www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συγγραμματα VS Σημειώσεις

+3
hh
tsixla
pit21
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από pit21 Πεμ Φεβ 07, 2013 11:39 pm

Καλημέρα σε όλους!

Χθες γραφτηκα στο τμημα μετα απο καταταξη.
Αυτο είναι καλο γιατι καημο το ειχα από παλιά να ασχοληθώ με το αντικειμενο και η προοπτικη της επαγγελματικής αποκατάστασης με πηγε σε άλλους δρόμους. Very Happy

Το προβλημα ειναι οτι όπως με ενημέρωσαν από τη γραματεια δεν δικαιουμαι πάσο(που λιγο πολυ δεν με νοιάζει αφου τα πληρωνα που τα πληρωνα μεχρι χθες) ΑΛΛΑ δεν δικαιούμαι και συγγράμματα! κατι το οποίο μου φαινεται τραγικο αφου η οικονομική μου κατασταση σε καμία περίπτωση δεν επιτρεπει την αγορά τετοιων βιβλίων λόγω πλήθουν και τιμής. Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Η απογοητευση μου απο την ελληνική εκπαιδευση ηταν τετοια χθες που σκεφτομουν να τα παρατησω πριν καν ξεκινήσω.

Ετσι λοιπόν εψαξα εδω και είδα τις σημειώσεις. Θα ήθελα να ρωτησω λοιπόν αν αυτες οι σημειώσεις θεωρείτε οτι ειναι up-to-date με το μαθημα όπως γινεται τωρα(πχ μήπως έχει αλλάξει η υλη?) και αν θεωρειτε οτι μπορουν σε καλο βαθμό(γιατι τελείως σιγουρα δεν γινεται να ΥΠΟκαταστισουν το βιβλίο.

Τέλος αν σκεφτείτε κάποιο τρόπο να πάρω κάπως εστω κάποια βιβλία θα σας ημουν ευγνώμων. Rolling Eyes

Σας ευχαριστω!

pit21
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 34
Ημ/νία εγγραφής : 06/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από tsixla Παρ Φεβ 08, 2013 2:30 am

Υπαρχει η δυνατοτητα να τα παρεις δανεικα απο τη βιβλιοθηκη και με το τελος του εξαμηνου τα επιστρεφεις παλι-πηγαινε στη βιβλιοθηκη να σου πουνε λεπτομεριες .Σε καποια μαθηματα δεν χρειαζεται βιβλιο απλα σημειωσεις του καθηγητη . Οσο για το υλικο που υπαρχει εδω μεσα ειναι καπως παλιο αλλα σε καποια μαθηματα ισχυει ακομα...
Ειναι απαραιτητο παντως να παρακολουθεις απο κοντα οσο ποιο πολυ μπορεις παντως , θα σε βοηθησει και στο διαβασμα .
Οσο για τα βιβλια ειναι το τελευταιο που πρεπει να απογοητευεσαι ,εχεις πολλα να δεις μεσα στο Τει !!!

Καλη αρχη και οτι αποριες εχεις μη διστασεις να ρωτησεις !
tsixla
tsixla
Power user
Power user

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 26/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από hh Παρ Φεβ 08, 2013 3:07 am

pit21 έγραψε:Καλημέρα σε όλους!

Χθες γραφτηκα στο τμημα μετα απο καταταξη.
Αυτο είναι καλο γιατι καημο το ειχα από παλιά να ασχοληθώ με το αντικειμενο και η προοπτικη της επαγγελματικής αποκατάστασης με πηγε σε άλλους δρόμους. Very Happy

Το προβλημα ειναι οτι όπως με ενημέρωσαν από τη γραματεια δεν δικαιουμαι πάσο(που λιγο πολυ δεν με νοιάζει αφου τα πληρωνα που τα πληρωνα μεχρι χθες) ΑΛΛΑ δεν δικαιούμαι και συγγράμματα! κατι το οποίο μου φαινεται τραγικο αφου η οικονομική μου κατασταση σε καμία περίπτωση δεν επιτρεπει την αγορά τετοιων βιβλίων λόγω πλήθουν και τιμής. Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Η απογοητευση μου απο την ελληνική εκπαιδευση ηταν τετοια χθες που σκεφτομουν να τα παρατησω πριν καν ξεκινήσω.

Ετσι λοιπόν εψαξα εδω και είδα τις σημειώσεις. Θα ήθελα να ρωτησω λοιπόν αν αυτες οι σημειώσεις θεωρείτε οτι ειναι up-to-date με το μαθημα όπως γινεται τωρα(πχ μήπως έχει αλλάξει η υλη?) και αν θεωρειτε οτι μπορουν σε καλο βαθμό(γιατι τελείως σιγουρα δεν γινεται να ΥΠΟκαταστισουν το βιβλίο.

Τέλος αν σκεφτείτε κάποιο τρόπο να πάρω κάπως εστω κάποια βιβλία θα σας ημουν ευγνώμων. Rolling Eyes

Σας ευχαριστω!
Απο περιέργεια τι τέλειωσες;

hh
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ηλικία : 63
Ημ/νία εγγραφής : 02/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από nikst Παρ Φεβ 08, 2013 8:35 am

Ούτως ή άλλως εχω την εντυπωση οτι αυτό το εξάμηνο θα είναι το τελευταίο που θα παίρνουμε δωρεάν συγγράμματα.
nikst
nikst
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 164
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από pit21 Παρ Φεβ 08, 2013 12:54 pm

Εχω τελειώσει Παιδαγωγικό Τμημα Δημοτικής Εκπαιδευσης στο Καποδιστριακο Πανεπιστημιο Αθηνών.
Ασχετο ναι...Ακουγεται μάλλον αστειο και για αυτό έχω μεγάλη αγάπη αλλα δεν ειναι το πρωτο μεσα μου.
Εξάλλου η ανεργία ειναι τέτοια σε όλους τους κλάδους που ειναι η κατάλληλη στιγμη ο καθένας να σπουδάσει αυτο που του αρέσει πραγματικά. Οποιο κλάδο και αν διαλέξει θα πεινασει στην Ελλάδα. Ας μην καταριεται την δουλειά του τουλαχιστον.

Εχω κάνει αρκετες κατασκευες ως χομπυ, καποιες εξ'ολοκλήρου μονος μου και θα ήθελα μια πιο βαθιά γνώση της θεωρίας για να μπορω να σχεδιάζω πλέον με σιγουριά όπως επίσης με ενδιαφέρει τρομερά η οργάνωση διάφορων κατασκευών και project σε συνεργασία με κάποιον μερακλή καθηγητή.Στο τμήμα αυτοματισμών έχω δει πολύ ωραία πραγματα.Ελπιζω η σχολή να μου δώσει μια ανάλογη ευκαιρία(?)

Όσον αφορα τα βιβλία,θα το ψάξω με την βιβλιοθήκη.Που βρίσκεται αληθεια?

pit21
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 34
Ημ/νία εγγραφής : 06/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από SEGKA Παρ Φεβ 08, 2013 1:01 pm

Δική μου άποψη και επιλογη.
Εγώ ζήτημα να έχω διαβάσει 3-4 μαθήματα απο βιβλίο.
Από σημειώσεις ότι έχω δώσει ( είτε δικές μου είτε τρίτων ) καθώς με βολεψανε καλύτερα.
Προσωπικα βρήκα λίγα βιβλία "καλογραμμένα" και εύκολα αναγνώσιμα( είτε είχα παρακολουθήσει το μάθημα είτε οχι ).
SEGKA
SEGKA
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 195
Ηλικία : 34
Τόπος Διαμονής : Korydallos
Ημ/νία εγγραφής : 17/01/2008

http://www.Cashjite.com/?share=7987

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από Cool Παρ Φεβ 08, 2013 3:44 pm

Γνώμη μου είναι ότι από τη στιγμή που σου αρέσει τόσο πολύ το αντικείμενο και θες να μην ασχοληθείς μόνο επιφανειακά αλλά σε αρκετό βάθος, να μην αρκεστείς μόνο στις σημειώσεις του κάθε μαθήματος αλλά και στα βιβλία. Καλό θα είναι να υπάρχει στη βιβλιοθήκη σου κάποιο βιβλίο με το κομμάτι της ηλεκτρονικής που σε ενδιαφέρει περισσότερο (πχ. αναλογικά ηλεκτρονικά, ψηφιακά, μικροελεγκτές κλπ) αν φυσικά σου το επιτρέψουν τα οικονομικά σου.
Η βιβλιοθήκη βρίσκεται στο Α' Κτήριο. Όπως βγαίνεις από το εστιατόριο, αν το πάρεις όλο ευθεία θα τη δεις στα δεξιά σου.

Cool
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ηλικία : 102
Τόπος Διαμονής : 127.0.0.1
Ημ/νία εγγραφής : 29/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από hh Σαβ Φεβ 09, 2013 2:44 am

pit21 έγραψε:Εχω τελειώσει Παιδαγωγικό Τμημα Δημοτικής Εκπαιδευσης στο Καποδιστριακο Πανεπιστημιο Αθηνών.
Ε πες το ντε Very Happy Ψάξε πρωτίστως για παλιά θέματα και δευτερευωντος για σημειώσεις από το μάθημα (η περισσότερη δουλειά βγαίνει στην αίθουσα) Smile Ο τρόπος που έμαθες να δουλευεις στα παιδαγωγικό (δύο κουβέντες στο αμφιθέατρο και έπειτα να κατανοήσεις μόνος σου, στο σπίτι,το βιβλίο) θα σου χρειαστεί σε 2 μαθήματα μόνο!

hh
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ηλικία : 63
Ημ/νία εγγραφής : 02/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από anemos Σαβ Φεβ 09, 2013 8:11 am

φίλε pit21,

οι περισσότεροι καθηγητές ανεβάζουν σημειώσεις ή/και ασκήσεις στα site τους.
Το πρόβλημα είναι πως για λόγους που μόνο αυτοί γνωρίζουν, συχνά πρέπει να έχεις όνομα και κωδικό για να πάρεις το υλικό.

(Σε κάποιο μάθημα υπήρχε και υποχρεωτική εργασία που αν δεν είχες (με οποιοδήποτε τρόπο) όνομα και κωδικό δε μπορούσες να την κατεβάσεις.)


Αυτά... είναι αρκετά (συνήθως) για να μάθεις κάποια πράγματα και να περάσεις το μάθημα.



anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 105
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από pit21 Σαβ Φεβ 09, 2013 2:54 pm

hh έγραψε:
pit21 έγραψε:Εχω τελειώσει Παιδαγωγικό Τμημα Δημοτικής Εκπαιδευσης στο Καποδιστριακο Πανεπιστημιο Αθηνών.
Ε πες το ντε Very Happy Ψάξε πρωτίστως για παλιά θέματα και δευτερευωντος για σημειώσεις από το μάθημα (η περισσότερη δουλειά βγαίνει στην αίθουσα) Smile Ο τρόπος που έμαθες να δουλευεις στα παιδαγωγικό (δύο κουβέντες στο αμφιθέατρο και έπειτα να κατανοήσεις μόνος σου, στο σπίτι,το βιβλίο) θα σου χρειαστεί σε 2 μαθήματα μόνο!

Κοιτα και στο παιδαγωγικο δεν ηταν τόσο απλα τα πραγματα διοτι πολυ απλα τα βιβλία ηταν αχανη στην κυριολεξία και η παρακολούθηση στην αιθουσα ηταν απαραιτητη για να δεις σε τι δινει βάση κάθε καθηγητής.Όσον αφορά τα βιβλία δεν τα χρειάζομαι με την εννοια της παπαγαλίας απλα 1)δεν θα μπορω παντα να παρακολουθω λόγω εργασίας και 2)όσες σημει΄σεις και αν κρατάω στο τελος του εξαμηνου μάλλον δεν θα καταλαβαινω ουτε εγω τι εχω γραψει.

Χαρακτηριστικά παραδειγματα μαθημάτων που θεωρω πως θα χρειστω οπωσδήποτε βιβλίο ειναι τα μαθηματικα που δεν θυμαμαι τπτ μετα απο 6 χρονια απο το λυκειο και η βασική ηλεκτρονική του malvino το οποίο ειναι και "ευαγγελιο" κατα καποιο τροπο. Δεν γινεται να θυμάσαι τα πάντα απο σημειώσεις και παραδοση.

anemos έγραψε:φίλε pit21,

οι περισσότεροι καθηγητές ανεβάζουν σημειώσεις ή/και ασκήσεις στα site τους.
Το πρόβλημα είναι πως για λόγους που μόνο αυτοί γνωρίζουν, συχνά πρέπει να έχεις όνομα και κωδικό για να πάρεις το υλικό.

(Σε κάποιο μάθημα υπήρχε και υποχρεωτική εργασία που αν δεν είχες (με οποιοδήποτε τρόπο) όνομα και κωδικό δε μπορούσες να την κατεβάσεις.)


Αυτά... είναι αρκετά (συνήθως) για να μάθεις κάποια πράγματα και να περάσεις το μάθημα.



Τα σαιτ τους που τα βρίσκω?Απο το σαιτ της γραματειας?

Τέλος μια απορια σχετικα με τις εξετάσεις. Μου είπαν στη γραματτεια σχετικα με τις δηλώσεις μαθημάτων πως δεν μπορω να δωσω/δηλώσω εργαστηριο αν δεν έχω περάσει τη θεωρία(η κάπως ετσι διορθώστε με).
Δλδ αν εγω θελω να ξεμπερδευω σε ενα 6μηνο απο την σχεδιαση CAD που θεωρω πως την έχω δεν γινεται?και αν μεινω στην θεωρια αλλά περάσω το εργαστηριο τι γινεται?

Συγγνώμη που πρίζω ετσι ασχημα αλλά νιώθω λιγο πελαγωμένος... Rolling Eyes

pit21
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 34
Ημ/νία εγγραφής : 06/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από SEGKA Σαβ Φεβ 09, 2013 4:19 pm

pit21 έγραψε:

Τα σαιτ τους που τα βρίσκω?Απο το σαιτ της γραματειας?

Τέλος μια απορια σχετικα με τις εξετάσεις. Μου είπαν στη γραματτεια σχετικα με τις δηλώσεις μαθημάτων πως δεν μπορω να δωσω/δηλώσω εργαστηριο αν δεν έχω περάσει τη θεωρία(η κάπως ετσι διορθώστε με).
Δλδ αν εγω θελω να ξεμπερδευω σε ενα 6μηνο απο την σχεδιαση CAD που θεωρω πως την έχω δεν γινεται?και αν μεινω στην θεωρια αλλά περάσω το εργαστηριο τι γινεται?

Συγγνώμη που πρίζω ετσι ασχημα αλλά νιώθω λιγο πελαγωμένος... Rolling Eyes


καποια site υπαρχουν στη γραμματεια στην καρτελα εργαστηριων καποια θα τα μαθεις στη συνεχει αειτε απο φοιτητες ειτε απο τους ιδιους καθηγητες.
Οσο αναφορα το θεμα με τα εργαστηρια, τα δινεις κανονικα ειτε εχεις περασει θεωρια ειτε οχι.
Η μονη προυποθεση ειναι απλα πως για να μπορεσεις να δηλωσεις ενα εργαστηριο πρεπει να δηλωσεις απαραιτητα την θεωρια.
Πχ αν εχεις δηλωσει στην δηλωση μαθηματων "Σχεδιαση CAD ΄θεωρια" τοτε μπορεις να δηλωσεις και το εργαστηριο. ΔΕΝ μπορεις να δηλωσεις "Σχεδιαση CAD εργαστηριο" ΧΩΡΙΣ να εχεις δηλώσει την θεωρια . ( δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος ) Razz
SEGKA
SEGKA
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 195
Ηλικία : 34
Τόπος Διαμονής : Korydallos
Ημ/νία εγγραφής : 17/01/2008

http://www.Cashjite.com/?share=7987

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συγγραμματα VS Σημειώσεις Empty Απ: Συγγραμματα VS Σημειώσεις

Δημοσίευση από pit21 Κυρ Φεβ 10, 2013 1:57 am

Οκ!κατανοητος απόλυτα!Απλα ειναι λιγο βλακεια γιαιτ ετσι σου τρωει ωρες που θα μπορουσες να εκμεταλευτεις αλλιώς...
Τέλος πάντων από βρδομάδα θα περάσω απο τη σχολή και την βιβλιοθήκη και έχει ο Θεός!

Σας ευχαριστω όλους πολύ!

pit21
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 34
Ημ/νία εγγραφής : 06/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης