www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γενικές Απορίες

+6
zetecsi@gmail.com
Santeron
tmac
mback23
kozer
Kotsilarys
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Γενικές Απορίες - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές Απορίες

Δημοσίευση από tmac Κυρ Νοε 02, 2008 4:42 am

Σίγουρα πρέπει να φτιάξεις ένα partition (ntfs ή ext3...αναλόγως τι θα χρησιμοποιείς περισσότερο) να βάζεις ότι αρχεία γουστάρεις, μην τα φάει κανα κρασάρισμα οποιουδήποτε λειτουργικού.

Αν πρόκειτε να κάνεις περιορισμένη χρήση των windows και 25 gb καλά σου είναι...

Με 40gb στα Linux είσαι complet. Σκέψου τι ανάγκες έχεις γενικά. Πχ αν κατεβάζεις torrents των 10gb καλό είναι να έχεις πάνω απο 40gb στο partition των linux...
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές Απορίες - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές Απορίες

Δημοσίευση από anemos Κυρ Νοε 02, 2008 4:44 am

Λυπάμαι για τα αλαμπουρνέζικα. Εδώ που είμαι έχω τρεις γλώσσες περασμένες για το πληκτρολόγιο και επειδή συνήθως γράφω στα τυφλά γίνεται της που%$@ς το κάγκελο.

Έτσι όπως το θέτεις θα έχεις 1 partition NTFS 40 GB όπου θα περάσεις τα παραθύρια.

Μετά θα ξεκινήσεις εγκατάσταη το λίνουξ. Άν μιλάμε για opensuse, θα δει τα 120 GB που δεν ανήκουν σε κάποιο partition και θα σου προτείνει να εγκατασταθεί εκεί. Εσύ φυσικά θα πεις OK. Αυτόματα θα δημιουργηθούν σε αυτό το χώρο τα αναγκαία partitions (Swap, root κτλ).

Αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα μπορείς μέσα από το linux να διαβάσεις και να γράψεις το partition των windows αλλά όχι το ανάποδο.
Για να μπορείς να κάνεις το ανάποδο (μέσα από τα παραθύρια να διαβάσεις & να γράψεις στα partition του λίνουξ) θα εγκαταστήσεις στα παραθύρια κάποιο πρόγραμμα σαν το www.fs-driver.org/

Σημείωση ... αυτά που σου γράφω είναι με βάση τη διανομή opensuse αλλά σε όλες τις διανομές είναι περίπου τα ίδια ... (ΕΚΤΟΣ από GENTOO... ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ GENTOO εκτός άν έχεις πολλές ώρες ελεύθερες για ψάξιμο, θέλεις να σε χωρίσει η γυναίκα σου, να αρχίσεις τα φάρμακα κτλ.)

anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 106
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές Απορίες - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές Απορίες

Δημοσίευση από ΣΩΤΗΣ_82 Σαβ Απρ 10, 2010 8:52 am

Παιδιά βοήθεια.Εχω κατεβάσει τισ ασκήσεις του εργαστρίου 'συστήματα ήχου' αλλά είναι σε 1 περίεργη PDF μορφή η οποία μόλις πάω να ξεζιπάρω τα αρχεία μου ζητά κωδικό.ξέρει κανείς πως να τ'ανοίξω;;;;;; Mad
ΣΩΤΗΣ_82
ΣΩΤΗΣ_82
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ηλικία : 41
Τόπος Διαμονής : ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γενικές Απορίες - Σελίδα 2 Empty Απ: Γενικές Απορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης Σαβ Απρ 10, 2010 10:22 am

ΣΩΤΗΣ_82 έγραψε:Παιδιά βοήθεια.Εχω κατεβάσει τισ ασκήσεις του εργαστρίου 'συστήματα ήχου' αλλά είναι σε 1 περίεργη PDF μορφή η οποία μόλις πάω να ξεζιπάρω τα αρχεία μου ζητά κωδικό.ξέρει κανείς πως να τ'ανοίξω;;;;;; Mad

Δεν ξέρω αλλά δοκίμασε το μικρό όνομα του καθηγητή σε greeklish, μήπως..

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης