www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από liakofan Παρ Απρ 10, 2009 10:28 am

....Δεν προβλέπεται!!!! Sad


Πριν λίγο έμαθα πως εχουν βάλει και στα 2 μαθήματα βαρβάτα project.
Μόνο μια ερώτηση έχω,μήπως ξέρει κανείς:
Δεν θα έπρεπε να μας κανουν κάποια ενημέρωση απο κοντα πριν τα δώσουν? έχουμε κάνει μόνο 2 ασκήσεις και αυτα τις καλυπτουν όλες.
Δεν θα έπρεπε να έχουμε λίγη βοήθεια παραπάνω?Τι σπατά χρονιάρες μέρες έρχονται???
liakofan
liakofan
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 367
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από kozer Παρ Απρ 10, 2009 12:33 pm

Ευτυχως στα υσχιος ειναι μονο για το 2ωρο π ειναι ο πρεκας υπευθυνος...παλι καλα...

kozer
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 95
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από jreaper Παρ Απρ 10, 2009 3:20 pm

Ναι, γιατί σε εμάς δεν μας έχουν πει κάτι για project
jreaper
jreaper
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 203
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 08/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από mitsos Παρ Απρ 10, 2009 11:33 pm

Μολις ειδα τα προτζεκτ στα σαε και απογοητευτηκα. Για να κανεις αυτα που ζηταει πρεπει να εχεις ηδη πολυ καλες γνωσεις σαε οχι μερικα διωρα. Η πλακα ειναι οτι στα ευφυη συστηματα δεν ειδα να βαζει τιποτα που υποτιθεται οτι εκει πανε οσοι θελουν να σχοληθουν πιο σοβαρα με το θεμα.
mitsos
mitsos
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 248
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 24/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από fx125cc Σαβ Απρ 11, 2009 3:49 am

Αυτά δεν είναι project, αυτά είναι πτυχιακές, πραγματικά αν δείτε μερικές, μοιάζουν με πτυχιακές
κοίταγα χθες για τον Έλεγχο φωτισμού με χρήση Η/Υ και βασικά πρέπει να βρει κανείς έτοιμα κυκλώματα διότι το θέμα αναφέρετε στον αυτοματισμό έξυπνου κτιρίου
-Δεν νομίζω κανείς να φτιάξει μόνος του κατασκευή τέτοια, πόσο ακόμα να δημιουργήσει και το ανάλογο λογισμικό

Μετά κοίταξα τον Έλεγχο παραγωγικής διαδιακασίας με χρήση PLC Ι με χρήση του PLC S7-200, με ενθουσίασε, γιατί βρήκα manual με την χρήση του, αλλά είναι πάρα πολύ ο χρόνος που χρειάζεται για να κατανοήσεις το πώς πρέπει να σκεφτείς για να φτιάξεις το πρόγραμμα που θέλει για την παραγωγική διαδικασία (αν το ήξερα αυτό θα δούλευα κιόλας σε βιομηχανικά ηλεκτρονικά Very Happy )

Ότι άλλο και να δείτε θα πρέπει να ξέρετε και καλό matlab έτσι ώστε να τεκμηριώσετε την σκέψη σας στο πώς φτιάξατε το κάθε διάγραμμα βαθμίδων της ανάλογης εργασίας,
δεν είναι όπως οι προετοιμασίες που εκεί έχουμε παραδείγματα έτοιμα και τα περνάγαμε στο matlab, χωρίς τα παραδείγματα ακόμα θα ψάχναμε πως βγάζεις μια συνάρτηση μεταφοράς
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από liakofan Σαβ Απρ 11, 2009 4:00 am

Δεν θα επρεπε να μας εχει πει 2 κουβεντες παραπάνω για την καθε ασκηση ρε γμτ??Ή τουλαχιστον να μας πει οτι θα τον βρίσκουμε καπου για απορίες??
liakofan
liakofan
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 367
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από mitsos Σαβ Απρ 11, 2009 4:11 am

Καποιος πρεπει μαλλον να του πει οτι εχουμε κ αλλα μαθηματα εκτος απο το δικο του. Ο φορτος των μαθηματων του ξεπερναει κατα πολυ ολα τα αλλα τα μαθηματα του τει που ακομα και αν μας βαλουν καποιο project εχει αμεση σχεση με οτι κανουμε στην ταξη. Εγω συναρτησεις μεταφορας χτες ειδα πως βγαζουμε στη θεωρια σαε κ αυτος ζηταει ελεγκτες με υπερηχους. Τρελαθηκαμε τελειως.
mitsos
mitsos
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 248
Ηλικία : 38
Ημ/νία εγγραφής : 24/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από fx125cc Σαβ Απρ 11, 2009 4:24 am

liakofan έγραψε:Δεν θα επρεπε να μας εχει πει 2 κουβεντες παραπάνω για την καθε ασκηση ρε γμτ??Ή τουλαχιστον να μας πει οτι θα τον βρίσκουμε καπου για απορίες??
Όταν παλιά είχα πάρει αυτό το εργαστήριο, το τότε ΣΑΕ ΙΙ, η εργασία που είχα πάρει ήταν καθαρά αναφορική
είχε και μερικές με κατασκευαστικό μέρος αλλά ήταν βατές πολύ, και θυμάμαι το πολύ 3 ήταν να κάνεις και matalab γιατί τότε μόνο σαν άκουσμα το είχαμε
-Οι εργασίες όμως ήταν έτοιμες και τις διαλέγαμε από το 2~3 μάθημα και ξέραμε πότε θα τις παρουσιάσουμε
Το κακό τώρα είναι ότι ήθελε να τις αλλάξει και στην ουσία είναι σχεδόν ολόιδιες με τις περσινές, που λόγο των γεγονότων που έγιναν , από ότι πληροφορήθηκα δεν έγιναν τελικές εργασίες.
Εγώ του έστειλα mail για διευκρινήσεις, προτείνω να του κάνετε το ίδιο,
Άλλο όμως να κάνεις την εργασία για 3,5 μήνες και άλλο για 2,5
-Δεν έχω καταλάβει αν τελικά είναι υποχρεωτικές Razz διότι παλιά ήταν
όφειλε να τις έβγαζε πιο πριν όμως και να μας είχε κάνει μια ενημέρωση σε μερικές
να σας θυμίσω όμως ότι δεν έχω ακούσει μέσα στο μάθημα να δίνει οδηγίες για αυτές, λογικά καλύτερά να βρείτε τον ίδιο ή e-mail
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από liakofan Σαβ Απρ 11, 2009 4:53 pm

Ο ίδιος τωρα θα ειναι στο χωριο του και θα λιαζεται.Εγω που ρωτησα τη βοηθο μου ειπε οτι εινια ψιλουποχρεωτικες,καταλαβαινεις τωρα.....
το μειλ του ποιο ειναι?
επισης θα προτιμουσα να εχω 2 μηνες αλλα να μου εχει πει 2 πραγματα παρα 3 και να ειμαι ξεβρακωτος στα αγγουρια
liakofan
liakofan
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 367
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από fx125cc Δευ Απρ 13, 2009 6:23 am

liakofan έγραψε:Ο ίδιος τωρα θα ειναι στο χωριο του και θα λιαζεται.Εγω που ρωτησα τη βοηθο μου ειπε οτι εινια ψιλουποχρεωτικες,καταλαβαινεις τωρα.....
το μειλ του ποιο ειναι?
επισης θα προτιμουσα να εχω 2 μηνες αλλα να μου εχει πει 2 πραγματα παρα 3 και να ειμαι ξεβρακωτος στα αγγουρια

-Καταλαβαίνω ότι άμα δεν την κάνουμε δεν θα έχουμε και ελπίδα να περάσουμε Very Happy
το mail του είναι στην σελίδα του νομίζω, σίγουρα θα το βρεις στις σελίδες τον καθηγητών στο επίσημο
prekas@teipir.gr αυτό πρέπει να είναι
-Έχω φάει τα μάτια μου στο internet για να ξεκινήσω την εργασία, ασε που πρεπει να αγοράσουμε τα εξαρτίματα για τα κυκλώματα τις εργασίας και επίσης πρέπει να φάμε και ώρες-μέρες ψάχνοντας
-Ρε τι τραβάμε για τις εργασίες Laughing
Τουλαχιστον αυτο που θα αποκομίσουμε είναι τον μόχθο που θα κάνουμε για να φτιάξουμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. cheers
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ....... Empty Απ: Καλό Πάσχα?????Με Project ΚΑΙ στα Ισχύος ΚΑΙ στα ΣΑΕ.......

Δημοσίευση από fx125cc Τρι Απρ 14, 2009 8:57 am

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ
συγνώμη για το double post καταρχάς

-Στείλτε mail στον Πρέκα για να σας δώσει οδηγίες για τις ασκήσεις, αν δεν τον βρείτε αναγκαστικά μετά το Πάσχα
Ψαχνόμουν από την Παρασκευή σε μια άσκηση για να βρω το κατάλληλο κύκλωμα για να δουλέψει σαν interface και όταν μου απάντησε στο mail που του έστειλα έπεσα από τα σύννεφα όταν μου είπε ότι το βασικό κύκλωμα που έψαχνα σαν τρελός, για την εργασία που επέλεξα, το έχει στο εργαστήριο και μπορώ να το δανειστώ για να προχωρήσω με την εργασία
-Όπως θα δείτε οι περισσότερες έχουν να κάνουν με κάποια κυκλώματα που υπάρχουν στο εργαστήριο
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης