www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Erasmus

+4
pliktras
requiem_sempiternam
Zada
Keane
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Erasmus

Δημοσίευση από Keane Παρ Ιουν 18, 2010 7:32 pm

Γεια σας.Είμαι δεύτερο έτος και ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στο πρόγραμμα erasmus και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τα παιδιά που έχουν ήδη πάει ή το έχουν ψάξει γενικότερα το θέμα.

i)Σε ποιο έτος πρέπει να είσαι για να συμμετάσχεις;
ii)Πρέπει να έχεις περάσει συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων;
iii)Ποια είναι τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια;
iv)Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κάποιο πανεπιστήμιο με το οποιο δεν έχουμε συνάψει συνεργασία;

Γενικά έχει πάει κανεις από δω και αν ναι σε ποια χωρα;
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από Zada Σαβ Ιουν 19, 2010 11:22 am

Zada
Zada
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 177
Ηλικία : 34
Τόπος Διαμονής : Out of this world
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από requiem_sempiternam Σαβ Ιουν 19, 2010 11:40 am

Keane έγραψε:Γεια σας.Είμαι δεύτερο έτος και ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στο πρόγραμμα erasmus και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τα παιδιά που έχουν ήδη πάει ή το έχουν ψάξει γενικότερα το θέμα.

i)Σε ποιο έτος πρέπει να είσαι για να συμμετάσχεις;
ii)Πρέπει να έχεις περάσει συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων;
iii)Ποια είναι τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια;
iv)Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κάποιο πανεπιστήμιο με το οποιο δεν έχουμε συνάψει συνεργασία;

Γενικά έχει πάει κανεις από δω και αν ναι σε ποια χωρα;

Γεια σου Keane,

υπάρχει ένα γραφείο ευρωπαϊκών προγραμμάτων στο οποίο μπορείς να απευθυνθείς για να μάθεις διαδικασίες καθώς και τη λίστα των συνεργαζόμενων ιδρυμάτων. Παλαιότερα υπήρχε κάποιος υπεύθυνος ανά τμήμα ...αν κ υποθέτω ότι από εκεί θα σε καθοδηγήσουν. Γενικά, είθισται να υπάρχουν ρήτρες σε μαθήματα/εξάμηνο κλπ αν και δεν ξέρω τι συμβαίνει συγκεκριμένα στο ΤΕΙ. Είναι καλό που το ψάχνεις. Μακάρι να αναπτυχθεί κουλτούρα ανταλλαγών στο τμήμα και στο ΤΕΙ γενικά ...

Με μια πρόχειρη ματιά βρήκα αυτό και ίσως σε βοηθήσει: http://www.teipir.gr/pdf/lifelong.pdf

Καλή τύχη
requiem_sempiternam
requiem_sempiternam
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 27
Ηλικία : 42
Τόπος Διαμονής : Athens
Ημ/νία εγγραφής : 25/07/2007

http://home.etu.unige.ch/~tsevas8/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από Keane Σαβ Ιουν 19, 2010 2:39 pm

Είχα βρει έναν υπεύθυνο καθηγητή και επικοινώνησα μαζί του μέσω email και το μονο που μου απάντησε ήταν "περνα από το γραφείο μου".Του έστειλα και δεύτερο email που μεταξύ άλλων τον ρώτησα που βρίσκετε το γραφείο του και δεν μπήκε καν στον κόπο να μου απαντησει.Μάλλον δεν είναι τυχαίο το ότι δεν έχω πετύχει ούτε έναν που να έχει συμμετάσχει στο πρόγραμμα erasmus.
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από pliktras Κυρ Ιουν 20, 2010 1:44 am

Keane έγραψε:Είχα βρει έναν υπεύθυνο καθηγητή και επικοινώνησα μαζί του μέσω email και το μονο που μου απάντησε ήταν "περνα από το γραφείο μου".Του έστειλα και δεύτερο email που μεταξύ άλλων τον ρώτησα που βρίσκετε το γραφείο του και δεν μπήκε καν στον κόπο να μου απαντησει.Μάλλον δεν είναι τυχαίο το ότι δεν έχω πετύχει ούτε έναν που να έχει συμμετάσχει στο πρόγραμμα erasmus.

Νομίζω ότι πρέπει να έχεις περάσει τα πάντα μέχρι το β εξάμηνο για να μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή.Τώρα έτσι μου έλεγε ένα παιδί που ήθελε να συμμετάσχει ,ψάξε το πάντως

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από original21club Κυρ Ιουν 20, 2010 1:56 am

Φιλε σαν εμπειρία καλή είναι.. αλλά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο..
Πρέπει να βρεις τα πάντα για να μη βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων. Το μεγαλύτερο θέμα, από ότι μου λένε γνωστοί μου που έχουν πάει, είναι το θέμα της κατοικίας. Πολλοί έχουν παράπονα για το δωμάτιο καθώς και για τους συγκατοικους τους. Αυτό θα πρέπει να το ψάξεις πάρα πολύ.
Μία γνωστή μου από το ΤΕΙ Αθήνας πήγε Χάγη κ σε 2 βδομάδες γύρισε. Έμενε σε ένα κωλοδωμάτιο κ είχε κ άλλα 2 κορίτσια από Γερμανία νομίζω που ήταν αλλού για αλλού κ σηκώθηκε κ έφυγε. Κάποιοι κάνουν παράπονα κ για την διδασκαλία. Υπάρχουν βέβαια κ άτομα που έχουν περάσει τέλεια κ έμαθαν αρκετά πράγματα.
Αλλά αυτό που είναι το Α κ το Ω είναι το θέμα της στέγασης. Θέλει πάρα πολύ προσοχή. Ψάξτο κ κάντο αν μπορέσεις.. ίσως μείνεις λίγο πίσω με κάποια μαθήματα αλλά είναι μια πολύ καλή εμπειρία..
original21club
original21club
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 113
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 11/02/2008

http://www.sharkski.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από Keane Κυρ Ιουν 20, 2010 2:04 am

@pliktras: Αυτό που λες ισχύει.Βασικά όχι όλα του πρώτου έτους αλλα να έχεις περάσει τόσα μαθήματα όσα έχει το πρώτο έτος.Δεν το κοιτάνε και πάντα αυτό.

@original21club: Έλα μωρέ αγόρια είμαστε.Ένα κρεβάτι και ένα υποτυπώδες μπάνιο να έχει και όλα τα αλλα παλεύονται. Razz

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχω γνωρίσει κανέναν από το ΤΕΙ που να έχει συμμετάσχει και από ότι βλέπω ούτε εδώ είναι κανεις.Δεν το έχετε σκεφτεί ή απλά δεν σας ενδιαφερει σαν εμπειρία; :s
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από hh Κυρ Ιουν 20, 2010 2:06 am

Keane έγραψε:Γεια σας.Είμαι δεύτερο έτος και ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στο πρόγραμμα erasmus και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τα παιδιά που έχουν ήδη πάει ή το έχουν ψάξει γενικότερα το θέμα.

i)Σε ποιο έτος πρέπει να είσαι για να συμμετάσχεις;
ii)Πρέπει να έχεις περάσει συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων;
iii)Ποια είναι τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια;
iv)Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κάποιο πανεπιστήμιο με το οποιο δεν έχουμε συνάψει συνεργασία;

Γενικά έχει πάει κανεις από δω και αν ναι σε ποια χωρα;
Να πάς στο γραφείο του κ.Βασιλειάδη κτίριο ηλεκτρονικών 1ος όροφος

hh
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 80
Ηλικία : 63
Ημ/νία εγγραφής : 02/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από Keane Κυρ Ιουν 20, 2010 1:51 pm

ευχαριστώ
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από mitsos Κυρ Ιουν 20, 2010 4:20 pm

Ελαχιστοι εχουν παει erasmus γιατι κανενας δεν εκανε τον κοπο να μας ενημερωσει οταν μπηκαμε στη σχολη αντιθετα με αλλες σχολες που ξερω αρκετα ατομα που εχουν παει. Εχω φιλο που πηγε στο 11 εξαμηνο, περασε εκει μαθηματα που δεν θα περναγε ουτε σε 10 χρονια και εδωσε κ αλλα μαθηματα οταν γυρισε επειδη απ οτι μου ειπε κανεις 2 δηλωσεις μαθηματων μια για το erasmus και την κανονικη της σχολης σου.
mitsos
mitsos
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 248
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 24/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από Keane Κυρ Ιουν 20, 2010 6:45 pm

Φιλε μήπως ξέρεις τι ακριβώς χρειάζεται?Είμαι ακόμα δεύτερο εξάμηνο και δεν ξέρω αν μπορώ να πάω από τώρα.Επίσης από ξένες γλώσσες χρειάζεται και proficiency ξερωγω ή αρκεί το lower;Γενικά υπάρχει συμμετοχή;Επίσης αν ξέρεις σε ποια πόλη πήγε ή σε ποιες πόλεις θα μπορούσε να πάει θα βοηθούσε πολύ.

Τουλάχιστον χαίρομαι που βρήκα έναν που ξέρει κάποιον που πήγε γιατί είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο "ενεργό" το πρόγραμμα στο τει μας.
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από original21club Κυρ Ιουν 20, 2010 11:37 pm

Ενδιαφέρον υπήρχε από πολλούς.. κ εγώ το είχα κοιτάξει παλιότερα.. αλλά από την μία δουλειά, έξοδα κτλ..
από την άλλη θα χάναμε χρόνο από τη σχολή, θα κάναμε λίγα μαθήματα, κάποια δεν τα αναγνώριζαν καν.. κ πέρασε ο καιρός...
Ναι άντρες είμαστε αλλά σκέψου να είσαι σε ένα δωμάτιο 25 τ.μ. με άλλους δύο. Αν εσύ θες να αράξεις, να διαβάσεις κτλ κ ο άλλος γουστάρει φασαρίες, να φέρνει παρέες κ να κάνει ότι του κατέβει, τότε υπάρχει πρόβλημα.
Αυτό είναι το θέμα.. να πέσεις με άτομα παραπλήσιου χαρακτήρα με τον δικό σου..
original21club
original21club
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 113
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 11/02/2008

http://www.sharkski.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από Keane Δευ Ιουν 21, 2010 2:35 am

Από παιδιά που σπουδάζουν σε άλλες σχολες έχω ακούσει πάντως ότι το erasmus είναι ευκαιρία για να περάσεις πολλά μαθήματα μαζί.Επίσης είναι μια καλή ευκαιρία να δεις πως δουλεύουν τα σοβαρά εκπαιδευτικά ιδρύματα και προσωπικά αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που θέλω να πάω.Τώρα για τα έξοδα αν δεν κάνω λάθος μεγάλο μέρος από τα έξοδα επιχορηγείται...

Τέλος πάντων, θα πάω αύριο-μεθαύριο να ρωτήσω πληροφορίες από τον κ. Βασιλειάδη και θα τις ποστάρω και εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος.
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Erasmus Empty Απ: Erasmus

Δημοσίευση από invi69 Τετ Ιουν 23, 2010 10:20 am

loipon tha pw kai egw thn istoria mou gia to erasmus. me enan filo eixame kanonhsei ta panta throusame proupotheseis kai brhkame kai pou tha pame. otan kataferame na broume to grafeio diasundeshs h opws legotan anoixto mas eipan na pame ston upeythyno kathhghth. o dikos mas htan o tsitos. pou na mhn makrygorw mas erixe thn epeikh apanthsh egw stelnw mono teleiofoitous kai metaptyxiakous(?), den xerw pws to ekane kai posa ebgale me ton filo tou prwhn proedro tou tei, alla otan kapote kapoios psaxei ta oikonomika tou TEI mporei na exoume paei polloi apo emas erasmus!!!
file einai tromerh empeiria, ama mporeseis na bgaleis akrh me tous kwl#$@#kes(kai liga lew) phgaine sto euxomai olopsuxa tha peraseis teleia einai empeiria zwhs, pou prepei na exei dikaioma kathe foithths na th zhsei kai oxi mono oi DAPites.
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης