σπουδαστής. Οταν παλαιότερα (πριν 6-7 χρόνια όχι στην αρχαιότητα...) οι ώρες του τυπικού εξαμήνου ήταν 32-36, είχαμε και μεις 45-ωρο.
Gt theloyn na mas allaksoyn to programma spoydwn opws akoysa sto forum, kai gt den kanoyn kati tetoio alla tei? gt kserw atoma apo alla tei kai den akoygetai kati tetoio.Mono emeis telika giname anwtatoi????
Το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματός μας έχει γίνει μετά την ανωτατοποίηση και η αναμόρφωση δεν έχει σχέση με αυτό. Απλά κάποιοι έχουν παρεξηγήσει το νόμο που λέει ότι τα προγράμματα αναθεωρούνται κάθε 2 χρόνια, εννοώντας φυσικά μικροβελτιώσεις και προσαρμογές και όχι τα πάνω-κάτω όπως θέλει να κάνει η ηγετική ομάδα του Τμήματος, που όλα τα μέλη της εμπλέκονται σε ιδιωτικά μεταπτυχιακά με δίδακτρα και ίσως βλέπουν κάποια μαθήματα του προγράμματος ως ανταγωνιστικά των μεταπτυχιακών τους και γι' αυτό θέλουν να τα καταργήσουν...
Den anoikw se kamia parataksi kai den strefomai enantion sas apla rwtaw gia na kserw ti moy ginetai
elpizw syntoma se apantisi sas. Eyxaristw.

Δεν με ενδιαφέρει αν ανήκεις ή όχι σε παράταξη και σε ποιά. Το να ρωτάς ευπρεπώς, όπως εσύ, και να έχεις διαφορετική άποψη, δεν σημαίνει ότι "στρέφεσαι εναντίον μου". Υποχρέωσή μου είναι να απαντώ ιδίως όταν έχω μελετήσει και βιώσει τα εκπαιδευτικά συστήματα της Ευρώπης και έχω ασχοληθεί έντονα με την τοπική αγορά εργασίας, με την οποία διατηρώ συνεχή επαφή.
Δυστυχώς όμως η πλειοψηφία των σπουδαστών ενδιαφέρεται μόνον για το 35-ωρο και για το πως θα πάρετε ένα χαρτί χωρίς αντίκρισμα με αποτέλεσμα στις εξετάσεις να έχουμε αυτές τις νοσηρές στατιστικές με το 92% κάτω από 2,0.
ΗΓΔ

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από miguel Τετ Φεβ 27, 2008 12:12 pm

Κύριε Δημόπουλε είμαι φοιτητής του ΤΕΙ Πληροφορικής στο Αιγάλεω και τον δικτυακό αυτο τόπο τον ανακάλυψα μέσω του αδερφού μου που είναι φοιτητής του τμήματος ηλεκτρονικής στο ΤΕΙ Πειραιά.Αυτό το εξάμηνο κάνω την πρακτική μου στην HOL και μπορώ να πω ότι έχω απογοητευτεί πάρα πολύ από την αξία που βλέπω ότι έχει το πτυχίο μου στην αγορά εργασίας.Καταλαβαίνω ότι ένα μεταπτυχιακό πάνω στον κλάδο που με ενδιαφέρει αποτελεί μονόδρομο αλλά λόγω απουσίας χρημάτων και καλού βαθμού πτυχίου(κυρίως λόγω ανωριμότητας) οι επιλογές μειώνονται αισθητα.Επειδή ψάχνοντας στο INTERNET για κάποιο μεταπτυχιακό(εντός Ελλάδος) πάνω στα δίκτυα και συγκεκριμένα πάνω στην ασφάλεια δικτύων μπορώ να πω ότι "χάθηκα". Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπ'όψιν σας κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα που να ξέρετε ότι έχουν αντίκρισμα στην αγορά εργασίας τα οποία να έχουν να κάνουν με ασφάλεια δικτύων.Επίσης από ότι κατάλαβα για να μπορέσεις να ανελιχθείς στην ιεραρχία μιας σχετικά μεγάλης εταιρείας είναι απαραίτητες και γνώσεις πάνω σε οικονομικά αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκσ καποιο μεταπτυχιακό εντός Ελλάδος που να τα συνδυάζει.Μπορεί να σκεφτείτε ότι δεν έψαξα αρκετά αλλά πιστέψτε με από ένα σημείο και μετά αρχίζεις να χάνεις την μπάλα και σίγουρα κάποιος με την δική σας εμπειρία θα μπορούσε να ρίξει φως σε σημεία που από το σημείο που βρίσκομαι ουσιαστκά δεν μπορώ να δω.Τέλος θέλω να σας συγχαρώ για την άμμεση απικοινωνία που έχετε με τους φοιτητές σας μέσα από αυτό το forum και ελπίζω κάποια στιγμή να σας μιμηθούν και δικοί μας καθηγητές,αν και νομίζω πως κάτι τέτοιο θα αργήσει πολύ να γίνει.Ευχαριστώ πολύ.

miguel
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ημ/νία εγγραφής : 06/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τετ Φεβ 27, 2008 10:41 pm

ΝΤΟΠΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ (Απάντηση στον miguel)
Στην Ελλάδα πάθαμε το εξής: Αφού πρώτα απαξιώσαμε τις προπτυχιακές σπουδές (υποχρηματοδότηση των ιδρυμάτων, μη υποχρεωτική παρακολούθηση, αυθαίρετη δήλωση μαθημάτων, απεριόριστη συμμετοχή στις εξετάσεις, συνδιοίκηση και συναλλαγές με τις παρατάξεις κ.λπ.), μετά ανακαλύψαμε ότι ίσως μπορούμε να μπαλώσουμε την κατάσταση με μεταπτυχιακά μπας και κάποιοι μάθουν κάτι. Δημιουργήθηκε έτσι μια μεγάλη ζήτηση για μεταπτυχιακές σπουδές, τις οποίες όμως αφήσαμε στο έλεος των επιτηδείων και των ιδιωτών και δεν υπάρχει ακόμα η σχετική νομοθεσία! Από το ΥΠΕΠΘ λένε εδώ και χρόνια ότι ΘΑ κατατεθεί κάποτε το σχετικό νομοσχέδιο...
Ως αποτέλεσμα έχουμε την χωρίς νομοθετικό πλαίσιο ανεξέλεγκτη λειτουργία μεταπτυχιακών είτε από ιδιώτες ή από ομάδες "δραστηρίων" καθηγητών, που τα λειτουργούν τις περισσότερες φορές σαν μαγαζιά τους μέσα στα ιδρύματα. Τελικά, τι διαφορά έχει ο ιδιώτης από τους επιτήδειους, όταν και οι δύο είναι ανεξέλεγκτοι, επιλέγουν όποιον θέλουν και εισπράττουν όσα δίδακτρα θέλουν;
Στο Τμήμα μας, που είναι ανίκανο να υλοποιήσει σωστά το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών, λειτουργούν δύο "μεταπτυχιακά" σε αντικείμενα που ίσως να σε ενδιέφεραν, από την ίδια σχεδόν ομάδα "δραστηρίων" καθηγητών, κανένας εκ των οποίων δεν έχει σχέση με τα αντικείμενα των μεταπτυχιακών... Με κάτι τέτοια ευτελίστηκε και η έννοια των μεταπτυχιακών σπουδών, έτσι απλά για να συμπληρώνουν κάποιοι το εισόδημά τους...
Επομένως ότι και να σου προτείνω, ιδιωτικό με δίδακτρα θα είναι, ας είναι τουλάχιστον σοβαρό. Αν πράγματι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακά σε κάποιο σοβαρό ίδρυμα του εξωτερικού, ρίξε μια ματιά στα μεταπτυχιακά του ΑΙΤ (www.ait.gr), όπου τουλάχιστον δεν κρύβουν ότι είναι ιδιωτικός οργανισμός και τηρούν ιδιαίτερα υψηλές προδιαγραφές σε όλα τα επίπεδα.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από PanSol84 Παρ Φεβ 29, 2008 8:50 am

Τρελλαθήκαμε τελείως!!!

Με αγωγές κατά των πανεπιστημίων
Δικαιώματα από τα φωτοαντίγραφα σελίδων συγγραμμάτων που βγάζουν οι φοιτητές
από τα βιβλία των βιβλιοθηκών διεκδικεί ο Οργανισμός Συλλογικής Διαχείρισης
Έργων του Λόγου (ΟΣΔΕΛ)!...

Πηγή:
www.in.gr

βλέπω τα καινούρια πανεπιστημιακά συγγράμματα να βγαίνουν με το σημαδάκι τη μούτζας

"ΟΧΙ ΣΤΗ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ" clown


"Καλημέρα Ελλάδα..."No
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Παρ Φεβ 29, 2008 9:57 am

miguel έγραψε:Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχετε υπ'όψιν σας κάποια μεταπτυχιακά προγράμματα που να ξέρετε ότι έχουν αντίκρισμα στην αγορά εργασίας τα οποία να έχουν να κάνουν με ασφάλεια δικτύων.Επίσης από ότι κατάλαβα για να μπορέσεις να ανελιχθείς στην ιεραρχία μιας σχετικά μεγάλης εταιρείας είναι απαραίτητες και γνώσεις πάνω σε οικονομικά αλλά όσο και αν έψαξα δεν βρήκσ καποιο μεταπτυχιακό εντός Ελλάδος που να τα συνδυάζει.
Άποψη μου είναι να κάνεις κάποιο certificate της εταιρίας Cisco πάνω σε ασφάλεια δικτύων. Τρομερά αναγνωρίσιμο και ανταγωνιστικό "χαρτί". Επίσης θα σου πρότεινα να πιάσεις δουλειά με το καλό και μετά να κάνεις κάποιο MBA... Δόξα τον θεό υπάρχουν χιλιάδες...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Φεβ 29, 2008 10:01 am

Νόμιζα ότι είναι ερωτήσεις προς και απαντήσεις από εμένα...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Παρ Φεβ 29, 2008 10:10 am

Δεν νομίζω κ. Δημόπουλε ότι σας πρόσβαλα κατά κάποιον τρόπο. Την άποψη μου είπα μιας και έχω ψάξει και εγώ τον συγκεκριμένο τομέα.
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Φεβ 29, 2008 10:26 am

Δεν είπα ότι προσβλήθηκα και δεν προσβάλλομαι εύκολα.
Το είπα για την οικονομία και την καλή οργάνωση του topic που υποτίθεται ότι είναι ένα κανάλι επικοινωνίας σπουδαστών-καθηγητή. Αυτό ήταν όλο.
Θα μπορούσες να με έχεις ρωτήσει και συ π.χ.

"Μήπως αντί για απευθείας μεταπτυχιακό είναι καλύτερα να κάνει κανείς ένα Cisco certificate σε ασφάλεια δικτύων που είναι τρομερά αναγνωρίσιμο και ανταγωνιστικό "χαρτί" και μετά από μερικά χρόνια δουλειάς να συνεχίσει με κάποιο MBA;"
Τότε εγώ θα μπορούσα να απαντήσω, εκφράζοντας όμως άμεση αντίθετη/εναλλακτική προς την δική μου συμβουλή, δεν μπορώ να απαντήσω γιατί θα φανεί σαν διένεξη.
Ψιλά θα μου πεις γράμματα, αλλά εγώ εδω μέσα πρέπει να είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Παρ Φεβ 29, 2008 10:43 am

Δεν νομίζω ότι πρέπει να είστε τόσο προσεκτικός ως προς τους φοιτητές γιατί ξέρετε ότι η πλειοψηφία σας συμπαθεί και σέβεται τα λόγια σας. Τώρα αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος, δεν μπορώ να τον ξέρω εγώ. Πάντως δεν είχα πρόθεση να σας φέρω σε δύσκολη θέση...

ps. Για τους χρήστες του forum. Μην νομίζετε ότι "γλύφω" κανέναν... Τα έχω περάσει τα μαθήματα του κ.Δημόπουλου Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santeron στις Παρ Φεβ 29, 2008 12:30 pm, 1 φορά
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από squall Παρ Φεβ 29, 2008 10:47 am

Κύριε Δημόπουλε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης του βαθμού μου σε ήδη περασμένο μάθημα. Δηλαδή, αν ενα μάθημα το οποίο έχω περάσει με 5 μπορώ να το ξαναδώσω για να βελτιώσω τον βαθμό μου, ανεξάρτητα απο το πότε το πέρασα (δεν αναφέρομαι σε δικά σας μαθήματα μόνο αλλά γενικά).
Ευχαριστώ.
squall
squall
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Alimos, Athens
Ημ/νία εγγραφής : 17/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Φεβ 29, 2008 11:04 am


Αγαπητέ Santeron
α) Δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος από αυτόν που εξέθεσα
β) Όποιος νομίζει ότι το να συζητάς με έναν καθηγητή είναι "γλείψιμο" δεν έχει θέση εδώ.
Πράγματι, παρά την γνωριμία μας και τα καλά λόγια που έχεις πει για μένα και έχω πεί για σένα, δεν πέρασες τα μαθήματά μου και αυτό δείχνει υγεία!

Αγαπητέ squall
Σε όλα τα πολιτισμένα ΑΕΙ υπάρχει η λεγόμενη διαδικασία βελτίωσης.
Σε μας δεν το έχουν σκεφτεί οι σοφοί διοικούντες ούτε το έχουν ζητήσει οι παρατάξεις, αφού οι πελάτες τους δεν έχουν τέτοιες ανησυχίες. Αρκούνται στο τιμημένο 5 (ΠΦΣ το λέγαμε στα χρόνια μας, Παγκόσμια Φοιτητική Σταθερά)
Ο μόνος τρόπος, που δεν σε φορτώνει με ώρες, είναι να ζητήσεις από τον καθηγητή να κάνει διόρθωση βαθμολογίας και να σε κόψει με 4, να ξαναδηλώσεις το μάθημα και να ξαναδώσεις. Πρόσεξε όμως να συμφωνήσεις ότι όταν ξαναδώσεις θα πάρεις τουλάχιστον τον παλαιό βαθμό, άσχετα με το τι θα γράψεις.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από UQBARAIGIO Δευ Μαρ 03, 2008 1:03 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες ώρες θα γίνονται τα μαθήματα για την 3η κατεύθυνση γιατί έχετε αφήσει κενά στο HNET.
Πως και τα περισσότερα βραδινά;
UQBARAIGIO
UQBARAIGIO
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 56
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Gerakas
Ημ/νία εγγραφής : 28/06/2007

http://andriot.homeip.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Δευ Μαρ 03, 2008 10:21 pm

Τα κενά θα συμπληρωθούν σήμερα Τρίτη 4/3, όσο για τα βραδυνά, τα προτιμά η πλειοψηφία των σπουδαστών.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Δευ Μαρ 03, 2008 11:16 pm

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
(Απάντηση σε ερωτήσεις που τέθηκαν σε άλλες θέσεις του forum)
Το τρέχον πρόγραμμα σπουδών έχει φτιαχτεί για να έχει συγκεκριμένο φόρτο εργασίας χωρίς "προαιρετικά". ΔΕΝ προβλέπεται συγκεκριμένος αριθμός "προαιρετικών" για να πάρει κανείς πτυχίο, αφού κάτι τέτοιο θα αποτελούσε υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου φόρτου εργασίας σε βάρος των σπουδαστών και των σπουδών τους.
"Προαιρετικά" είχαμε στο παλαιό πρόγραμμα που δεν υπήρχαν δεσμεύσεις φόρτου εργασίας και έφτανε μέχρι και 75% πάνω από τον μέγιστο επιτρεπόμενο σήμερα όριο.
Αν η διοίκηση του Τμήματος, η οποία και σε άλλες περιπτώσεις παρανομεί, επιβάλλοντας "προαιρετικά", έχει επιλέξει τον δρόμο της αυθαιρεσίας και καλά θα κάνει να μελετήσει ξανά την νομοθεσία.
Δεν μπορώ εξ άλλου να καταλάβω τι θα πει "υποχρεωτικά προαιρετικά", αφού όταν επιβάλλεις επιλογή 4 "προαιρετικών" από μια λίστα, τα μετατρέπεις αυτόματα σε υποχρεωτικά κατ' επιλογή!
Για να μην υπάρχει δυνατότητα δημιουργίας "προαιρετικών" ψευδομαθημάτων και αντίστοιχων ψευδοκαθηγητών που τα διδάσκουν, ο νομοθέτης προέβλεψε ότι "προαιρετικά" μπορεί να είναι αποκλειστικά και μόνον θεωρητικά μέρη μαθήματα άλλων Τμημάτων και μαθημάτων επιλογής του Τμήματος που δεν έχει δηλώσει ο σπουδαστής. Τα σωστά αυτά προαιρετικά μαθήματα επιλέγουν οι σπουδαστές επειδή τους αρέσουν, χωρίς υποχρέωση (αυτό θα πει "προαιρετικό"). Τα μαθήματα π.χ. της ΣΔΟ που εμφανίζονται στη λίστα των προαιρετικών, πληρούν τις προδιαγραφές νομιμότητος και είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Αντίθετα, τα μαθήματα 70, 71, 89, 76, 89β, 99 και 516, δεν μπορούν να είναι προαιρετικά αφού δεν είναι κανονικά μαθήματα άλλων Τμημάτων αλλά τοπικά δημιουργήματα για λόγους που δεν έχουν διευκρινιστεί...
Δείτε την σχετική Υπουργική Απόφαση στο ΦΕΚ
http://www.teipir.info/Studies/FEK_625_18-5-2006_proairetika.pdf


hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από nikviking Παρ Μαρ 07, 2008 10:13 am

Κύριε Δημόπουλε, σας είχα ενοχλήσει πριν από 2 περίπου μήνες. Είμαι πτυχιούχος του τμήματος και όπως με είχατε συμβουλέψει για να φαίνεται η κατεύθυνση μου έκανα αίτηση αναλυτικής βαθμολογίας , μέσω τηλεφώνου και την παρέλαβα ταχυδρομικά (όλο αυτό επειδή είμαι επί θητεία) και όταν με το καλό την παρέλαβα διαπίστωσα με μεγάλη μου έκπληξη ότι η επίσημη αναλυτική που ζήτησα για να την προσκομίζω σε βιογραφικά είναι ένα μπακαλόχαρτο φωτοτυπίας της καρτέλας σπουδαστή όπου όλες οι βαθμολογίες είναι γραμμένες στο χέρι με φανερά σημάδια μπλάνκο με ελλείψεις βαθμολογιών κάποιον θεωριών και εργαστήριων όπου αναγράφετε μόνο η τελική βαθμολογία και τελειώνοντας απουσιάζει παντελώς η αναγραφή της επιλεγμένης μου κατεύθυνσης. Έχω δει αρκετές επίσημες αναλυτικές βαθμολογίες από άλλα σοβαρά εκπαιδευτικά ιδρύματα (Α.Ε.Ι. και Α.Τ.Ε.Ι.) όπου δίνουν κανονική εκτύπωση από υπολογιστή και γενικά δίνουν την αίσθηση του πραγματικού επίσημου και όχι του μπακαλόχαρτου που αντικατοπτρίζει την γενική εικόνα του τμήματος. Και έρχομαι και αναρωτιέμαι. Τους είναι τόσο δύσκολο να μας παρέχουν ένα σεβαστό επίσημο έγγραφο το οποίο είναι η εικόνα του κάθε πτυχιούχου όσον αφορά την διαδρομή του μέσα στη σχολή;

hdimop έγραψε:
Οι κατευθύνσεις σπουδών αναγράφονται συνήθως στα χαμηλά πτυχία (π.χ. ΙΕΚ) και παντού αποφεύγεται η αναγραφή της κατεύθυνσης στα πτυχία ανώτατης εκπαίδευσης. Από τις ημέρες μου που τέλειωσα την Σχολή Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων ΕΜΠ, κατεύθυνση Ηλεκτρολόγου, κύκλος σπουδών Τηλεπικ. Μηχανικού, πήρα γενικό δίπλωμα Μηχανολόγου-Ηλεκτρολόγου. Ποτέ δεν αμφισβητήθηκε ότι έχω σπουδάσει Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών και αν αυτό γίνει κάποτε θα υποβάλλω την αναλυτική βαθμολογία και την βεβαίωση σπουδών που δείχνουν τις λεπτομέρειες.
Το ζήτημα αυτό έχει λυθεί με την διαδικασία της Bologna, βάσει της οποίας από το 2005 κάθε πτυχίο πρέπει να συνοδεύεται από το "προσάρτημα ή συμπλήρωμα πτυχίου" (Degree Supplement) που δίνει τις λεπτομέρειες. Εδώ αργούμε να εφαρμόσουμε το μέτρο αυτό και είμαστε ακόμα στο στάδιο να αφορίζουμε την διαδικασία της Bologna που τελικά δεν μπορούμε να αποφύγουμε, ισχυριζόμενοι ότι θα ...υποβαθμίσει την ανώτατη εκπαίδευση της Ελλάδας και θα την ...καταντήσει σαν αυτή της Αγγλίας, Γερμανίας, Γαλλίας κ.λπ... Εχει χαθεί δυστυχώς το μέτρο και οι συνδικαλιστές και συνδικαλιζόμενοι καθηγητές και φοιτητές αγωνίζονται μανιωδώς για την διατήρηση της "μπουρδελοποίησης" (ζητώ συγγνώμη για τον όρο αλλά μου έρχεται αυθόρμητα και μπορώ να τον τεκμηριώσω) των Πανεπιστημίων και των ΤΕΙ γιατί απλά τους βολεύει. Να δώ τι θα κάνουν όταν από το 2010 δεν θα αναγνωρίζονται τα Ελληνικά πτυχία λόγω μη συμμόρφωσης προς την διαδικασία της Bologna.
Προς στιγμήν βολέψου υποβάλλοντας αναλυτική βαθμολογία και το πρόγραμμα σπουδών στο οποίο φαίνονται ξεκάθαρα οι κατευθύνσεις. Και μην κατηγορείς τους καθηγητές που αγωνίζονται για τις κατευθύνσεις γιατί αν δεν ήταν αυτοί, το σημαντικότερο μάθημα του τελευταίου εξαμήνου θα ήταν ακόμα η επισκευή ασπρόμαυτης τηλεόρασης. Ξέρουμε τι κάνουμε γιατί ξέρουμε τι γίνεται στην Ευρώπη και στην Ελληνική αγορά.
nikviking
nikviking
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Down Patisia City
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Πιστοποιητικά-μπακαλόχαρτα... (Απάντηση στον nikviking)

Δημοσίευση από hdimop Παρ Μαρ 07, 2008 10:05 pm

Τι να πω εγώ; Τα είπες όλα.
Σε κάποια μάλιστα ιδρύματα που έχουν σοβαρές διοικήσεις, δίνουν την αναλυτική μεταφρασμένη και στα αγγλικά!
Αυτό το "μπακαλόχαρτο" όμως δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του Τμήματος αλλά την εικόνα αυτών που το διοικούν, των τριτοκοσμικών. Οι άλλοι τι φταίμε; Τμήμα δεν είναι μόνον οι αξιωματούχοι του και η γραμματεία αλλά και οι προλετάριοι που αγωνιζόμαστε στις αίθουσες και τα εργαστήρια. Και εσύ θα έλεγα είσαι και τυχερός, ζήτησες και σου έδωσαν κάτι έστω και μπακαλόχαρτο. Εμείς κάνουμε γραπτές αιτήσεις και οι διαπλεκόμενοι με τους διοικούντες γραμματείς δεν μας δίνουν καν αυτό που ζητάμε...
Δίνουν άραγε παρόμοια μπακαλόχαρτα και στους πελάτες τους στα "μεταπτυχιακά" ή μήπως επειδή αυτοί πληρώνουν δικαιούνται να παίρνουν αξιοπρεπή πιστοποιητικά; Μια απλή ρητορική ερώτηση κάνω γιατί κατά σύμπτωση αυτοί που διοικούν το Τμήμα εδω και πολλά χρόνια τυχαίνει να είναι οι ...μεταπτυχιάρχες, οι οποίοι στα μαγαζιά τους έχουν προσλάβει και τους υπαλλήλους της Γραμματείας με πρόσθετο μισθό από τα δίδακτρα... Ετσι, γραμματεία και διοίκηση Τμήματος αποτελούν μια παρέα με κοινά συμφέροντα και επιδιώξεις, που προφανώς δεν τους αφήνουν καιρό για ...μη παραγωγικές "λεπτομέρειες", όπως η αναλυτική σου βαθμολογία.
Παρ΄ ότι δεν φταίω σε τίποτα, σου ζητώ συγγνώμη ως Καθηγητής του Τμήματος για το απαράδεκτο μπακαλόχαρτο, ελπίζοντας ότι στο μέλλον οι Γραμματεία δεν θα βαριέται να εκδίδει αξιοπρεπή πιστοποιητικά.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από okeanis Σαβ Μαρ 08, 2008 3:07 am

Φίλε nikviking την περασμένη εβδομάδα που έκανα αίτηση για αναλυτική,πάνω στην αίτηση υπήρχαν τα εξής:αναλυτική από computer,και αναλυτική χειρόγραφη.Όταν λοιπόν ρώτησα τι διαφορά έχουν,η κοπέλα από τη γραμματεία μου είπε να δηλώσω οτι θέλω αναλυτική απο computer,γιατί η χειρόγραφη είναι στο χέρι και ίσως να μην έχουν περαστεί όλα μου τα περασμένα μαθήματα ακόμα.Το λέω αυτό μήπως κατά λάθος δήλωσες οτι θέλεις χειρόγραφη,και σου έστειλαν αυτό που περιέγραψες...
okeanis
okeanis
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : athens
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από nikviking Σαβ Μαρ 08, 2008 7:09 am

Σε ευχαριστω για την ανταποκριση. Η ολη διαδικασια εγινε τηλεφωνικος διοτι αυτη τη στιγμη κανω την θητεια μου. Τους δηλωσα ρητως οτι θελω μια επισημη αναλυτικη βαθμολογια οπου να αναγραφεται και ο τιτλος της πτυχιακης και ο βαθμος της. Ως αποτελεσμα αυτων μου στειλανε φωτοτυπια απο την καρτελα σπουδαστη (την χειρογραφη που λες και εσυ) με σφραγιδες και υπογραφες κανονικα ομως. Απο Τριτη θα επικοινωνησς μαζι τους να δω τι γινετε, γιατι αν προσκομισω αυτο το μπακαλοχαρτο σε οποιαδηποτε εταιρια θα γελανε μαζι μας και οι πετρες.
nikviking
nikviking
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Down Patisia City
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 5 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Κυρ Μαρ 09, 2008 6:52 am

κύριε Δημοπουλε καλησπερα και απο μενα.θα ηθελα να ρωτησω το εξης. την τριτη θα παω να γραφτω για το εαρινο εξαμηνο και ετοιμαζω απο τωρα την δήλωση των μαθημάτων μου. με λυπη παρατηρω πως με το σύστημα που εφαρμοζει η γραμματεια εδω και ενα εξαμηνο(να αναγκαζομαστε να δηλωνουμε τα χρωστουμενα πρωτων εξαμηνων και μετά τα άλλα) έχω τουλάχιστον 4 μαθηματα που οι ώρες τους συμπιπτουν. οπότε θα πρέπει να επιλεξω ποιο θα παρακολουθήσω και πάλι να κάψω το άλλο το οποίο δεν θα μπορέσω να παρακολουθώ. με αυτον τον τρόπο η γραμματεία ουσιαστικά δεν με μπλοκάρει εμένα και κάθε άλλο σπουδαστή σαν εμένα που επιθυμούμε επιτέλους να τελειώσουμε την σχολή; ενώ αν μπορούσαμε να δηλώνουμε μαθήματα απο όλα τα εξάμηνα χωρίς περιορισμούς θα μπορούσα να βολέψω το πρόγραμμα χωρίς να χάνω μαθήματα. προσωπικα απο αυτη την κινηση της γραμματειας βλέπω πως αγωνιζονται με νύχια και με δόντια για να μας κρατησουν στη σχολη οσο το δυνατον πιο πολύ. επίσης δεν μπορώ να καταλάβω το σύστημα του γράφομαι σε ένα εργαστήριο πριν καν δω τι μαθήματα εχω περάσει και φυσικά πριν κάνω την δήλωση, ποια η λογικη σε αυτό???
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης