www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ Empty Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Οκτ 26, 2008 5:04 am

Τι συμβαίνει όταν κανείς ξετυλίξει μια κολλητική ταινία από το ρολό της σε κενό αέρα; Εκπέμπονται ακτίνες Χ, και μάλιστα αρκετά ισχυρές για να δώσουν μια ακτινογραφία του χεριού του.

Οι φυσικοί που κατέγραψαν το φαινόμενο αρχικά έμειναν άναυδοι, στη συνέχεια όμως έσπευσαν να καταθέσουν αίτηση για πατέντα η οποία καλύπτει την ανάπτυξη ακτινογραφικών μηχανημάτων από απλό σελοτέιπ.

«Δεν το πιστεύαμε. Πραγματικά δεν πιστεύαμε ότι μπορεί να ήταν αλήθεια» σχολίασε στο AFP ο Χουάν Εσκομπάρ, φοιτητής του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Λος Αντζελες και μέλος της ερευνητικής ομάδας που παρουσιάζει το φαινόμενο στο περιοδικό Nature.

Η εκπομπή ακτίνων Χ από κολλητική ταινία είχε παρατηρηθεί και από Ρώσους επιστήμονες πριν από 50 χρόνια, μέχρι σήμερα όμως κανείς δεν είχε υποψιαστεί ότι η ισχύς τους θα ήταν τόσο υψηλή ώστε να χρησιμοποιηθεί ακόμα και σε ακτινογραφίες.
«Βγάλαμε ακτινογραφίες των χεριών μας για να δούμε τα οστά και να αποδείξουμε ότι είναι εφικτό. Τώρα έχουμε ολόκληρη συλλογή» αναφέρει ο Εσκομπάρ.
Στο τελευταίο πείραμα, οι ερευνητές χρησιμοποίησαν μια συσκευή που ξεκολλούσε μια στάνταρτ κολλητική ταινία από το ρολό της, με ρυθμό τριών εκατοστών ανά δευτερόλεπτο, μέσα σε ένα θάλαμο κενού αέρα.

Καταγράφηκαν ταχύτατοι παλμοί στην περιοχή των ακτίνων Χ, ο καθένας με διάρκεια ενός δισεκατομμυριοστού του δευτερόλεπτου και ισχύ 100 milliwatt, να πηγάζουν κατευθείαν από το τμήμα της ταινίας που ξεκολλούσε από το ρολό.
Σαφής εξήγηση δεν υπάρχει, ωστόσο οι ερευνητές έχουν προχωρήσει σε μια αληθοφανή υπόθεση: καθώς η ταινία αποκολλείται, η ακρυλική κόλλα στην κάτω επιφάνειά της φορτίζεται θετικά , ενώ η ίδια η ταινία, κατασκευασμένη από πολυαιθυλένιο, φορτίζεται αρνητικά.

Το ηλεκτρικό πεδίο που δημιουργείται ανάμεσα στην κόλλα και το ρολό εκσφενδονίζει ηλεκτρόνια από την κόλλα προς το ρολό. Όταν τα ηλεκτρόνια φτάσουν την ταινία, επιβραδύνονται απότομα και η ενέργειά τους εκτονώνεται ως ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία στην περιοχή των ακτίνων Χ.

Τελικά, είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιεί κανείς σελοτέιπ; Οι ερευνητές διευκρινίζουν ότι το φαινόμενο εκδηλώνεται μόνο σε κενό αέρα. «Νομίζω ότι είναι ασφαλές να το κάνει κανείς στο γραφείο του. Βέβαια, εγγυήσεις δεν υπάρχουν» σχολίασε αστειευόμενος ο Χουάν Εσκομπάρ

Πηγή: in.gr


Πηγή: insomnia.gr
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ Empty Απ: Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ

Δημοσίευση από panosssvent19 Πεμ Οκτ 30, 2008 4:18 pm

Τοτε εγω πιστεψε με εχω κανει αξωνικη τομογραφια το κεφαλι μου,τα χερια μου,πολλες πανοραμικες στα δοντια μου,(λογο κοψηματος της ταινιας με τα δοντια)και πολλα αλλα.......Πλακα μου κανεις? τι αλλο θα δουμε!!!!!!!!!!!
panosssvent19
panosssvent19
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 37
Τόπος Διαμονής : Οπου εχει καλο κρασι μουσικη και μεζε,,,,,
Ημ/νία εγγραφής : 15/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ Empty Απ: Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ

Δημοσίευση από mback23 Παρ Οκτ 31, 2008 3:46 am

panosssvent19 έγραψε:Τοτε εγω πιστεψε με εχω κανει αξωνικη τομογραφια το κεφαλι μου,τα χερια μου,πολλες πανοραμικες στα δοντια μου,(λογο κοψηματος της ταινιας με τα δοντια)και πολλα αλλα.......Πλακα μου κανεις? τι αλλο θα δουμε!!!!!!!!!!!

Ρε φίλε είσαι καλά; Μήπως τα βλέπεις γύρω σου παράξενα κάπως; χεχεχε Razz
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ Empty Απ: Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ

Δημοσίευση από tsakaritas Παρ Οκτ 31, 2008 6:34 am

se keno aeros eipe...

tsakaritas
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Ηλικία : 37
Ημ/νία εγγραφής : 25/05/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ Empty Απ: Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ

Δημοσίευση από panosssvent19 Σαβ Νοε 01, 2008 8:05 am

Λες δλδ να μην μπορεσω να φτιαξω τον δικο μου σπιτικο -ζηλοτειπηστικο αξονικο τοπμογραφω αν δεν βγαλω ολο των αερα απο το ερμητικα κλεισμενο αεροστεγος δωματιο μου;;;; scratch scratch

lol! lol!
panosssvent19
panosssvent19
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 37
Τόπος Διαμονής : Οπου εχει καλο κρασι μουσικη και μεζε,,,,,
Ημ/νία εγγραφής : 15/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ Empty Απ: Το ταπεινό σελοτέιπ... εκπέμπει ακτίνες Χ

Δημοσίευση από pas2007 Τετ Νοε 05, 2008 12:51 am

Καλά δεν μας λέει και κάτι καινούριο ο ποιητής για το σελοτειπ. Αν ψάξουμε στην google θα βρούμε πολλές εφαρμογές. Όπως όλοι ξέρουμε ότι οι παλιές οθόνες CRT ειδικά οι πολύ μεγάλες εκπέμπουν μέχρι και ακτίνες Χ.

pas2007
User
User

Αριθμός μηνυμάτων : 81
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : Πειραιάς
Ημ/νία εγγραφής : 04/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης