www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

+7
invi69
Akumu
kiko
PanSol84
xifias
philip2
Yniemar
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Yniemar Τετ Φεβ 27, 2008 2:18 am

Παρατηρήσατε καθόλου τον τελευταιο καιρό τον ουρανό πάνω από την Αθήνα? Θα δείτε οτι έχουμε γεμίσει άσπρες ουρές από αεροπλάνα που δεν διαλύονται εύκολα αλλά απαιτούνται πολλές ώρες. Κάτι μας ψεκάζουν αλλά δεν μας λένε τί είναι αυτό.... Σας στέλνω μερικά video από το youtube σχετικά με αυτά τα χημικά που ψεκάζονται στην Αθήνα και σε άλλα μέρη του πλανήτη.

Chemtrails over Athens 10/2007
https://www.youtube.com/watch?v=3oJpof2Qbfo
https://www.youtube.com/watch?v=MFW7kvLU9ws
https://www.youtube.com/watch?v=xCpEcHya7Jk
https://www.youtube.com/watch?v=j8NmzfjIkI0
https://www.youtube.com/watch?v=LbmZuyuYy1w

Σε αυτό το forum κάποιος παραθέτει την απάντηση της κυβέρνησης για το τι είναι αυτά...(ουδεν σχολιον!) Evil or Very Mad Evil or Very Mad
http://www.ecogreens.gr/gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=1422

Επίσης σας στέλνω και ένα αρχείο power point που μου έχουν στείλει σχετικά με το θέμα.
http://www.studioterra.gr/videos/Chemicals.ppt

Yniemar
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από philip2 Τετ Φεβ 27, 2008 2:36 am

οντως εχετε δικαιο,το εχω παρατηρησει πολλες φορες στην αθηνα,λεγεται οτι δοκιμαζουν καποιους ιους ,για να δουν πως αντιδρουν οι οργανισμοι μας σε καποια καινουργια αντιβιοτικα ,γινετα σε διαφορες περιοχες του πλανητη
philip2
philip2
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ηλικία : 37
Ημ/νία εγγραφής : 20/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από xifias Τετ Φεβ 27, 2008 3:57 am

kata kairous eixa dei oures,alla sunh8ws htan oi aples pou sbhnoun meta apo 10 lepta.xtes peripu stis 3 to meshmeri eida ston ourano,menw notia proastia,3 oures oi opoies uphrxan akoma k meta apo 2 wres k eixan ginei synefo.den 8umamai allo paromoio peristatiko.tetoies oures eblepa apo mikros,alla synh8ws htan oi aples,h den eixaa mpei sto tripaki me tous psekasmous wste na 8umamai paromoio peristatiko.ayto pou mou xalaei th sunomwsia einai oti ginontai mera meshmeri gmt... Cool
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από PanSol84 Τετ Φεβ 27, 2008 4:11 am

Yniemar to thema pou theteis einai PARA POLY SOVARO...

Ean exeis parathrhsei tetoioi psekasmoi ksekinane panta akribws apo to idio shmeio tou orizonta (pisw apo to oros Aigalew-pernane k akribws panw apo th sxolh mas) k panta oi psekasmoi ginontai otan o ouranos einai katagalanos...
PanSol84
PanSol84
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 10/09/2007

http://www.myspace.com/PanSol84

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από kiko Τετ Φεβ 27, 2008 5:07 am

Δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση με τους ψεκασμούς που λέτε, αλλά έχει και πάλι να κάνει με την ατμόσφαιρα...
Σήμερα το μεσημέρι γύρω στις 12, ενώ ήμουν στην εθνική, παρατήρησα την ατμόσφαιρα με νέφος, τίποτα το ανησυχητικό μέχρι στιγμής (!!!!!!), μόνο που δεν είχε αυτο το μαύρο-γκρι χρώμα που βλέπεις συνήθως, ήταν περισσότερο μώβ... confused
Για να είμαι ειλικρινής εγώ νόμιζα οτι μια ανάσα να έπαιρνα κάτω από αυτό θα καίγονταν επιτόπου τα πνευμόνια μου! No No No
kiko
kiko
User
User

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 10/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Akumu Τετ Φεβ 27, 2008 5:16 am

Το καναμε συνομοσιολογικο το forum ε? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩΩΩΩ!!!
Akumu
Akumu
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιας
Ημ/νία εγγραφής : 19/11/2007

http://bigcitynightmare.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από invi69 Τετ Φεβ 27, 2008 11:22 am

basika mia apo tis thewries einai oti psekazoun thn atmosfaira me xhmika ta opoia dhmiourgoun ena eidos synnefou wste na antanaklontai oi aktines tou hliou pisw sto diasthma wste na metriasoun ta effects tou global warming. fusika uparxoun kai oi alles thewries
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Yniemar Πεμ Φεβ 28, 2008 1:53 am

Παιδιά κατά καιρούς ακούω διάφορες θεωρίες πάνω σε αυτό.

1) Δοκιμές σχετικά με ιούς και ασθένειες. Ψεκάζουν "κάτι" για να δουν πως αντιδρά ο οργανισμός μας. Η ερώτηση μου είναι: Μας ρώτησε εμάς κανένας αν θέλουμε να είμαστε μαζικώς πειραματόζωα? Πάντως εγώ δεν έχω την διάθεση να αρρωσταίνω τακτικά προκειμένου να κάνουν "κάποιοι" πειράματα...

2) Δοκιμές σχετικά με την ατμόσφαιρα, την μόλυνση και το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
Αυτά όμως τα χημικά που χρησιμοποιούν προκειμένου να περιορίσουν την μόλυνση ή την αύξηση της θερμοκρασίας, τί επιπτώσεις έχουν στην υγεία μας? σε εμάς που τα αναπνέουμε? δεν υπάρχει άλλη λύση προκειμένου να περιορίσουμε το φαινόμενο από το να καταφεύγουμε στην "πρόχειρη λύση" - να σκεπάζουμε τον ήλιο με τεχνητά σύννεφα??

3)Την πιο αστεία θεωρία σχετικά με αυτό, την άκουσα στο ράδιο, σε γνωστή εκπομπή. Είπανε πως είναι από τα καυσαέρια των αεροπλάνων που ψύχονται στα ανώτερα στρώμματα της ατμόσφαιρας και δημιουργούν αυτά τα σύνεφα...!!!! Και εγώ ρωτάω γιατί δεν παρουσιάζεται αυτό το φαινόμενο σε ΟΛΑ τα αεροπλάνα, πολεμικά και πολιτικά? Και γιατί οι τροχιές τους έχουν περίεργα σχήματα που δεν έχουν σχέση με τα αεροδρόμιά μας? Γιατί τα σύννεφα αυτά έχουν διάρκεια ζωής αρκετών ωρών?

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως ακόμα δεν έχω ακούσει τίποτα στην τηλεόραση σχετικά με το θέμα αυτό. Σαν να μην ενδιαφέρεται κανείς για αυτό το ζήτημα...

Yniemar
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από xifias Πεμ Φεβ 28, 2008 3:15 am

oso gia thn ekdoxh tvn kaysaeriwn thn exw akousei pampolles fores,mono pou oi perisoteres grames pou blepw synh8ws sbhnoun meta apo 15 lepta.bebaia,kapoios mporei na pei oti de kserete tis atmosfairikes sun8hkes,sayto to upsometro klp klp,me apotelesma o aplos kosmakhs pou den kserei metewrolgia h telospantwn kapoia sxetikh episthmh,na zei sto skotadi k apla na upo8etei.giati opws k naxei,adiaseisto stoixeio den uparxei.giayto loipon den dikaiologei kaneis tpt.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Subliminal Πεμ Φεβ 28, 2008 3:46 am

Υπάρχει και αυτό,για όποιον ενδιαφέρεται

http://en.wikipedia.org/wiki/Chemtrail_conspiracy_theory

Subliminal
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 107
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Akumu Πεμ Φεβ 28, 2008 6:34 am

Εεεεεεετσι!! Τα ελεγα εγω!! Razz
Συνομισιολογοι θα βγουμε στο τελος απο εδω...τι ηλεκτρονικοι και βλακειες μου λες τωρα?!?!?!?! Razz
Akumu
Akumu
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιας
Ημ/νία εγγραφής : 19/11/2007

http://bigcitynightmare.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Yniemar Πεμ Φεβ 28, 2008 11:24 pm

Αλήθεια Akumu, ποιά είναι η δική σου άποψη πάνω σε αυτό το θέμα? Τι πιστεύεις εσύ οτι συμβαίνει?

Yniemar
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από invi69 Σαβ Μαρ 01, 2008 9:22 am

den mporei na apanthsei, dioti anhkei sthn kubernhsh afou mas leei sunomosiologous. mporei na balei kai kamia mera kana script gia na mas sbhsei thn mnhmh kai na xexasoume ayto to topic.jocolor
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Akumu Κυρ Μαρ 02, 2008 2:58 am

χαχαχαχαχαχα! Οχι invi ενταξει δεν ειμαι τοσο κακος....ειμαι περισσοτερο!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

Κοιτα επειδη απο πολυ παλια ειμαι μελος του Esoterica και ειχαμε συζητηση απειρες φορες αυτο το θεμα και ειχαμε γεμισει αρκετες σελιδες με διαφορους λογους που μπορει να γινεται κατι τετοιο δεν καταληξαμε καπου συγκεκριμενα οπως ηταν λογικο....

Επεσαν στο τραπεζι διαφορα επιχειρηματα οπως εχει γινει και εδω στο Forum αλλα αυτο δεν σημαινει οτι καποιοι απο αυτοι ειναι λαθος και καποιοι σωστη γιατι δεν εχουμε την δυνατοτητα να ξερουμε τι κανουν αυτοι που εχουμε και μας κυβερνανε....

Μπορει να ειναι απο ουσιες που επιρεαζουν τον εγκεφαλο μας μεχρι και απλη ουρα απο αεροπλανο....
Δεν μπορεις να ξερεις σιγουρα...οπως και για αλλα πραγματα....οπως το Τσουναμι στην Ινδονισια που δεν χτυπησε το νισακι τον Αμερικανων...η οτι αλλο σου εχει φανει παραξενο....
Akumu
Akumu
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιας
Ημ/νία εγγραφής : 19/11/2007

http://bigcitynightmare.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Μαρ 02, 2008 3:47 am

Yniemar στο πρώτο post που έχεις κάνει, το video το οποίο υποτίθεται ότι δείχνει chemtrails πάνω από την Αθήνα, είναι προφανώς βλακεία. Για τα υπόλοιπα video δεν ξέρω. Στο πρώτο video οι γραμμές που αφήνουν τα αεροπλάνα είναι αυτά που αφήνουν αιώνες τώρα... Και αν δεν με πιστεύετε, μπορώ να σας φέρω τον κολλητό μου που έχει τελειώσει πιλότος στον Καναδά και τώρα τελειώνει και το Ευρωπαϊκό δίπλωμα, να σας πει την φυσική σημασία αυτού του φαινομένου (έχει να κάνει κάτι με τον ψυχρό αέρα και την θερμότητα από τις μηχανές). Οπότε μην νομίζετε ότι όλα είναι συνομωσίες... Δεν λέω ότι δεν γίνονται τέτοια πειράματα και δεν ξέρω κατά πόσο γίνονται στην Ελλάδα, αλλά το συγκεκριμένο video δείχνει απλά γραμμές καπνού.
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Subliminal Κυρ Μαρ 02, 2008 4:22 am

Akumu έγραψε: οπως το Τσουναμι στην Ινδονισια που δεν χτυπησε το νισακι τον Αμερικανων...

.... Shocked

Subliminal
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 107
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από xifias Κυρ Μαρ 02, 2008 6:20 am

an milame gia ayto to video https://www.youtube.com/watch?v=3oJpof2Qbfo
proswpika emena mou fanhke xarakthristiko tou eidous.an proseksete,de deixnei mia gramh kserw gw k kati egine,alla sxhmatismous grammwn,parallhles xiasti klp.entaksei den eipame me to pou blepoume mia grammh ston ourano na peftoume sta gonata k na leme ougka mpougka,alla oute k na ta ekmhdenizoume ola.edw sou leei o allos pws oi amerikanoi de phgane sto feggari-toulax oxi th dekaetia tou 60 pou kauxiounai-k auto me video k upo8eseis pou fainontai naxoun kapoia bash.toulaxiston dinoun baseis gia amfisbhthsh k suzhthsh.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από liakofan Κυρ Μαρ 02, 2008 8:28 am

Εγω προσωπικα τα Chemtrails τα εχω παρατηρησει πανω απο την αθηνα πριν απο 3-4 χρονια τουλαχιστον,σηγουρα μπορεις να πεις πολλες θεωριες και να ακουσεις πολλες περισσοτερες το θεμα για μενα ειναι να εχεις ανοιχτα τα αυτια σου,τα ματια σου και πανω απ'ολα το μυαλο σου.Μπορει να μην μαθουμε ποτε τιποτα για κανενα απο τα θεματα που αναφερατε και τοσα αλλα,τουλαχιστον να μην ειμαστε προβατα να ψαχνομαστε και λιγο....
Υ.Γ τουλαχιστον ξερουμε οτι πετανε χυμικα αλλιως δεν θα τα ελεγαν Chemtrails....Smile
liakofan
liakofan
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 367
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Akumu Κυρ Μαρ 02, 2008 4:37 pm

Δεν ειπα οτι ολα ειναι αθωα και οτι ολα ειναι οπως μας τα λενε...εαν δεχτεις οτι μας λενε και τιποτα γιατι εγω θα ελεγα οτι περισσοτερο μας πνιγουν στα ψεμματα....

Το οτι υπαρχουν ενα σωρο πραγματα που δεν θελουν να μαθουμε ναι ειναι αληθεια και πιστευω οτι το εχουμε καταλαβει ολοι...εδω μια τσ**** γυριζει η κυβερνηση και τσακ μπαμ με κατι αλλο "θαβεται"...

Ειναι σαν να ειναι αυτοι οι ταχυδακτηλουργοι και εμεις οι θεατες και ενω ολοι κοιταμε το αριστερο χερι ολη η μαγεια ειναι στο δεξι....

Μπορεις να βρεις πολλα παραδοξα εαν κατσεις και το ψαξεις απο την αρχη...
Akumu
Akumu
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιας
Ημ/νία εγγραφής : 19/11/2007

http://bigcitynightmare.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Yniemar Κυρ Μαρ 02, 2008 11:45 pm

Το θέμα αυτό το άνοιξα προκειμένου να αρχίσουμε όλοι να υποψιαζόμαστε, ή τουλάχιστον να μην πιστεύουμε αμέσως, ότι μας λένε. Τον τελευταίο καιρό έκανα συζήτηση με διάφορα άτομα και πολλοί από αυτούς δεν είχαν καν παρατηρήσει τον ουρανό και το τί μπορεί να ήταν αυτές οι ουρές. Αυτό που ήθελα ήταν να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι σχετικά με το θέμα.

Αυτό που λες Akumu είναι σωστό και πολύ ανησυχητικό! Νιώθω πως είμαστε πρόβατα, θεατές σε ένα έργο που δεν μπορούμε να επέμβουμε με τίποτα! Νιώθω πως είμαστε ανίσχυροι ακόμα και όλοι μαζί. Πραγματικά πιστεύω πως ακόμα και οι μαζικές διαδηλώσεις και αντιδράσεις δεν μπορούν να αλλάξουν τίποτα! Κάνω λάθως?

Yniemar
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από aggelos_egaleo Δευ Μαρ 03, 2008 8:36 am

Swsta ta les.Kia gw mexri tora den eixa parei xabari ti ginotan!Oute kan to eixa paratirisei auto me ta aeroplana.Telika apoti fainetai den kseroume tipota kai oute prokeitai na ma8oume!!!Eimaste xronia pisw kai den nomizw oti 8a dior8w8ei auto.
aggelos_egaleo
aggelos_egaleo
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 37
Ημ/νία εγγραφής : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από xifias Δευ Μαρ 03, 2008 9:16 am

Yniemar έγραψε:Πραγματικά πιστεύω πως ακόμα και οι μαζικές διαδηλώσεις και αντιδράσεις δεν μπορούν να αλλάξουν τίποτα! Κάνω λάθως?

λαθος δεν κανεις αφου η κοινωνια μας ταιζει καθημερινα με την εικονα του φοβου,της απραξιας,του μαντρωματος γενικα.φοβομαστε να αντιδρασουμε.με τη μονη αντιδραση,να κουναμε συγκαταβατικα το κεφαλι λεγοντας ''αστα να πανε..'',''καλα εισαι..'' κλπ..
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από Subliminal Δευ Μαρ 03, 2008 10:13 am

Διαβάζω κάποιες απόψεις και προς μεγάλη μου απογοήτευση διαπιστώνω πως όλο και περισσότερο τείνουμε και αποκτάμε τον "αμερικάνικο" τρόπο σκέψης.Είτε μαύρο,εν προκειμένω οι "κακές κυβερνήσεις-ψεύτες" είτε άσπρο-αυτό που θέλουμε να πιστέψουμε.Σαν να μην υπάρχει κάτι ενδιάμεσο.Συνεπώς γινόμαστε των άκρων,ούτε μέτρα ούτε σταθμά υπάρχουν.¨Οταν έχει επικρατήσει η άποψη πως πχ. η κυβέρνηση ή ο οποιοσδήποτε είναι ψεύτης κτλ πολύ εύκολα πιστεύουμε κάτι άλλο χωρίς να το ερευνούμε ΚΑΙ αυτό όπως πρέπει.¨Ετσι οδηγούμαστε στο να πιστεύουμε σχεδόν τυφλά την άλλη άποψη ή να δημιουργούμε μόνοι μας κάποια εναλλακτική θεωρία επειδή δεν μας καλύπτει η μια.Επομένως δημιουργούνται πολύ εύκολα διάφορες θεωρίες,οι οποίες αν και οι περισσότερες ευτελείς,πιάνουν τόπο.Αυτό γίνεται όταν απο ένα άτομο λείπει το φιλτράρισμα που όταν το κάνει επιλεκτικά παύει και να είναι.

Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ και στο πόσο εύκολα χαρακτηρίζουμε μια κοινωνική ομάδα.Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει με την ίδια ευκολία αυτά που πχ του λέει η κάθε κυβέρνηση και αυτά που του λέει ο κάθε "Joe Vialls" χωρίς έρευνα τι διαφορά έχει?Πολλά έχουν λεχθεί αλλά χωρίς τεκμήρια.Τι να το κάνω?Τέλος,το φιλτράρισμα και κατ'επέκταση η αμφισβήτηση είναι δείγμα υγειούς σκέψης αλλά μόνο όταν ερευνώνται ξανά και ξανά ολες οι πληροφορίες που δεχόμαστε.Από την πηγή μας,μέχρι την πηγή της πηγής...εξονυχιστικά.

Με το γραφόμενά μου δεν περιγράφω ούτε θέλω να θίξω κάποιον,μια προσωπική γνώμη-παρατήρηση είναι.

Subliminal
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 107
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα Empty Απ: Πειράματα - ψεκασμοί πάνω από την Αθήνα

Δημοσίευση από liakofan Δευ Μαρ 03, 2008 11:00 am

εγω προσωπικα θιχτικα Razz
liakofan
liakofan
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 367
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης