www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

+2
tmac
captaink
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από captaink Τετ Ιαν 30, 2008 6:48 am

Αυτή είναι μια απορία που έχουν πολλοί νέοι χρήστες που ξεκινάνε τα πρώτα τους βήματα με το linux.
Καταρχάς, να ξεκαθαρίσουμε ότι linux είναι ένα, όποια διανομή και να επιλέξει κανείς. Απ' τον ίδιο κώδικα χτίζεται ο πυρήνας μιας διανομής που βασίζεται σε linux. Και επιπλέον, λέμε ότι βασίζεται στο linux επειδή χρησιμοποιεί τον πυρήνα linux.
Στο θέμα μας τώρα. ΔΕΝ υπάρχει η καλύτερη διανομή! Καθένας έχει την δικιά του αγαπημένη διανομή. Καθένας μας είναι διαφορετικός, έχει διαφορετικές απόψεις, διαφορετικά γούστα, διαφορετικές ανάγκες, άρα κ διαφορετικές διανομές. Έτσι έχουμε διανομές γενικής χρήσης, ειδικές για firewalls, ειδικές για επιστήμονες (και ηλεκτρονικούς Razz ), ειδικές διανομές για παλιούς υπολογιστές, κλπ. Είναι αυτό το πλεονέκτημα του ανοικτού κώδικα αυτό, κάτι που πολλοί χρήστες windows το μπερδεύουν.
Έτσι λοιπόν στην ερώτηση αυτή δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Αντίθετα, η ερώτηση είναι έλλειπής και θα πρέπει να λέει: Ποια διανομή είναι η καλύτερη για μένα? Ποια μου ταιριάζει? Ποια είναι αυτή που θα μου καλύψει τις ανάγκες μου???

Φυσικά την απάντηση θα την βρείτε εσείς! Ας είναι καλά τα live CDs.. Laughing
captaink
captaink
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 41
Ημ/νία εγγραφής : 13/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από tmac Τετ Ιαν 30, 2008 7:04 am

Βάλε και το... ποια διανομή υποστηρίζεται απο το pc μου? (όχι το δικό μου...γενικα Razz)
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από mback23 Τετ Ιαν 30, 2008 7:14 am

Έτσι ακριβώς είναι! Σημασία έχει το τι θέλεις να κάνεις και πόσο θέλεις να τριφτείς με το Linux. Υπάρχουν διανομές που πραγματικά πρέπει να φτύσεις αίμα για να φτάσεις στο σημείο να πεις ότι το μηχάνημα σου δουλεύει και συνεργάζονται όλα πάνω του αρμονικά. Από την άλλη υπάρχουν και διανομές πιο user friendly (βλέπε Ubuntu) που είναι πιο εύκολες ακόμα και για το μέσο χρήστη. Πάνω απ' όλα είναι, πιστεύω, το πνεύμα του open source που πρέπει να έχουμε.
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από Santeron Τετ Ιαν 30, 2008 7:21 am

Συνήθως ξεκινάς από το πιό GUI σου αρέσει περισσότερο. Gnome ή KDE. Μετά, όταν διαλέξεις GUI, οι διαφορές είναι πιό πολύ στα πακέτα που περιέχονται και στο αν είναι για κάποια ειδική εφαρμογή πχ. για να στήσεις server κτλ. Εγώ χρησιμοποιώ ubuntu γιατί ο φίλος mback23 τα είχε και μου είπε ότι είναι πολύ cool και όταν έμαθα και γω πέντε πράγματα συνέχισαν να μου αρέσουν.

Για πληροφορίες μπορείτε να δείτε και στα παρακάτω links:
Γενικά για Linux
Λίστα με τις περισσότερες εκδόσεις Linux
Σύγκριση μεταξύ εκδόσεων Linux
Gnome GUI
KDE GUI

enjoy!
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από tmac Τετ Ιαν 30, 2008 3:22 pm

Fedora και ξερό ψωμί!!!

Όσο για το φτύσημο αίματος...δεν έχεις άδικο. Βασικά οι τυχαιροί είναι οι χρήστες laptop...όπου οι drivers είναι σχεδόν standart ότι θα λειτουργούν, ενώ σε ένα κανονικό pc σύμφωνα με στατιστικές μου είναι πολύ πιθανό να μην δουλεύει απο 1 και πάνω hardware λόγω ανύπαρκτης υποστήριξης.

Έχω αναγκαστεί να δοκιμάσω πάρα πολλές διανομές και τελικά την εποχή που είχαν βγει τα Fedora 6, με πολύ ζόρι κατάφερα να τρέξω την κάρτα wifi μου στα Fedora 5, με ατελείωτο ψάξιμο στο internet και πειραματισμούς στο terminal.

(το ψάξιμο στο internet γινόταν απο windows)
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από mback23 Τετ Ιαν 30, 2008 4:09 pm

Χα, έτσι dual boot. Και το χειρότερο να μην σου έβλεπε το modem!
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από tmac Τετ Ιαν 30, 2008 4:40 pm

Βασικά σαν έσχατη λύση θα δοκίμαζα τα Mandriva...ή τα Suse (όχι τα openSuse) που δυστηχώς δεν είναι free πλέον, αλλά από υποστήριξη έχω μάθει τα πάνε πολύ καλά. Αλλά αφού είναι Linux και δεν είναι free δεν μου πάει η καρδιά...
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από Chris Τετ Ιαν 30, 2008 5:25 pm

Fedora.....έτσι απλά!!!!
Chris
Chris
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Edinburgh
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από PANAGIOTIS20 Τετ Ιαν 21, 2009 2:02 pm

καλησπερα!

θα ηθελα να μου προτεινετε καποια εκδοση η οποια να εχει σχετικα καλα γραφικα (καλυτερα απο ubuntu) και να ειναι και σχετικα ευχριστη αν γινεται.

εχω δοκιμασει τα ubuntu αλλα απο θεμα γραφικων δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος....
PANAGIOTIS20
PANAGIOTIS20
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 37
Τόπος Διαμονής : ΑΤΤΙΚΗ, ΑΘΗΝΑ, ΕΛΛΑΔΑ
Ημ/νία εγγραφής : 04/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη? Empty Απ: Ποια έκδοση/διανομή είναι καλύτερη?

Δημοσίευση από Santeron Τετ Ιαν 21, 2009 6:10 pm

Νομίζω ότι το gnome περιβάλλον είναι αρκετά όμορφο. Μπορείς να δοκιμάσεις και το KDE που τρέχει και σε ubuntu. Νομίζω τα fedora βγαίνουν με standar KDE. Όπως και να έχει, αν η κάρτα γραφικών σου υποστηρίζει compiz fusion μπορείς να κάνεις παπάδες με το περιβάλλον.

');}//]]>