www.electronicsteipir.gr
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μύθοι και αλήθειες για το Linux

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μύθοι και αλήθειες για το Linux Empty Μύθοι και αλήθειες για το Linux

Δημοσίευση από captaink Τρι Ιαν 08, 2008 6:35 am

Σε αυτό το Thread θα βάλω μερικές νοητές ερωτήσεις με τις απαντήσεις τους για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα για το linux, τα οποία σε πολλούς δίνουν ψευδείς εντυπώσεις όσον αφορά τη χρήση του linux σε home users. Συγχωρέστε με για την σκληρότητα ορισμένων από αυτών, αλλά ορισμένες φορές πρέπει να μιλάς έξω από τα δόντια...

1. Το linux για να το δουλέψεις πρέπει να είσαι προγραμματιστής, να ξέρεις και 5 γλώσσες προγραμματισμού, να είσαι hacker, κλπ.
Το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκε στην αρχή από hackers δε σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από αυτούς. Όσον αφορά τίς γλώσσες προγραμματισμού, προσωπικά εγώ μόνο 2 ξέρω: την pascal και την java κι αυτές κουτσά-στραβά. Και δε μου χρειάστηκαν ποτέ για χρήση στο linux εδώ και 1 χρόνο που χρησιμοποιώ (πέρα από τα projects της σχολής φυσικά). Άρα ούτε γλώσσες προγραμματισμού χρειάζονται, ούτε hacker χρειάζεται να είσαι. Απλά, να είσαι ο εαυτός σου!

2. Για να θεωρηθείς linux user πρέπει να μεταγλωτίσσεις τον πυρήνα τουλάχιστον μία φορά.
Το ουσιαστικό user σημαίνει χρήστης που βγαίνει από το ρήμα χρησιμοποιώ. Άρα για να είσαι linux user πρέπει απλά να χρησιμοποιείς το linux.

3. Είναι δύσκολη η χρήση μιας διανομής linux.
Το πιο δύσκολο task που έχεις να αντιμετωπίσεις πλέον σε μια σύγχρονη διανομή linux είναι να τα βρεις με τον εαυτό σου! Έχεις απλά να μάθεις να δουλεύεις με προγράμματα παρόμοια με αυτά που δούλευες στα windows, καθώς και να συνηθίσεις τη νέα φιλοσοφία "Κάτι δε μου δουλεύει, ρωτάω στα forums και το λύνω".

4. Δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία προγραμμάτων για όλες τις χρήσεις.
Όποιος το είπε αυτό, ας δει πρώτα στο ubuntu την "Προσθαφαίρεση" και ας μιλήσει μετά...

5. Πολλές εφαρμογές windows δε δουλεύουν...
Αυτό είναι πολύ λογικό, αφού έχουμε να κάνουμε με διαφορετικό λειτουργικό. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μάθεις να δουλεύεις με τα προγράμματα που διατίθενται από τη διανομή σου, καθώς και να ψάξεις στο internet για άλλα αντίστοιχα προγράμματα. Παρόλα αυτά, αν είναι critical να χρησιμοποιήσει κανείς windows εφαρμογή (π.χ. εφαρμογή που χρησιμοποιεί κανείς στο χώρο εργασίας του και δεν παίζει στο linux) τότε έχει τρεις επιλογές:
α) Να τρέξει την εφαρμογή με τη βοήθεια του wine http://www.winehq.org, ένα ανοιχτού κώδικα σύστημα από βιβλιοθήκες που δίνει στις windows εφαρμογές αυτό που τους λείπει: ένα περιβάλλον για να τρέξουν, με έμμεση επικοινωνία με τον linux πυρήνα (όσοι περάσανε Μίκρο 2 θα καταλάβουν τι εννοώ Razz )
β) Να χρησιμοποιήσει το VirtualBox και να εγκαταστήσει Windows σε εικονικό δίσκο ώστε να τρέχει windows μέσα από linux και να εγκαταστήσει τις εφαρμογές του εκεί (αυτό κάνω εγώ, δείτε το σχετικό thread στην κατηγορία "Προγράμματα").
γ) Να εγκαταστήσει windows δίπλα στο linux και να έχει dual-boot σύστημα (προτεινόμενο ειδικά αν παίζουμε windows παιχνίδια και αυτά δεν υποστηρίζονται από το wine που αναφέραμε παραπάνω).
Για όσους έχουν πρόβλημα με το να συνηθίσουν να δουλεύουν με τα προγράμματα ανοιχτού κώδικα που δίνουν πολλές διανομές linux, μπορούν να κάνουν αυτό που έκανα κι εγώ: Να εγκαταστήσουν στα windows τις αντίστοιχες windows εκδόσεις των linux προγραμμάτων. Υπάρχουν πολλά που έχουν και για τα windows μία έκδοση, όπως το OpenOffice.org, GIMP, Pidgin, apache, VirtualBox, audacity, VLC, κ.α. Για περισσότερα, ρίξτε μια ματιά στο http://www.opensourcewindows.org/

6. Τα προγράμματα X, Y, Z δε δουλεύουν, όταν "μπουτάρω" μου βγάζει το τάδε μήνυμα κ μετά κολλάει! Δε δουλεύει η τάδε συσκευή μου... Το linux είναι για τα μπάζα! Οι developers το έχουν γραμμένο...
Forums, forums, forums! Αυτή θα είναι η μόνιμη απάντηση για κάθε πρόβλημα που συναντάμε στο linux και αν συναντήσουμε, κάποιος θα το έχει συναντήσει και επιλύσει πριν καν εμείς το συναντήσουμε.
Επιπλέον, ΔΕΝ πρέπει να κατηγορούμε το linux για ένα πρόγραμμα που έχει bug ή που δεν δουλεύει σε μας. Το linux ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΩΣ ΕΝΙΑΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ όπως συνήθως αντιμετωπίζουμε τα windows.
Τέλος, ΔΕΝ πρέπει να έχουμε απαιτήσεις από τους developers! Στο κάτω-κάτω δεν μας χρωστάνε τίποτα, ούτε τους έχουμε πληρώσει για να γράψουν αυτά τα προγράμματα. Αν θέλουμε να τους βοηθήσουμε, τους βοηθάμε στην δουλειά τους. Αν δεν είμαστε developers κι έχουμε ανακαλύψει κάποιο bug, το δηλώνουμε στο bug tool που έχει η κάθε διανομή (π.χ. το ubuntu χρησιμοποιεί το http://launchpad.net) για να το δουν οι developers και να το επιλύσουν. Και όπως λέει και η παροιμία "Συν Αθηνά και χείρα κείνει..."


Να θυμάστε: Όλα γίνονται στο linux φτάνει να έχεις θέληση και όρεξη για να μάθεις να δουλεύεις σε κάτι διαφορετικό! Αν δεν τα διαθέτεις, καλύτερα να μείνεις με τα windows για να μην ταλαπωρηθείς τζάμπα και δυσφημίζεις μετά το linux λόγω της ανικανότητάς σου να το χρησιμοποιήσεις!

Σημείωση: Το thread αυτό βασίστηκε στο εκπληκτικό άρθρο "Linux Is Not Windows" στη σελίδα http://linux.oneandoneis2.org/LNW.htm


Έχει επεξεργασθεί από τον/την στις Τρι Ιαν 15, 2008 2:53 am, 9 φορές συνολικά
captaink
captaink
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 41
Ημ/νία εγγραφής : 13/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύθοι και αλήθειες για το Linux Empty Απ: Μύθοι και αλήθειες για το Linux

Δημοσίευση από Santeron Τρι Ιαν 08, 2008 7:08 am

Σε βρίσκω πολύ σωστό...
Santeron
Santeron
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1531
Ηλικία : 38
Τόπος Διαμονής : New Smirni, Athens, Greece
Ημ/νία εγγραφής : 07/06/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύθοι και αλήθειες για το Linux Empty Απ: Μύθοι και αλήθειες για το Linux

Δημοσίευση από Chris Δευ Ιαν 14, 2008 4:29 pm

Nα προσθέσω και εγώ δύο μύθους...

1)Τo Linux είναι δωρεάν...

Όχι ακριβώς...Υπάρχουν και διανομές όπως το Red Hat Enterprise το οποίο δεν είναι δωρεάν.

2)Το Linux δέν κρασάρει...

Εγώ έχω καταφέρει και έχω κρασάρει Ubuntu, Mandriva και Fedora στις τελευταίες εκδόσεις τους... Twisted Evil
Chris
Chris
Admin
Admin

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 318
Ηλικία : 40
Τόπος Διαμονής : Edinburgh
Ημ/νία εγγραφής : 06/06/2007

http://www.electronicsteipir.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύθοι και αλήθειες για το Linux Empty Απ: Μύθοι και αλήθειες για το Linux

Δημοσίευση από captaink Τρι Ιαν 15, 2008 1:07 am

Chris έγραψε:Nα προσθέσω και εγώ δύο μύθους...

1)Τo Linux είναι δωρεάν...

Όχι ακριβώς...Υπάρχουν και διανομές όπως το Red Hat Enterprise το οποίο δεν είναι δωρεάν.

2)Το Linux δέν κρασάρει...

Εγώ έχω καταφέρει και έχω κρασάρει Ubuntu, Mandriva και Fedora στις τελευταίες εκδόσεις τους... Twisted Evil

Το θέμα του κρασαρίσματος σηκώνει μεγάλη συζήτηση και είναι πολύπλευρο θέμα. Πιάνει από το ποιον πυρήνα χρησιμοποιείς, τι modules είναι φορτωμένα σε αυτόν, αν κράσαρε ο πυρήνας linux ή το γραφικό περιβάλλον. Γενικά, είναι και πάλι θέμα νοοτροπίας. Δεν πρέπει να παίρνουμε ένα λειτουργικό με πυρήνα linux ως μία ενιαία μάζα, αλλά ως ένα σετ από προγράμματα που κάθονται πάνω στο λειτουργικό GNU/Linux.
Όσον αφορά το "δωρεάν", αυτό είναι ένας άλλος παρεξηγημένος όρος. Αφορά τη λέξη "free", εννοώντας ελεύθερο, όχι δωρεάν. Πάλι κι εδώ όμως δεν πρέπει να παίρνουμε μια διανομή με πυρήνα linux ως "το linux". Ο πυρήνας linux είναι ελεύθερος, παίρνεις τον κώδικα, τον μεταγλωτίζεις και έχεις τον δικό σου δωρεάν πυρήνα. Οι διανομές όμως δεν είναι όλες δωρεάν. Και οι λόγοι που δεν είναι μία διανομή δωρεάν ποικίλει, από ένα module κλειστού κώδικα που βάλαν στον πυρήνα, εώς και την ενσωμάτωση σουίτας λογισμικού κλειστού κώδικα που ανεβάζει το κασέ της εκάστοτε εταιρίας, αναγκάζοντας έτσι την εταιρία να ζητάει χρήματα από τους πελάτες της για τη διανομή.
captaink
captaink
Newbie
Newbie

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 41
Ημ/νία εγγραφής : 13/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μύθοι και αλήθειες για το Linux Empty Απ: Μύθοι και αλήθειες για το Linux

Δημοσίευση από panosssvent19 Τρι Ιαν 15, 2008 11:19 am

Παιδες πολλη καλο το φορουμ πολλη καλη δουλεια ειμαι ενας 2μηνος χρηστης linux και εχω τρελαθει εντελος ειναι απιστεθτο το λειτουργικο και ειναι απιστευτο οτι ολο και περισσοτερος κοσμος το χρησιμοποιει μετα την τελευτεα πατατα των windows svista.Ευελπιστω οτι θα μαζεψει ολο και περισσοτερο κοσμο.....ειμαι τελειως καινουργιος στο φορουμ αλλα αρκετα παλιος στην σχολη....Θα τα λεμε αρκετα συχνα γιατι θα ειμαι απο τα πολλη ενεργα μελει σε αυτο το φορουμ να στε καλα....
panosssvent19
panosssvent19
Power user
Power user

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 131
Ηλικία : 37
Τόπος Διαμονής : Οπου εχει καλο κρασι μουσικη και μεζε,,,,,
Ημ/νία εγγραφής : 15/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης