www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

+7
Zada
xifias
tsakaritas
Eladir
liakofan
okeanis
Santeron
11 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από Santeron Πεμ Μαρ 12, 2009 3:05 am

Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να είχαμε έναν χώρο που θα μπορούσαν οι παλιοί να περάσουν την "γνώση" στους καινούργιος, μιας και όλοι ξέρουμε ότι περνάνε αρκετά εξάμηνα μέχρι να καταλάβεις κάποια πράγματα εδώ μέσα Very Happy

Θέλω να κρατήσουμε ένα σχετικό επίπεδο και να πούμε δύο σοβαρά πράγματα και να μην αρχίσουμε τα "τρέξτε όσο προλαβαίνετε" γιατί αφού ζούμε εμείς θα τα καταφέρουν και οι επόμενοι... Υποθέτω...

Φυσικά αυτά που γράφονται εδώ είναι προσωπική γνώμη του καθενός και ο καθένας λειτουργεί και σκέφτεται διαφορετικά...


Βασικότερο πράγμα που έχω να πω σε όλους είναι ότι πρέπει να καταλάβουμε ότι οι καθηγητές είναι κατ' αρχάς άνθρωποι και ότι κανείς δεν θέλει το κακό μας όπως πολλοί νομίζουν ή θέλουν να νομίζουμε. Αν χρειάζεστε κάτι από κάποιον καθηγητή είτε αυτό είναι βοήθεια είτε αυτό είναι εξυπηρέτηση ή ότι άλλο θέλετε, μπορείτε απλά να πάτε και να το συζητήσετε. Δεν χρειάζονται δικαιολογίες ή μαγκιές. Με ειλικρίνεια και σεβασμό εγώ μέχρι τώρα έχω καταφέρει να πετύχω τα περισσότερα απ' όσο ζητούσα.

Φυσικό είναι ότι το διάβασμα είναι αυτονόητο για να περαστούν τα περισσότερα μαθήματα. Δεν είναι υπέρ αλχημειών και σκονακίων. Αν διαβάσεις σοβαρά, σιγά σιγά γίνονται όλα τα μαθήματα εύκολα γιατί δεν έχεις κενά.

Μην θεωρείς ότι η σχολή είναι υποχρέωση που πρέπει απλά να βγει. Αν το καταλάβεις αυτό κάνει τα πράγματα αρκετά πιο εύκολα και ευχάριστα...

Όσον αφορά τα εργαστήρια, την περίοδο εγγραφών πρέπει να είσαι στην τσίτα γιατί ο κάθε καθηγητής κάνει άλλα. Πρέπει να κατεβαίνεις όσο πιο συχνά γίνεται γιατί οι ανακοινώσεις βγαίνουν εκεί που δεν τις περιμένεις. Εγώ (όπως και οι περισσότεροι) έκανα ένα εβδομαδιαίο πλάνο με τις θεωρίες που είχα ώστε να βάλω τα εργαστήρια στα κενά και στις μέρες που με βόλευαν. Επειδή όμως συχνά δεν θα βρεις την ημέρα/ώρα που θες πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και να μην γκρινιάζεις. Πάντα πας πιο νωρίς από την ώρα εγγραφής για να προλάβεις τις ώρες που θες και επειδή μου έχει τύχει επειδή είχε πολύ κόσμο απ' έξω να τους αφήσει να μπουν μισή ώρα πριν... Ως προς το μάθημα στο εργαστήριο καλό είναι να ρίχνετε βάση γιατί πολλές φορές βοηθάει ώστε να κατανοήσεις κάποιες έννοιες. Αν υπάρχουν εβδομαδιαίες εργασίες καλό είναι να γίνονται στον χρόνο τους γιατί μετά μαζεύονται πολλές και είναι πρόβλημα. Φυσικά το να τις κάνεις μόνος σου είναι καλύτερο αν και όλοι μας έχουμε κοπιάρει κάποια...

Στις θεωρίες η ιστορία έχει αποδείξει ότι η παρακολούθηση βοηθάει. Το να ακούς όλη την χρονιά αυτά που έχεις να δώσεις και να βλέπεις που δίνει βάση ο καθηγητής είναι πάντα καλό. Αν και δεν το έχω κάνει σχεδόν ποτέ, το διάβασμα μέσα στην χρονιά βοηθάει πολύ.

Στην εξεταστική εγώ είχα μία αρχή. Μάζευα σημειώσεις, θέματα, ύλη, SOS και άρχιζε το γλέντι. Θέλει πολύ υπομονή και αυτοσυγκέντρωση για να κάνεις αποδοτικό διάβασμα γι' αυτό δεν θα πρότεινα τηλεόραση ταυτόχρονα Very Happy Βοηθάει πολύ και το ομαδικό διάβασμα γιατί σε βοηθάει να συγκεντρωθείς καλύτερα ή να λύσει ο ένας τις απορίες του άλλου. Έστω και μία συζήτηση για ένα θέμα το κάνει πολύ πιο εύκολο να το θυμάσαι.

Τέλος πολύ βασικό θεωρώ να μην ακούς τι σου λέει ο καθένας... Όσος φορές μου έχουν πει κάτι για κάποιον καθηγητή ή μάθημα αποδείχτηκε @@ριά... Νομίζω ότι όλοι έχουμε κριτική ικανότητα να δούμε τι μας δυσκολεύει και τι όχι.

Μπορεί κάποια πράγματα που γράφω να είναι αυτονόητα αλλά δεν βλάπτει να τα βλέπεις και να τα διαβάζεις καμιά φορά...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από okeanis Πεμ Μαρ 12, 2009 5:11 am

Έπιασες το 99% αυτών που ήθελα να πώ...
okeanis
okeanis
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : athens
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από liakofan Πεμ Μαρ 12, 2009 5:18 am

ε πες και το 1% να ολοκληρωθει η γνωση :p
liakofan
liakofan
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 367
Ηλικία : 40
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από Eladir Πεμ Μαρ 12, 2009 6:24 am

Eγω σαν συμβουλη που εχω να δωσω, 1 χρονο που ειμαι στο ΤΕΙ, ειναι οτι πρεπει γενικα να "ψαχνεσαι" στα παντα. Κανεις δεν θα σου χαρισει τιποτα. Και εννοειται παραπανω προσοχη στα εργαστηρια και τις αλυσιδες.
Eladir
Eladir
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 166
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Αθηνα
Ημ/νία εγγραφής : 23/09/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από tsakaritas Πεμ Μαρ 12, 2009 6:30 am

το 1% ειναι να μην ξεχασεις να κρατας ενα φραπε στο χερι

tsakaritas
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 37
Ημ/νία εγγραφής : 25/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από xifias Πεμ Μαρ 12, 2009 7:53 am

εγω εχω ναπω πως λιγο επιμελης να εισαι κ να το κυνηγας λιγο το πραμα,θα εισαι on time που λενε κ στην βαρβαρικη (κλεμενο)!σιγουρα τα πρωτα εξαμηνα θα λουφαρεις μεθυσμενος απο αυτο που καταφερες,-γουαου περασα σε σχολη,ειμαι φοιτητης μενω μονος (για μερικους) κλπ κλπ.

αλλα οπως ειπα κ πιο πανω,λιγο κυνηγι θελει.σημαντικοτατο βοηθημα για τους καινουριους ειδικα αλλα κ για μας τους παλιοτερους ειναι το φορουμ εδω.μεχρι προτεινος ενημερωνομασταν...απτις αφισες των κομματων,κ φυσικα αν ησουν ολη μερα τει κ πετυχαινες καμια ανακοινωση.
"πεμπτη 32/2 εγγραφες στο ταδε 1" αντε γραψου...

επισης τσεκαρετε τα μαθηματα-αλυσιδες-σχοινια-απαιτουμενα-παρελκομενα να δειτε τι παιζει ποια ειναι ειδικοτητας ποια χρειαζονται για πρακτικη κλπ,να εχετε ενα ρεζουμε της ολης υποθεσης να ξερετε τι σας γινεται.αν κ νωρις ακομα.
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από Zada Παρ Μαρ 13, 2009 4:03 am

Χρησιμες οι συμβουλες σας ! και πιστευω οτι θα πιασουν τοπο...
Να ειστε καλα..!
Και θα ηθελα και να προσθεσω και κατι αλλο, ας συνεχιστει η καλη δουλεια ... που γινετε εδω...
have a nice day!
Zada
Zada
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 177
Ηλικία : 34
Τόπος Διαμονής : Out of this world
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από pliktras Τρι Οκτ 13, 2009 12:42 pm

πολυ καλα ολα αυτα μπραβο!! αν και απο οσο βλεπω εγω το να παρακολουθεις τις θεωριες δεν φτανει ,πρεπει να λυνεις και ασκησεις του καθηγητη για να εξοικειώνεσαι παντως πιστευω οτι ολα αυτα καλυπτουν παρα πολλα!

pliktras
Boss
Boss

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 865
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 10/01/2009

http://www.korgakias.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από dion_sae Τετ Οκτ 14, 2009 12:16 am

Και μία συμβουλή από μένα:

Μην αρχίσετε το κάπνισμα !

dion_sae
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 43
Ημ/νία εγγραφής : 11/10/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από xifias Σαβ Οκτ 17, 2009 4:14 am

dion_sae έγραψε:Και μία συμβουλή από μένα:

Μην αρχίσετε το κάπνισμα !

+1000..
xifias
xifias
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 258
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 05/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από superfunk Πεμ Μαρ 18, 2010 3:49 pm

Με αφορμή τον ξυλοδαρμό του κ.Μαντά θα ήθρλα να δώσω και εγώ μερικές συμβουλές στους νέους σπουδαστές του τμήματός μας. Καταρχάς μην βλέπετε τους καθηγητές σαν εχθρούς σας!!! Το να τους υποτιμάτε και να τους βρίζετε, είναι σαν να βρίζετε τους γονείς σας. Δείτε τη σχολή σας σαν δεύτερο σπίτι σας, το οποίο πρέπει να το σέβεστε πρώτα εσείς οι ίδιοι. Οι καθηγητές δεν είναι στο ΤΕΙ μόνο για το αξιώμα που τους προσφέρει η θέση τους. Επίσης δεν γίνανε καθηγητές μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση. Ακολούθησαν αυτό το επάγγελμα, διότι θέλουν να μεταφέρουν την γνώση που με μόχθο απέκτησαν τους σε σας. Είναι ένα λειτούργημα αυτό που κάνουν. Προσπαθούν να εκπαιδεύσουν νέα μυαλά. Αυτά τα μυαλά πρέπει να αναζητήσουν τη γνώση και παράλληλα να αποκτήσουν μια καλύτερη κουλτούρα. 'Ετσι θα δυναμώσουν και θα βελτιώσουν το χαρακτήρα τους.
Αν το μόνο που σας νοιάζει είναι το χαρτί και ο τίτλος του άδικα θα παιδευτείτε. Διότι θα έχετε χάσει το πραγματικό νόημα της εκπαίδευσης σε ένα ανώτατο ίδρυμα. Τώρα το πόσο ανώτατο είναι το τμήμα αυτό πάλι είναι στο χέρι σας σε συνεργασία με τους καθηγητές να το βελτιώσετε.

superfunk
Newbie
Newbie

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημ/νία εγγραφής : 04/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές Empty Απ: Συμβουλές προς τους καινούργιους (και όχι) φοιτητές

Δημοσίευση από mback23 Πεμ Μαρ 18, 2010 6:56 pm

Και κάτι και από εμένα. Όπως είπε και ο Santeron, όπου ακούτε ότι ο τάδε καθηγητής είναι παλούκι, τότε μάλλον απλά δεν έχουν διαβάσει αρκετά ώστε να περάσουν. Συνήθως με ένα πολύ καλό και γερό διάβασμα είσαι καλυμμένος.

Όταν όμως ακούτε το κλασσικό «Ρε αυτός περνάει αέρα ρε!!!» ε τότε, κατά 95% θα ισχύει. Να αναφέρω ότι τέτοιοι καθηγητές είναι πλέον μετρημένοι στα δάχτυλα της μια παλάμης. Οπότε μάλλον δεν θα το ακούσετε και πολλές φορές!
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης