www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

+51
mpampis210
MARK
Shadow
realworld
Tolis73
giatros
tmac
snpl
fx125cc
taka
panosssvent19
makper
superfunk
gauss24
nell
mkmaster130
tuberleki
cyberkp
sir
baba
mariza_01
pulsedia
Akumu
el maestro
UQBARAIGIO
squall
miguel
digital_illusion
aggelos_egaleo
p.alexopoulos
kozer
xifias
anemos
Kotsilarys
Yniemar
nikviking
oGiosTouNinja
achad
requiem_sempiternam
mystiq
billyjean
Woody
invi69
isup13
PanSol84
manolog3
mback23
Santeron
okeanis
her
hdimop
55 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Παρ Νοε 09, 2007 10:46 am

Και πάλι κάτι άλλο φταίει και όχι εμείς...
ΟΚ. Εγώ ομίλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.
Μην περιμένετε να διορθωθούν όλα για να στρωθείτε. Στην Ελλάδα είμαστε.
Νομίζετε ότι όταν εγώ σπούδαζα ήταν όλα μέλι-γάλα;
Εργαζόμουν τα 4 από τα 5 χρόνια στο Πολυτεχνείο και είχαμε παρόμοια παράπονα για τους καθηγητές μας και το σύστημα. Πολύ λίγοι μας ενέπνεαν αλλά παρακολουθούσαμε και διαβάζαμε. Οι σπουδές δεν μπορεί να είναι a la carte, να παίρνεις δηλ. μόνον ότι σου αρέσει.
Και διεκδικήστε την βοήθεια των καθηγητών σας, που οφείλουν να σας την δίνουν καθ' όλη τη διάρκεια του εξαμήνου. Κράξτε τους απόντες, τους άσχετους και τους βαρετούς αλλά σταματήστε τις κλάψες και αποφασίστε αν θέλετε να σπουδάσετε.
"Οποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει"

ΗΓΔ

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από billyjean Παρ Νοε 09, 2007 11:03 am

άμα κράξεις,αντίο ζωή μετά...σταμπάρεσαι κ άντε να περάσεις μάθημα...
billyjean
billyjean
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 719
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : ν.προάστεια
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από requiem_sempiternam Παρ Νοε 09, 2007 12:45 pm

billyjean έγραψε:άμα κράξεις,αντίο ζωή μετά...σταμπάρεσαι κ άντε να περάσεις μάθημα...

Αγαπητέ billyjean,

το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνει κανείς για να επιβιώσει ως αυτόνομη οντότητα σε τούτο το ...μάταιο κόσμο, είναι να αποκτήσει υπόσταση.

Και αυτό δε γίνεται με άλλο τρόπο παρά με το να ορθώσει το ανάστημά του σε ότι αντιβαίνει ή άδικα αμφισβητεί τα δίκαιά του.

Τι σημαίνει όμως ορθώνω ανάστημα; Η ερμηνεία θέλει προσοχή γιατί εύκολα κανεί μπορεί να εκπέσει από τη θέση του "αξίου και δικαίου" σε αυτή του κήνσορα.

Η διαφορά έγκειται στο ότι οι "άξιοι και δίκαιοι" ..κράζουν ενώ την ίδια στιγμή συναισθάνονται το βάρος των ευθυνών τους σε αντίθεση με τους κήνσορες οι οποίοι αυτοσυστήνονται ως επι-κριτές των πάντων έχοντας κρατήσει αποκλειστικά και μόνο για τον εαυτό τους την ασυλία του "υπερ άνω" και του αλαθήτου.

Ως άτομα λοιπόν που ενδιαφέρεστε για την πρόοδο, και μάλιστα την πρόοδό σας. Ως άτομα που διαπιστώνεται τον άδικο τρόπο με τον οποίο οι θεσμοί λειτουργούν και εν προκειμένω ο θεσμός ΤΕΙ. Ως άτομα που βλέπετε το μέλλον σας να διακυβεύεται και την καθημερινότητά σας να βυθίζεται σε μια ιλύ αμάθειας και αβελτηρίας πως αντιδράτε; Εξαπολύοντας μύδρους προς κάθε κατεύθυνση; Και αυτό κρατώντας για τον εαυτό σας την καλύτερη θέση, αυτή του αδικημένου, καημένου, πτωχού μα τίμιου φοιτητή που όλοι τον έχουν στην καταφρόνια; Shocked

Είναι αυτή η θέση που σας αξίζει; Η μήπως είναι αυτή η λύση των προβλημάτων σας; Πιστεύετε πως αναλαμβάνοντας απλά το ρόλο του κήνσορα θα γυρίσει, εκ θεού, ο τροχός χωρίς εσείς να αλώσετε, ούτε κατά διάννοια, το αδιάβλητο στο οποίο τοποθετείτε τον εαυτό σας;

Προσωπικά πιστεύω πως έτσι δε λύνονται τα προβλήματα. Και σίγουρα έτσι δε γράφεται η ιστορία. Γιατί ξέρετε, η ιστορία δε γράφεται μόνο στα βιβλία με όπλα. Είναι μια ζωντανή ανάμνηση που ο καθένας από εμάς γράφει μέσα στο μυαλό των άλλων με την καθημερινή του πρακτική και τη στάση ζωής του.

Ποιά είναι η στάση ζωής λοιπόν ενός αδικημένου φοιτητή του ΤΕΙ Πειραιά που διεκδικεί τη μόρφωσή του από ένα εσμό ηλιθίων και δυστυχώς αχρείων; pig

Πως αγωνίζεται για να ξεπεράσει την τροχοπέδη που του επιβάλλεται άνωθεν;

Σίγουρα όχι προσπαθώντας να ανακαλύψει την πορεία στη γνώση που οι "πε-φωτισμένοι" δάσκαλοί του ηθελημένα ή αθέλητα κάνουν ότι μπορούν για να του την αποκρύψουν.

Αναρωτιέμαι πόσοι από σας έχετε κάρτα μέλους της βιβλιοθήκης. Αναρωτιέμαι πόσοι από σας έχετε μπει στη διαδικασία να ψάξετε τη μικρή αλλά καλή για τα μέτρα της βιβλιοθήκη του ΤΕΙ Πειραιά ώστε να μορφωθείτε σε εκείνα που δεν
θέλησαν να σας μορφώσουν οι κατ' επίφαση δασκάλοι σας! Και αυτό είναι ένα μόνο παράδειγμα...

Τέλος ,

billyjean έγραψε:άμα κράξεις,αντίο ζωή μετά...σταμπάρεσαι κ άντε να περάσεις μάθημα...

αναρωτιέμαι αγαπητέ billyjean πότε έκραξες έχοντας το δίκαιο του λόγου σου, πότε σε στάμπαραν και πότε σε έκοψαν έχοντας γράψει καλά;

Γιατί αυτή η αλυσίδα όταν αρμόζει καλά δεν σπάει εύκολα. Και με αυτό θέλω να πω, πως αν κάποιος είναι όντως καλός και έχει αδιαμφισβήτητα το δίκαιο με το μέρος του μπορεί να κράζει όποιον και ότι του αξίζει. Το χειρότερο που μπορεί να πάθει είναι να νοιώσει λίγο άβολα, άντε και να καθυστερήσει κάνα εξάμηνο. Η ζωή θέλει θυσίες! pirat Κάποιος που το δοκίμασε και δεν πέτυχε, ας έρθει να μου το πεί Τετάρτη και Πέμπτη που είμαι στο ΤΕΙ Exclamation

Αν αυτή η αλυσίδα σπάσει, τότε είτε απλά κράζουμε στην παρέα μας χωρίς να μας ακούει κανένας και χωρίς να διακινδυνεύουμε τίποτα είτε απλά ακολουθούμε τη μέθοδο της πάπιας... afro

Αυτά τα ολίγα λοιπόν, από έναν πρώην συμφοιτητή σας που τελείωσε στα 5- χρόνια με βαθμό 7+, δούλευε από το πρώτο εξάμηνο, έκραξε, σταμπαρίστηκε, δεν καπελώθηκε από κανέναν και αναρωτιέται αν και τώρα 3 χρόνια μετά αξίζει τον κόπο να θέτει ζητήματα ξανά...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την requiem_sempiternam στις Τρι Φεβ 16, 2010 11:52 pm, 2 φορές συνολικά
requiem_sempiternam
requiem_sempiternam
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 42
Τόπος Διαμονής : Athens
Ημ/νία εγγραφής : 25/07/2007

http://home.etu.unige.ch/~tsevas8/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από billyjean Παρ Νοε 09, 2007 12:53 pm

θες να σου πω μάθημα?ορίστε Ψηφιακά 1 2ο εξάμηνο,κ αυτό γιατί είχε γίνει περιστατικό από το καθηγητή να εξυμνεί τα πάρτυ της ΔΑΠ(!) σε μάθημα θεωρίας όταν είχαν εισβάλλει (ω ναι) μέσα εκπρόσωποι της πκς για να διαμαρτυρηθούν για κάποια νομοθεσία (νομίζω για τις χρηματοδοτήσεις των ΤΕΙ) ,ο εν λόγω καθηγητής αφού έκραξε -και με το δίκιο του- τους "επαναστάτες" άρχισε μετά και εξήρε τα πάρτυ της ΔΑΠ με τις ωραίες κοπέλες και να υποβαθμίζει την πκσ,όταν του μετέφερα τις αντιρρήσεις μου το πρώτο που έκανε ήταν να ρωτήσει το ονοματεπώνυμο μου -προς έκπληξη μου- του είπα και περιττό να σου πω πόσα εξάμηνα έκανα να περάσω το μάθημα ,φυσικά κ όταν με έκοβε με έκοβε με βαθμό 4!

αυτό ήταν ένα παράδειγμα αντιπροσωπευτικό για το τι συμβαίνει με την ασυλία μερικών καθηγητών..

Υπάρχουν κι'άλλοι για τους οποίους βαθμός 10 δεν υπάρχει δε πα να είσαι ο θεός...
billyjean
billyjean
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 719
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : ν.προάστεια
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από requiem_sempiternam Παρ Νοε 09, 2007 1:01 pm

billyjean έγραψε:θες να σου πω μάθημα?ορίστε Ψηφιακά 1 2ο εξάμηνο,κ αυτό γιατί είχε γίνει περιστατικό από το καθηγητή να εξυμνεί τα πάρτυ της ΔΑΠ(!) σε μάθημα θεωρίας όταν είχαν εισβάλλει (ω ναι) μέσα εκπρόσωποι της πκς για να διαμαρτυρηθούν για κάποια νομοθεσία (νομίζω για τις χρηματοδοτήσεις των ΤΕΙ) ,ο εν λόγω καθηγητής αφού έκραξε -και με το δίκιο του- τους "επαναστάτες" άρχισε μετά και εξήρε τα πάρτυ της ΔΑΠ με τις ωραίες κοπέλες και να υποβαθμίζει την πκσ,όταν του μετέφερα τις αντιρρήσεις μου το πρώτο που έκανε ήταν να ρωτήσει το ονοματεπώνυμο μου -προς έκπληξη μου- του είπα και περιττό να σου πω πόσα εξάμηνα έκανα να περάσω το μάθημα ,φυσικά κ όταν με έκοβε με έκοβε με βαθμό 4!

αυτό ήταν ένα παράδειγμα αντιπροσωπευτικό για το τι συμβαίνει με την ασυλία μερικών καθηγητών..

Υπάρχουν κι'άλλοι για τους οποίους βαθμός 10 δεν υπάρχει δε πα να είσαι ο θεός...

...έγραψες 10 και σου έβαλε 4; Η μήπως έγραψες 9 και δε σε πέρασε; Για να μπορεί κανείς να μιλά πρέπει να έχει ...βάσεις και αν δεν τις έχει να στρωθεί και να τις κάνει. Και ο νοών νοείτο...
requiem_sempiternam
requiem_sempiternam
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 42
Τόπος Διαμονής : Athens
Ημ/νία εγγραφής : 25/07/2007

http://home.etu.unige.ch/~tsevas8/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από billyjean Παρ Νοε 09, 2007 1:03 pm

όχι αλλά μάλλον του έγραψα για 5 και πήρα ...τα 4!!
billyjean
billyjean
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 719
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : ν.προάστεια
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Woody Παρ Νοε 09, 2007 4:43 pm

hdimop έγραψε:Καλό είναι να λέμε τον καημό μας αλλά δεν ήταν αυτός ο στόχος μου. Περίμενα ερωτήσεις πραγματικές.
τελοσπαντων ο σκοπος μου δεν ηταν να μετατρεψω τη δημοσιευση απο"ερωτησεις προς κ απαντησεις απο εναν καθηγητη" σε "κλαφτειτε στον καθηγητη".απλα μεχρι σημερα πιστευα οτι γινοταν οπως λεει ο isup 13
isup 13 έγραψε:Διαφωνώ με την άποψη οτι οι εταιρίες νοιάζοντε για το πόσο καιρό κάνεις να πάρεις το πτυχίο. Ούτως η αλλιώς γι΄αυτο περνας και συνεντεύξεις.σε όλες τις μεγάλες εταιρίες γράφεις και τεστ γνώσεων πλέον για να σε προσλάβουν.
ετσι μεχρι σημερα,τι 5 επαιρνα σε καποιο μαθημα τι 9,την ιδια αντιδραση ειχα,δε με ενοιαζε.εγω ξερω καλυτερα για τον εαυτο μου αν αξιζω καποιο βαθμο ή οχι κ που επρεπε να καλυψω κενα που ειχα.μεχρι που ειδα αυτα που λετε.δε γνωριζα οτι η αξιολογηση που θα εχω απο δω μεσα θα καθορισει την αποφαση του απ εξω για προσληφθω καπου.(να παιξει καποιο μικρο ρολο οκ δε λεω.να εχει καποιες επιφυλαξεις αλλα να με τσεκαρει κιολας να δει αν σκαμπαζω).σας ρωτω λοιπον:τι προοπτικες εχει καποιος που με μετριο βαθμο βγαζει τη σχολη σε 8-9 χρονια?τελικως θα αναγνωριστουν οι προσπαθειες του ή για μια εταιρια εισαι οτι δειχνει το πτυχιο σου κ τιποτα παραπανω?κ τα 8-9 χρονια ειναι καλη περιπτωση...οταν για τον α β λογο τα χρονια γινουν 13-14 κ εχεις γνωσεις του 7-8(βαθμος)κ το πτυχιο σου λεει 6,θεωρεισαι "καμμενο χαρτι"?τελικα τι ειναι καλυτερο:κανενα σκονακι κανενας διπλανος κ πηραμε κ βαθμο χωρις να χουμε ιδεα τι λεει το μαθημα ή να χρειαστει να το παρακολουθησεις κ ενα κ δυο εξαμηνα μεχρι να καταλαβεις τι γινεται κ να βαθμολογηθεις χαμηλοτερα απ τις γνωσεις σου?(οχι ηθικα καλυτερο,αλλα ως προς την αντιμετωπιση που θα χεις εξω).μπορει να μην ειναι ερωτησεις για θ.κ.σ. φιλτρα ή καποιο αλλο μαθημα του τει αλλα βλεπω οτι δεν εχω πληροφορηθει σωστα για καποια πραγματα(κοινως ειμαι στο κοσμο μου) κ εφοσον ξερετε πως ειναι η αγορα εργασιας κ εχετε περασει απο διαφορες θεσεις θα θελα να μου πειτε τη γνωμη σας.ευχαριστω
Ιωαν.Χ.Τσατσανης
Προβληματισμενος φοιτητης
Woody
Woody
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Ελληνικο-Σουρμενα
Ημ/νία εγγραφής : 04/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από isup13 Σαβ Νοε 10, 2007 3:36 am

Το ότι κάποιος διάβασε πολύ ΘΚ&Σ και Φίλτρα και πήρε 6, δεν το βλέπω σαν πρόβλημα αφού στα δύσκολα αυτά μαθήματα το 6.0 δεν είναι και άσχημο.... Για να μην υπάρχει όμως παράπονο, θα περιμένω τον isup13 στο γραφείο μου να δούμε τα γραπτά του μήπως και έγραψε καλύτερα και τον αδίκησα

Για να μην υπάρξει παρεξήγηση θέλω να διευκρινήσω στο ότι αναφέροντας το συγκεκριμένο παράδειγμα ήθελα να εστιάσω στο ότι είναι πολύ δύσκολο να παίρνεις στο ΤΕΙ μας βαθμούς πάνω απο 5 ή 6 άντε και 7.

Επομένως τι συμβαίνει στην αγορά εργασίας? Προτιμόνται παιδιά απο επαρχιακά ΤΕΙ που είναι του 7 και του 8 και παιρνουν το πτυχίο στα 4 χρόνια? παρά απο το δικο μας με χαμηλότερο βαθμό και περισσότερη διάρκεια φοίτησης?

Παρεπιπτόντως δε νομίζω οτι ειχα γράψει και για παραπάνω, στα ΘΚ τούλάχιστων.
isup13
isup13
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 44
Τόπος Διαμονής : Nea Makri
Ημ/νία εγγραφής : 05/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από achad Σαβ Νοε 10, 2007 6:44 am

hdimop έγραψε: Στην Ελλάδα είμαστε.
"

ΗΓΔ
Νιώθω άσχημα που το λεώ αλλά αυτό φταίει.

achad
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημ/νία εγγραφής : 30/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Σαβ Νοε 10, 2007 1:18 pm

Βασικά το πρόβλημα είναι να βρεθεί η ρίζα του κακού και όχι να καθόμαστε και να κλαίμε την μοίρα μας... Το έχω πει πολλές φορές αυτό και το ξαναλέω: Από την αρχή που μπήκα στην σχολή είχα την ίδια σκέψη. Αφού είμαστε Επιστήμονες δεν θα έπρεπε να υπάρχει μία διαδικασία μάθησης διαφορετική από αυτή που υπάρχει τώρα; Η βιβλιοθήκη θα έπρεπε να είναι το δεύτερο σπίτι μας, να υπάρχει επαφή με τους καθηγητές, να μπορούμε να συμμετάσχουμε σε έρευνες και γενικά να υπάρχει μία διαδικασία όπου η γνώση να είναι Πανεπιστημιακή και όχι λυκείου (τύπου έχω αυτές τις 100 σελίδες και πάω απλά για να περάσω)...

Θυμάμαι όταν μπήκα στην σχολή το πρώτο εξάμηνο ξυπνούσα στις 5, 8 ήμουν στην σχολή και παρακολουθούσα όλα τα μαθήματα, γυρνούσα και καθαρόγραφα τις σημειώσεις και τις έβαζα στα ντοσιέ τους, έβγαινα, γυρνούσα στις 1-2 και πάλι 5 το επόμενο πρωί για την σχολή. Αυτό το κέφι όμως χάθηκε πολύ γρήγορα. Και σε όλα τα παιδιά που παρακολουθούσαμε μαζί. Είναι τυχαίο αυτό; Κάτι μας χαλάει... Ίσως αυτή η απροσδιόριστη αίσθηση που υπάρχει παντού μέσα στο ΤΕΙ ότι όλα είναι χύμα... Δεν σου δίνουν το έναυσμα να ασχοληθείς σοβαρά με αυτό που αγαπάς (Εγώ τουλάχιστον το αγαπάω).

Δεν κατηγορώ μόνο τους καθηγητές (κάποιους που επειδή είναι μονημάδες δεν τους καίγεται καρφί) αλλά και όλους τους φοιτητές που είμαστε, αποδεδειγμένα δυστυχώς, η γενιά του φραπέ. Και αν δεν είσαι λίγο συγκεντρωμένος στο πού θες να είσαι σε 4-5 χρόνια και στο ποιός είναι ο σκοπός της ζωής αυτή την χρονική περίοδο, εύκολα παρασύρεσαι και συ. Και πάλι δεν κατηγορώ κάποιον άλλο. Είναι προσωπική επιλογή και δεν είμαστε παιδιά για να κατηγορούμε τους άλλους. Έχουμε ευθύνες και υποχρεώσεις. Αρχικά προς τους γονείς μας και ύστερα στους εαυτούς μας να είμαστε λίγο πιο σοβαροί και ώριμοι σαν άτομα 19-24 ετών.

Τέλος πάντων, για να μην μακρηγορώ και για να μπω στην ουσία του reply μου: κύριε Δημόπουλε πιστεύετε ότι το σύστημα μάθησης θα μπορούσε να είναι καλύτερο (πιο επιστημονικό) και είστε υπέρ στην αξιολόγηση των Καθηγητών και στην ΜΗ μονιμότητα τους; Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αυτό στην δική μας μάθηση;

Και επειδή κατηγορηθήκαμε για ανωνυμία στα fora Smile
Κλήμης Δημήτρης
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Σαβ Νοε 10, 2007 10:51 pm

1. ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΕΚΔΙΚΗΤΙΚΟΥ ΥΜΝΗΤΗ ΤΩΝ ΠΑΡΤΥ ΤΗΣ ΔΑΠ
billyjean έγραψε:θες να σου πω μάθημα? ορίστε Ψηφιακά 1 2ο εξάμηνο,κ αυτό γιατί είχε γίνει περιστατικό από το καθηγητή να εξυμνεί τα πάρτυ της ΔΑΠ(!) σε μάθημα θεωρίας όταν είχαν εισβάλλει (ω ναι) μέσα εκπρόσωποι της πκς για να διαμαρτυρηθούν για κάποια νομοθεσία (νομίζω για τις χρηματοδοτήσεις των ΤΕΙ), ο εν λόγω καθηγητής αφού έκραξε -και με το δίκιο του- τους "επαναστάτες" άρχισε μετά και εξήρε τα πάρτυ της ΔΑΠ με τις ωραίες κοπέλες και να υποβαθμίζει την πκσ, όταν του μετέφερα τις αντιρρήσεις μου το πρώτο που έκανε ήταν να ρωτήσει το ονοματεπώνυμο μου -προς έκπληξη μου- του είπα και περιττό να σου πω πόσα εξάμηνα έκανα να περάσω το μάθημα ,φυσικά κ όταν με έκοβε με έκοβε με βαθμό 4!
αυτό ήταν ένα παράδειγμα αντιπροσωπευτικό για το τι συμβαίνει με την ασυλία μερικών καθηγητών...
Ο καθηγητής του συγκεκριμένου μαθήματος, τον οποίο γνωρίζω πολύ καλά, αποκλείεται να "εξύμνησε το πάρτυ της ΔΑΠ" για πάρα πολλούς λόγους που δεν είναι πρέπον να αναφέρω εδώ. Δεύτερον μπορώ να εγγυηθώ ότι ο συγκεκριμένος δεν θα έκοβε κάποιον επειδή διαφώνησε μαζί του. Μερικές φορές μας δημιουργείται εσφαλμένη εντύπωση και φτάχνουμε την δική μας πραγματικότητα. Προφανώς αγαπητέ billyjean δεν έγραφες καλά και κοβόσουν αλλά επειδή πάντα κάποιος άλλος πρέπει να φταίει, το ρίχνεις στον καθηγητή. Ξέχασέ το, ο συγκεκριμένος δεν παίζει έτσι και αποκλείεται να "εξύμνησε τοπάρτυ της ΔΑΠ".

2. Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ...
Διάβασα και ξαναδιάβασα την άποψη του requiem_sempiternam στις 09.11.2007 και τολμώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα. Αξίζει να την διαβάσετε όλοι ξανά και ξανά.

Ο Santeron καλά κάνει και δημοσιοποιεί την ταυτότητά του και ρωτάει: Κύριε Δημόπουλε πιστεύετε ότι το σύστημα μάθησης θα μπορούσε να είναι καλύτερο (πιο επιστημονικό) και είστε υπέρ στην αξιολόγηση των Καθηγητών και στην ΜΗ μονιμότητα τους; Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αυτό στην δική μας μάθηση;
Κατ' αρχας τι εννοούμε με την "αξιολόγηση"; Ποιός και με τι κριτήρια θα αξιολογήσει κάποιος π.χ. εμένα. Σε αυτό θέλω απάντηση. Μήπως οι σπουδαστές; Μήπως οι άλλοι καθηγητές; Ποιός; Και τι θα αξιολογήσει; Την επάρκειά μου; Το πόσο δημοφιλής είμαι; Τι ποσοστό περνάει τα μαθήματά μου; Τι; Σας έχουν κοροϊδέψει ότι η πολυσυζητούμενη αξιολόγηση αφορά τους καθηγητές. Αφορά τα Ιδρύματα και τα Τμήματα με γενικά κριτήρια που εφαρμόζονται σε όλον τον κόσμο. Από την στιγμή που δεν υπάρχουν αξιοκρατικές διαδικασίες ανάδειξης ατομικών οργάνων διοίκησης με αμερόληπτη και σοβαρή κρίση, ξεχάστε την ατομική αξιολόγηση των μελών ΕΠ. Το εκπαιδευτικό σύστημα στηρίζεται στον πατριωτισμό τους...
Ας βάλλουμε όμως τα πράγματα στη θέση τους. Γενικά οι κανονικοί καθηγητές (όχι οι εκ μονίμων καθ. εφαρμογών που επωφελήθηκαν από τις μεταβατικές διατάξεις των διαφόρων νόμων) ανήκουν στην κατηγορία των εργαζομένων που κρίνεται περισσότερο απ' όλους. Αν κάποιος νέος εκλεγεί αρχικά σε θέση καθ. εφαρμογών, σε 3 χρόνια και εφόσον αποκτήσει διδακτορικό μπορεί να ζητήσει εξέλιξη σε θέση Επίκουρου Καθηγητή. Η εξέλιξη είναι μια δύσκολη διαδικασία ουσιαστικής επιστημονικής κρίσης από υψηλύ επιπέδου εκλεκτορικά σώματα. Αν καταφέρει να εξελιχθεί, μετά από 3-4 χρόνια μπορεί ξανά να ζητήσει εξέλιξη σε θέση Αναπλ. Καθηγητή και μετά ξανά σε θέση Τακτικού Καθηγητή. Για να φτάσει δηλ. κάποιος νέος συνάδελφος να είναι Καθηγητής χρειάζεται μια προσπάθεια 12 τουλάχιστον χρόνων. Τι άλλη διαδικασία αξιολόγησης μπορεί κανείς να εφαρμόσει; Μήπως να μπαίνει στην τάξη και να παρακολουθεί τους Καθηγητές ή να βασίζεται στα μηνύματα και τα ανώνυμα ερωτηματολόγια των σπουδαστών; Υποτίθεται ότι άνθρωποι που έχουν επενδύσει τόσα χρόνια για τόσα πτυχία και έρευνα μπορούν να είναι επαρκείς τουλάχιστον στα διδακτικά τους καθήκοντα. Την διαδικασία βέβαια αυτή επίπονης εξέλιξης ακολουθούν οι νέοι συνάδελφοι που ήλθαν στο ΤΕΙ μετά το 1985, αλλά ακόμα υπάρχουν πάρα πολλοί "εκ μονίμων" στην κατώτατη βαθμίδα του καθ. εφαρμογών. Από τα λεγόμενά σας, με αυτούς έχετε κυρίως πρόβλημα γνώσεων και συμπεριφοράς και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα από το να περιμένουμε να συνταξιοδοτηθούν και να έλθουν στη θέση τους νέα παιδιά με υψηλά προσόντα, όρεξη και σεβασμό στο λειτούργημά τους.
Οσο για την μονιμότητα, τι να πώ; Ποιός είναι εκείνος που θα αποφασίσει να διώξει κάποιον; Για να καταλάβετε την δυσκολία και την επικινδυνότητα, φανταστείτε να μπορούσαν να αποφασίσουν για την άρση της μονιμότητάς μου οι εντιμότατοι συνάδελφοί μου και κυρίως οι μεταπτυχιάρχες. Θα είχα εκδιωχθεί προ πολλού. Στα ΤΕΙ και τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα έχουμε πρόβλημα οργάνων με αμερόληπτη κρίση και αδυναμία άσκησης του λεγόμενου "διευθυντικού δικαιώματος". Πως ο Διευθυντής ΣΤΕΦ ή ο προϊστάμενος του Τμήματος θα τολμήσει να αξιολογήσει, να κρίνει ή να κάνει παρατήρηση σε αυτούς που έχει παρακαλέσει να τον ψηφίσουν για να εκλεγεί στη θέση που κατέχει; Ετσι, σε συνθήκες πλέριας δημοκρατίας και πλήθους δημοκρατικών διαδικασιών καταφέρνουν να λαθροβιώνουν κάποιοι άχρηστοι και αδιάφοροι που απλά παίρνουν τον μισθό τους.
Οσο για το σύστημα μάθησης, αυτό έχει αφεθεί άνευ όρων στα χέρια μας που αποφασίζουμε ο καθένας την μέθοδό του. Αν είναι ευσυνείδητος κάτι κάνει. Αν είναι τεμπέλης ή έχει δουλειές έξω από το ΤΕΙ, αδιαφορεί. Σημαντικό όμως ρόλο παίζει και η συμμετοχή των σπουδαστών στην διαδικασία μάθησης. Απλά δεν ενδιαφέρονται να εμπλακούν σε κάτι πέρα από το απολύτως απαραίτητο για το πτυχίο. Αν για παράδειγμα ζητήσω να πάτε στην βιβλιοθήκη και να εμβαθύνετε σε κάποιο θέμα, μόνον 2-3% θα ανταποκριθούν και οι άλλοι θα λένε ότι είχαν εργαστήρια, είναι πολύ φορτωμένοι, τι χρειάζεται αυτό, εγώ πτυχίο θέλω κ.λπ. Τα έχω δοκιμάσει όλα με απογοητευτικά αποτελέσματα.
Τελικά για όλα φταίμε όλοι, καθηγητές και σπουδαστές, και αμφιβάλω αν η κρίση αυτή μπορεί να ξεπεραστεί με τις νοοτροπίες που έχουν αναπτυχθεί. Οταν το καθηγητηλίκι θεωρείται αραλίκι και το να σπουδάζεις θεωρείται μια πλάκα που αργά ή γρήγορα θα οδηγήσει στο πτυχίο, κανένας νόμος δεν μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση. Μόνο ένα γερό σοκ είναι δυνατόν να κλονίσει το σύστημα, ίσως με το να πάψουν να αναγνωρίζουν τα Ελληνικά πτυχία όλες οι πολιτισμένες χώρες που έχουν καταφέρει να έχουν σωστή ανώτατη παιδεία. Ετσι όπως πάμε, κάτι τέτοιο δεν είναι και πολύ απίθανο...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Νοε 11, 2007 4:31 am

Δυστυχώς στην αξιολόγηση των Καθηγητών υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα λόγω έλλειψης αντικειμενικότητας. Είτε των σπουδαστών που θα θέλουν να διώξουν έναν καθηγητή γιατί δεν τους περνάει είτε από τους καθηγητές ή το προσωπικό γενικά του ιδρύματος γιατί δεν πάνε κάποιον συνάδελφο.

Και ένα πιο επίκαιρο ερώτημα... Εγώ προσωπικά, είμαι υπέρ των Ιδιωτικών Πανεπιστημίων γιατί πιστεύω ότι αν ξεκινήσει ένα καλό Πανεπιστήμιο, θα είμαστε η χώρα που θα έρχονται οι άλλοι για να σπουδάσουν και αυτό είναι μεγάλο οικονομικό και τουριστικό όφελος για την χώρα μας. Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί όλες οι χώρες παγκοσμίως έχουν ιδιωτικά Πανεπιστήμια και εμείς δεν πρέπει γιατί θα καταστραφούμε...

Κύριε Δημόπουλε πιστεύεται ότι τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια με καλό επίπεδο στην χώρα μας θα ανυψώσουν και τα δημόσια ή θα τα κάνουν ακόμα χειρότερα γιατί όλοι θα επιλέγουν να πάνε σε ένα ιδιωτικό με θεωρητικά καθηγητές σοβαρούς, τυπικούς απέναντι στους σπουδαστές (και όχι καθηγητές ninja που δεν τους βρίσκεις ποτέ στο ίδρυμα), που έχουν δουλέψει και ξέρουν την δουλειά τους και από την πλευρά της κανονικής εργασίας και με καλύτερα και πιο σύγχρονα προγράμματα σπουδών που ανταποκρίνονται καλύτερα στην ελληνική και παγκόσμια αγορά εργασίας;
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από billyjean Κυρ Νοε 11, 2007 4:48 am

ιδιωτικό πανεπιστήμιο?εκεί κ αν δε θα υπάρχει αξιοκρατία.
billyjean
billyjean
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 719
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : ν.προάστεια
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Νοε 11, 2007 7:55 am

ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
Με αφορμή την ερώτηση του Santeron, επιτρέψτε μου να εκθέσω κάποιες, όχι κατ' ανάγκην ορθές, σκέψεις μου.
1. Πανεπιστήμιο χωρίς ακαδημαϊκή ελευθερία και ελευθερία λόγου και απόψεων δεν μπορεί να υπάρξει. Στο υποθετικό Xinis University ή Korelco University, το αφεντικό θα διώχνει όποιον έχει αντίθετη άποψη, φοιτητή ή καθηγητή. Ξέρετε πόσες φορές θα είχαν διώξει εμένα και κάποιους από σας;!!.
Κάτω από τέτοιες συνθήκες κανένας σοβαρός ακαδημαϊκός δάσκαλος, δεν θα δεχτεί να ενταχθεί σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο, πλην ίσως κάποιων ξεμωραμένων συνταξιούχων και κάποιων ανέργων νέων μέχρι να βρουν μια καλύτερη δουλειά.
2. Στην Ελλάδα όταν λέμε ιδιωτικό πανεπιστήμιο εννοούμε μια ιδιωτική εκπαιδευτική μονάδα με ιδιοκτήτη. Λέτε ο Ξυνής να έγινε ξαφνικά φιλάνθρωπος και να επιδιώκει την μόρφωση των νέων; Τέτοια πανεπιστήμια-μαγαζιά δεν υπάρχουν πουθενά εκτός ίσως από την Κύπρο, όπου και εκεί θεωρούνται δεύτερα. Το μοντέλλο απέτυχε στην Πορτογαλία ενώ στις ΗΠΑ υπάρχουν τα μη κρατικά πανεπιστήμια που χρηματοδοτούνται από κληροδοτήματα, διοικούνται από πολύ σοβαρά αντιπροσωπευτικά συμβούλια και όχι από αφεντικά.
3. Το να οδηγούμεθα από την απογοήτευση για την Δημόσια Παιδεία στην υποστήριξη ίδρυσης ιδιωτικών πανεπιστημίων είναι αποτέλεσμα πολύ καλά μελετημένου σχεδίου. Το περίεργο είναι ότι νερό στον μύλο της ιδιωτικοποίησης ρίχνουν κυρίως όσοι νομίζουν ότι την αντιπαλεύουν με κλεισίματα, καταλήψεις, αφισορύπανση και διεκδικήσεις όπως την επανάληψη των εξετάσεων αν δεν επιτύχει τουλάχιστον 50%. Τσιμουδιά για τους ninja και τους άλλους αδιάφορους και εξαφανισμένους και τους δραχμοφονιάδες προτζεκτοκυνηγούς. (Αλήθεια γιατί στο νέο κτίριο έχω διαρκώς την αίσθηση "where is everybody?").
4. Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα είναι καλύτερα στο ξενοδοχειακό μέρος και την διοικητική οργάνωση, όπως οι ιδιωτικές κλινικές. Πίσω όμως από την εμφάνιση κρύβεται η ίδια αθλιότητα που συναντά κανείς στα Δημόσια νοσοκομεία αφού υπάρχει η νοοτροπία της αρπαχτής. Ποιός σου εξασφαλίζει ότι οι καθηγητές Ninja δεν θα είναι ιδρυτές, μέτοχοι ή στελέχη στα ιδιωτικά πανεπιστήμια; Ειδες ποιοί έφεραν και λειτουργούν τα ιδιωτικά μεταπτυχιακά μέσα στο ΤΕΙ...
5. Οπως είπαμε σε άλλη θέση, η ποιότητα ενός ιδρύματος εξαρτάται από αυτή των καθηγητών αλλά και των σπουδαστών. Αν ιδρύματα με εισακτέους του 12-14 έχουν πρόβλημα, τι νομίζετε ότι θα γίνει στα ιδιωτικά πανεπιστήμια που θα υποδέχονται τους αποτυχόντες με βαθμό 0 -9.9; Μπορεί νομίζετε να πάρεις έναν μαθητή του 2.3 και να τον κάνεις άνθρωπο; Μην μπερδευόμαστε με τα ιδιωτικά Harvard και ΜΙΤ. Σε αυτά για να πλησιάσεις θέλει 19+, πράγμα που σε συνδυασμό με το κορυφαίο εκπαιδευτικό προσωπικό και τον ευγενή ανταγωνισμό, οδηγεί στην αριστεία!
6. Οπου στην Ελλάδα, την χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, αναπτύχθηκε ο ιδιωτικος τομέας ανταγωνιστικά, ξευτιλίστηκε ο αντίστοιχος Δημόσιος: ΙΚΑ και Υγεία, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση και τώρα πάμε για τις Τηλεπικοινωνίες. Θέλουμε το ίδιο και για την ανώτατη εκπαίδευση;
(Θα παρατήρησες ότι δεν αναφέρθηκα σε ταξικά και οικονομικά έπιχειρήματα γιατί τα έχουν πει άλλοι αρμοδιότεροι.)
Πρέπει επομένως να διαφυλάξουμε την Δημόσια εκπαίδευση γιατί με την ιδιωτικοποίηση και θα πληρώνουμε και αγράμματοι θα μένουμε. Η Δημόσια εκπαίδευση δεν θα οφεληθεί από την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων. Δεν τα έχει ανάγκη για να βελτιωθεί και το επιχείρημα αυτό μου φαίνεται λίγο ύποπτο. Δηλ. τι πιστεύεις, ότι αν ιδρυθεί δίπλα μας ιδιωτικό πανεπιστήμιο θα βελτιωθούν οι ninja ή θα αρχίσουν ξαφνικά να διαβάζουν οι σπουδαστές μας; Χρειάζεται να αναθεωρήσουμε νοοτροπίες και έννοιες όπως ακαδημαίκό άσυλο, φοιτητική συμμετοχή, παρατάξεις, ακαδημαϊκή ελευθεριότητα, καθηγητική αυθεντία, δημοκρατικές διαδικασίες, ανεξέλεγκτη αυτοδιοίκηση, συνελεύσεις, καταλήψεις, προαιρετική παρακολούθηση κ.λπ. Αν δεν το κάνουμε θα έλθει η ώρα που θα κλάψουμε, θα έλθει δηλ. η ώρα των ιδιωτικών πανεπιστημίων και μετά του ιδιωτικού στρατού και της ιδιωτικής Δικαιοσύνης...

Ηρ. Γ. Δημόπουλος

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από oGiosTouNinja Δευ Νοε 26, 2007 5:15 am

xwris na thelw na fanw "valtos" h' otidhpote allo tha pw mono oti ki egw exw akousei ton sugkekrimeno kathigiti na exei "deksies" protimhseis.. den kserw ti kanei sthn pragmatikh tou zwh o anthrwpos kai ti leei stous foithtes alla den mporei na amfisvhteitai kati pou exoume akousei.

episis o sugkekrimenos panta se kovei akoma kai 2 sta 3 themata tou an grapseis oloswsta an exeis malwsei mazi tou se mathima.eimai pathos kai mathos.kai malista polu aprokalupta me to katholou evgeniko meta to telos ths suzhthshs "pws se lene esena agori mou?" kai afou apanthsa to shmeiwse sto xarti me tis parousies pou pairnei.mhpws eprepe na pw papadopoulos gia na teleiwnw?

auta eginan 3-4 eksamhna prin kai eutuxws exw ksemperdepsei me ta mathimata tou
oGiosTouNinja
oGiosTouNinja
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 41
Ημ/νία εγγραφής : 13/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από billyjean Δευ Νοε 26, 2007 9:30 am

για ποιον καθηγητή λες (offtopic είμαστε...)
billyjean
billyjean
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 719
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : ν.προάστεια
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από Santeron Δευ Νοε 26, 2007 3:38 pm

Για τον Ψηφιακό ρε billy... που ζεις ρε??? Στον πυρετό της ήττας; χιχιχι....
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Δευ Νοε 26, 2007 3:39 pm

gia ton kurio dafnh mallon , an krinw apo ayta pou eixan graftei prin
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τετ Νοε 28, 2007 12:06 pm

oGiosTouNinja έγραψε:xwris na thelw na fanw "valtos" h' otidhpote allo tha pw mono oti ki egw exw akousei ton sugkekrimeno kathigiti na exei "deksies" protimhseis.. den kserw ti kanei sthn pragmatikh tou zwh o anthrwpos kai ti leei stous foithtes alla den mporei na amfisvhteitai kati pou exoume akousei.

episis o sugkekrimenos panta se kovei akoma kai 2 sta 3 themata tou an grapseis oloswsta an exeis malwsei mazi tou se mathima.eimai pathos kai mathos.kai malista polu aprokalupta me to katholou evgeniko meta to telos ths suzhthshs "pws se lene esena agori mou?" kai afou apanthsa to shmeiwse sto xarti me tis parousies pou pairnei.mhpws eprepe na pw papadopoulos gia na teleiwnw?

auta eginan 3-4 eksamhna prin kai eutuxws exw ksemperdepsei me ta mathimata tou

Μάλλον μιλάτε για κάποιον άλλο και όχι για τον κ. Δαφνή. Απλά δεν σας πιστεύω γιατί τον γνωρίζω καλά και πιστεύω ότι υπάρχει κάποια παρεξήγηση.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από achad Παρ Νοε 30, 2007 8:19 am

To oti kapoioi vlepoun ena gegonos apo kapoia optiki gwnia diaforetiki apo kapoious allous de shmainei oti einai h prgamatikh fysh tou gegonotos.O k.Dafnhs einai apla ligo ypervolikos,ews kai geloios, se orismenes faseis.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις Τρι Δεκ 04, 2007 2:55 pm, 1 φορά

achad
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημ/νία εγγραφής : 30/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από billyjean Παρ Νοε 30, 2007 8:49 am

εντάξει ,δε μ'αρέσει να κρίνω ή να διορθώνω λεγόμενα άλλου αλλά χαρακτηρισμοί όπως "γραφικός" δεν αρμόζουν.σε παρακαλώ διορθωσέ το.
billyjean
billyjean
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 719
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : ν.προάστεια
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από achad Τρι Δεκ 04, 2007 2:57 pm

billyjean έγραψε:εντάξει ,δε μ'αρέσει να κρίνω ή να διορθώνω λεγόμενα άλλου αλλά χαρακτηρισμοί όπως "γραφικός" δεν αρμόζουν.σε παρακαλώ διορθωσέ το.
Ok to diwrthosa.Meapogohteyete synadelfoi.Oute mia apopsh de mporoume na ekferoume.kalhnyxta sas..
Me ypokrisia kai kathwsprepismo ayth oi koinwnia den odhgei pouythena.

achad
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημ/νία εγγραφής : 30/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από invi69 Τρι Δεκ 04, 2007 5:10 pm

e??????
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από mback23 Τρι Δεκ 04, 2007 5:20 pm

Me ypokrisia kai kathwsprepismo ayth oi koinwnia den odhgei pouythena.

Δεν μιλήσαμε ούτε για υποκρισία ούτε για καθωσπρεπισμό. Απλά είμαστε ένα forum ανεξάρτητο και θέλουμε να κρατήσουμε κάποια standard (όσο μπορούμε).

Τώρα για την κοινωνία και το πως θα την οδηγήσουμε κάπου που θα είναι περισσότερο ανεκτό το περιβάλλον για όλους μας είναι μια άλλη κουβέντα που μάλλον δεν είναι της παρούσης.

Σε ευχαριστούμε για την κατανόηση συνάδελφε. Smile
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή - Σελίδα 2 Empty Απ: Ερωτήσεις προς και απαντήσεις από έναν καθηγητή

Δημοσίευση από hdimop Τετ Δεκ 05, 2007 1:59 am

achad έγραψε:
billyjean έγραψε:εντάξει ,δε μ'αρέσει να κρίνω ή να διορθώνω λεγόμενα άλλου αλλά χαρακτηρισμοί όπως "γραφικός" δεν αρμόζουν.σε παρακαλώ διορθωσέ το.
Ok to diwrthosa.Meapogohteyete synadelfoi.Oute mia apopsh de mporoume na ekferoume. kalhnyxta sas..
Me ypokrisia kai kathwsprepismo ayth oi koinwnia den odhgei pouythena.
Οι χαρακτηρισμοί δεν είναι κατ' ανάγκην "απόψεις". Δηλ. αν αντί για "γραφικός" είχες πει "κλέφτης", "παλιάνθρωπος", "νούμερο", "παιδόφιλος" κλ.π. πάλι άποψη θα ήταν που έπρεπε να ενταχθεί στα περί ελευθερίας των απόψεων;
Πρέπει να μάθουμε όλοι τα όρια της ελευθερίας και της δημοκρατίας χωρίς να ξεχνάμε έννοιες όπως η σοβαρότητα που δεν είναι συνώνυμη της υποκρισίας και του καθωσπρεπισμού. Είναι κώδικας αρμονικής συμβίωσης και συνύπαρξης των ελεύθερων και πολιτισμένων ανθρώπων, ιδίως όταν αυτοί λειτουργούν σε ένα ακαδημαϊκό περιβάλλον.
ΗΓΔ

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης