www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ανενεργοί χρήστες

+6
tmac
Petros
Subliminal
Akumu
mback23
Santeron
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Ιουν 29, 2008 8:35 am

Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά αυτή την στιγμή που γράφω 434 από τους 691 χρήστες δεν έχουν γράψει ποτέ τίποτα στο forum... Μιλάμε για το 62,8% των χρηστών. Δεν είναι λίγο τραγικό αυτό; Δηλαδή ούτε καν έχουν μπει να ζητήσουν κάτι... Γιατί ρε παιδιά είστε τόσο παθητικοί. Δεν έχετε λόγο; Δεν μπορείτε να πείτε έστω ένα ευχαριστώ στους συναδέλφους που κάθονται και scanάρουν με τις ώρες ή μοιράζουν αυτά που ήδη έχουν για το καλό όλων μας; Πολλές φορές για να μαζέψει κάποιος αυτό το υλικό, χρειαζόταν πάνω από ένα εξάμηνο.

Επίσης προσπαθούμε να γίνουμε μια ενεργή κοινότητα. Το έχω ξαναπεί αυτό. Το γεγονός ότι το 90% των χρηστών μπαίνουν πριν την εξεταστική και το μόνο που κάνουν είναι να ζητάνε σημειώσεις, λύσεις και θέματα δεν είναι αυτό που θέλουμε. Αν θεωρείτε ότι δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος να μπείτε, τουλάχιστον κάντε ένα post με το τι θα θέλατε να έχουμε. Εμείς συνέχεια προσπαθούμε να σκεφτούμε λύσεις ώστε το forum να είναι καλύτερο, αλλά σε πολλές περιπτώσεις η ανταπόκριση δεν είναι αναμενόμενη. Πάνω από 50 τακτικούς χρήστες μέσα στην χρονιά δεν υπάρχουν. Πιστεύω ότι σε αυτά τα άτομα όπως και σε εμένα, το forum έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας. Μπαίνουμε, ανταλλάσουμε νέα, απόψεις, ιστορίες, βλακείες… Ότι προκύψει!

Τα παραπάνω εκφράζουν προσωπική άποψη, απλά κάποιες φορές με πιάνει το παράπονο. Sad Επίσης αν δεν έχετε ιδέα πως να χρησιμοποιείτε ένα forum, μπορείτε να μας το πείτε ώστε να μπορέσουμε να δημιουργήσουνε έναν οδηγό και να σας βοηθάμε να ξεκινήσετε.

Καλά αποτελέσματα σε όλους. study
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από mback23 Κυρ Ιουν 29, 2008 9:05 am

Εγώ αυτό που έχω προσέξει είναι ότι το ποσοστό που μπαίνει στο forum είναι πάνω κάτω ίδιο με το ποσοστό που πατάει στη σχολή.
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Akumu Κυρ Ιουν 29, 2008 9:18 am

Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια απο πανω...Δεν υπαρχει το Forum μονο και μονο για να μπαινεται και να κατεβαζεται θεματα και σημειωσεις (και εισαστε αρκετοι αυτοι που το κανετε...μερικα ατομα τα γνωριζω και προσωπικα) αλλα για να ανταλαζεται αποψεις και εμπειριες απο την ζωη σας και την καθημερηνοτητα σας!

Δεν θα σας πουμε κατι ο,τι και εαν πειτε (εκτος απο βρισιες εννοειτε).Προσπαθουμε να ανοιγουμε οσα περισσοτερα δυνατον θεματα για να συμμετάσχουν οι περισσοτεροι απο εσας αλλα και παλι τιποτα! Sad

Λογικο ειναι να κανουμε παραπωνα απο την στιγμη που το Forum δεν λειτουργει οπως θα θελαμε...δηλαδη με περισσοτερα ενεργα μελη και περισσοτερες συζητησεις για αναπτυξη...

Αυτα ειχα να πω!!! Smile
Akumu
Akumu
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιας
Ημ/νία εγγραφής : 19/11/2007

http://bigcitynightmare.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Subliminal Κυρ Ιουν 29, 2008 9:57 am

Αφού το 62,8% των χρηστών του φόρουμ δεν ασχολείται με τίποτα άλλο εκτός απο pure-leeching.Το συγκεκριμένο θέμα σε ποιον απευθύνεται και που αποσκοπεί ? Razz Θέλετε να αλλάξετε το policy ? Δεν μπορώ να ξέρω τι σκέφτεστε...

Εγώ πιστεύω πως σε αυτή τη ζωή-τουλάχιστον-δεν γίνονται όλα οπως τα ονειρευόμαστε.Δεν γίνεται να πεις στον άλλο τι να κάνει.Επιλογή του καθενός είναι,πως να το κάνουμε.

Μπορείτε όμως να φτιάξετε ένα θέμα για καλωσόρισμα των νέων χρηστών.¨Η επίσης αφού λέτε οτι μπορούμε να λέμε οτι θέλουμε,να μπορούν όσοι θέλουν να κάνουν πολιτική συζήτηση...Λέμε τώρα... Cool

Subliminal
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 107
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Ιουν 29, 2008 10:10 am

Subliminal έγραψε:¨Η επίσης αφού λέτε οτι μπορούμε να λέμε οτι θέλουμε,να μπορούν όσοι θέλουν να κάνουν πολιτική συζήτηση...Λέμε τώρα... Cool

Η πολιτική συζήτηση όπως και τα αθλητικά είναι επίφοβα θέματα, από την άποψη ότι υπάρχει φανατισμός και έχθρα πολλές φορές από άτομα αντίπαλων παρατάξεων/ομάδων. Επίσης από την αρχή δεν θέλαμε να δώσουμε πολιτική χροιά στο forum γιατί τότε θα έμπαινε ο καθένας και θα έλεγε το μακρύ του και το κοντό του. Θέλαμε να καταλάβουν οι χρήστες ότι είμαστε ανεξάρτητοι από τέτοιου είδους καταστάσεις. Πάντως οι μόνες φορές που έχει πάει να ξεφύγει συζήτηση είναι για πολιτικά νομίζω...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santeron στις Κυρ Ιουν 29, 2008 10:11 am, 1 φορά
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Petros Κυρ Ιουν 29, 2008 10:11 am

Βασικά δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι τόσο έντονο. Γιατί το λέω αυτό; Πιστεύω ότι ο κύριος σκοπός του forum ήταν να ενημερώνεται ο φοιτητής, όπως είχε διατυπωθεί και στο ξεκίνημα αυτού του forum. Άρα εγώ προσωπικά περιμένω να έχει κίνηση στις αρχές του εξαμήνου που όλοι μας περιμένουμε να δούμε ανακοινώσεις σχετικά με εργαστήρια, εγγραφές κ.λ.π, και έχει κίνηση εκείνες τις μέρες. Περιμένω ακόμα να έχει κίνηση και όταν στην σχολή υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιας καταλυψης, που δόξα τον θεό φέτος αν εξαιρέσουμε κάποιες μέρες το εξάμηνο κύλησε καλά. Και τέλος στην εξεταστική γιατί περισσότεροι απο εμάς είμαστε της τελευταίας στιγμής.... και βάζω και τον εαυτό μου μεσα.
Άρα φίλε μου santeron πολύ σωστα αυτά που λες και συμφωνώ 100% μαζί σου, αλλά όταν ξεκίνησε το forum, στους διαδρόμους της σχολής λέγατε στους φοιτητές να ενημερώστε για την σχολή επειδή το site της γραμματείας ήταν χάλια.
Μ αρέσει πολύ αυτό το θέμα και θα ήθελα να γίνει μια σοβαρή συζήτηση πάνω σε αυτό, και μπράβο σου που το έθεσες
Petros
Petros
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 41
Τόπος Διαμονής : Κ. Πετράλωνα
Ημ/νία εγγραφής : 13/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Ιουν 29, 2008 10:20 am

Εντάξει όλα αυτά, απλά το λέω με την έννοια να πάει ένα βήμα παραπέρα και να μην είναι μόνο αυτό που περιέγραψες. Πιστεύω ότι έχουμε τον κόσμο που θα μπορούσαμε να ισχυριστούμε ότι είμαστε μία κοινότητα και όχι 5 μαντράχαλοι που λένε μόνο βλακείες. Το θέμα είναι ότι όταν ξεκινήσαμε λέγαμε ότι θα μαζέψουμε 100-150 μέλη και τώρα κοντεύουμε τα 700.

Επίσης όπως ανέφερε ο sunliminal δεν ζω στην ουτοπία ότι όλα είναι όμορφα και ότι θα γίνει αυτό που θέλω. Απλά έθεσα το θέμα γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι κανένας από αυτά τα άτομα δεν ενδιαφέρεται για το forum που είναι κάτι δικό μας. Εμείς απλά είχαμε την ιδέα (για την ακρίβεια το υλοποίησε ο billyjean αλλά το είχαμε σκεφτεί ήδη ανεξάρτητα) και το διαχειριζόμαστε για την ομαλή λειτουργία. Έχετε δει ότι ποτέ δεν επεμβαίνουμε και ότι πάντα λέμε την προσωπική άποψη (εκτός από κάποια στιγμή που προέκυψε ένα πολιτικό ζήτημα που συζητήσαμε όλοι οι admin πως να το αντιμετωπίσουμε).
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Petros Κυρ Ιουν 29, 2008 10:44 am

Santeron έγραψε:απλά το λέω με την έννοια να πάει ένα βήμα παραπέρα

Βήματα γίνονται και το ξέρεις πολύ καλά εσύ. Δες για παράδειγμα τα edits σχετικά με τα linux (καλό βήμα!!!!), τα magazines, κ.τ.λ. Έτσι πιστεύω θα κάνεις το βήμα που λες.Σιγά σιγά και με πολλές προσπάθειες σε νέα θέματα ώστε να τραβήξεις κι άλλο κόσμο.
Petros
Petros
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 41
Τόπος Διαμονής : Κ. Πετράλωνα
Ημ/νία εγγραφής : 13/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από mback23 Κυρ Ιουν 29, 2008 11:33 am

Απλός πιστεύω ότι το πολύ μικρό ποσοστό συμμετοχής είναι και μια απάντηση σε μερικούς που λένε “παιδιά οργανώστε το ένα, οργανώστε το άλλο, κάντε και αυτό κάντε και εκείνο”. Δηλαδή να κάνουμε πράματα για να μην βρίσκουμε ανταπόκριση από κανένα. Δεν έχει νόημα.
Είχαμε κάνει το Linux fest με μεγαλύτερη επιτυχία από ότι περιμέναμε, κάτι που το χαρήκαμε όλοι πάρα πολύ. Ήταν η μοναδική φορά που αισθανθήκαμε την ικανοποίηση, ότι κάτι καλό πάει να γίνει. Με το που δεχθήκαμε τα συγχαρητήρια μερικών (των κλασσικών 20 – 30) ο κόπος και η κούραση για την πραγματοποίηση αυτής της εκδήλωσης απλός ξεχάστηκαν. Αλλά μετά τι;
Δεν άλλαξε κάτι. Εμείς προσπαθούμε να γίνουμε μια μεγάλη παρέα, να κανονίζουμε τις βόλτες μας, τις εκδηλώσεις εντός και εκτός σχολής. Γενικά να υπάρχει επικοινωνία βρε αδελφέ. Να ξεπεράσουμε το επίπεδο των συζητήσεων που περιορίζονται στα “η τάδε πολιτική παράταξη είναι η καλύτερη” ή “η ομαδάρα μου θα σκίσει” κτλ κτλ.
Στην τελική προσωπικά ακούω μόνο admins κάντε το ένα κάντε και το άλλο. Κανένας άλλος εδώ μέσα δεν έχει σκεφτεί κάτι να κάνει;

Πέρα από την πλάκα τώρα. Αν κάποιος έχει στο μυαλό του να οργανώσει κάτι στη σχολή μπορούμε να βοηθήσουμε, να γίνει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα κάνουμε ο,τι περνάει από το χέρι μας.
Άλλωστε δεν είμαστε καθηγητές, άτομα της ηλικίας σας είμαστε, συμφοιτητές σας, που μοιραζόμαστε τις ίδιες αγωνίες και τα ίδια βάσανα, μέσα στο ίδρυμα που λέγεται ΑΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ.
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Subliminal Κυρ Ιουν 29, 2008 11:57 am

Εγώ έχω ξαναπεί την γνώμη μου σε κάποιο άλλο θέμα.Στο συγκεκριμένο φόρουμ τα μέλη της κοινότητας όπως προείπε και ο Petros,έχουν ως μοναδικό κοινό την Ηλεκτρονική την οποία η πλειοψηφεία δεν ενδιαφέρει ως επιστήμη,στο βαθμό τουλάχιστον που θα της άρμοζε.Πολλοί πέρασαν τυχαία,άλλους δεν τους ενδιαφέρει κτλ και το μόνο που κοιτάνε,και είναι φυσικό,είναι τα θέματα.Δεν ψάχνουν ή δεν ζητάνε κάτι περισσότερο απο αυτή την κοινότητα.Από αυτή την άποψη το βρίσκω δυσκολότερο απο άλλα φόρουμ να κάνει το βήμα παραπάνω.Το πρόβλημα βασικά,όπως το βλέπω και νομίζω πως έχει λάθος τίτλο,δεν είναι οι "ανενεργοί χρήστες" αλλά το να μην μείνει η κοινότητα μόνο στα της Ηλεκτρονικής αλλά να διευρυνθεί.Οι ανενεργοί χρήστες είναι παρερχόμενο...
Από την άλλη,για το θέμα της πολιτικής συζήτησης και η απαγόρευση της εμένα προσωπικά με βρίσκει αντίθετο,διότι αν θέλετε η κοινότητα να επεκταθεί και σε άλλα ζητήματα πέραν της Ηλεκτρονικής,αφήστε την ελεύθερη.Μην την χαλιναγωγείτε,μην βάζετε όρια στο πως και το τι.Γνωρίζω βέβαια πως θέλει περισσότερη δουλεία αν είναι να κρατάμε τα προσχήματα στο διάλογο αλλά χρειάζεται προσπάθεια και δουλειά όταν είναι να δημιουργήσεις μια κοινότητα.Θεωρώ επίσης πως ίσως κάποια άτομα μπορεί να έβρισκαν εκεί την διέξοδό τους όπως άλλοι την βρίσκουν να ποστάρουν βίντεο του youtube ή το να λένε για μπάλα ή οτιδήποτε άλλο.Το ανέφερα απλά σαν παράδειγμα,με την έννοια πως ίσως κάποιοι να "σπάστηκαν" από αυτό και να μην ασχολούνται με το φόρουμ.

Subliminal
Power user
Power user

Αριθμός μηνυμάτων : 107
Ημ/νία εγγραφής : 02/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από tmac Κυρ Ιουν 29, 2008 1:45 pm

Εγώ πιστεύω ότι το forum ακόμη δεν τυγχάνει της αναγνώρισης που του αρμόζει στο ίδιο το τμήμα μας. Μπορεί να αμφισβητείται και το κύρος του. Να θεωρούν ότι γίνεται στα κρυφά και ότι με το να γίνουν ενεργοί είτε ξενερώνουν είτε νομίζουν δεν θα βοηθήσουν και πολύ ...Εγώ πιστεύω ότι λίγο promotion θα έκανε την δουλειά lol
tmac
tmac
Guru
Guru

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 418
Ηλικία : 35
Τόπος Διαμονής : Νέα Φιλαδέλφεια
Ημ/νία εγγραφής : 30/10/2007

http://alluminatoi.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από mback23 Κυρ Ιουν 29, 2008 2:01 pm

Καλά συγγνώμη. Δεν καταλαβαίνω την φυσικότητα όταν λες ότι αρκετοί δεν ενδιαφέρονται για τα ηλεκτρονικά σαν επιστημονικό κλάδο. Αυτοί εγώ σου λέω να είναι οι 30 από τους 600 χρήστες που κατά λάθος πέρασαν. Ε, συγγνώμη αλλά αν θες την άποψη μου, κακώς κάθονται και παιδεύονται, μιας και ποτέ δεν πρόκειται να γίνουν καλοί στη δουλεία τους, αν ασχοληθούν με τα ηλεκτρονικά. Τώρα αν έχουν μια στρωμένη δουλειά αλλάζει το πράγμα.
Γενικά πάντως τα forum κατά 98% πραγματεύονται με ένα συγκεκριμένο τομέα και απλά έχουν και παρακλάδια σε γενικές συζητήσεις. Σε αυτό το κομμάτι νομίζω ότι λειτουργεί άψογα. Απλά εμείς όπως και σε όλα τα forum του κόσμου έχουμε μερικούς κανόνες.
Τώρα αν δεν μπορούμε να έχουμε κοινά ενδιαφέρονται σε θέματα που αφορούν τη σχολή μας, τι να πω. Ίσως κάποιοι άλλοι τελικά να έχουν το πρόβλημα και όχι εμείς.
mback23
mback23
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 959
Ηλικία : 39
Τόπος Διαμονής : Ζωγράφου
Ημ/νία εγγραφής : 21/06/2007

http://metalwatchtower.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Akumu Κυρ Ιουν 29, 2008 2:10 pm

Δεν πιστευω οτι το προβλημα το Forum ειναι οτι μηλαμε τοσο για ηλεκτρονικα πραγματα...αφου αυτο δεν ισχυει...εχουμε ανοιξει και αλλα θεματα πρως συζητηση και εκει δεν εχει υπαρξει καποια συμαντικη διαφορα...Ολο οι ιδιοι και ιδιοι ημαστε...Rolling Eyes
Akumu
Akumu
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 450
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιας
Ημ/νία εγγραφής : 19/11/2007

http://bigcitynightmare.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Santeron Κυρ Ιουν 29, 2008 2:22 pm

Έχουμε σκεφτεί Subliminal να προσθέσουμε κατηγορίες και θέματα συζήτησης γενικού ενδιαφέροντος αλλά πιστεύουμε ότι ο σκοπός του forum μας δεν είναι αυτός, δηλαδή να το κάνουμε insomnia.gr, adslgr.com κτλ. Θέλαμε κάτι που να περιστρέφεται καθαρά γύρω από το αντικείμενο σπουδών μας και τις σπουδές μας κατά βάση και να βοηθήσει όλους εμάς να τελειώσουμε συντομότερα και καλύτερα. Να έχουμε κάτι που όλοι να απολαμβάνουμε σε μορφή επικοινωνίας. Αλλιώς ανοίγαμε έναν ftp server, ο καθένας θα πέταγε μέσα τα δικά του και θα είμασταν χαρούμενοι Very Happy
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από manolog3 Κυρ Ιουν 29, 2008 11:48 pm

Santeron έγραψε:Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά αυτή την στιγμή που γράφω 434 από τους 691 χρήστες δεν έχουν γράψει ποτέ τίποτα στο forum... Μιλάμε για το 62,8% των χρηστών. Δεν είναι λίγο τραγικό αυτό; Δηλαδή ούτε καν έχουν μπει να ζητήσουν κάτι....

Και αν το forum ειχε ανοιχτη προσβαση και στους επισκεπτες θα ηταν ακομα πιο λιγα τα μελη....Οποτε μια η αλλη ερχετε! Wink

Συμφωνω με τον Petros το forum καλως ή κακως σκοπο εχει μια καλυτερη ενημερωση και την προσφορα βοηθειας στους φοιτητες της σχολης και απ' οτι φαινεται καλα τα καταφερνει. Και κακα τα ψεματα η ολη "δομη" του forum ετσι ειναι σχεδιασμενη για ανταλλαγη πληροφοριων. Πολλα ατομα ανεβαζουν σημειωσεις, θεματα, λυνουν απωρειες, ενημερωνουν. Αλλα οκ μεχρι εκει....δεν μπορεις να ζητησεις πιο πολλα. Εκαστως στο ειδος του αλλωστε, για τεχνολογια-internet υπαρχει το insomnia.gr/adsl.gr για κινητα το myphone.gr, για αθλητικα το gipedo.gr και παει λεγοντας κλπ κλπ.

Τωρα οσο για κατι αλλο που λες Santeron πως δεν λενε ουτε ενα ευχαριστω, δικαιωμα του καθενος ειναι...δηλαδη ανεβαζει καποιος κατι για να του πουν ευχαριστω??? Τετοιου ειδους ψευτικες PR μας εχουν φαει και ειδικα μεσα στο internet οπου τα σαλια και τα σιροπια πανε και ερχονται...Rolling Eyes Rolling Eyes Εγω ξερω πως οταν βοηθας το κανεις γιατι γουσταρεις τωρα αν ο αλλος δεν θελει να με ευχαριστισει δεν θα βαλω και την γατα μου να κλαιει εκτος και αν αποσκοπω καπου οποτε εκει αλλαζει το πραγμα και παμε σε αλλα κολπα!!

Και κατι τελευταιο το ποσοστο ανενεργων χρηστων δεν ειναι μεγαλο οπως φαινεται σε μερικους ειναι απολυτως φυσιολογικο ακομα και τα μεγαλυτερα forum σχεδον στα ιδια ποσοστα κιμενονται απλα εδω φαινονται λογο του μικρου αριθμου μελων!!
manolog3
manolog3
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 36
Τόπος Διαμονής : Πειραιάς
Ημ/νία εγγραφής : 28/08/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Santeron Δευ Ιουν 30, 2008 12:28 am

manolog3 έγραψε:εκτος και αν αποσκοπω καπου οποτε εκει αλλαζει το πραγμα και παμε σε αλλα κολπα!!

Δεν μίλησα για συμφέροντα. Για απλή ευγένεια μίλησα, την στιγμή που ο άλλος σου προσφέρει απλόχερα κάτι που μπορεί να ήθελες καιρό να βρεις. Επίσης αν θέλαμε να αναγκάσουμε κάποιον θα είχαμε αρχίσει τα ban. Είμαστε πολύ μακριά από αυτή την πολιτική και το μόνο ban που έχει γίνει στον 1 χρόνο λειτουργίας είναι ενός τύπου που μπήκε, είπε κάτι, του απάντησαν κάτι που δεν του άρεσε και μπήκε με άλλο λογαριασμό για να τον βρίσει. Φυσικά έγινε ban μόνο ο δεύτερος λογαριασμός και ζητήθηκε να μην κάνει ποτέ κάτι παρόμοιο γιατί θα γίνει ban και ο πρώτος του.

Όλα αυτά που λέω, δεν τα λέω για να κάνω κανέναν να αισθανθεί ενοχές και να αρχίσει να ποστάρει. Απλά μου φαίνετε περίεργο, όλα αυτά τα άτομα να είναι τόσο απρόσωπα και να μην ενδιαφέρονται όπως προείπα για κάτι που είναι από μας, για εμάς.

Και εδώ θα συμφωνήσω με τον mback στο ότι όλοι παραπονιούνται για την ανοργανωσιά και την ελλιπή ενημέρωση, αλλά κανένας απ' όλους αυτούς που φωνάζουν δεν έχει έρθει εδώ πχ. να με βοηθήσει να φτιάξουμε την αντιστοίχηση βιβλίων - μαθημάτων ή να πει κάτι που δεν ξέρουμε εμείς.
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από giannisTS Δευ Ιουν 30, 2008 1:25 am

Κατα την γνώμη μου όταν έχεις την ιδέα και κυρίως το μεράκι να φτιάξεις κ να συντηρήσεις ενα φόρουμ έχεις κάθε δικαίωμα να ζητάς και την αναγνώριση(η αλλιώς για να μην παρεξηγηθω "να ζητάς ενεργά μέλη"). Όμως μην ξεχνάτε πως υπάρχουν πάρα πολλοί και νομίζω ήδη το έχετε διαπιστώσει που δεν γνωρίζουν πως να χρησιμοποιήσουν ένα φόρουμ. Δεν τους κατηγορώ, αν δεν έχεις ασχοληθεί γενικά είναι δύσκολο να το ξεκινήσεις χωρίς να σε παροτρήνει κανείς. Μην ξεχνάτε όμως πως πάνω απο όλα αυτό το φόρουμ έγινε κυρίως για να βοηθηθούν οι φοιτητές του τμήματος μας. Δεν νομίζω πως ο βασικότερος στόχος είναι να πιάσουμε τις κουβέντες που ναι μεν είναι καλό να γίνονται αλλά όπως προείπα δεν είναι και απαραίτητο την στιγμή μάλιστα που οι περισσότεροι λίγο πολύ γνωριζόμαστε μεταξύ μας. Γνωρίζω πως είναι το συναίσθημα που νιώθετε γιατί είμαι αντμιν σε άλλο φόρουμ (καμία σχέση με την σχολή) όπου οι χρήστες εκτός του ότι δεν γνωρίζουν πως πρέπει να ποσταρουν γενικά δεν είναι ούτε και πολύ ενεργοί και ποσταρουν κυρίως μόνο όταν έχουν κάποια απορία. Άλλωστε για αυτό είναι το φόρουμ. Άν θέλαμε να μιλάμε γενικά τότε ας το κάναμε μέσω chat room και όχι μέσω του φόρουμ... Άλλωστε στις περισσότερς σχολές αυτό που έχω δει είναι οτι βλέπω και εδώ. Οι χρήστες τα χρησιμοποιούν για την ενημέρωσή τους κυρίως και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό
giannisTS
giannisTS
User
User

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 54
Τόπος Διαμονής : Σε μια σπηλιά εξοπλισμένη με όλα τα κομφόρ
Ημ/νία εγγραφής : 19/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Petros Δευ Ιουν 30, 2008 4:05 pm

Θα προτείνω μια ιδέα και οι admin θα μου πουν εάν μπορεί να γίνει υλοποιήσημη. Υπάρχει τρόπος να φτιάξουμε ένα edit με torrents για προγράμματα και εφαρμογές για ηλεκτρονικούς;;; Ολοι μας έχουμε αγοράσει cds απο τα τραπεζάκια της σχολής, γιατί μην τα βρίσκουν από εδώ. Και να σκεφτούμε κάποιον τρόπο ώστε οι χρήστες να αφήνουν τα torrents ενεργά συνέχεια και όχι να κατεβάζουν και το σβήνουν απο το client τους.
Έκανα μια νέα αρχή απο προτάσεις. Και καλύτερα θα ήταν τώρα που είναι εξεταστική και μπαίνει το μεγαλύτερο ποσοστό του τμημήματος να γίνει ένα νέο edit το οποίο θα αναγκάζει οποιοδήποτε μπαίνει στο forum να λέει κάτι που θα ήθελε να έχει το forum και δεν το έχει. Και αν δεν απαντήσει τουλάχιστον μια φορά να μην μπορεί να δει τα περιεχόμενα. Ακούγετε λίγο φασιστικό αλλά σίγουρα θα ακουστούν και νέες ιδέες.
Και κάτι τελευταίο μήπως θα ήταν χρήσιμο κάποιο poster στους διαδρόμους της σχολής για διαφήμιση του site;;; Οσο για τα έξοδα εννοείται ότι δεν θα τα φορτωθούν όλα οι admin θα συμβάλουμε όλοι μας.
Petros
Petros
Mod
Mod

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ηλικία : 41
Τόπος Διαμονής : Κ. Πετράλωνα
Ημ/νία εγγραφής : 13/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από chiquitransistor Τρι Ιουλ 01, 2008 1:07 am

Χωρίς να θέλω να φανώ απόλυτος, πιστεύω οτι το forum είναι μικρογραφία του τμήματός μας στο Τει .Υπάρχουν άτομα που ενδιαφέρονται ,που θα βοηθήσουν απλόχερα απο το πιο μικρό έως το πιο μεγάλο και υπάρχει και η αντίθεση συναδέλφων που κοιτάνε καθαρά την πάρτη τους και κινούνται με μυστικοπάθεια .Δεν τους κατηγορώ ,αναρωτιέμαι όμως - είναι μια κατάσταση που τη βίωσα απο το πρώτο εξάμηνο στη σχολή . Στα πλαίσια της ευγενούς άμιλλας, είναι λογικό να γίνεσαι ανταγωνιστικός ,όμως αυτό απέχει από τη παραπάνω κατάσταση. Υπάρχει και μεγάλο ποσοστό φοιτητών που απλά δεν έχει μπει ποτέ στη διαδικασία να γράψει κάτι σε forum ,γιατί δεν είναι εξοικειωμένος με την ιδέα ,αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υποστηρίζει την προσπάθεια που κάνετε. Όλα θα έρθουν με το χρόνο .. να είστε όλοι καλά, Καλo μήνα!

Very Happy
chiquitransistor
chiquitransistor
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 36
Ημ/νία εγγραφής : 19/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από panosssvent19 Τρι Ιουλ 01, 2008 3:50 am

Loipon an pw kai egw tin apopsi mou pou auto tha ginei kai tipota allo giati egw edw mesa epibalw xounta kai autarxismo....LOOOOL
To problima pisteuw einai to eksis dld....Den anaptusontai themata tis kathimerinotitas kai den suzitiountai giati den uparxoun...polli apla den uparxoun kserw forum pou me ligi propsatheia kanei kathimerina suzitisei pou einai themata apo to in.gr i apo alles puges kai suzitiountai kai ekferontai apopsis apono se diafora themata akoma kai politika kai tis kathimerinotitas me polli omalo kai epikodomitiko tropo.Bebaia kamia fora ksefeugei i koubenta athela tous kai grugora pisteuw epanerxete se taksi me episinmanseis twn mods kai admin.Milaw gia to SEMFE dld www.semfe.gr pou paliotera egrafa kai egw kai kai kaname diafores suzitisei me polli wraio periexomaino.Giati na min kanoume kai emeis kati tetoio eite einai politi eite otidipote alli suzititsi?????

A kati akoma ekei briskw palikaria na agwnioun na anebasoun ta posts tous me diaforous tropous trogontas de to sxetiko kraksimo....LOL
offtopic:kapote eixa protinei nia sunantisi giati pote den egine estw kai 4-5 atoma kai na itan den trexei kai tpt?
panosssvent19
panosssvent19
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 37
Τόπος Διαμονής : Οπου εχει καλο κρασι μουσικη και μεζε,,,,,
Ημ/νία εγγραφής : 15/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανενεργοί χρήστες Empty Απ: Ανενεργοί χρήστες

Δημοσίευση από Santeron Τετ Ιουλ 02, 2008 4:44 am

petros έγραψε:Υπάρχει τρόπος να φτιάξουμε ένα edit με torrents για προγράμματα και εφαρμογές για ηλεκτρονικούς;;; Όλοι μας έχουμε αγοράσει cds από τα τραπεζάκια της σχολής, γιατί μην τα βρίσκουν από εδώ. Και να σκεφτούμε κάποιον τρόπο ώστε οι χρήστες να αφήνουν τα torrents ενεργά συνέχεια και όχι να κατεβάζουν και το σβήνουν από το client τους.
Πέτρο το έχουμε σκεφτεί από την αρχή αυτό, αλλά δεν θέλαμε να έχουμε καμία ανάμιξη με παράνομα torrent του διαβόλου... Εμείς δεν ξέρουμε από τέτοια... Μεταξύ μας όλοι ξέρουμε από που θα τα βρούμε στο internet. Επίσης αυτό που λες με το ένα post είναι λίγο "χουντικό" (που λέει και ο φίλος panosssvent19) και δεν είναι ωραίο να δίνεις τέτοια εικόνα στους καινούργιους χρήστες. Άλλωστε ποτέ δεν μας ενδιέφερε να αναγκάσουμε κανένα...

panosssvent19 έγραψε:To problima pisteuw einai to eksis dld....Den anaptusontai themata tis kathimerinotitas kai den suzitiountai giati den uparxoun...polli apla den uparxoun kserw forum pou me ligi propsatheia kanei kathimerina suzitisei pou einai themata apo to in.gr i apo alles puges kai suzitiountai kai ekferontai apopsis apono se diafora themata akoma kai politika kai tis kathimerinotitas me polli omalo kai epikodomitiko tropo.Bebaia kamia fora ksefeugei i koubenta athela tous kai grugora pisteuw epanerxete se taksi me episinmanseis twn mods kai admin.Milaw gia to SEMFE dld www.semfe.gr pou paliotera egrafa kai egw kai kai kaname diafores suzitisei me polli wraio periexomaino.Giati na min kanoume kai emeis kati tetoio eite einai politi eite otidipote alli suzititsi?????
Η ιδέα του να καταλάβουμε επιτέλους ότι είμαστε ενεργοί πολίτες και ότι μας αφορούν όλα αυτά που γίνονται γύρω μας και όπως λέει και ο κ. Πρέκας "να φύγουμε επιτέλους από την νοοτροπία του λυκείου" δεν είναι κακή ιδέα. Βέβαια δεν ξέρω πόση ανταπόκριση θα έχει... Μας κόβω πάλι εμάς και εμάς αλλά δεν βαριέσαι; Κουράγιο να έχουμε να πληκτρολογούμε... Επίσης πρέπει να κανονιστεί και η 1η επίσημη συνάντηση του forum Ηλεκτρονικών ΤΕΙ Πειραιά υπό την αιγίδα του Υπ. Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων... Πλάκα θα έχει...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης