www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

+22
pas2007
roberto_pireas
Constantine_raz
RedArmada
eliastafas
kostaspach
anemos
andi
alesantro21
icestein
achad
AstroTsit
Keane
Jeronimo
Asmodeus
hh
tsaka
original21club
binary
pliktras
mitsos
hdimop
26 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Σαβ Ιουν 19, 2010 10:38 pm

Keane έγραψε:Το ξέρω ότι έχουμε βγει ήδη off-topic αλλα εσείς σε τι πιστεύετε ότι διαφέρει .....

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από Keane Κυρ Ιουν 20, 2010 1:31 am

E είπα μιας και το πιάσαμε το θέμα.Τέλος πάντων.
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από Jeronimo Κυρ Ιουν 20, 2010 2:34 am

Keane έγραψε:Μήπως η διαφορά ειναι στην νοοτροπία του "ΤΕΙτζή" που δημιουργείται μέσα στο εκπαιδευτικό ίδρυμα από τους καθηγητές;

Μάλλον συμφωνώ.
Jeronimo
Jeronimo
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Ιουν 20, 2010 2:58 am

Το θέμα είναι μεγάλο για Κυριακή, πριν από εκλογές και σε forum. Χρειάζεται ζωντανή συζήτηση, την οποία μπορούμε να κάνουμε όποτε θέλετε.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από AstroTsit Κυρ Ιουν 20, 2010 10:35 am

Παιδιά βρήκα αυτό. Είναι από επίσημες ανακοινώσεις της Ενωσης Ελλήνων Φυσικών, στην οποία είναι ...αντιπρόεδρος.
Ο τσίτο φαίνεται δεν ξέρει που είναι και τι είναι. Πως θα είναι προϊστάμενος στο τμημα μας όταν δεν ξέρει ότι ανήκει στο τμήμα μας? Καλά, ποιος θα ψηφίσει έναν τέτοιο?
Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Whatistsito

AstroTsit
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 37
Ημ/νία εγγραφής : 20/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από achad Κυρ Ιουν 20, 2010 11:30 am

Οσο αφορα τους εργαζόμενους φοιτητές εχετε κατι υπόψιν;Γιατι υπάρχουμε και εμεις...

achad
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημ/νία εγγραφής : 30/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από icestein Κυρ Ιουν 20, 2010 12:11 pm

Τυχαίνει,όντως να μην έχω ακούσει ούτε εγώ μια σταθερή άποψη απο κάποιον καθηγητή(είτε υποψήφιο είτε όχι),για τους εργαζόμενους φοιτητές.Υπάρχουν κάποιοι που έχουν ήδη "μείνει πίσω" και ο πολυσυζητημένος νόμος όπως όλα δείχνουν τους διαγράφει αυτομάτως εντός 2 - 3 ετών.
icestein
icestein
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 22/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από Asmodeus Κυρ Ιουν 20, 2010 12:16 pm

AstroTsit έγραψε:Παιδιά βρήκα αυτό. Είναι από επίσημες ανακοινώσεις της Ενωσης Ελλήνων Φυσικών, στην οποία είναι ...αντιπρόεδρος.
Ο τσίτο φαίνεται δεν ξέρει που είναι και τι είναι. Πως θα είναι προϊστάμενος στο τμημα μας όταν δεν ξέρει ότι ανήκει στο τμήμα μας? Καλά, ποιος θα ψηφίσει έναν τέτοιο?
Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Whatistsito
Παιδια κακα τα ψεματα η διαφορα μεταξυ των 2 υποψηφιων ειναι τεραστια και πιστευ οτι θα εινι μεγα λαθος να μην κατεβουμε (χωρις μεγαλο λογο βεβαιως) να ψηφισουμε. Ευελπιστω να εχουμε καλα αποτελεσματα την Πεμπτη αλλα δυστυχως δε το βλεπω να γινεται Crying or Very sad

Asmodeus
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 172
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 11/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από alesantro21 Κυρ Ιουν 20, 2010 12:39 pm

Το θέμα είναι αυτός που δεν θα βγει να μην ξεσπάσει πάνω μας και κόψει όσους δίνουν μάθημα του

alesantro21
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/06/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από andi Κυρ Ιουν 20, 2010 1:10 pm

το θέμα είναι γιατί έχουμε μόνο δυο υποψήφιους??
andi
andi
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 02/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Ιουν 20, 2010 7:43 pm

achad έγραψε:Οσο αφορα τους εργαζόμενους φοιτητές εχετε κατι υπόψιν; Γιατι υπάρχουμε και εμεις...
icestein έγραψε:Τυχαίνει,όντως να μην έχω ακούσει ούτε εγώ μια σταθερή
άποψη απο κάποιον καθηγητή(είτε υποψήφιο είτε όχι),για τους
εργαζόμενους φοιτητές.Υπάρχουν κάποιοι που έχουν ήδη "μείνει πίσω" και ο
πολυσυζητημένος νόμος όπως όλα δείχνουν τους διαγράφει αυτομάτως εντός 2
- 3 ετών
.
Εγώ είμαι αυτός που εισήγαγα στα μαθήματά μου τα βραδυνά φροντιστήρια για εργαζόμενους και δίνω εργασίες μόνον στους εργαζόμενους για την απόκτηση πρόσθετων μονάδων. Ποιός άλλος το κάνει αυτό;
Το ποσοστό των εργαζόμενων σπουδαστών είναι πλέον τόσο μεγάλο που το Τμήμα πρέπει να προχωρήσει επίσημα στη λήψη μέτρων όπως απογευματινά τμήματα θεωρίας και τηλεεκπαίδευση. Αυτά τα λέω εδώ και μια δεκαετία αλλά οι διοικήσεις ασχολούνται μόνον με την τυπική διαχείριση.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Ιουν 20, 2010 8:02 pm

alesantro21 έγραψε:Το θέμα είναι αυτός που δεν θα βγει να μην ξεσπάσει πάνω μας και κόψει όσους δίνουν μάθημα του
Είναι ντροπή και μόνο που σκεφτήκατε κάτι τέτοιο αλλά σας δικαιολογώ μερικώς με τα τόσα που έχετε δει...

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Ιουν 20, 2010 8:22 pm

andi έγραψε:το θέμα είναι γιατί έχουμε μόνο δυο υποψήφιους??
Για την ιστορία σας πληροφορώ ότι πριν βάλλω υποψηφιότητα ζήτησα από τους συναδέλφους μου να βάλλουν αυτοί. Μόνον όταν δεν ανταποκρίθηκαν αποφάσισα κατέβω σε μια προσπάθεια να αποκτήσει το Τμήμα σοβαρή εκπροσώπηση. Καταλαβαίνω ότι δεν "πάτε" κανέναν από τους δύο αλλά η διοίκηση δεν είναι θέμα συμπάθειας αλλά ικανοτήτων. Αυτές να ψάξετε στους υποψηφίους και αν δεν τις βρίσκετε σε κανέναν, μην ψηφίσετε ή ψηφίστε λευκό.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Κυρ Ιουν 20, 2010 8:34 pm

Asmodeus έγραψε:Παιδια κακα τα ψεματα η διαφορα μεταξυ των 2 υποψηφιων ειναι τεραστια και πιστευ οτι θα εινι μεγα λαθος να μην κατεβουμε (χωρις μεγαλο λογο βεβαιως) να ψηφισουμε. Ευελπιστω να εχουμε καλα αποτελεσματα την Πεμπτη αλλα δυστυχως δε το βλεπω να γινεται Crying or Very sad
Asmodeus μην είσαι απαισιόδοξος. Αν κινητοποιηθούν οι ελεύθερα και σοβαρά σκεπτόμενοι σπουδαστές μπορούν να δώσουν ένα καλό μάθημα σε αυτούς που χρησιμοποιούν τους κομματικούς μηχανισμούς.
Από το σπίτι και τον καναπέ δεν γίνεται τίποτα...

Astrotsit έγραψε:Βρήκα αυτό ......
Αντίστοιχα είχα δημοσιεύσει προ ετών και απ' ότι φαίνεται εξακολουθεί η κρίση ταυτότητος... Τέλος πάντων, δεν μου επιτρέπεται να σχολιάσω περισσότερο. Η κάλπη θα αποφασίσει.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από icestein Δευ Ιουν 21, 2010 1:35 am

hdimop έγραψε:
icestein έγραψε:Τυχαίνει,όντως να μην έχω ακούσει ούτε εγώ μια σταθερή
άποψη απο κάποιον καθηγητή(είτε υποψήφιο είτε όχι),για τους
εργαζόμενους φοιτητές.Υπάρχουν κάποιοι που έχουν ήδη "μείνει πίσω" και ο
πολυσυζητημένος νόμος όπως όλα δείχνουν τους διαγράφει αυτομάτως εντός 2
- 3 ετών
.
Εγώ είμαι αυτός που εισήγαγα στα μαθήματά μου τα βραδυνά φροντιστήρια για εργαζόμενους και δίνω εργασίες μόνον στους εργαζόμενους για την απόκτηση πρόσθετων μονάδων. Ποιός άλλος το κάνει αυτό;
Το ποσοστό των εργαζόμενων σπουδαστών είναι πλέον τόσο μεγάλο που το Τμήμα πρέπει να προχωρήσει επίσημα στη λήψη μέτρων όπως απογευματινά τμήματα θεωρίας και τηλεεκπαίδευση. Αυτά τα λέω εδώ και μια δεκαετία αλλά οι διοικήσεις ασχολούνται μόνον με την τυπική διαχείριση.

Τι θα γίνει με μας όμως που χρωστάμε πολλά (είτε ήταν επιλογή μας είτε όχι) και έχουμε φτάσει 170 εξάμηνο ?
Η γραμματεία μετά απο ψάξιμο και χωρίς να είναι ενημερωμένη πλήρως,για να δώσει μια απάντηση,
τελικώς λέει για το 2ν + 1.
Τα (άχρηστα)κόμματα ουδεμία θέση παίρνουν πλήν κάποιων που κάνουν λόγο για προλεταριάτο και μεγάλο αφεντικό.
Οι φοιτητές άλλοι λένε "ισχύει και οτι θα σου κόψουν και 2 δάχτυλα χεριού της επιλογής σου και θα σε στείλουν εξορία" ,αλλοι οτι "σιγα μην ισχύει,πάμε παραλία"
και άλλοι οτι "θα τα κάψουμε όλα και θα βάλουμε απο πάνω 2 κοκορέτσια".
Εσείς τι άποψη έχετε περι αυτού ???
Δεν ζητάω την πραγματικότητα(παρ όλα αυτά καλό θα ήταν να μας την πείτε,επειδή ξέρετε κάποια πράγματα παραπάνω,γιατί οι άλλοι....).
Ζητάω την αποψή σας.
Να πάμε στα Τάρταρα ??
Συγχωρέστε το αποτυχημένο χιούμορ μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
icestein
icestein
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 22/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από Keane Δευ Ιουν 21, 2010 2:41 am

Φιλε icestein αν και δεν ρωτάς την δικη μου άποψη και το πιθανότερο είναι να μην σε ενδιαφέρει, θα την πω.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει το ΤΕΙ να σκληρύνει την στάση του και να εφαρμοστούν οι νομοι.Αυτό το 2ν + 1 είναι υπερβολικά ελαστικό άλλωστε ακόμα και για φοιτητές που δουλεύουν.Δηλαδή τι θα γίνει, δεν θα πιεστούμε ποτε εμείς;Οποιος δεν έχει την όρεξη ή τον χρόνο να σπουδάσει το πιο πιθανό είναι να μην την/τον βρει και μετά από 2ν + 1 χρονια.Φιλικά πάντα.
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από pliktras Δευ Ιουν 21, 2010 5:52 am

Keane έγραψε:Φιλε icestein αν και δεν ρωτάς την δικη μου άποψη και το πιθανότερο είναι να μην σε ενδιαφέρει, θα την πω.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει το ΤΕΙ να σκληρύνει την στάση του και να εφαρμοστούν οι νομοι.Αυτό το 2ν + 1 είναι υπερβολικά ελαστικό άλλωστε ακόμα και για φοιτητές που δουλεύουν.Δηλαδή τι θα γίνει, δεν θα πιεστούμε ποτε εμείς;Οποιος δεν έχει την όρεξη ή τον χρόνο να σπουδάσει το πιο πιθανό είναι να μην την/τον βρει και μετά από 2ν + 1 χρονια.Φιλικά πάντα.

Θα ήθελα να σου πω κάτι αρχικά..Μπράβο σου που τα έχεις πάει καλά μέχρι το Β εξάμηνο(από αυτά που μπορώ να καταλάβω) .Αλλά καλό είναι να πας παραπάνω εξάμηνα για να καταλάβεις το πραγματικό διάβασμα....Και δεν μπορείς νομίζω από β εξάμηνο να καταλάβεις και πολλά.Ειδικά το πρώτο εξάμηνο άμα παρακολουθείς μόνο και διαβάσεις στο τέλος περνιέται όλο αέρας Το β παρόμοιο...Αλλά εδώ που απαντάς για το 2ν+1 πολλοί φοιτητές καταβάλουν πάρα πολλές προσπάθειες με τα μαθήματα και δουλεύουν ταυτόχρονα. Ειδικά στις μέρες μας θα αυξηθεί το φαινόμενο της εργασίας των φοιτητών.Οπότε σε μια σχολή που έχει αλυσίδες και μαθήματα που θέλουν αρκετή δουλειά(παρουσίες, λύσιμο ασκήσεων κλπ)καμιά φορά σε πάει πίσω η κατάσταση.Υπάρχουν βέβαια και φοιτητές που κάθονται για πολλά εξάμηνα και μετά τρέχουν να μαζέψουν τα αμάζευτα.Φιλικά πάντα...

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Ιουν 21, 2010 6:54 am

Εμείς πως μπορούμε να βοηθήσουμε το τμήμα μας
μετά τις εκλογές(έστω ατομικά)όσοι ενδιαφέρονται..?

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Δευ Ιουν 21, 2010 6:56 am

Πιστεύω ότι το θέμα είναι η εκλογή νέου προϊσταμένου μεταξύ Δημόπουλου και Τσιτομενέα και εσείς πιάσατε την κουβέντα μεταξύ σας για πολύ σημαντικά ζητήματα που δεν λύνονται σε ένα forum.

Το καίριο ερώτημα την στιγμή αυτή είναι ποιός από τους δύο είναι καταλληλότερος, αξιολογότερος, εργατικότερος, σοβαρότερος, ικανότερος και μπορεί να εκπροσωπήσει αξιοπρεπώς το Τμήμα μας.

Υπάρχει κινητοποίηση δύο παρατάξεων υπέρ ενός υποψηφίου, τον οποίο και οι δύο θεωρούν δικό τους!

Αν διαφωνείτε με μια τέτοια κινητοποίηση και θέλετε να την ακυρώσετε, "σηκωθείτε από πολυθρόνες, καρέκλες, καναπέδες, ντιβάνια" και ελάτε να ψηφίσετε την Τετάρτη 23/6 από 9-14:00, ανατρέποντας τις ύποπτες και απροκάλυπτες κομματικές παρεμβάσεις. Κάνετε μια μικρή υπέρβαση και χαλαλίστε λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σας για το Τμήμα.

Μην κοιτάζετε αδιάφορα, πολλά θα εξαρτηθούν από την εκλογή αυτή.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από hdimop Δευ Ιουν 21, 2010 7:09 am

tomkat91 έγραψε:Εμείς πως μπορούμε να βοηθήσουμε το τμήμα μας
μετά τις εκλογές (έστω ατομικά) όσοι ενδιαφέρονται..?
Για να βοηθήσετε μετά τις εκλογές, πρέπει πρωτ' απ' όλα να επιλέξετε τώρα έναν προϊστάμενο που θέλει να αξιοποιήσει τους σπουδαστές δίνοντάς τους έναν ρόλο άτυπου συμβούλου.

Μπορείτε να βοηθήσετε το Τμήμα συζητώντας π.χ. με έναν τέτοιο προϊστάμενο, ο οποίος πρέπει θα βρίσκεται σε διαρκή επικοινωνία με τους σπουδαστές. Προσωπικά, αν εκλεγώ, θα έχω μια μέρα μόνον για τέτοιες συνεργασίες με τους σπουδαστές για θέματα που τους αφορούν, παράπονα, προτάσεις και φρέσκιες ιδέες. Δεν θα συζητώ μόνον με τους παραταξιακούς αλλά κυρίως με τους κανονικούς σπουδαστές.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από anemos Δευ Ιουν 21, 2010 10:19 am

Αγαπητέ φίλε Keane,

Πρέπει να είμαι 25ο εξάμηνο. (Χάνω κι εγώ το λογαριασμό...)
Ο κολητός μου που είναι τώρα εδώ κοντεύει το 30ο. Σε δυο μήνες θα είναι και πατέρας!
Βλέπουμε την ανάρτησή σου και μας φέρνει διάφορες σκέψεις .... αλλά ... δεν πειράζει.

Λοιπόν φίλε Keane...
που δε μπήκες ποτέ σε λίστα αναμονής 2 εξάμηνα σερί στο ίδιο εργαστήριο...
που δε χρειάστηκε να διαλέξεις άν θα έχεις λεφτά να πληρώσεις το νοίκι σου ή άν θα περάσεις το μάθημα...
που δε χρειάστηκε να δουλεύεις το πρωί τεχνικός και το βράδυ σε νυχτομάγαζο...
που δεν ...
... ξέρεις τώρα ...
όλες αυτές τις χαζές βλακείες...

Σου ευχόμαστε πάντα η οικογένειά σου να έχει πολλά χρήματα...
Να σου προσφέρει κάθε άνεση στη ζωή σου... και πάνω από όλα...
Να σου καλύπτει τις ανάγκες σου και να σε χαρτζηλικώνει για όλη σου τη ζωή...

Να μη χρειαστεί ποτέ να ψάξεις για δουλειά ή να παλέψεις για να την κρατήσεις...

Άστα αυτά (μεροκάματο κτλ) για τους άλλους...
Δεν είναι για 'σένα...

Καλή τύχη ό,τι κι αν κάνεις στη ζωή σου...
Καλό πτυχίο και στην ώρα του...
Κι αχρείαστο νά 'ναι για ό,τι άλλο εκτός από διορισμό στο δημόσιο ή κρέμασμα στον τοίχο.

Φιλικά...

Δυο εργαζόμενοι συμφοιτητές σου.

anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 105
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty ΟΧΙ στις ταξικές διακρίσεις (Εκτός θέματος)

Δημοσίευση από hdimop Δευ Ιουν 21, 2010 10:50 am

Αγαπητέ anemos
Διαβλέπω μια ταξικότητα, που είναι απαράδεκτη για νέους και φοιτητές. Έχω δει και πάμπτωχους εργαζόμενους από ανάγκη φοιτητές να διαπρέπουν και πλουσιόπαιδα να φτάνουν στο εξάμηνο 40... Ευτυχώς η αποτελεσματικότητα και η δυνατότητα επιτυχίας, δεν είναι προνόμιο των πλουσίων. Απλά οι οικονομικά ασθενέστεροι πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο. Σας το λέει κάποιος που σπούδασε δουλεύοντας και άφησε πίσω πολλούς φορτωμένους φλώρους... Και αυτό ήταν ένα στοίχημα που προσπάθησα να κερδίσω, αντί να κλαψουρίζω για την κακούργα κοινωνία.

Όπως δεν φταίει αυτός που δεν έχει, έτσι δεν φταίει και αυτός που έχει, αν έχει.

Σας παρακαλώ να μην επαναληφθεί ταξική αντιπαράθεση, τουλάχιστον σε topic που γράφω εγώ.

hdimop
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 72
Τόπος Διαμονής : Κηφισιά
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

http://www.teipir.info

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από anemos Δευ Ιουν 21, 2010 11:43 am

Αγαπητέ κύριε Δημόπουλε...

1.) Η κοινωνία που ζούμε έχει μια ταξικότητα.
Οι νέοι άνθρωποι και οι φοιτητές ζούνε μέσα στην κοινωνία. Η ίδια η διάταξη της διαγραφής είναι καθαρά ταξική.
Ειλικρινά δυσκολεύομαι να κατανοήσω ποιό το πρόβλημά σας με την ταξικότητα.
(Προσωπικά θα προτιμούσα καμιά νεραϊδοχώρα χωρίς Βατοπέδια και ΔΝΤ αλλά δυστυχώς είμαι σε αυτή την κοινωνία)

2.) Κατά την προσωπική μου άποψη υπάρχουν οι σπουδαστές που τα παρατάνε και αυτοί που, όπως μπορούν καλύτερα προχωράνε.
(Ή έστω όσο τους επιτρέπουν οι συνθήκες που αντιμετωπίζουν...) Με τα όποια προβλήματα και δυσκολίες αντιμετώπισα, όπως κατάφερα να τα αντιμετωπίσω, μπορώ πλέον και περνάω δυο ή τρία μαθήματα σε κάθε εξάμηνο. Ξέρω άλλους που τα παρατήσανε. Εγώ, όπως-όπως το παλεύω. Η ανταμοιβή κάποιων που προσπαθούν είναι προφανώς η διαγραφή από τη σχολή. (Τότε όμως γιατί να προσπαθούν; )

3.) Δεν έχω πρόβλημα με τα παιδιά των "ευκατάσταστων". Δε διάλεξαν τους γονείς τους. (Θα με ενδιέφερε βέβαια να μάθαινα πώς απέκτησαν οι γονείς τους την περιουσία ή το τί θα κάνουν οι ίδιοι για να τη διατηρήσουν)

4.) Δεν έχω πρόβλημα ούτε με τον (κάθε) keane. Δεν ξέρω (και δε με πολυ-ενδιαφέρει) την οικονομική του κατάσταση. Καλά να είναι το παιδί κι ελπίζω στη ζωή του να μαθαίνει βλέποντας άλλους να παθαίνουν.

5.) Γράψατε παλιότερα πως οι διαγραφές θα έπρεπε να ισχύσουν μόνο για όσους μπήκαν στη σχολή μετά την ψήφιση του νόμου. Σε άλλο σημείο γράφατε πως προϋπόθεση είναι να υπάρχουν υποτροφίες και άλλα μέτρα για τους "οικονομικά ασθενέστερους" (Διακρίνω μια ταξικότητα εδώ????)
Τώρα τα έν λόγω μέτρα δεν υπάρχουν. Δεν είναι λίγο αντιφατικό??

Φοβάμαι πως συνεχίζοντας ταϊζω το τρολ (και δεν εννοώ προσωπικά εσάς...) οπότε γυρίζω στο βιβλίο μου.
Παρακαλώ να θυμάστε το 1.)

Καληνύχτα

anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 105
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από icestein Δευ Ιουν 21, 2010 11:59 am

Το θέμα(εκτός θέματος),δεν είναι ποιός έχει,ούτε ποιος φταίει,ούτε ποιος έχει δίκιο.
Το θέμα(εκτός θέματος πάντα),είναι τι θα γίνει, ή καλύτερα, τι μπορεί να γίνει έτσι όπως
έχουν τα πράγματα τώρα ?

Το όλο θέμα με τις διαγραφές που οι πρώτες συμφωνα με τη γραμματεία
θα ξεκινήσουν το 2012 (όπως είχε προβλέψει άλωστε και το ημερολόγιο των Μάγιας),
έχει περάσει και έχει προωθηθεί λίγο " κατω απ τα τραπέζια". Και όπως προείπα
υπάρχουν πολλοί που κάνουν τους κινέζους.

Προσωπικά επειδή σκοπεύω να ψηφίσω(στα εντός θέματος δηλαδή),θα ήθελα να ξέρω
την άποψή σας πάνω στο θέμα αυτό κύριε καθηγητά.
Σαφώς και με αφορούν τα κοινά και η σωστή διοίκηση του τμήματος.
Τι να τα κάνω όμως και σε τι θα μου χρησιμεύσουν όταν κάποιος θα με κρίνει έμμεσα και
θα με πετάξει εκτός
σχολής χωρίς αιτιολογία ακόμα και 1 μάθημα να χρωστάω?(πληροφορίες απ τη γραμματεία).

Υπάρχει κάτι το οποίο μπορείτε και θέλετε να κάνετε εσείς πάνω σ αυτό ???
Αρκετοί απ τους παλιούς που σας γνωρίζουν καλύτερα θα θελαν να ξέρουν και νομίζω
απ αυτούς θα κριθεί το ποιός θα βγεί.
icestein
icestein
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 22/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6 - Σελίδα 2 Empty Απ: Εκλογές για νέο προϊστάμενο Τμήματος - Τετάρτη 23/6

Δημοσίευση από Keane Δευ Ιουν 21, 2010 5:33 pm

pliktras έγραψε:
Θα ήθελα να σου πω κάτι αρχικά..Μπράβο σου που τα έχεις πάει καλά μέχρι το Β εξάμηνο(από αυτά που μπορώ να καταλάβω) .Αλλά καλό είναι να πας παραπάνω εξάμηνα για να καταλάβεις το πραγματικό διάβασμα....Και δεν μπορείς νομίζω από β εξάμηνο να καταλάβεις και πολλά.Ειδικά το πρώτο εξάμηνο άμα παρακολουθείς μόνο και διαβάσεις στο τέλος περνιέται όλο αέρας Το β παρόμοιο...Αλλά εδώ που απαντάς για το 2ν+1 πολλοί φοιτητές καταβάλουν πάρα πολλές προσπάθειες με τα μαθήματα και δουλεύουν ταυτόχρονα. Ειδικά στις μέρες μας θα αυξηθεί το φαινόμενο της εργασίας των φοιτητών.Οπότε σε μια σχολή που έχει αλυσίδες και μαθήματα που θέλουν αρκετή δουλειά(παρουσίες, λύσιμο ασκήσεων κλπ)καμιά φορά σε πάει πίσω η κατάσταση.Υπάρχουν βέβαια και φοιτητές που κάθονται για πολλά εξάμηνα και μετά τρέχουν να μαζέψουν τα αμάζευτα.Φιλικά πάντα...

Μα ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις το 2ν + 1 δεν είναι αρκετό;Τότε ας γίνει 2ν + 2 ή 3ν ξερωγω.Απλά να υπάρχει ένα όριο ως μοχλός πίεσης.



anemos έγραψε:Αγαπητέ φίλε Keane,

Πρέπει να είμαι 25ο εξάμηνο. (Χάνω κι εγώ το λογαριασμό...)
Ο κολητός μου που είναι τώρα εδώ κοντεύει το 30ο. Σε δυο μήνες θα είναι και πατέρας!
Βλέπουμε την ανάρτησή σου και μας φέρνει διάφορες σκέψεις .... αλλά ... δεν πειράζει.

Λοιπόν φίλε Keane...
που δε μπήκες ποτέ σε λίστα αναμονής 2 εξάμηνα σερί στο ίδιο εργαστήριο...
που δε χρειάστηκε να διαλέξεις άν θα έχεις λεφτά να πληρώσεις το νοίκι σου ή άν θα περάσεις το μάθημα...
που δε χρειάστηκε να δουλεύεις το πρωί τεχνικός και το βράδυ σε νυχτομάγαζο...
που δεν ...
... ξέρεις τώρα ...
όλες αυτές τις χαζές βλακείες...

Σου ευχόμαστε πάντα η οικογένειά σου να έχει πολλά χρήματα...
Να σου προσφέρει κάθε άνεση στη ζωή σου... και πάνω από όλα...
Να σου καλύπτει τις ανάγκες σου και να σε χαρτζηλικώνει για όλη σου τη ζωή...

Να μη χρειαστεί ποτέ να ψάξεις για δουλειά ή να παλέψεις για να την κρατήσεις...

Άστα αυτά (μεροκάματο κτλ) για τους άλλους...
Δεν είναι για 'σένα...

Καλή τύχη ό,τι κι αν κάνεις στη ζωή σου...
Καλό πτυχίο και στην ώρα του...
Κι αχρείαστο νά 'ναι για ό,τι άλλο εκτός από διορισμό στο δημόσιο ή κρέμασμα στον τοίχο.

Φιλικά...

Δυο εργαζόμενοι συμφοιτητές σου.

Πωπω τα κατάλαβες όλα αυτά για μένα από μια άποψη που εξέφρασα ε; Είμαι πλουσιόπαιδο που δεν έχει δουλέψει ποτε στη ζωή του.

Όλοι στο ιδιο ΤΕΙ είμαστε και λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τι συμβαίνει.Όλοι έχουμε δει παιδιά που την πρώτη μέρα του εργαστηριου μόλις βγαίνουμε από την αίθουσα λένε την κλασική πλέον εξυπνάδα "και αμα με ξαναδείς...".Όλοι έχουμε ακούσει την άλλη εξυπνάδα "τι βιάζεσαι ρε φιλε να τελειώσεις; μετά έχει δουλειά".

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλα η λίστα αναμονής υπάρχει ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο.Επειδή κάποιοι γράφονται στα εργαστήρια ενώ δεν σκοπεύουν να παρακολουθήσουν έχοντας την ασφάλεια του 2ν +∞ που ισχύει αυτή τη στιγμή.
Επίσης σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις στα ξένα πανεπιστήμια υπάρχει η δυνατότητα για part time studies που απευθύνεται αποκλειστικά σε φοιτητές που δουλεύουν.Ξέρεις ποιο είναι το όριο σπουδών;Έξι χρονια.

Τέλος πάντων, σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και ανταποδίδω.
Keane
Keane
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 18/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης