www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

+5
johnypsi
pliktras
tonionio
tmac
Graz
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από Graz Τετ Αυγ 26, 2009 5:38 am

Γεια σας παιδιά.Είμαι νέος φοιτητής στο τμήμα Ηλεκτρονικής του Πειραιά και από Σεπτέμβριο θα είμαι μαζί σας.Ο λόγος που γράφτηκα στο forum είναι επειδή έχω κάποιες απορίες σχετικά με το τμήμα και γενικότερα τις σπουδές πάνω στην Ηλεκτρονική.Καταρχήν να πω ότι το τμήμα αυτό δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή.Όταν έδινα πανελλήνιες είχα στο μυαλό μου δυο σχολες.Πληροφορικής και Τηλεματικής στο Χαροκόπειο και Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς στο Πολυτεχνείο Κρήτης.Ας πάμε όμως στις απορίες αφού είναι και πολλές. Razz

1) Είναι δυνατόν κάποιος φοιτητής να συνεχίσει τις σπουδές του μέχρι διδακτορικό ή δεν μπορεί επειδή είναι ΤΕΙ?

2) Όταν τελειώσω με το καλο και δώσω κατακτήριες για ΗΜΜΥ στα Χανιά σε ποιο εξάμηνο θα μπω? Razz

3) Στην αγορά εργασίας μας αντιμετωπίζουν ισότιμα με τους αποφοιτους ΑΕΙ ή μπα?

4) Μπορεί κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ να βρει σοβαρή δουλειά ή να ασχοληθεί ακόμα και με την ερευνα ή είναι καταδικασμένος να κάνει την χαμαλοδουλειά μια ζωή?

5) Από ότι έχω δει στην σχολη έχουμε μόλις δυο μαθήματα σχετικά με προγραμματισμό και αυτά μάλιστα στα πρώτα εξάμηνα.Δεν συνδέεται το επάγγελμα του Ηλεκτρονικού με τον προγραμματισμό και με τους Η/Υ γενικότερα ?

6) Για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό γίνονται εύκολα δεκτοί οι απόφοιτοι των ΤΕΙ και συγκεκριμένα του τμήματος μας?

7) Το ΤΕΙ από υποδομές πως είναι?Εργαστήρια,βιβλιοθήκες,αίθουσες,αμφιθέατρα όλα κομπλέ?

Αυτά...αν μου έρθουν και αλλα θα ξαναρωτήσω. Razz Ευχαριστώ.

Graz
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από tmac Τετ Αυγ 26, 2009 6:05 am

1) Ναι μπορείς να κάνεις μέχρι και ακαδημαική καριέρα, θέλει διάβασμα όμως όπως θέλει παντού...

2) Τουλάχιστον για το ΕΜΠ ξέρω πως απλά σε σώζει από τον πρώτο χρόνο μόνο. Δηλαδή θα έχεις άλλα 4. Άρα ελάχιστος χρόνος σπουδών 8 χρόνια. Σκέψου αν είναι καλύτερη η επιλογή του μεταπτυχιακού.

3) Μετά την πρώτη σου δουλειά (εκεί ειναι τα δύσκολα, ακόμη και για τα Πολυτεχνεία), αν είσαι σοβαρός επαγγελματίας φανταζομαι σε βλέπουν ως σοβαρό επαγγελματία. Δεν παίρνω και όρκο για όλες τις περιπτώσεις. Η σχολή δεν είναι Λύκειο με δασκάλους, έχει ανθρώπους που προφανώς ξέρουν καλά την αγορά εργασίας και την έχουν ζήσει εξίσου καλά όσο και την ακαδημαική τους καριέρα.

4)Ναι μπορείς να ασχοληθείς και με την έρευνα ακόμη και προπτυχιακά (αν το κυνηγήσεις και σου κάτσει) , θέλει όρεξη και διάβασμα.

5) Δεν είμαστε και το ΕΜΠ με την ποικιλία ροών και κατευθήνσεων που προσφέρει...Παλιότερα είχαμε και εμείς κατευθήνσεις, τις έφαγε η μαρμάγκα.

6) Αν έχεις βαθμούς όλα γίνονται, δεν σου κάνουν χάρες σίγουρα.

7)Μην περιμένεις και τα γραφεία της Google ή το Media Lab του MIT. Κάποια εργαστήρια υστερούν, άλλα όχι. Το καινούριο κτήριοπου στεγαζεται η σχολή μέχρι στιγμής είναι μια χαρά.

Αν κάποιος συνάδελφος παρατήρησε κάποια μπαρούφα σε αυτά που είπα, να με διορθώσει.
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από tonionio Τετ Αυγ 26, 2009 6:21 am

Μακάρι ολοι να χαμε τις ανησυχιες σου οταν πρωτομπηκαμε στο ΤΕΙ...

tonionio
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 167
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 16/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από pliktras Τετ Αυγ 26, 2009 6:55 am

παντως να μην υποτιμαμε το τει μας ειναι πολυ καλο το χαρτι του..αν και στο εμπ που ειναι ο αδερφος μου και τελειωνει , το 5 ετος λεει θεωρηθηκε μαστερ ...αναμφισβητητα εχει δυναμη το εμπ,,,αν ομως σου αρεσει η σχολη ηλεκτρονικων και διαβαζεις ,πολλες κατευθυνσεις μπορεις να χαραξεις...θεληση να υπαρχει

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από johnypsi Τετ Αυγ 26, 2009 7:56 am

Για το 5 που ρωτας για μαθηματα σε σχεση με Υ/Η...Λογικα θα εχεις δει Προγραμματισμο Ι,ΙΙ...Υπαρχουν και Αρχιτεκτονική και Οργάνωση μικρουπολογιστων Ι,II(μπορει να υπαρχουν και αλλα,σου λεω οτι ξερω) που μπαινουν αρκετα πιο βαθια στο πως λειτουργουν οι υπολογιστες...
Για τα μεταπτυχιακα που λες,γνωστο μου τον πηραν στο ΠΑΠΕΙ(εννοειται με καλο βαθμο στο πτυχιο(απο ΤΕΙ))τωρα για εξωτερικο δεν ξερω..Εδω αλλοι απο ΑΕΙ ζοριζονται για εξω...Παντως αν μπεις στο ΤΕΙ με την τρελα που σε βλεπουμε κ δεν τα παρατησεις θα τα πας καλα..
Δε θα σου κανει καλο να αγχωνεσαι τοσο πολυ...Στο 1ο εξαμηνο θα καταλαβεις πως λειτουργουν ολα κ αποφασιζεις...
Αντε κ καλη αρχη φιλε...
johnypsi
johnypsi
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 34
Ημ/νία εγγραφής : 15/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από Santeron Τετ Αυγ 26, 2009 9:29 am

Πάντος φίλε Graz αν σου αρέσει η software πλευρά των υπολογιστών η σχολή μας δεν σου προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις. Στην οργάνωση μικροϋπολογιστών όπως σου λέει και ο johnypsi είναι ωραίο μάθημα γιατί βλέπει προγραμματισμό χαμηλού επιπέδου πάνω σε ένα ολοκληρωμένο. Χρησιμοποιείται και σε 1-2 μαθήματα το matlab, μία σουίτα προγραμματισμού μαθηματικού ενδιφέροντος, το οποίο ξέρω ότι χρησιμοποιείται σε έρευνες και μεταπτυχιακά ανα τον κόσμο. Πάντως αν ήθελες να γίνει προγραμματιστής δεν έχουμε μεγάλο κομμάτι που να σε ενδιαφέρει.
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από fx125cc Τετ Αυγ 26, 2009 2:29 pm

johnypsi έγραψε:Για τα μεταπτυχιακα που λες,γνωστο μου τον πηραν στο ΠΑΠΕΙ(εννοειται με καλο βαθμο στο πτυχιο(απο ΤΕΙ)).

Γενικά από ότι ξέρω και έχω δει στο ΠΑΠΕΙ παίρνουν για μεταπτυχιακό Πτυχιούχους ηλεκτρονικούς από το ΤΕΙ Πειραιά τυγχάνει να ξέρω 10 άτομα που είχαν μέσο όρο 7 και ήταν της σειράς μου, (ασχετος που εγω εμπλεξα και τωρα 8ελω 2 ακομα για να τελειωσω)


Να σου πω πάντως Graz αν δεν έχεις ιδέα από μαθηματικά θα τα βρεις πολύ σκούρα τα πράγματα. Τόσα χρόνια στην σχολή αυτό μόνο κατάλαβα ότι για να πάρεις πτυχίο θες μαθηματικά, όσο για τα αλλά μαθήματα ένα καλό διάβασμα αρκεί
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από kiko Τετ Αυγ 26, 2009 11:40 pm

Πάντως ανεξάρτητα με ότι αποφασίσεις για την σχολή μας ή για οποιαδήποτε άλλη, έχε στο μυαλό σου οτι το προπτυχιακό επίπεδο είναι για να σου δίνει κατευθύνσεις και βοήθεια για αυτά που θέλεις να μάθεις. Από την στιγμή που είσαι στον χώρο της τεχνολογίας και της πληροφορικής μπορείς να εξειδικευτείς είτε με μεταπτυχιακό, είτε με δική σου προσωπική ενασχόληση σχεδόν σε οτι σου αρέσει περισσότερο (προγραμματισμό, δίκτυα, τηλεπικοινωνίες, σχεδίαση κυκλωμάτων).
Την γνώση την αποκτάς μόνος σου και στον εργασιακό χώρο "ο τίτλος του πτυχίου" δεν σου δίνει καταξίωση και κύρος αν δεν ξέρεις να κάνεις την δουλειά σου καλά.
Αν έχεις φιλοδοξίες πάλεψε το από το πρώτο κιόλας εξάμηνο, γιατί μετά χάνεις την μπάλλα.

Και όντως στην σχολή μας δεν έχει πολύ προγραμματισμό, αλλά μαθηματικά σου χρειάζονται σε όλα τα μαθήματα. Εξάλλου είμαστε "μηχανικοί" και χωρίς τα μαθηματικά απλά δεν είμαστε!
kiko
kiko
User
User

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 10/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από Graz Πεμ Αυγ 27, 2009 1:35 am

tmac: Ευχαριστώ!Με κάλυψες στα περισσότερα.

johnypsi: Λέω για τον δομημένο και τον αντικειμενοστραφή προγραμματισμό.Ξέρω ότι έχει πολλά αλλα μαθήματα σχετικά με Η/Υ αλλα μου έκανε εντύπωση που έχει μαθήματα προγραμματισμού μονο στα δυο πρώτα εξάμηνα.Γενικά μου αρέσει σαν σχολη ,αν και δεν ήταν πρώτη μου επιλογή, οποτε δεν σκοπεύω να τα παρατήσω.Ευχαριστώ.

Santeron: Το γνώριζα αυτό που λες όταν δήλωνα την σχολη αλλα πίστευα ότι θα έχει και κάποια μαθήματα προγραμματισμού και στα επόμενα εξάμηνα και όχι μονο στα δυο πρώτα.Βεβαια αν δεν κάνω λάθος με προγραμματισμό μπορείς να ασχοληθείς και εκτος σχολης/μαθημάτων οποτε κάτι θα κάνουμε.

fx125cc: Με τα μαθηματικά καλά τα πάμε.Στην φυσική δεν πάμε και τόσο καλά και λογικά θα έχω πρόβλημα τουλάχιστον στην αρχή αλλα κάτι θα κάνουμε. Razz Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

kiko: Συμφωνώ.Για αυτό επέλεξα την σχολη Ηλεκτρονικών από κάποια άλλη σχολη καθαρά Πληροφορικής.Χαίρομαι που το επιβεβαιώνεις και εσύ.

Graz
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από fx125cc Παρ Αυγ 28, 2009 4:13 pm

Σιγά τον Προγραμματισμό
Pascal είναι και στα 2 εξάμηνα, και ο καθηγητής που τον κάνει τι να πω γι' αυτόν. Αν δεν το πετύχεις και στο εργαστήριο δε θα καταλάβεις τι κάνει το μάθημα, Απορώ πως τα βγάζει ο ίδιος.
Τέλος πάντων, αργά η γρήγορα θα δεις ότι κάποια πράγματα είναι στάνταρ και θα ψάχνεις θέματα αφού κάποια μαθήματα δεν θα σε ωθούν και κάποια θα σε ωθούν,οπότε αν θες κάτι να το μάθεις απλά για να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου, διάβασέ το για τον εαυτό σου, γιατί εδώ θα δεις ότι πολλές φορές θα διαβάζεις κάτι μόνο για να περάσεις το μάθημα
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από Eladir Τρι Σεπ 08, 2009 3:30 am

Η Φυσικη δεν ειναι τιποτα. Μαθε τον Πυραυλο και δεν θα εχει προβλημα. Θα καταλαβεις αργοτερα.
Eladir
Eladir
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 166
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Αθηνα
Ημ/νία εγγραφής : 23/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από pliktras Τρι Σεπ 08, 2009 3:35 am

πυραυλος συμφωνω με τον Eladir εγω εγραψα αυτο και τα αλλα ολα του ρουμελιωτη ,εκτος της γυναικας και περασα...

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από Graz Τρι Σεπ 08, 2009 10:11 am

Τελικά έμαθα ότι με κατατακτήριες για ΗΜΜΥ Χανιά μπαίνεις στο 3 έτος.Μια χαρά δηλαδή.Να ρωτήσω κάτι άλλο.Στο εξωτερικό τι αναγνώριση έχει το πτυχίο μας?Είναι εύκολο να βρείς δουλειά στο εξωτερικό σαν απόφοιτος ΤΕΙ?

Το ξέρω ότι βιάζομαι αρκετά αλλα τις χρειάζομαι αυτές τις πληροφορίες για να ξέρω αν θα παραμείνω στην σχολη τελικά ή θα ξαναδώσω πανελλήνιες.

Graz
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από pliktras Τρι Σεπ 08, 2009 10:15 am

βασικα τι ακριβως θελεις να κανεις...ως ηλεκτρονικος?

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από Graz Τρι Σεπ 08, 2009 10:23 am

Ναι...σε κάποια εταιρία ξερωγω.

Graz
Ghost
Ghost

Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 26/08/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέο μέλος/νέος φοιτητής. Empty Απ: Νέο μέλος/νέος φοιτητής.

Δημοσίευση από pliktras Τρι Σεπ 08, 2009 10:29 am

ενας καλος βαθμος παντα μετραει..για να μπορεις να κανεις και πιο ευκολα κανενα μεταπτυχιακο...τωρα με το απλο πτυχιο...σε εταιρια βρισκεις δουλεια πχ....ιντρακομ...vodafone....αλλα αμα διαβαζεις και εχεις ονειρα πολλα μπορεις να κανεις..εχω φιλο τελειωσε τη σχολη μας και πηγε πολυτεχνειο και τελειωνει και το πολυτεχνειο στην ωρα του μια χαρα...

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης