www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

+5
invi69
tstam2007
liakofan
Eladir
Santeron
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από Santeron Τρι Μαρ 31, 2009 9:28 am

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής βελτιώνουν την «ευαισθησία στην αντίθεση», δηλαδή την ικανότητα να διακρίνει κανείς ανεπαίσθητες διαφορές φωτεινότητας, διαπιστώνουν Αμερικανοί ερευνητές -παιχνίδια όπως το Unreal θα μπορούσαν να αποδειχθούν χρήσιμα για τη νυχτερινή οδήγηση ή για την αντιμετώπιση της αμβλυωπίας.

Μέχρι σήμερα, οι οφθαλμίατροι θεωρούσαν ότι η ευαισθησία στην αντίθεση μπορεί να αυξηθεί μόνο με γυαλιά, φακούς επαφής ή χειρουργική επέμβαση για τη διόρθωση της οπτικής συμπεριφοράς του ματιού.

«Διαπιστώσαμε όμως ότι τα παιχνίδια δράσης εκπαιδεύουν τον εγκέφαλο να επεξεργάζεται την υπάρχουσα οπτική πληροφορία πιο αποτελεσματικά, και η βελτίωση διαρκεί για μήνες μετά τη διακοπή των βιντεοπαιχνιδιών» δήλωσε στο Reuters η Ντάφνι Μπαβελιέ του Πανεπιστημίου του Ρόσεστερ στη Νέα Υόρκη.΄

Η έρευνα της ομάδας της δημοσιεύεται στο περιοδικό Nature Neuroscience.

Το πείραμα της μελέτης πραγματοποιήθηκε σε 22 φοιτητές που χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Η πρώτη έπαιξε το Call of Duty 2 της Activision και το Unreal Tournament 2004 της Epic, δύο παιχνίδια στα οποίοι οι παίκτες πρέπει να αντιδρούν ταχύτατα σε απρόβλεπτα γεγονότα και να στοχεύουν εναντίον στόχων που κινούνται γρήγορα. Η δεύτερη ομάδα έπαιξε το The Sims 2 της Arts, το οποίο δεν απαιτεί καλό συντονισμό ματιών-χεριών.

Έπειτα από 50 ώρες παιχνιδιού σε διάστημα εννέα εβδομάδων, η δεύτερη ομάδα δεν παρουσίασε καμία βελτίωση όσον αφορά την ευαισθησία στην αντίθεση.

Αντίθετα, οι παίκτες της πρώτης ομάδας βελτιώθηκαν κατά 43% κατά μέσο όρο στην ικανότητά τους να διακρίνουν τόνους του γκρι. Ορισμένοι μάλιστα αύξησαν την επίδοσή τους κατά 58%.

«Όταν οι άνθρωποι παίζουν βιντεοπαιχνίδια, αλλάζουν τα εγκεφαλικά μονοπάτια της οπτικής επεξεργασίας. Τα παιχνίδια αυτά σπρώχνουν το ανθρώπινο οπτικό σύστημα στα όριά του και ο εγκέφαλος προσαρμόζεται σε αυτό» σχολίασε η Δρ Μπαβελιέ.

Εκτίμησε μάλιστα ότι τα παιχνίδια βολής θα μπορούσαν να βελτιώσουν τη νυχτερινή όραση. Θα μπορούσαν ακόμα χρησιμοποιούνται συμπληρωματικά με άλλες μεθόδους για την αντιμετώπιση της αμβλυωπίας, μια πάθηση στην οποία το ένα ή και τα δύο μάτια υπολειτουργούν παρόλο που είναι κατά τα άλλα υγιή.

Παλαιότερες μελέτες έχουν δείξει επίσης ότι τα βιντεοπαιχνίδια βολής βελτιώνουν το συντονισμού ματιών-χεριών και γι' αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για χειρουργούς και πιλότους.
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από Eladir Τρι Μαρ 31, 2009 10:54 am

Οτι τα FPS βελτιωνουν τα αντανακλαστικα ειναι σιγουρο.
Eladir
Eladir
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 166
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Αθηνα
Ημ/νία εγγραφής : 23/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από liakofan Τρι Μαρ 31, 2009 11:12 am

Μπορει να βελτιωνουν τη νυχτερινη οραση αλλα γενικοτερα οτι την καταστρεφουν δεν ειπαν τιποτα ε?μηπως η ερευνα ειναι απο καμια activision?Smile
Επισης η 2η ομαδα δεν θα μπορουσε να ειναι πιο ατυχη.....
liakofan
liakofan
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 367
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από Santeron Τρι Μαρ 31, 2009 7:40 pm

liakofan έγραψε:Επισης η 2η ομαδα δεν θα μπορουσε να ειναι πιο ατυχη.....
Ναι γιατί δεν τους έβαλαν να παίξουν αποστολή στον Άρη Very Happy
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από tstam2007 Πεμ Απρ 02, 2009 4:51 am

liakofan έγραψε:Μπορει να βελτιωνουν τη νυχτερινη οραση αλλα γενικοτερα οτι την καταστρεφουν δεν ειπαν τιποτα ε?μηπως η ερευνα ειναι απο καμια activision?Smile
Επισης η 2η ομαδα δεν θα μπορουσε να ειναι πιο ατυχη.....


Το ότι την καταστρέφουν την όραση ειναι το μόνο σίγουρο!! Εγώ ασχολούμαι από μικρός με βιντεοπαιχνίδια και έχω "κερδίσει" από 5 βαθμούς σε καθε μάτι!! Βέβαια, άλλες εποχές άλλες τεχνολογίες! Όντως τη 2η δεύτερη ομάδα τη λυπάμαι. Αυτοι θα παρουσίασαν συμπτώματα υπνηλίας.....
tstam2007
tstam2007
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 141
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Γραφικό Γαλάτσι
Ημ/νία εγγραφής : 05/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από Eladir Πεμ Απρ 02, 2009 2:26 pm

Εγω απο 5 χρονων παιζω PC games και ποτε δεν ειχα προβλημα στην οραση. Σιγουρα παντως οι παλιες (CRT) οθονες δεν ηταν ο,τι καλυτερο.
Eladir
Eladir
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 166
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Αθηνα
Ημ/νία εγγραφής : 23/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από invi69 Πεμ Απρ 02, 2009 11:34 pm

ρε παιδια δεν φταίει το pc και τα ηλεκτρονικα παιχίδια για την μειωπία. η μειωπία έχει κληρονομικά αίτια και έχει να κανει με το περιβάλλον. δηλαδή λόγω οτι ζούμε σε περιβάλλον με μικρές αποστάσεις και περιορισμένο οπτικό πεδίο το μάτι συνηθίζει να εστιάζει κοντά. επίσης η πιο σημαντική αιτία είναι η ταχεία αύξηση του ύψους μας που συντελείται σε διάφορεσ φάσης της ανήλικης ζωής μας έχει σαν αποτέλεσμα την μη σωστή και ομοιογενή ανάπτυξη των οφθαλμών.ουγκ μίλησα πάλι!!
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από jreaper Παρ Απρ 03, 2009 12:13 am

Kαλά που λιώνω στο halo και στο left 4 dead τότε.
jreaper
jreaper
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 203
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 08/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από invi69 Παρ Απρ 03, 2009 12:45 am

pwpwww ontws dhladh e ligo tha exoume nightvision??tha to pw sthn mama mou pou griniazw gia tis wres pou liwn sto COD
invi69
invi69
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 661
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Πολυγωνο(οχι πενταγωνο)
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από tsakaritas Παρ Απρ 03, 2009 2:41 am

COD 2,COD5 OOPOIOS 8ELEI STINOUME TA OPLA :p

tsakaritas
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 37
Ημ/νία εγγραφής : 25/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από Επισκέπτης Παρ Απρ 03, 2009 7:53 am

Προσωπικά από μικρό παιδί στο δημοτικό έλιωνα στα ηλεκτρονικά παιχνίδια. Έπαιζα 4-10 ώρες τη μέρα, όσος ήταν ο ελεύθερος χρόνος μου δηλαδή..
Αργότερα σταμάτησα να παίζω τόσο, και άρχισα να ασχολούμαι με προγράμματα, διάβασμα, Internet κτλ και τώρα πια σπάνια παίζω, αλλά πάντα ήμουν και είμαι σχεδόν όλη την ελεύθερη ώρα μου στο PC.

Λοιπόν, μέχρι να γίνω 19 χρονών έβλεπα άψογα, άψογα όμως, ποτέ κάποιος δεν έβλεπε κάτι που δεν έβλεπα, πάντα εγώ έβλεπα καλύτερα από όλους.
Ενώ ήμουν 19 παρατήρησα μια ελαφριά μείωση της ποιότητας όρασης στα μακρινά αντικείμενα, τώρα είμαι 20 και πριν λίγο καιρό που πήγα για εξέταση βρήκα 0,5 μυωπία στο ένα μάτι και 0,25 αστιγματισμό στο άλλο.
Αμφιβάλλω πως οι οθόνες δημιουργούν πρόβλημα όρασης στη πράξη, οι σύγχρονες ειδικά. Πέρασα όλη μου την παιδική ηλικία μπροστά σε μια οθόνη ή κάποιο βιβλίο και απέκτησα μισό βαθμό στα 19-20, ακόμα και αν απέκτησα αυτή τη μυωπία λόγο οθονών - βιβλίων θεωρώ πως είναι ένα αμελητέο κακό, ούτε καν γυαλιά δεν έβαλα...
Βέβαια ίσως στη περίπτωση κληρονομικότητας οι οθόνες - βιβλία να μπορούν να αποτελέσουν σκανδάλη εμφάνισης του προβλήματος, προσωπικά κανείς από παππούδες - γιαγιάδες - γονείς δεν φόρεσε γυαλιά όταν ήταν νέος.

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από anemos Σαβ Απρ 04, 2009 1:40 pm

Περνάω τρελλές ώρες μπροστά σε οθόνες & βιβλία από 9 χρονών. (Άμα θυμάται κανείς.... Sinclair ZX-81... ). Είχα πολύ καλύτερη όραση από όσους έκανα παρέα και στο στρατό είχα "το καλύτερο μάτι" στην ομάδα μου.
Στα 26 βρίσκομαι σε οφθαλμίατρο να μου βγάζει 0,5 μυωπία στο ένα μάτι και 0,25 στο άλλο. (Μεσολάβησαν πολλοί μήνες δουλειάς κάτω από αισχρές συνθήκες φωτισμού κτλ) Χρόνια μετά είμαι ακόμα στα ίδια επίπεδα.

Δεν ξέρω τί φταίει αλλά άν ήταν μόνο οι οθόνες και τα βιβλία... τώρα δε θα έβλεπα την τύφλα μου...

Απλά θέλει λίγη προσοχή στο φωτισμό, τη στάση του σώματος και την τοποθέτηση της οθόνης σε σχέση με το κάθισμα και τις πηγές φωτός.

anemos
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 213
Ηλικία : 105
Τόπος Διαμονής : όπου φυσάω
Ημ/νία εγγραφής : 06/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση» Empty Απ: Τα βιντεοπαιχνίδια βολής «βελτιώνουν την όραση»

Δημοσίευση από tmac Σαβ Απρ 04, 2009 3:30 pm

Και εγώ το ίδιο, βλέπω πεντακάθαρα...Από 3 χρονών καθόμαι στο pc (εγκυκλοπαίδειες και δώσε) μέχρι τώρα που περνάω 5 ώρες min τη μέρα όταν είμαι στο σπίτι. Από gaming έχω κάψει και οθόνη από την πολύ χρήση (ντάξει μπορεί να ηταν και η ώρα της, αλλά τότε έπαιζα manager καταλαβένετε).
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης