www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αναβολή Σπουδών

+4
nikst
original21club
2wheeler
Bonanza Jellybean
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από Bonanza Jellybean Τετ Σεπ 19, 2012 1:59 am

Παιδιά έχει κάνει κάποιος από εσάς προσωρινή διακοπή σπουδών? Αν ναι, είναι χρήσιμη σαν ενέργεια ή μετά ήταν ακόμη πιο δύσκολο να συνεχίσετε τη Σχολή?
Δεν μπορώ να βρω χρόνο για τα εργαστήρια και σκέφτομαι να διακόψω αυτό το εξάμηνο για να μη χάνω χρόνο άδικα τώρα με το νέο κανονισμό? Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!
Bonanza Jellybean
Bonanza Jellybean
Newbie
Newbie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/07/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από 2wheeler Τετ Σεπ 19, 2012 3:31 am

Γενικα μετα απο τετοιες ενεργειες παραχαλαρωνεισ και για να επανελθεις μετα μπορει να φας παραπανω χρονο... Εξαρταται και απο τον τυπο σου.

Θα σου ελεγα,αν οντως δεν εχεις χρονο,μην ασχοληθεις με εργαστηρια και δωσε βαση στις θεωριες που μπορεις να διαβασεις οτι ωρα θες.Αλλα δωσε βαση οχι κουκουρουκου...

2wheeler
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημ/νία εγγραφής : 15/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από Bonanza Jellybean Τετ Σεπ 19, 2012 6:26 am

Αυτό φοβάμαι, μη παραχαλαρώσω! Και με τα εργαστήρια τι γίνεται μετά? Αν, λέμε, μου μείνουν μόνο αυτά για το τέλος θα είναι ελαστικοί οι καθηγητές? 'Εχω πραγματικά φρικάρει με τη Σχολή, ότι και να κάνω σχεδόν ποτέ δεν είναι αρκετό λόγω χρόνου.
Bonanza Jellybean
Bonanza Jellybean
Newbie
Newbie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/07/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από original21club Τετ Σεπ 19, 2012 9:26 am

Από προσωπική εμπειρία, αν το αφήσεις σ'άφησε. Σκέψου καλά τι θες να κάνεις. Εγώ είχα αρχίσει να δουλεύω κ δε πήρα χαμπάρι για το πότε πέρασαν 10 χρόνια κ βολόδερνα χωρίς να μπορώ να στρωθώ κ να περάσω τα μαθήματα. Εγώ θα σου έλεγα να το έβαζες στο μυαλό σου να στρωθείς κ να αφοσιωθείς αποκλειστικά στη σχολή για 3 μήνες (τόσο κρατάει το εξάμηνο) κ στο τέλος θα δεις τι ανακούφιση θα νιώσεις κ πόσο εύκολη θα σου φαίνεται η σχολή. Εγώ αυτό έκανα πέρυσι τέτοια εποχή κ ξεφορτώθηκα σχεδόν όλα τα μαθήματα που είχα κ απλά κοπανούσα το κεφάλι μου που δεν το έκανα νωρίτερα. Πάντως ότι κ να κάνεις, σκέψου το καλά. Όσο για το αν είναι ελαστικοί οι καθηγητές, είναι ανάλογα τον καθηγητή, αλλά ούτως ή άλλως θα πρέπει να προσπαθήσεις για να "κερδίσεις" βοήθεια. Μόνο ένας καθηγητής χαρίζει αβέρτα. Αν πάντως ασχοληθείς, σίγουρα δε θα χρειαστείς βοήθεια από πουθενά..
original21club
original21club
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 113
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 11/02/2008

http://www.sharkski.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από nikst Τετ Σεπ 19, 2012 1:52 pm

original21club έγραψε: Μόνο ένας καθηγητής χαρίζει αβέρτα.

Question
nikst
nikst
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 164
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από cheat Τετ Σεπ 19, 2012 4:10 pm

e mi leme onomata tora de kanei Razz haha padws einai koino gnwsto ksekina ti sxoli kai tha ktlveis...

cheat
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 174
Ηλικία : 33
Τόπος Διαμονής : holargos
Ημ/νία εγγραφής : 17/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από Bonanza Jellybean Τετ Σεπ 19, 2012 10:04 pm

Εγώ δουλεύω τα τελευταία χρόνια και στο ενδιάμεσο παρακολούθησα κάποια εργαστήρια, όμως οι καθηγητές έλεγαν συνεχώς πως δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνουμε στο εργαστήριο αν δεν παρακολουθούμε και τις θεωρίες (λογικό σε ένα βαθμό). Το αποτέλεσμα είναι οτι στα δύο δεν πήγα στην τελική εξέταση γιατί με είχαν αποθαρρύνει ενω τελικά είχα καλούς προφορικούς βαθμούς χωρίς να το γνωρίζω. Δεν τα ρίχνω όλα στους καθηγητές, αλλά πραγματικά ελάχιστοι δείχνουν κατανόηση και χωρίς τουπέ κλπ.
Εσύ original21club παρακολούθησες κανονικά εκείνο το τρίμηνο που ξαναξεκίνησες? Σε τί έδωσες βάση αρχικά, θεωρίες ή εργαστήρια? Πραγματικά δεν θέλω να αφήσω τη σχολή, αλλά ρε παιδιά μου φαίνεται αδύνατο.
Υ.Γ. Εννοείται πως σκοπεύω να διαβάσω. Γενικά δεν έχω ζητήσει ποτέ να με περάσουν ή έστω να με βοηθήσουν.
Bonanza Jellybean
Bonanza Jellybean
Newbie
Newbie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/07/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από original21club Πεμ Σεπ 20, 2012 1:06 am

Bonanza Jellybean έγραψε:Εγώ δουλεύω τα τελευταία χρόνια και στο ενδιάμεσο παρακολούθησα κάποια εργαστήρια, όμως οι καθηγητές έλεγαν συνεχώς πως δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνουμε στο εργαστήριο αν δεν παρακολουθούμε και τις θεωρίες (λογικό σε ένα βαθμό). Το αποτέλεσμα είναι οτι στα δύο δεν πήγα στην τελική εξέταση γιατί με είχαν αποθαρρύνει ενω τελικά είχα καλούς προφορικούς βαθμούς χωρίς να το γνωρίζω. Δεν τα ρίχνω όλα στους καθηγητές, αλλά πραγματικά ελάχιστοι δείχνουν κατανόηση και χωρίς τουπέ κλπ.
Εσύ original21club παρακολούθησες κανονικά εκείνο το τρίμηνο που ξαναξεκίνησες? Σε τί έδωσες βάση αρχικά, θεωρίες ή εργαστήρια? Πραγματικά δεν θέλω να αφήσω τη σχολή, αλλά ρε παιδιά μου φαίνεται αδύνατο.
Υ.Γ. Εννοείται πως σκοπεύω να διαβάσω. Γενικά δεν έχω ζητήσει ποτέ να με περάσουν ή έστω να με βοηθήσουν.

δε ξέρω σε τι φάση βρίσκεσαι με τα μαθήματα, πόσα χρωστάς δηλαδή. Εγώ ναι παρακολούθησα φουλ πέρυσι τέτοια εποχή, έχανα βέβαια μαθήματα λόγω κοινών ωρών, αλλά ακόμα κ αυτά τα μαθήματα τα πάλεψα. Κ έχασα 2 από τα 13 επειδή έδινα 3 την ημέρα. Εντάξει, στην αρχή είναι λίγο ζόρι για να επανέλθεις, για να συνηθίσεις με άτομα αρκετά μικρότερα από σένα, αλλά κάθε βδομάδα που περνάει το βλέπεις όλο κ πιο θετικά επειδή συνειδητοποιείς ότι τελικά τα μαθήματα δεν είναι κ τόσο δύσκολα όσο πίστευες. Δε χρειάζεται να σκιστείς,απλά να είσαι τυπική. όσο για την σχέση θεωρίας-εργαστηρίου, διαφέρει από μάθημα σε μάθημα. Σε άλλα ισχύει κ σε άλλα όχι.

Όσο για το ποιος είναι αυτός ο καθηγητής, μπορώ να πω ότι το μόνο μέρος, που το μένος κάποιου ανθρώπου στη τσίτα, βοηθάει, είναι η σχολή..
original21club
original21club
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 113
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 11/02/2008

http://www.sharkski.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από hh Πεμ Σεπ 20, 2012 1:58 am

Bonanza Jellybean έγραψε:Παιδιά έχει κάνει κάποιος από εσάς προσωρινή διακοπή σπουδών? Αν ναι, είναι χρήσιμη σαν ενέργεια ή μετά ήταν ακόμη πιο δύσκολο να συνεχίσετε τη Σχολή?
Δεν μπορώ να βρω χρόνο για τα εργαστήρια και σκέφτομαι να διακόψω αυτό το εξάμηνο για να μη χάνω χρόνο άδικα τώρα με το νέο κανονισμό? Θα ήθελα τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!
Θα φάς ένα εξάμηνο για να επανέλθεις.Στην ουσία ξαναξεκινάς πάλι απ'την αρχή,μαθήματα που πχ. παρακολοθησες πριν την αναστολή με την επιστροφή σου θα τα δείς να έχουν αλλάξει δομή ύλη ίσως και καθηγητή.Ακόμη οι γνωστοί σου θα έχουν προχωρήσει ή τελειώσει.Αν δεν συντρέχουν σοβαροί λόγοι καλύτερα να συνεχίσεις,ειδικά τώρα που οι καθηγητές κατανοούν...

hh
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ηλικία : 63
Ημ/νία εγγραφής : 02/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από anemos Πεμ Σεπ 20, 2012 2:26 am

Χελόου Jean,

Όντως κάποιοι καθηγητές (εργαστηριακοί και μη) αποθαρρύνουν τον κόσμο.

Δείξε τους κατανόηση.

Μπορεί κάποιοι (ίσως αρκετοί) να είναι αξιόλογοι σα μηχανικοί ή επιστήμονες.
Μπορεί κάποιοι (ίσως αρκετοί) να είναι αξιόλογοι σαν άνθρωποι.
Αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι και αξιόλογοι εκπαιδευτές. (Υπάρχουν και τέτοιοι στη σχολή... μην τα ισοπεδώνουμε όλα Smile Smile)

Επίσης, άνθρωπο που σε "μειώνει", ειδικά άν το κάνει μέσω ύφους, αοριστολογίας, γενικόλογου κραξίματος ή αξιοποιώντας "ανώτερη θέση" δεν είναι να τον παίρνεις στα σοβαρά σαν άνθρωπο ούτε σαν εκπαιδευτή.

Για να μπαίνουμε και στο ψητό... χωρίς να ξέρω τι μαθήματα έχεις και τι χρόνος σου μένει... διακοπή κάνεις
α.) όταν έχεις στρατό, αρρώστια, πείνα, έλλειψη στέγης κτλ

ή

β.) για να αφοσιωθείς στα μαθήματα χωρίς να μετράνε εξάμηνα. (Να παρακολουθείς θεωρίες και να διαβάζεις κανονικά - και τις σημειώσεις του εργαστηρίου. Έτσι ώστε όταν θα μετράνε πάλι τα εξάμηνα να μπορείς με πολύ λιγότερο διάβασμα να περάσεις περισσότερα μαθήματα.)


Διακοπή με αποχή από τη μελέτη σημαίνει συνολικό πισωγύρισμα. (Ρώτα όποιον διέκοψε για στρατό και θα καταλάβεις)

Φιλικά,

anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 105
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από pizzaguy Πεμ Σεπ 20, 2012 6:02 am

Εγώ πάντως,που υπηρετώ την πατρίδα αυτή την στιγμή,ούτε διακοπή έκανα ούτε κάτω το έβαλα και ΔΕΝ το μετάνιωσα γιατί αυτή την στιγμή χρωστάω 7 θεωρίες αλλά ο "αγωνας" είχε ξεκινήσει πρίν μπώ στον στρατό αφού την πτυχιακή την παραδώσαμε μια εβδομάδα πριν την κατάταξή μου.
2/2011 χρώσταγα 36 μαθήματα και πτυχιακή,μπορει να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα.
Θα πω όμως ότι είχα και την βοήθεια μου απ΄ έξω.

Συμβουλή μου,αν πραγματικά θέλεις το πτυχιο,ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ.

pizzaguy
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ηλικία : 37
Ημ/νία εγγραφής : 01/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβολή Σπουδών Empty Απ: Αναβολή Σπουδών

Δημοσίευση από Bonanza Jellybean Παρ Σεπ 21, 2012 8:50 am

Παιδιά δεν ξέρω τί να πω, πραγματικά με τιμάει η ανταπόκρισή σας και οι ειλικρινείς σας απαντήσεις! Μετά από πολλή σκέψη και συνυπολογίζοντας τις απόψεις σας, το μόνο που μένει είναι να ξεκινήσω να συλλέγω σημειώσεις! Θέλω να τα καταφέρω και τελικά περισσότερο υπεκφυγή θα ήταν αν διέκοπτα τις σπουδές...Σας ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να καταφέρω να σας ανταποδώσω αυτή τη βοήθεια! Καλή τύχη να έχουμε!
Bonanza Jellybean
Bonanza Jellybean
Newbie
Newbie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/07/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης