www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Mia aporia...

+7
Asmodeus
binary
fx125cc
mitsos
pliktras
kontras
mpekos
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Mia aporia...

Δημοσίευση από mpekos Δευ Φεβ 22, 2010 1:44 pm

diavasa auto
http://www.teipir.info/Studies/Stat_Spring2008-09.htm
k exo thn eksis aporia...mipos to provlima pou pernoume assodua sta ma8hmata einai oi ka8hghtes kai oxi oi spoudastes?
mipos o ka8hghths den kani kalo ma8hma ? mipos nomizi oti didaski to ma8hma tou alla sthn ousia didaski "kinezina" gt kanis den katalavaini k otan kapoios diatiponi aporia o ka8hghths apanta eironika oti auto eprepe na to kseroume apo palia eksamina h kai apo to lukeio? den mpori na eimaste oloi toso stournoi allios 8a legomastan idruma anapiron....

mpekos
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ηλικία : 34
Ημ/νία εγγραφής : 22/02/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από kontras Δευ Φεβ 22, 2010 1:53 pm

πιστεύω είσαι λιγάκι υπερβολικός...δεν λέω οτι οι καθηγητες είναι τέλειοι (ούτε και αθώοι)αλλά δεν νομίζω οτί και εμεις έχουμε "ξεπατωθει" και στο διάβασμα για να μπορούμε να τους κράζουμε κιολας.....
kontras
kontras
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 31/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από pliktras Δευ Φεβ 22, 2010 2:07 pm

Φίλε μου καλώς ήρθες.Αυτά τα μαθήματα πάνε προαπαιτούμενα τα ΣΣΚ
πάνε με τα κυκλώματα 2 από το β εξάμηνο.Τα ΣΣΚ πρέπει να είναι απο τα δυσκολότερα μαθήματα της σχολής.Και θέλουν διάβασμα και πολλές ασκήσεις να λυθούν για να περαστούν.Δεν αρκεί σίγουρα μόνο το διάβασμα στο τέλος.Γενικά η αλήθεια(και πονάει) είναι ότι ο καθηγητής έχει δίκιο.Smile

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από mitsos Δευ Φεβ 22, 2010 5:15 pm

Απλα ειναι μαθηματα που θελουν διαβασμα ολο το εξαμηνο και οχι λιγο πριν τις εξετασεις γιατι δεν θα βγαλεις ακρη. Τα ΣΣΚ ειναι πιο δυσκολα γιατι χρειαζονται και καποιες γνωσεις αναλυσης κυκλωματων απο κυκλωματα 2 που απ οσο ξερω γινοται πλεον στο μαθημα( εμεις καναμε κατι τριγωνα). Τα φιλτρα απο την αλλη ειναι πολυ πιο ευκολα γιατι σου δινει τυπολογιο και ακουλουθεις μια μεθοδο.
mitsos
mitsos
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 248
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 24/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από fx125cc Δευ Φεβ 22, 2010 5:26 pm

Ρε mpekos και εσύ για ΣΣΚ και Φίλτρα Very Happy
αυτά αν δεν κάτσεις να στρωθείς να μάθεις ιδικά για τα ΣΣΚ Laplace δε το περνάς που να κολοχτυπιέσαι, άσε που υπάρχουν και φροντιστηριακά για αυτά τα δυο μαθήματα
Very Happy
ένα εξάμηνο κάθισα και τα παρακολούθησα και τα δύο, μαζί με το φροντιστήριο, πήρα μονάδες από πρόοδο, έκατσα και έλυσα μερικά προβλήματα, τα ΣΣΚ τα πέρασα με την πρώτη (αφού έμαθα Laplace και πέρασα πρώτα τα Εφ. Μαθηματικά) και τα Φίλτρα με την Δεύτερη Razz
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από binary Δευ Φεβ 22, 2010 10:26 pm

mpekos έγραψε:diavasa auto
http://www.teipir.info/Studies/Stat_Spring2008-09.htm
k exo thn eksis aporia...mipos to provlima pou pernoume assodua sta ma8hmata einai oi ka8hghtes kai oxi oi spoudastes?
mipos o ka8hghths den kani kalo ma8hma ? mipos nomizi oti didaski to ma8hma tou alla sthn ousia didaski "kinezina" gt kanis den katalavaini k otan kapoios diatiponi aporia o ka8hghths apanta eironika oti auto eprepe na to kseroume apo palia eksamina h kai apo to lukeio? den mpori na eimaste oloi toso stournoi allios 8a legomastan idruma anapiron....

Η μεγάλη διαφορά του Δημόπουλου σε σχέση με τους υπόλοιπους καθηγητές, είναι ότι ακόμα κι άν δεν βγάζεις άκρη στην παράδοση:
-Και φροντιστήριο σου κάνει
-Και λυμένες και άλυτες ασκήσεις σου δίνει στο site για να ξεστραβωθείς μόνος σου.
-Και ένα κάρο επιπρόσθετες μονάδες σου βάζει...
-Και βοηθάει στη βοθμολογία

Αρά όχι. Δεν φταίει στην συγκεκριμένη περίπτωση ο καθηγητής, γιατί εμείς δεν προσπαθούμε για το μάθημα του όσο προσπαθεί εκείνος.

Τώρα για άλλα μαθήματα όπως πχ Μίκρο 1 με τον Βασιλειάδη... Έ εκεί φταίει ο καθηγητής... Και μόνο...
binary
binary
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 107
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Guildford
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από Asmodeus Δευ Φεβ 22, 2010 11:58 pm

Ο κ.Δημοπουλος ειναι πολυ πιο "ενταξη" απο καποιους αλλους καθηγητες. (και κυριως αναφερομαι εργαστηριακους).
Κατα τη γνωμη μου στη σχολη για το 70% των μαθηματων-καθηγητων φταιμε οι φοιτητες που δεν περναμε τα μαθηματα για το υπολοιπο 30% (επαναλαμβανω κυριως εργαστηρια ) πρεπει η δοιηκηση να παρει καποια μετρα γιατι οντως υπαρχει προβλημα κυριως σε επιπεδο βοηθων-συνεργατων

Asmodeus
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 172
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 11/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από kontras Τρι Φεβ 23, 2010 12:08 am

Μία πολυ καλή συνταγή για να περάσεις( δεν ξερώ δλδ για σενα εγώ πάντως το πέρασα και με την πρώτη!!!!)πολύ καλό διαβασμα στις ασκήσεις που έχει βάλει στο ιντερνετ καθώς και κάτι λυμένα θέματα που έχει(εγώ πρόσωπικά ξεπατώθηκα!!)..αν τις κατανοήσεις και δεις κανα δυο θεματακια και από το βιβλίο εισαι κομπλέ...
kontras
kontras
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 31/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Mia aporia...

Δημοσίευση από eliastafas Τρι Φεβ 23, 2010 4:06 am

Αν κοιτάξεις πόσοι παρακολούθησαν τα τελευταία δύο εξάμηνα και πόσοι από αυτούς που έδωσαν πέρασαν, αν βάλεις μαζί και τις δύο εξεταστικές, τότε μιλάμε για ένα 30+% περίπου που δεν είναι καθόλου άσχημα για ένα τόσο σοβαρό μάθημα. Εγώ επειδή ότι είχε σχέση με ηλεκτρονικά το είχα περάσει πριν από το 2000, δυσκολεύτηκα και διάβασα πάρα πολύ και παρόλα αυτά πήρα 4 + 1 (παρουσίες) = 5 και με το ζόρι. Ο λόγος ήταν ότι έχω τεράστια κενά και είμαι και μεγάλος πια. Πάντως από τη στιγμή που δεν επιμένει στο Fourier στις εξετάσεις, το μάθημα περνιέται αν λύσεις πιο αναλυτικά τα λυμένα παλιά θέματα των εξετάσεων και μετά αρχίσεις να λύνεις και τα άλυτα. Εγώ είχα λύσει αρκετά και μάλιστα πάνω από δυο φορές. Στο 1ο θέμα στη 2η εξεταστική κατάλαβα ότι ήταν μη αντιστρεπτικός ενισχυτής τάσης και δεν μπορούσα να λύσω το κύκλωμα, αλλά κάτι έγραψα. Τελικά πήρα βαθμό από το θέμα με τους πόλους και τα μηδενικά που είναι θέμα καρμπόν με τα παλιά και έφτασα το 4. Γενικά προτιμώ καθηγητή που δεν πουλάει το 5 εύκολα αλλά βοηθάει με παλιά θέματα και φροντιστήρια να καταλάβεις, από κάποιον που λέει δε βαριέσαι ή από κάποιον που και τα κάνει δύσκολα για να έχει κύρος και δεν προσφέρει τίποτα καινούργιο και χρήσιμο. Πάντως η σχολή παλιά ήταν πολύ χειρότερη γιατί είχε πολλούς που έκαναν το μάθημα απροσπέλαστο αλλά όχι και ουσιαστικό...

eliastafas
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 48
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 28/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από sir Τρι Φεβ 23, 2010 7:51 am

syndiasmos olwn twn parapanw exei epiferi tin katadia mas.....ektos apo toxreos toy kathe enos spoydasti na kseperasei to kako toy eayto ......na diavasei parapanv.....tha prepei k o kathe kathigitis na voithaei perissotero toys adynatoys mathitai toylaxiston....ayto exei arxisei k ginetai....sti seira moy den ginotan twra ta teleytaia 2-xronia eida kalitereusi....loipon afiste tis dikaiologies kai teleiwnete....

sir
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 79
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 12/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από Santeron Τρι Φεβ 23, 2010 9:56 am

Κοίταξε sir η βοήθεια υπάρχει μέχρι ένα όριο. Το να περάσει κάποιον που είναι για 3 άντε και το έκανε. Αλλά μετά τι; Δεν θα ξέρει τίποτα και θα είναι πολύ κάτω του μέτριου στην δουλειά του. Όχι μόνο λόγο γνώσεων αλλά γιατί έχει μάθει μόνιμα να του την χαρίζουν. Δυστυχώς δεν υπάρχει χρυσή συνταγή και ο καθηγητής θα πρέπει από ένα γραπτό και ίσως αν τον έχει δει στις παραδόσεις της θεωρίας/εργαστηρίων να κρίνει αν ο κάθε φοιτητής έχει μάθει πραγματικά και απλά του έτυχε μία στραβή.

Είναι δεδομένο ότι φταίνε κατά βάση οι φοιτητές (νομίζω όλοι μας ξέρουμε πόσο έχουμε διαβάσει) αλλά υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις που δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτούν και ίσως και να το ξέρουν δεν κάνουν τίποτα γιατί δεν μπορούν (ή δεν θέλουν για δικούς τους λόγους).

Λύση δεν μπορώ να προτείνω για το εκπαιδευτικό σύστημα. Εδώ δεν την έχουν βρει άλλοι που είναι η δουλειά τους αυτή... Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να εφαρμοστεί το σύστημα του εξωτερικού που χρησιμοποιούν ποταπά πανεπιστήμια (βλ. MIT, Imperial, Cambridge κ.α.) που δεν βασίζονται σε μία και μόνο εξέταση αλλά σε μία σειρά με reports και εργασίες...

Όσο για τα μαθήματα και εμένα μου έχει τύχει να μου την χαρίσουν πολλές φορές. Θυμάμαι πχ. Ηλεκτρονικά ΙΙ και Θ.Κ.Σ που δεν ήξερα πως πέρασα... αλλά όταν π.χ. πήγα να γράψω Ηλ. Φίλτρα και είδα ότι δεν ξέρω στην ουσία τον Χριστό μου από ανάλυση κυκλωμάτων, ξανάνοιξα τα Θ.Κ.Σ. και αναγκάστηκα να κάτσω να τα διαβάσω με πιο καθαρό μυαλό και τελικά πέρασα τα Φίλτρα με 7.
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από tmac Τρι Φεβ 23, 2010 11:59 am

Santeron έγραψε:
Λύση δεν μπορώ να προτείνω για το εκπαιδευτικό σύστημα. Εδώ δεν την έχουν βρει άλλοι που είναι η δουλειά τους αυτή... Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να εφαρμοστεί το σύστημα του εξωτερικού που χρησιμοποιούν ποταπά πανεπιστήμια (βλ. MIT, Imperial, Cambridge κ.α.) που δεν βασίζονται σε μία και μόνο εξέταση αλλά σε μία σειρά με reports και εργασίες...

Αμήν. Τι αμήν δηλαδή, η δουλειά των εργαστηρίων είναι αυτή που και καλά γίνεται σε εμάς και πολλοί θέλουν και με το χέρι γιατι έτσι μαθαίνεις σίγουρα (ότι να ναι όμως) ...που στην σχολή μας γίνεται σε ελάχιστα καθώς θεωρία με εργαστήριο σπάνια συμβαδίζει.
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από fx125cc Τρι Φεβ 23, 2010 12:54 pm

Καλά το θέμα με τους εργαστηριακούς συνεργάτες είναι για γέλια και για κλάματα αφού κάποιοι από αυτούς είναι απόφοιτοι του ΤΕΙ μας από την δικιά μου σειρά που πήγαν και έκαναν μεταπτυχιακά της πλάκας ,παράδειγμα του ΤΕΙ από το Kingston και από το ΠΑ.ΠΕΙ ψηφιακά δίκτυα και τηλε..κάτι τέτοιο, και επειδή είναι απόφοιτοι του ΤΕΙ μας τους προσλαμβάνουν επειδή το θέλουν και οι υπεύθυνοι των εργαστηρίων αυτών που τυγχάνει να έκαναν εκεί την πρακτική τους.
Οπότε με λίγες ώρες απασχόλησης στο ΤΕΙ και κάπου αλλού έξω τι νομίζεται ότι θα έριχναν το βάρος στην διδασκαλία του εργαστηρίου που είναι βοηθοί ή στην δουλειά έξω από το ΤΕΙ;
Απλά το κάνουν για τα λίγα χρήματα και για μελλοντική ίσως βοήθεια αν κάνουν και διδακτορικό
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από pliktras Τρι Φεβ 23, 2010 1:00 pm

fx125cc έγραψε:Καλά το θέμα με τους εργαστηριακούς συνεργάτες είναι για γέλια και για κλάματα αφού κάποιοι από αυτούς είναι απόφοιτοι του ΤΕΙ μας από την δικιά μου σειρά που πήγαν και έκαναν μεταπτυχιακά της πλάκας ,παράδειγμα του ΤΕΙ από το Kingston και από το ΠΑ.ΠΕΙ ψηφιακά δίκτυα και τηλε..κάτι τέτοιο, και επειδή είναι απόφοιτοι του ΤΕΙ μας τους προσλαμβάνουν επειδή το θέλουν και οι υπεύθυνοι των εργαστηρίων αυτών που τυγχάνει να έκαναν εκεί την πρακτική τους.
Οπότε με λίγες ώρες απασχόλησης στο ΤΕΙ και κάπου αλλού έξω τι νομίζεται ότι θα έριχναν το βάρος στην διδασκαλία του εργαστηρίου που είναι βοηθοί ή στην δουλειά έξω από το ΤΕΙ;
Απλά το κάνουν για τα λίγα χρήματα και για μελλοντική ίσως βοήθεια αν κάνουν και διδακτορικό
Δεν πάει να πει ότι όταν κάποιος τελειώσει το τμήμα μας και έχει κάνει ένα μεταπτυχιακό δεν μπορεί να είναι εργαστηριακός συνεργάτης.Δεν πρέπει να βρίσκετε εκεί το πρόβλημα.

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mia aporia... Empty Απ: Mia aporia...

Δημοσίευση από fx125cc Τρι Φεβ 23, 2010 1:08 pm

Στην βαρεμάρα τους οφείλεται
αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτος σίγουρα υπάρχουν εξεραίσεις
Οι περισσότεροι εδώ κάνουν παράπονα για τους εργ. συνεργάτες δεν είναι απλή σύμπτωση
Στο παρελθόν έχω δει πολλούς που δε ξέραν τίποτα , ήταν απροετοίμαστοι στις ασκήσεις και μας λέγαν περιμένετε να έρθει ο υπεύθυνος.
Αγγαρεία κάναν όχι μάθημα
Ευτυχώς ξεμπέρδεψα νωρίς από αυτά
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης