www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

+17
Perseas
aggelos_egaleo
tsakaritas
slash88
jreaper
fx125cc
Strats
Santeron
mkmaster130
UQBARAIGIO
saxakias
miltos
xifias
okeanis
mback23
invi69
tmac
21 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_lcap76%Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_rcap 76% 
[ 84 ]
Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_lcap8%Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_rcap 8% 
[ 9 ]
Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_lcap7%Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_rcap 7% 
[ 8 ]
Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_lcap9%Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Vote_rcap 9% 
[ 10 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 111
 
 

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από fx125cc Παρ Μαρ 20, 2009 3:23 am

phoebus έγραψε:Δεν είναι μόνο για τα διαλύματα το wifi.
Δεν είναι καθόλου σπάνιο κάποιος να έχει κενό 2, 4, 6 ωρών λόγο προγράματος...

Ο Θεός και η Παναγία, affraid φέρτε μου το άτομο που θα κάτσει να περιμένει στην σχολή 6 ώρες για να ξεκινήσει η επόμενή θεωρία-εργαστήριο.
Άντε 2 ώρες να περιμένεις διότι μπορεί μέχρι να πας σπίτι σου να κάνεις 1 ώρα άντε 3 ώρες αναμονής σου βάζω.
6 ώρες τι θα κάνεις σερφάροντας;;;; άλλοι προτιμούν, από το να πάρουν το λεωφορείο και να πάνε σπίτι τους μέχρι να ξαναέρθουν μετά από 6 ώρες, να κάτσουν έξω σε μια καφετέρια
Άτομο που σερφαρει 6 ώρες ασταμάτητα, η που θα παίζει MMORPG η θα είναι τρελός chatακιας
-Αίθουσα χρειαζόμαστε και από 'κει και πέρα ας βάλουν AP εκεί μέσα.
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από aggelos_egaleo Παρ Μαρ 20, 2009 3:32 am

ai8ousa exei sto palio ktirio
aggelos_egaleo
aggelos_egaleo
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 408
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 24/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από fx125cc Παρ Μαρ 20, 2009 4:23 am

aggelos_egaleo έγραψε:ai8ousa exei sto palio ktirio

Ναι, υποτίθεται ότι θα φτιάχναν και στο δικό μας κτίριο, αλλα τιν φάγαν τα συμφέροντα Very Happy
αλλά τι να κάνουμε άλλοι προτιμούν να κολλάν αφίσες και να χαλάν τους τοίχους,γιατί το αφεντικό τους τους βάζει να κάνουν εργασιοθεραπείες από το να ψάχνουν γιατί ενώ ήταν στα σχέδια του κτιρίου η αίθουσα ίντερνετ, τώρα να μην την έχουμε
κάτσε να δεις πως θα κάνουν τώρα το κτίριο λόγο εκλογών
σαν τα οπίσθια τους
λες και τους έχουν πει , αυτός που θα κολλήσει και τις περισσότερες θα κερδίσει
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από Perseas Πεμ Μαρ 26, 2009 1:41 am

Auta einai politismena pramata, ti ta 8eloume emeis;
ti asurmati prosbasi k xazomares einai autes;
*
Perseas
Perseas
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ηλικία : 42
Τόπος Διαμονής : ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ;;
Ημ/νία εγγραφής : 18/02/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tmac Δευ Ιουν 08, 2009 8:13 am

Από τον Οκτώβριο μέχρι τώρα έχουν ψηφίσει 82 άτομα...σχετικά λίγοι για τα 1000+ άτομα που φιλοξενεί το forum. Όμως το 70% (τα 58 άτομα) είναι σίγουρο πως θα αξιοποιήσει την wifi δικτύωση.

Για τους υπόλοιπους και κυρίως για την κατηγορία "ζω και χωρίς αυτό", άποψή μου είναι πως υποβαθμίζουν την ποιότητα της, εντος και εκτός της σχολής, ζωής τους. Όπως νομίζουν.

Εγώ πιστεύω πως πχ σε μία από τις μεγάλες αίθουσες ενδιάμεσα των Αυτοματιστών και των Ηλεκτρονικών, θα μπορούσε να υπάρχει έστω ένα δίκτυο σε αυτό τον περιορισμένο χώρο.

Στο ΕΜΠ ο κάθε φοιτητής έχει το δικό του λογαριασμό για πρόσβαση στο internet και 50Mb προσωπικό χώρο στον server (http://users.ntua.gr/) . Εμείς τουλάχιστον να είχαμε την πρόσβαση!!!
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από Santeron Δευ Ιουν 08, 2009 8:48 am

Κάποια στιγμή υπήρχε η ιδέα από τον κ. Δημόπουλο να τραβήξουμε καλώδιο και πριζάκια στο "χολ" των ασανσέρ του 2ου ορόφου... Μια αίθουσα με ethernet δίκτυο και πάλι θα ήταν χρήσιμη και δεν θα υπήρχε αμφιβολία για οποιαδήποτε ακτινοβολία. Είναι και αυτό μία πρόταση. Όσο για τον προσωπικό χώρο στο ntua, ας αρχίσουμε να κάνουμε δήλωση μαθημάτων από το internet και ας μην έχω προσωπικό χώρο Very Happy
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tmac Δευ Ιουν 08, 2009 9:48 am

Santeron έγραψε:Κάποια στιγμή υπήρχε η ιδέα από τον κ. Δημόπουλο να τραβήξουμε καλώδιο και πριζάκια στο "χολ" των ασανσέρ του 2ου ορόφου... Μια αίθουσα με ethernet δίκτυο και πάλι θα ήταν χρήσιμη και δεν θα υπήρχε αμφιβολία για οποιαδήποτε ακτινοβολία. Είναι και αυτό μία πρόταση. Όσο για τον προσωπικό χώρο στο ntua, ας αρχίσουμε να κάνουμε δήλωση μαθημάτων από το internet και ας μην έχω προσωπικό χώρο Very Happy

E να προωθηθεί η ιδέα...δεν ειναι και τίποτα τρομερό Razz
Έστω και με τα utp...εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να το κουβαλάω μαζί μου. Πολλές φορές έχει τύχει να θέλω να ψάξω κάτι στο internet για κάποια μαθήματα, να κοιτάξω mails σημαντικά για μένα που έχουν σχέση με την σχολή κτλ...Και να κάνουμε και moderating του forum 24/7 xaxaxaxa. Ορίστε και κάτι παραπάνω να απαιτήσει κάποιο κόμμα αν θέλει να μεγαλώσει και την λίστα αιτημάτων του.

Το χώρο στο ntua για να τον φτάσουμε θέλουμε και servers δηλαδή παραπάνω χρηματοδότηση φαντάζομαι. Έχουμε τελικά noc στο τμήμα? Ή είναι του TEI?
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από Calm Dreamer Δευ Ιουν 08, 2009 11:27 am

Τι να τα κάνεις τα λεφτά άμα δεν έχεις μία, λέει ο σοφός λαός μας. Χωρίς laptop...

Calm Dreamer
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 33
Ημ/νία εγγραφής : 15/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tmac Δευ Ιουν 08, 2009 12:14 pm

Calm Dreamer έγραψε:Τι να τα κάνεις τα λεφτά άμα δεν έχεις μία, λέει ο σοφός λαός μας. Χωρίς laptop...

Είναι ένα γεγονός αυτό. Δεν είναι ανάγκη να έχουν όλοι από ένα laptop...όχι πως πλέον είναι και κάτι το απίστευτο με τα netbooks ειδικά. Μπορεί να έχει μαζί του (τυχαία ή και για οποιοδήποτε λόγο) ένας φίλος συμφοιτητής...
Εκεί όντως καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξης της αίθουσας internet. Smile
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tmac Πεμ Ιουλ 02, 2009 12:13 am

Στον τελευταίο όροφο του κτηρίου Ζ έχει δικτυάκι ονόματι AUTO-Freespot. Από αυτό γράφω Razz

Αυτή τη στιγμή με 3.91Mb/s download και 6.38 Mb/s από το speedtest.net. Τί παίζει ρε παιδιά? Λαχείο?
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tmac Πεμ Οκτ 22, 2009 1:54 pm

Αυτό το εξάμηνο ξενιτεύτηκα (δεν με χάλασε Razz) στην Barcelona για erasmus και σπουδάζω (ναι σπουδάζω, έπεσα σε σοβαρό ίδρυμα) στο Πολυτεχνείο της Καταλανίας που τουλάχιστον το τμήμα που είμαι (Πληροφορικής, FIB) είναι το καλύτερο στην Ισπανία (από άποψη παραγωγής ερευνητικού έργου κτλ). Είναι δεν είναι τέλοσπάντων δεν εχει σημασία...είναι ίδρυμα μεγαλύτερο από οποιοδήποτε δικό μας (είδα νούμερα στην wikipedia).

Για να μην βγω off-topic, εδώ internet υπάρχει παντού. Το laptop μας το χρησιμοποιούμε και στα εργαστήρια (στις θεωρίες ενοείται όποιος θέλει να βλέπει τις σημειώσεις). Όμως οι άνθρωποι έχουν και μια υποδομή (που προφανώς κοστίζει σε hardware πολύ) εξαιρετική. Κάθε φοιτητής έχει δικό του λογαριασμό σε μια πλατφόρμα που έχουν στήσει σε servers του Πολυτεχνείου. Μπορεί να έχει πρόσβαση στα pc των εργαστηρίων τις ώρες που δεν χρησιμοποιούνται και να χρησιμοποιεί το internet, τα προγράμματα και τα μαθήματα έχουν σε κοινόχρηστο partition υλικό για τις ασκήσεις κτλ (όπως και να βλέπεις από το internet ποιος υπολογιστής είναι διαθέσημος σε κάθε αίθουσα). Μέσω της πλατφόρμας μας δίνουν, τις σημειώσεις, τις αλλαγές που γίνονται στα μαθήματα, το πρόγραμμα κτλ. Βιβλία πρέπει να αγοράσει κανείς και συστήνουν γνωστά στην διεθνή βιβλιογραφία αλλά και ιστοσελίδες. Η επικοινωνία με τους καθηγητές είναι ότι πιο εύκολο (στην γλώσσα τους κυρίως) και θέλουν να βοηθήσουν.

Περιττό να πω πόσες φορές χρειάστηκα την wikipedia και το google για κάτι που δεν θυμόμουν. Και ας έβλεπα και τα mails/chat κτλ, ενοχλώ κανέναν? Αν θέλει να μην προσέξει κανείς δεν θέλει κόπο και χωρίς το laptop (από πάρλα μέχρι sudoku).

Μπορεί τα ΤΕΙ να μην είναι στην ίδια μοίρα με τα Πανεπιστήμια και τα Πολυτεχνεία και η κατάσταση εκεί να είναι σαφώς καλύτερη (όσον αφορά το επίπεδο φοιτητών και καθηγητών) αλλά για το τί οργάνωση, διάθεση και σοβαρότητα (πέρα της καλοπέρασης, για την Barcelona μιλάω) πιστεύω θα ζήλευαν και τα μεγάλα μας ιδρύματα.

Και για να καταλάβετε πως λειτουργεί η βαθμολόγηση εδώ, ; 1 παραδείγμα :

Final grade = 0.7 * Theory grade + 0.3 * Lab grade
όπου Theory grade = 0.4 * Partial + 0.6 * Final or Final (if Final > Theory grade).

Και ναι, Lab grade είναι ο βαθμός εργαστηρίου. Το μάθημα το περνάς και χωρίς το εργαστήριο, αλλά είναι συνδεδεμένα στενά. Το εργαστήριο είναι η χαρά της κατανόησης (ντάξει με μέτρο). Μετρήστε μου πόσα τέτοια έχουμε (έχουμε πάντως να είμαστε δίκαιοι). Ναι βγήκα off-topic.
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tstam2007 Πεμ Οκτ 22, 2009 11:13 pm

Μ'ένα όνειρο τρελό....όνειρο απατηλό.....Φίλε tmac όλα αυτά που παραθέτεις εδώ, είναι πράγματα που αν γίνουν (λέμε αν...) θα γίνουν όταν όλοι εμείς θα εχουμε παρει πτυχίο...Κσι να γίνουν όλα αυτά, ή έστω κάποια από αυτά, πιστεύω πως δύσκολα θα μπορέσει να ανταποκριθεί το Τ.Ε.Ι. Πειραιά σαν σύνολο. Αλλά δε βαριέσαι! Στο ΑΓΝΩΣΤΟ με βάρκα την ΕΛΠΙΔΑ.... Καλή συνέχεια στις σπουδές σου!
tstam2007
tstam2007
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 141
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Γραφικό Γαλάτσι
Ημ/νία εγγραφής : 05/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από satyre Πεμ Οκτ 29, 2009 4:07 am

tmac έγραψε:Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για το πόσο επηρεάζει την υγεία μας ένα δίκτυο WiFi :

http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_electronic_devices_and_health

Όλοι μέσα σε κάθε αίθουσα έχουμε από ένα κινητό, αρκετοί ίσως με ξεχασμένο το Bluetooth.

Από τα νούμερα που έψαξα και βρήκα στην wikipedia, το GSM δίκτυο έχει μέγιστη επιτρεπόμενη ισχύ εκπεμπόμενης ακτινοβολίας (στην Ευρώπη) στα 2 Watt. Ενώ το WiFi στα 100mW. Μιλάμε για το 5%.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi
http://el.wikipedia.org/wiki/GSM

Στο Πολυτεχνείο, Στουρνάρη μεριά , έχουν νομίζω 4 ΑPs (τα έπιανα συγχρόνως) από όσα έχω δει...Μαζόχες? Άσχετοι? Δεν ξέρω....
Αυτά με ένα πρόχειρο βλέμα που έριξα στην wikipedia....

Φιλε εχεις καποιο δίκιο, ομως θα πρεπε ισως να γνωριζεις οτι το κινητο σε κατασταση αναμονης εκπεμπει σημα ανα αρκετα λεπτα ισως και ωρες. Οσο για τα 2 Watt που λες ειναι ισχύς σε ενεργη κατάσταση (ομιλια, μεταφορα δεδ. κλπ)
και μονο οταν η ισχύς του σηματος βασης προς το κινητο ειναι η ελαχιστη επιτρεπομενη. Επομένως τα 2 Watt (που σπάνια το κινητο εκπεμπει σε τοση ενταση) κρατουν ελάχιστο χρονικό διάστημα, τα 100mW του WiFi κρατουν συνεχεια με αποτελεσμα διαφορα επακολουθα. Θα πρεπε ισως να ξερεις επισης οτι εταιρείες που ειχαν εγκαταστήσει ασυρματο τοπικο δικτυο στο χωρο εργασιας αναγκαστηκαν να το βγαλουν αρων αρων λογο τον εντονων συμπτωματων στους εργαζομενους( πονοκεφαλοι, ζαλη, ανακατοσουρα κλπ). Επισης τα 100mW είναι απο εναν μονο σταθμο. Για να εχεις καλυψη σε ολο το κτιριο της ηλεκλτρονικης θα χρειαστείς κατι παραπανω, δεν νομιζεις;

Επομενως η προσωπικη μου αποψη ειναι να λειτουργησουν τα Ethernet που υπαρχουν στις αιθουσες και καλό θα ηταν να εγκατασταθουν και μερικές πριζες στον χωρο του ισογειου στον χωρο της γραμματειας οπου ο αριθμος μας είναι μεγάλος και έχει και καποια τραπεζακια.

satyre
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 39
Ημ/νία εγγραφής : 19/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tmac Πεμ Οκτ 29, 2009 5:05 am

Επιτέλους απάντηση της προκοπής.

Φίλε satyre, πρώτον δεν μιλάω για κάλυψη όλου του κτηρίου, παρά για μικρό μέρος του ώστε να μην χρειάζεται να κουβαλάμε καλώδια τουλάχιστον κτλ. και να μην αλλάζουμε κτήριο για να έχουμε μια αναθεματισμένη πρόσβαση στο internet.

Δευτερον, διαφωτιστικά τα στοιχεία για τα χρονικά διαστήματα λειτουργείας.
Για όσους δεν το διάβασαν, η ισχύς της ακτινοβολίας του wifi λειτουργεί ως εξής : http://en.wikipedia.org/wiki/Inverse-square_law

Για τις εταιρίες που βιάστηκαν να βγάλουν το wifi, να εγκαταστήσουν το wifi από τις εταιρίες που οι εργαζόμενοι δεν έχουν ζαλάδες. Razz

Σε κάθε περίπτωση, δεν θέλω να το κουράζω το θέμα πολύ, η περίπτωση με τα μπριζάκια ethernet μου κάνει το ίδιο και που τα λέμε μεταξύ μας δεν γίνεται και τίποτα.
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από fx125cc Πεμ Οκτ 29, 2009 10:50 am

satyre έγραψε:Επομενως η προσωπικη μου αποψη ειναι να λειτουργησουν τα Ethernet που υπαρχουν στις αιθουσες και καλό θα ηταν να εγκατασταθουν και μερικές πριζες στον χωρο του ισογειου στον χωρο της γραμματειας οπου ο αριθμος μας είναι μεγάλος και έχει και καποια τραπεζακια

+ 1 για το Ethernet
αλλά από τις λίγες γνώσεις μου για το θέμα, και επειδή ασχολήθηκα με το να βάλω ip σε εργαστήριο, τις ip της δίνει το noc ΤΕΙ οπότε θα πρέπει το NOK να μοιράσει και να κολλήσει κατά την γνώμη μου την Ip σε κάθε πριζάκι (όπως και τα άλλα στοιχεία πύλη DNS κα) Αν πάλι του είναι δύσκολο
να έδινε στην Γραμματεία κάθε τμήματος τις ip σε κάθε νούμερο πριζακίου έτσι ώστε να μπορεί να τις μοιράσει η γραμματεία σε φυλλάδιο για κάθε ενδιαφερόμενο Very Happy (για τα πριζάκια της περιοχής του κτιρίου που βρίσκετε)
Συνεπώς εγώ για παράδειγμα αν χρησιμοποιήσω μια Ip ενός εργαστηρίου που δεν λειτουργεί κάποιες ώρες, άνετα θα συνδεθώ από την στιγμή που η ip που θα βάλω δεν χρησιμοποιείται (φυσικά και δεν ενδεικνύεται κάτι τέτοιο)
Οπότε θα μπορούσε το ΝΟΚ με τον αριθμό της πρίζας να σημειώσει σε ποιο τμήμα ανήκει και να μοιράσει ip στην γραμματεία
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από tmac Πεμ Οκτ 29, 2009 11:06 am

Ρε συ fx125xx, βασικά κάθε πριζάκι και IP δεν γίνεται?. Τι φυλάδια, απλά το θα το γράψουμε πάνω από κάθε πριζάκι. Όποιος πάει να συνδεθεί θα δίνει αυτή την IP, δίπλα του ο άλλος την επόμενη κοκ.

Φαντάζομαι το dhcp δεν είναι λύση έτσι? Razz
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από fx125cc Πεμ Οκτ 29, 2009 11:15 am

tmac έγραψε:Ρε συ fx125xx, βασικά κάθε πριζάκι και IP δεν γίνεται?. Τι φυλάδια, απλά το θα το γράψουμε πάνω από κάθε πριζάκι. Όποιος πάει να συνδεθεί θα δίνει αυτή την IP, δίπλα του ο άλλος την επόμενη κοκ.

Φαντάζομαι το dhcp δεν είναι λύση έτσι? Razz

Ε κάπως έτσι Very Happy
είπα να το προτείνω και καλά πιο οργανωμένα αλλά τελικά έτσι όπως το λες καλύτερα είναι
Απλός το ΝΟΚ τα έχει σημαδέψει με αριθμούς, και μάλλον έτσι ξέρει ποιο πριζάκι είναι η Ip κάθε εργαστηρίου
Άσε που πρέπει να κάνεις αίτηση στο ΝΟΚ για να βγάλει ip, άλλα αυτό ρε παιδί μου αν, για παράδειγμα, ζητούσε κάποιος υψηλά ιστάμενος να γίνει κάτι τέτοιο, νομίζω δεν είναι και τόσο δύσκολο για το ΝΟΚ, ε όλη μέρα δεν τυχαίνουν crash στο δίκτυο για να πεις ότι τρέχουν και αυτοί
fx125cc
fx125cc
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 43
Τόπος Διαμονής : Περιστέρι
Ημ/νία εγγραφής : 27/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από saxakias Τετ Ιουν 16, 2010 9:22 am

Παίδες οι αυτοματιστές έστησαν το wifi τους και έχουν πάρει και κωδικό και είναι μια χαρά.
Αλίμονο σε μας που κοιμούνται όρθιοι.
saxakias
saxakias
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 159
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από Dr. FUNKenstein Τετ Ιουν 16, 2010 10:33 am

Απ οτι βλεπω το συζηταμε σχεδον 2 χρονια. Λετε να γινει τιποτα? Ειναι πραγματικα αναγκαιο το wifi
Dr. FUNKenstein
Dr. FUNKenstein
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 114
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Αμπελοκηποι
Ημ/νία εγγραφής : 28/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε? - Σελίδα 3 Empty Απ: Wifi internet στο τμήμα μας : Ενδιαφέρεστε?

Δημοσίευση από saxakias Τετ Ιουν 16, 2010 10:58 am

αν πάτε στην μέση το κτιρίου πιάνει απο τους αυτοματιστές.
ειδικα στον πρώτο όροφο πιάνει και στον δικό μας χώρο!
Δεν νομίζω να είναι κάτι ιδιαίτερο να γίνει μια τέτοια κίνηση..
Εγώ δεν καταλαβαίνω πως το τμήμα του έχει τέτοια οργάνωση και εμείς είμαστε 10 χρόνια πίσω....
Οι άνθρωποι το κανόνισαν πέρασαν από την γραμματεία...πήραν τον κωδικό τους και μια χαρά
saxakias
saxakias
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 159
Ημ/νία εγγραφής : 02/07/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης